Anda di halaman 1dari 10

Mata Pelajaran : Sains

Kelas : Tahun 4 Pintar

Tarikh / Hari : 06 November 2012 / Selasa

Masa : 9.00pg 9.40pg

Bil Murid : 12 orang

Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta

Bidang Pembelajaran : Sistem Suria

Objektif Pembelajaran : Memahami Sistem Suria

Hasil Pembelajaran : Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat:

A Menguasai isi kandungan

a) Menyatakan nama-nama planet dalam Sistem Suria mengikut turutan.

b) Menyatakan keistimewaan bagi setiap planet dalam Sistem Suria.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi

berfikir

a) Memerhati

b) Menggunakan perhubungan ruang dan masa

c) Membanding dan membezakan

d) Mencirikan

e) Membuat urutan

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

a) Menyedari bahawa Sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam.

b) Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling

Konsep/prinsip/hukum/teori:

a) Sistem Suria

b) Planet-planet beredar mengelilingi matahari

mengikut orbitmya

c) Ada 8 planet dalam Sistem Suria

Bahan:

LCD

Notebook
Kad nama planet

Kad keistimewaan planet

Pengetahuan sedia ada:

Murid pernah melihat gambar planet-planet melalui

pembacaan atau di kaca televisyen

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS 4 PINTAR

Aktiviti Pengajaran
Langkah
Isi Kandungan Dan Pembelajaran Catatan
/ Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru
Ahli-Ahli Sistem
menayangkan 1. Murid memerhati
Suria
gambar Sistem gambar Sistem
Suria melalui Suria yang
1.Matahari Strategi /
powerpoint. ditayangkan.
2.Bulan / Teknik
satelit 1. Tayangan
2. Guru bertanya 2. Murid
semulajadi powerpoint
Set kepada murid menyatakan ahli-
3.Planet
Induksi apakah ahli-ahli ahli Sistem Suria.
4.Asteroid 2. Penerangan
(5 minit) Sistem Suria.
5.Meteor 3. Murid memerhati
6.Komet KBKK
3. Guru gambar-gambar
1. Memerhati
menunjukkan ahli Sistem Suria

gambar ahli-ahli yang ditayangkan

Sistem Suria dan mendengar

melalui penerangan guru.

powerpoint
Aktiviti Pengajaran
Langkah
Isi Kandungan Dan Pembelajaran Catatan
/ Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

dan memberi

penerangan

mengenainya.

Kenal pasti 1. Guru memberi 1. Ahli setiap


planet-planet setiap kumpulan kumpulan
dalam Sistem dengan 2 keping berbincang dan
Suria mengikut kad nama-nama menilai nama-
turutan planet . nama planet yang Strategi /

diberi. Teknik

1.Utarid 1. Perbincangan
2. Guru
2.Zuhrah 2. Ahli kumpulan ke kumpulan
mengarahkan
3.Bumi setiap kumpulan papan putih untuk
Perkem- 2. Penerangan
4.Marikh untuk menampalkan
bangan
5.Musytari menampalkan nama-nama
Langkah 3. Tayangan
6.Zuhal nama-nama planet apabila
1 powerpoint
7.Uranus planet di papan dipanggil oleh
(6 minit)
8.Neptun putih berdasarkan guru berdasarkan
KBKK
kad yang diterima kad yang mereka
1. Membuat
mengikut urutan terima.
turutan
apabila dipanggil.
3. Murid

menyatakan 2. Memerhati
3. Guru meminta
nama-nama
murid
planet mengikut
menyatakan
turutan yang
nama-nama
betul.
planet mengikut
Aktiviti Pengajaran
Langkah
Isi Kandungan Dan Pembelajaran Catatan
/ Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

turutan yang 4. Murid memerhati

betul. gambar planet-

planet yang

4. Guru ditayangkan dan

menayangkan mendengar

gambar planet- penerangan guru.

planet dalam

Sistem Suria

melalui

powerpoint dan

memberi

penerangan.

1. Guru memberikan1. Murid berbincang

setiap kumpulan dalam kumpulan Strategi/ Teknik


dua kad yang mengenai kad 1. Perbincangan
Kenal pasti mengandungi yang diterima kumpulan
keistimewaan 8 keistimewaan berkaitan dengan

Langkah planet dalam mana-mana planet yang 2. Penerangan


2 Sistem Suria planet. mana.

(15 minit) 3. Tayangan

2. Guru meminta 2. Wakil setiap powerpoint

setiap kumpulan kumpulan

menampalkan menampalkan

keistimewaan keistimewaan

planet-planet di planet yang

papan putih berkaitan dengan


Aktiviti Pengajaran
Langkah
Isi Kandungan Dan Pembelajaran Catatan
/ Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

berdasarkan kad kad yang diterima

yang mereka di papan putih

terima mengikut apabila dipanggil

turutan oleh guru.


Utarid
planetyang KBKK
Zuhrah
3. Murid mendengar
Bumi pertama hingga 1. Memerhati
Marikh penerangan guru
kelapan apabila 2. Menggunakan
Musytari
dengan melihat
Zuhal dipanggil oleh perhubungan
Uranus gambar di
guru. ruang dan
Neptun
powerpoint serta
masa
3. Guru membuat
3. Mencirikan
menerangkan perbandingan
4. Membanding
keistimewaan dengan jawapan
dan membeza
setiap planet yang telah

berdasarkan mereka

gambar di tampalkan di

powerpoint dan papan putih.

membandingkan

dengan jawapan

murid melalui kad

keistimewaan

yang ditampal

oleh setiap

kumpulan.

Langkah
Kuiz Strategi/ Teknik
3 1. Ahli kumpulan
Kuiz
(5 minit) menjawab soalan
Aktiviti Pengajaran
Langkah
Isi Kandungan Dan Pembelajaran Catatan
/ Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1. Guru memberikan yang diajukan

soalan. Ahli oleh guru.

kumpulan yang Ganjaran bintang

mengangkat ditampal diruang

tangan dahulu kumpulan

boleh menjawab masing-masing

soalan. Ganjaran

bintang diberi

kepada kumpulan

yang ahlinya

dapat menjawab

dengan betul.

1. Guru 1. Murid menjawab

mengedarkan soalan-soalan

lembaran kerja dalam lembaran


Langkah Penilaian
berdasarkan hasil kerja yang
4 (Lembaran Kerja) Strategi/ Teknik
pembelajaran diberikan oleh
(5 minit) Penilaian
guru.

(Rujuk

Lampiran 1)

1. Guru
Menyatakan 1. Murid
mengingatkan
Penutup semula planet- menyatakan
semula tentang
(4 minit) planet dalam semula nama-
urutan planet-
Sistem Suria dan nama planet
planet dalam
keistimewaannya. mengikut turutan
Aktiviti Pengajaran
Langkah
Isi Kandungan Dan Pembelajaran Catatan
/ Masa
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Sistem Suria dan dan

keistimewaannya. keistimewaan

planet tersebut.
