Anda di halaman 1dari 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor:Turcu Marta
Disciplina:Limba i literatura romn
Clasa:a V-a
Subiectul:Cartea-obiect cultural
Tipul leciei:mixt
Obiective cadru:Dezvoltarea capacitcii de receptare a mesajului oral si scris

Obiective de referin:3.5 S se adapteze la situaia concret de lectur


3.6 S manifeste curiozitate i interes fa de activitatea de lectur
1.1S identifice informaiile eseniale dintr-un mesaj oral
Obiective operaionale:
Cognitive:O1:S identifice elementele componente ale crii;
O2:S defineasc noiunile de: editur, capitol, sigl;
O3:S descrie interiorul crii:titlul, foaia de titlu, pagina, fila , cuprinsul, coninutul;
O4:S recunoasc importana crilor i a lecturii lor;
Afective:O5:S manifeste curiozitate i interes fa de activitatea de lectur;

Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, autodictarea, dialog
frontal,observarea,
Mijloace didactice: manualul, cri din diferite domenii i cu aspect diferit, tabla, test,
Forme de organizare: activitate frontal i individual;
Resurse: capacitile de nvare ale elevilor
Bibliografie: Marin Iancu(coord),Limba Romn ,manual pentru clasa a V-a,ed. Petrion,B.,2002
C-tin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal,
ed.Polirom,Is,1996
Alina Pamfil, Limba i literature romn n gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed.
Paralela 45, B.,2003
Etapele leciei i Coninutul leciei Strategia didactic Itemi de evaluare
obiectivele
operaionale Probleme principale Probleme Metode i Forme de Mijloace
adiacente procedee organizare de
nvmnt
1.Moment Consemnarea prezenei Dialog frontal Pregtii cele necesare
organizatoric elevilor .Asigurarea pentru lecie
condiiilor optime pentru
desfurarea leciei.

2.Actualizarea i Verificarea temei i a Text suport Autodictare Individual Caietele Prezentai temele
verificarea leciei prin autodictare. elevilor (transcrierea primelor
trei strofe din imnul
cunotinelor
Deteapt-te
nvate anterior ,romne!),apoi prin
autodictare le veti scrie
pe foile pe care vi le
impart.Timp de
lucru:10 minute.
3.Captarea ateniei Se prezint elevilor Conversaia Frontal i Cri Se va cere elevilor
cteva cri, de diferite individual. identificarea
mrimi i din domenii materialelor prezentate.
diferite.
4.Anunarea temei i Cartea obiect cultural Importana Explicaia Frontal
a obiectivelor pstrrii n
condiii bune a
criilor i a
achiziionrii
lor.
5.Dirijarea nvrii Se analizeaz o carte Mnuirea cu Observarea Frontal Cri Se numesc prile
,prezentndu-se grij a crilor. Explicaia componente ale unei
elementele componente. cri( copert, autor
Individual ,titlu, pagin,foaie de
titlu,foaie, cuprins,
Demonstraia editur, sigl ,capitol)
cu ajutorul
elevilor.Apelai la
Dicionar dicionar pentru
cuvintele necunoscute.
Pe grupe Se cere elevilor sa
observe ,pe grupe ,cte
o carte i un elev din
Se face legtura ntre grup s o prezinte n
titlurile crilor i faa ntregii clase.
coninutul acestora. Frontal i Ce titlu au crile pe
(dicionare,cri de individual care le-ai prezentat?
bucate, literatur, Ce fel de cri
manuale, cri de cunoastei?
rugciuni, etc.) Ce putem alfa din
Importana crilor i aceste cri?
lecturii lor:cunoaterea Da-i exemple de cri
i educaia,cartea fiind Conversaia pe care le-ati citit i din
elementul esenial al care ai nvat ceva?
studiului.n ea sunt n afara informaiilor,
cuprinse tainele naturii , sentimente descrise sau
impresiile,gndurile i trite de personaje
sentimentele gsim?cum ne ajut
omenirii,de-a lungul dac citim cartea?
ntregii sale evolutii. Manual Vom citi versurile lui
Cartile ne dezvaluiesc Tudor Arghezi,din
lumi imaginare si ne manual pag.6.
ofera posibllitatea de a Ce inteles au versurile?
visa in timp ce le citim. De ce este numita
carte frumoasa?
Ce relatie exista intre
carte- floare si carte-
vioara?
Dati exemple de doua
expresii formate cu
ajutorul cuvantului
carte.Ce semnificatie
are expresia litera cea
sfanta?

6.Realizarea feed- Aprecierile verbale s-au Individuala Caietele Elevii vor raspunde in
back-ului(evaluarea facut treptat, pe elvilor cateva randuri la
parcursul intregii lectii. intrebarea:De ce este
formativa)
important sa citim?

7.Asigurarea Activitate de lucru Explicatia individuala Caietele Elevii vor intocmi o


retentiei si a individuala. elevilor lista cu minim douazeci
de carti din biblioteca
transferului(tema
personala,dupa exemplu
pentru acasa) (anexa1)
Anexa1 Titlu: Editura: Oras: Anul Numar Numar pagini:
Autor: Limba romana,manual Petrion Bucuresti tiparirii: capitole: 256
pentru clasa a V-a 2002 23
1.Marin Iancu
2.
