Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan


Tarikh 09/08/2017 (Rabu)
Masa 08:30 pagi 09:00 pagi (30 minit)
Kelas 5 Bijak
Bil. Murid / 32
Tajuk Kekeluargaan
Standard Kandungan Murid dibimbing untuk:
2.3 Mengetahui dan mengaplikasikan kemahiran
interpersonal serta komunikasi berkesan dalam
kehidupan harian.
Standard Pembelajaran Murid berupaya untuk:
2.3.4 Memahami perhubungan maya dan bukan maya
secara sihat sesama remaja.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Kognitif : Memahami perhubungan maya dan
bukan maya secara sihat sesama
remaja.
Afektif : Murid yakin menentukan perhubungan
maya dan bukan maya secara sihat
sesama remaja.
Pengalaman Sedia Ada Murid pernah:
i. Mengetahui maksud remaja.
Penerapan Nilai Berkerjasama, Rasional
KBKK membuat ramalan, menerangkan sebab,
menyelesaikan masalah.
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Penggabungjalinan Berkomunikasi
Kesepaduan Pendidikan Muzik, Pendidikan Moral dan Pendidikan
Kesihatan
Strategi Utama Konstruktivisme, Inkuri Penemuan
BBM Video, E-Book (Perhubungan Maya dan Bukan Maya),
Lembaran Peta Minda dan Permainan Power
Rangers.
LANGKAH/ AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN (MURID) ORGANISASI KELAS (GURU) CATATAN
MASA
Set Induksi 1. Murid-murid mendengar 1. Guru memberi arahan BBM :
( 3 minit) arahan guru. tentang aktiviti yang akan Video (Proses
2. Murid-murid menonton video dijalankan. Komunikasi)
yang ditayangkan oleh guru. 2. Guru menayangkan video.
3. Murid-murid menjawab 3. Guru menyoal kepada KBKK :
soalan guru. murid-murid berdasarkan membuat ramalan
Contoh jawapan: video tersebut.
Video i. Perhubungan atau Contoh soalan: EMK :
(Proses Komunikasi) komunikasi i. Apakah yang kamu dapat TMK
diperhatikan?
4. Guru memperkenalkan
tajuk pembelajaran hari
tersebut.
Langkah 1 1. Murid-murid memerhatikan E- 1. Guru memaparkan E- BBM :
( 8 minit) Book yang dipaparkan oleh Book melalui projektor E-Book
guru. dan komputer riba. (Perhubungan
2. Murid yang dipilih membaca 2. Guru memilih seorang maya dan bukan
dan murid lain mengikutnya. murid untuk membaca maya)
3. Murid-murid akan dan murid lain
menjelaskan pemahaman mengikutnya. KBKK :
mereka terhadap E-Book. menjana idea.
4. murid-murid menyimpulkan 3. Guru menugaskan murid
aktiviti bersama guru. untuk menjelaskan
pemahaman mereka
terhadap E-Book tersebut.
4. Guru menyimpulkan
aktiviti bersama guru.

e-book

Langkah 2 1. Murid-murid duduk dalam 1. Guru membahagikan BBM :


( 8 minit) kumpulan untuk aktiviti ini. murid-murid kepada enam Lembaran kerja
2. Murid-murid mendengar kumpulan. peta minda.
arahan guru sebelum 2. Guru memberi arahan
menjalankan aktiviti. kepada murid-murid KBKK :
3. Murid-murid bincang dan tentang tugasan murid- Membuat

Lembaran peta minda membuat peta minda untuk murid. keputusan.


harapan keluarga terhadap 3. Guru akan mengedarkan
diri sendiri. satu lembaran kerja peta Nilai :
4. Murid-murid dibimbing oleh minda kepada setiap Bekerjasama
guru sepanjang kumpulan untuk
melaksanakan aktiviti menjalankan aktiviti.
tersebut.
5. Murid-murid menyemak hasil 4. Guru membimbing murid-
kerja kumpulannya bersama murid ketika aktiviti
guru. dijalankan.
5. Guru menyemak hasil
kerja murid-murid
mengikut kumpulan.

Penilaian 1. Murid-murid memerhatikan 1. Guru memperkenalkan BBM:


( 7 minit) pengenalan permainan permainan Power Permainan Power
Power Rangers oleh guru. Rangers kepada murid- Rangers
2. Murid-murid mendengar murid.
penjelasan peraturan 2. Guru menjelaskan KBKK:
permainan oleh guru. peraturan permainan Membuat
3. Murid-murid mendengar dan kepada murid-murid. keputusan,
melihat soalan. 3. Guru menyoal kepada menyelesaikan
4. Murid-murid menjawab murid-murid. masalah dan
soalan. 4. Guru menyemak jawapan menerangkan
5. Murid-murid menyimpulkan murid dengan komputer sebab.
aktiviti bersama guru. riba.
5. Guru menyimpulkan Nilai:
aktiviti bersama murid- Bekerjasama
murid.
Permainan Power Rangers
Penutup 1. Murid-murid mendengar 1. Guru memberi arahan BBM :
( 4 minit) arahan guru. tentang aktiviti ini kepada Video:
2. Murid-murid menyanyi lagu 1 murid-murid. Lagu 1 malaysia.
Malaysia dengan iringan 2. Guru menayangkan video
tayangan video lagu tersebut. lagu 1 Malaysia dan Nilai :
Lagu 1 Malaysia 3. Murid-murid mendengar menjelaskan perpaduan Kerjasama.
penjelasan guru selepas lagu berhasil daripada
tersebut dan memberi perhubungan maya dan
pendapat tambahan kepada bukan maya yang sihat.
guru dan murid lain.

Lirik Lagu 1 Malaysia
