Anda di halaman 1dari 5

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KUMPULAN 6

Mata pelajaran : Matematik

Kelas : 4 Mulia

Masa : 60 minit

Bil. Murid : 25 orang

Bidang : Sukatan dan Geometri

Tajuk : Jisim

Standard Kandungan : 13.1 [i]

Objektif pembelajaran : Murid berupaya menambah jisim melibatkan kilogram dan gram

tanpa penukaran unit

Aktiviti pembelajaran dan pengajaran :

Fasa Cadangan Aktiviti Cadangan Komunikasi

1. Persediaan a) Murid melihat gambar yang i) Cuba kamu perhatikan pada


Pemerhatian dan menunjukkan pelbagai jisim. gambar yang ditunjukkan.
Analisis
b) Murid diminta menyebut jisim objek ii) Berapakah jisim pada gambar
pada gambar tersebut. tersebut ?

iIi) Berapakah jumlah jisim kedua-


dua objek tersebut ?
1 kg 200g 1 kg 400g
iv) Bagaimanakah kamu
c) Murid diminta menambah jisim memperoleh jawapan ?
kedua-dua objek tersebut.

d) Murid menunjukkan cara menambah


secara bentuk lazim di papan putih.

2. Imaginasi a) Tunjukkan strategi lain yang boleh i) Apakah yang dapat kamu
dilakukan bagi menyelesaikan operasi perhatikan ?
Penjanaan idea tambah di atas.
ii) Adakah pengiraan cara ini lebih
i) mudah ?
1 kg 200 g
+ 1 kg 400 g iii) Mengapa ?
_________
_________ iv) Lihat contoh penyelesaian.

v ) Cara mana yang lebih mudah ?


ii) kg g
1 200
+ 1 400

b) Paparan tiga nombor

1 kg 300 g + 1 kg 100 g + 1 kg 150

c) Ulang aktiviti dengan contoh lain


melibatkan penambahan hingga tiga
nombor.

3. Perkembangan a) Secara berkumpulan, murid i) Keluarkan buah-buahan yang


menimbang barang yang dibawa dari kamu bawa ?
Penambahbaikan rumah.
ii) Timbang setiap buah yang kamu
b) Guru mengedarkan lembaran kerja bawa dan catatkan jisimnya dalam
berbentuk jadual kepada setiap lembaran kerja yang diberi ?
kumpulan.

- contoh Lembaran kerja 1

Nama Kumpulan :
Bil. Jenis barang Jisim dalam kg
dan g
1 Beg sekolah
2 Botol air
3 Tembikai
4 Sesikat pisang

- contoh Lembaran kerja 2

a) Cari jumlah jisim

b) Cari Jumlah jisim

+
4. Tindakan a) Menggunakan lembaran kerja yang i) Selesaikan
sama, murid menjawab soalan.
Pelaksanaan
b) Bincangkan hasil kerja murid.

Pentaksiran Berdasarkan kepada keupayaan murid menjawab lembaran kerja yang


diberikan , ini menunjukkan murid telah menguasai kemahiran yang telah
diajar dan bersedia untuk mempelajari kemahiran yang seterusnya.

Nilai dan Sikap Bertanggungjawab , bekerjasama,ketepatan

Refleksi

EMK : Keusahawanan . TMK

Bahan Bantu Belajar : Alat penimbang , buah buahan dan lembaran kerja

Bahan Bantu Belajar

Beg sekolah Botol air Tembikai

1 kg 200g 1 kg 400g
penimbang

- lembaran kerja 1- - lembaran kerja 2 -


Sesikat pisang

Kumpulan 6 :

Bil Nama guru Nama Sekolah


1 Zarina bt. Zainal SK Tun Abdul Aziz Majid
2 Roziah bt Samsudin SK Bukit Raya
3 Siti Nur Diana binti Ismail SK (2) Jalan Bukit
4 Nor Azliana binti Abdul Aziz SK Jalan Semenyih 1
5 Hamizan Bin Mohd Mahayuddin SK Taman Puteri
LEMBARAN KERJA 1

Timbang jising barang yang berikut dalam,kg dan g

Nama kumpulan :

Bil Jenis barang Jisim dalam kg dan g


1 Beg sekolah
2 Botol air
3 Tembikai
4 Sesikat Pisang

LEMBARAN KERJA 2

Jumlahkan jisim bagi barang yang berikut dalam,kg dan g

Nama kumpulan :

Bil Jenis barang Jisim dalam kg dan g

Langkah pengiraan :

1
+
Langkah pengiraan :

2
+
Langkah pengiraan :

3
+
Langkah pengiraan :

4
+
