Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Tema: IDENTITI


Sejarah NEGARA KITA KELAS:5C TARIKH: 22.1.2018
MASA: 7.30-8.30 HARI : Isnin

Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum:


Pembelajaran: Berbangga dengan Kemahiran asas sejarah
identiti Negara
9.5.3

Objektif Pembelajaran : Pada akhir Kriteria Kejayaan: Murid boleh:


pembelajaran murid dapat Mengetahui 1. Menyeneraikan 5 prinsip rukun negara
kaitan bilangan kelopak bunga kebangsaan
2. Memilih rukun negara yang sesuai mengikut
dengan prinsip-prinsip Rukun Negara
situasi yang diberikan

Sumber:
1. Video
2. Sampul surat
Konsep Utama/Perbendaharaan kata Utama: 3. Gambar “tangan”
Perlembagaan- Undang-undang 4. Kelopak bunga raya

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi


AKTIVITI PEMULA
1. Guru memaparkan video pendek berkaitan dengan sukan.
2. Guru menanyakan beberapa soalan berkaitan dengan video tersebut.
-Apa yang kamu lihat dalam video pendek ini? (open question)
-Senaraikan perkara-perkara yang dilakukan dalam video?
-Mengapa kita harus melafazkan rukun negara? (close question)
-Terdapat berapa prinsip rukun negara?

3. Guru menghubungkaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini dengan


jawapan para murid.

AKTIVITI UTAMA
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan
2. Guru melekatkan prinsip rukun negara di sekitar kelas.
3. Para murid secara kumpulan menjalankan aktiviti Gallery walk.
4. Guru memberi peluang kepada para murid untuk berkongsi maklumat.
5. Guru meminta untuk membaca ikrar mengikut kumpulan.

Aktiviti 1 (KONGSI BERGILIR)

1. Guru memberikan 5 situasi yang berbeza dalam sampul surat dan


meminta ketua kumpulan untuk memilih.
2. Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk membentangkan hasil
perbincangan di hadapan kelas.
3. Murid membentangkan hasil dapatan masing-masing.
4. Guru merumuskan pembentangan murid dan memberi maklum balas.
/ murid menguasai
AKTIVITI 2 (DIFFERENTIATION) objektif pembelajaran yang
disediakan
1. 3 kumpulan perlu menulis prinsip rukun negara dalam gambar ‘tangan’
yang diberikan oleh guru.
2. 3 kumpulan menulis maksud prinsip rukun negara dalam gambar
kelopak bunga raya.
3. Wakil daripada Setiap kumpulan akan membuat penilaian dan
memberikan token bintang mengikut hasil kerja kumpulan.
1. Penilaian – Guru memberikan kuiz mengikut kumpulan.
Wakil setiap kumpulan menyebut nombor yang terdapat
pada itik dan membaca soalan.
- Guru menyemak jawapan para murid melalui
perbincangan.
- Guru memberikan token sebagai penghargaan kepada
para murid.
- Guru memberikan anugerah kepada 2 orang pelajar
terbaik dalam kelas.

PENUTUP:
Murid-murid menyebutkan kriteria kejayaan yang dicapai pada hari ini.(SC)
Tindakan Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
Susulan .
Murid
