RPH Bidang 1
RPH Bidang 1
Tahun : 2 Dahlia
Bidang : Menggambar
Teknik : Gosokan
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, warna,
kepelbagaian dan kesatuan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan
manusia dalam penghasilan gambar teknik gosokan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media
dan teknik dalam aktiviti menghasilkan gambar teknik gosokan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
gambar teknik gosokan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, proses dan
teknik dalam penghasilan gambar teknik gosokan.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan gambar
teknik gosokan
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyatakan definisi gosokan dan alat yang mempunyai jalinan yang boleh
digunakan untuk aktiviti menggosok.
2. Menyenaraikan tatacara dalam penghasilan gambar teknik gosokan.
3. Membuat gosokan pada gambar secara kreatif dengan bimbingan guru.
4. Membuat apresiasi tentang hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, sejarah seni dan budaya.
Masa/
Standard Pembelajaran Aktiviti/Ilustrasi Aktiviti Catatan
Langkah
Set induksi Guru menayangkan video Video lagu “Buah Tempatan BBM:
Malaysia”
(5 minit) lagu “Buah Tempatan Video lagu
Malaysia”. “Buah
Tempatan
Malaysia”
Guru menayangkan soalan
pada slaid dan menyoal Murid menghayati video lagu “Buah
murid tentang video yang Tempatan Malaysia”.
ditayangkan.
Soalan:
1. Aku berwarna merah,
Murid menjawab soalan yang Nilai:
badanku berbulu, isiku
dikemukakan oleh guru. Berani
putih dan berasa manis.
Siapakah aku?
- Buah rambutan
Kemahiran
2. Apakah perbezaan
Berfikir:
antara buah tempatan
-Teknik soal
dengan buah bukan
jawab
tempatan?
-Murid
Buah Buah bukan
membanding
tempatan
tempatan
beza
- - -Murid memberi
memerlukan memerlukan
suhu yang suhu pendapat
tinggi rendah
TAHUN :
MATA PELAJARAN :
TARIKH/HARI :