Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pelajaran Harian Pendidikan Muzik

Tahun : 5M

Tarikh : 01.09. 2011

Hari : Khamis

Masa : 9.50am – 10.20am

Bilangan Murid : 35 orang

Aspek : 2 Pengalaman Muzikal

Item : 2.1.1 Teknik dalam nyayian.

Aras 1
a) Mempraktikkan teknik nyayian yang betul ketika menyanyi.

2.2 Pengalaman Muzik

Aras 1
a) Menyanyi lagu dengan baik dari segi pic , tempo dan dinamik dengan bimbingan.

1
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran , seramai 70% murid dapat :

1. Menyanyi lagu “ Lan Hua Cao” dengan sebutan dan pic yang tepat.

2. Mengenal tanda isyarat ( beransur kuat) dan ( beransur lembut) dengan tepat.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menyanyi lagu “Senaman”dengan sebutan dan pic yang tepat.

Penerapan nilai murni : Menyayangi alam sekitar , kerjasama.

BBM : Kad Imbasan , laptop ( powerpoint)

2
3
LANGKAH FOKUS AKTIVITI CATATAN / BBM
/ MASA KONSEP MUZIK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
DAN STRATEGI

1. Guru mempamerkan tiga gambar dan


Gambar meminta murid memerhati benda tersebut.
2. Guru menanya soalan: BBM:
Set Induksi a) Boleh namakan tiga gambar tersebut? gambar
( 3 minit ) ~ bakul , bunga dan ramput.
3. Guru meminta mengikut nama tiga
gambar tersebut meneka nama lagu
yang akan dipelajari hari ini.
~ “ Lan Hua Cao “
1. Guru mempamerkan lirik lagu. BBM :
Langkah 1 Membaca lirik 2. Guru meminta murid membaca lirik lagu Lirik lagu
( 5 minit ) lagu “Lan Hua “ Lan Hua Cao “.
Cao”

1.Guru memperdengarkan not solfa dengan


kibod.
Menbuat latihan 2.Murid membuat latihan teknik menyanyi BBM:
teknik menyanyi Solfa dengan iringan muzik kibod. Kibod
solfa. 3. Guru memperdengarkan lagu Powerpoint
Langkah 2 “Lan Hua Cao” dengan kibod.
( 7 minit) Nyayian lagu 4. Murid diminta mengikut guru menyanyi
“ Lan Hua Cao” Frasa demi frasa tanpa iringan muzik.
5. Murid menyanyi frasa demi frasa dengan
Tanda Isyarat iringan muzik.
6. Guru memperkenalkan tanda isyarat
(Beransur Kuat) Beransur kuat dan beransur lembut.

(Beransur
Lembut)

1. Murid diminta bahagi beberapa kumpulan. BBM


Menyanyi lagu 2. Guru meminta setiap kumpulan akan
dengan iringan menyanyi lagu ini dengan frasa-frasa tertentu. Kad Imbasan
Langkah 3 3. Guru akan meminta ketua kumpulan untuk Kibod
( 12 minit) mengambil kad tanda isyarat dalam kotak.
Dengan tanda 4. Oleh itu setiap kumpulan akan menyanyi lagu
4
isyarat ini dengan menyanyi mengikut kad isyarat
( beransur kuat) ( beransur kuat ) ataupun ( beransur lembut ).
( beransur 5. Guru akan membimbing setiap kumpulan
5
