Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21
Masa / Berdaya tahan
Nombor dan Operasi
Bidang
Mahir berkomunikasi
Tajuk Pecahan
/ Pemikir
Standard Kandungan 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar.
Kerja sepasukan
Standard 3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga
perempat. Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip

Objektif Pembelajaran 1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga Bermaklumat
perempat.
Penyayang / Prihatin
Kenali Pecahan (Buku teks – Muka surat 2-3)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat
Ringkasan Aktiviti dan tiga perempat. Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Pembelajaran
Muka surat 1-3) 5P
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
/ Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja
Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Belajar
dalam sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Kendiri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Masteri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


Ulasan Pentadbir (KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas / Berdaya tahan
Masa Mahir berkomunikasi
Nombor dan Operasi
Bidang / Pemikir
Pecahan Kerja sepasukan
Tajuk
3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar. Bersifat ingin tahu
Standard Kandungan

Standard 3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga Berperinsip
Pembelajaran perempat.
Bermaklumat
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Penyayang / Prihatin
Objektif Pembelajaran 1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan
tiga perempat. Patriotik
Dua perempat dan tiga perempat (Buku teks – Muka surat 4-5)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran
2. Murid mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat
Ringkasan Aktiviti 5P
dan tiga perempat.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti –
Muka surat 4-5) / Penyelesaian masalah
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
projek
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
Pemerhatian pelbagai
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian Pembelajaran Kontekstual
Lisan
Tugasan Pembelajaran
Projek Konstruktivisme

Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara


Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik


Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Catatan Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
Ulasan Pentadbir
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21
Masa
Nombor dan Operasi / Berdaya tahan
Bidang
Mahir berkomunikasi
Pecahan
Tajuk
/ Pemikir
3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar.
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga
Standard perempat. Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Berperinsip
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Bermaklumat
Objektif Pembelajaran 1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga Penyayang / Prihatin
perempat.
Patriotik
Projek Saya –Biskut Pecahan (Buku teks – Muka surat 6)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
2. Murid Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti
perempat dan tiga perempat.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. 5P
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. / Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
projek
Lembaran kerja Pembelajaran kooperatif
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kecergasan
Pentaksiran dan Kuiz pelbagai
Penilaian
Lisan
Pembelajaran Kontekstual
Tugasan
Projek Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Belajar
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
Kajian Masa Depan
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Akses
Kendiri
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Catatan Mengiringi murid keluar
Pembelajaran Masteri
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pendekatan Modular
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


Ulasan Pentadbir (KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Nombor dan Operasi
Bidang
Mahir berkomunikasi
Tajuk Pecahan
/ Pemikir
Standard Kandungan 3.2 Penyelesaian masalah
Kerja sepasukan
Standard 3.2.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian. Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Pembelajaran
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian. Bermaklumat
Selesaikan (Buku teks – Muka surat 7-8) Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
2. Murid menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Ringkasan Aktiviti
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti
– Muka surat 6-8) Strategi Pengajaran dan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Pembelajaran
pelajaran.
5P
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis / Penyelesaian masalah
Lembaran kerja Pembelajaran berasaskan
/ Hasil kerja projek
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kooperatif
Penilaian
Lisan
Pembelajaran kecergasan
Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Konstruktivisme
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Kemahiran Belajar Cara
dalam sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Akses
Program Sekolah Kendiri
Mengiringi murid keluar
Catatan Pembelajaran Luar Bilik
Aktiviti luar
Darjah
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Masteri
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Nombor dan Operasi
Bidang
Mahir berkomunikasi
Tajuk Pecahan
/ Pemikir
3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar.
Kerja sepasukan
Standard Kandungan
3.2 Penyelesaian masalah
Bersifat ingin tahu
3.1.1 Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga
Berperinsip
Standard perempat.
Pembelajaran Bermaklumat
3.2.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Penyayang / Prihatin

1. Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga Patriotik
Objektif Pembelajaran perempat.
2. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Riang Ria Pecahan (Buku teks – Muka surat 10)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan 5P
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua / Penyelesaian masalah
perempat dan tiga perempat.
Ringkasan Aktiviti Pembelajaran berasaskan
3. Murid menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti projek
– Muka surat 9-10)
Pembelajaran kooperatif
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. Pembelajaran kecergasan
pelbagai
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran Kontekstual
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran
Pemerhatian Konstruktivisme
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian Kemahiran Belajar Cara
Lisan Belajar
Tugasan
Projek Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Pada akhir pengajaran;
Kendiri
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Luar Bilik
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Darjah
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Masteri

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pendekatan Modular


Catatan Mesyuarat / Kursus / Pendekatan Berpusatkan
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Murid
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Strategi Pengajaran dan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir
Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
