Anda di halaman 1dari 31

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 0 HARI
MASA : MINGGU
TINGKATAN : 1
MATA PELAJARAN : Sejarah
STANDARD KANDUNGAN : Arah
STANDARD PEMBELAJARAN :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM :
NILAI :
KPS :
TMK :
KONSEP :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir PdPc pelajar akan dapat :
1
2
3
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc :
1
2
3

1
2
3

1
2
3

1
2
3

1
2
3
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) :
1
2
3
4
RUJUKAN :
1
2
3
PETA I-THINK : Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
1 Peta Bulatan - 5 Peta Dakap -
2 Peta Buih - 6 Peta Alir -
3 Peta Buih Berganda - 7 Peta Pelbagai Alir -
4 Peta Pokok - 8 Peta Tit -

REFLEKSI :

TINDAKAN SUSULAN :

TARIKH : 0 HARI
MASA : MINGGU
TINGKATAN : 1
MATA PELAJARAN :
STANDARD KANDUNGAN :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
STANDARD PEMBELAJARAN :
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM :
NILAI :
KPS :
TMK :
KONSEP :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir PdPc pelajar akan dapat :
1
2
3
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc :
1
2
3

1
2
3
1
2
3

1
2
3

1
2
3
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) :
1
2
3
4
RUJUKAN :
1
2
3
PETA I-THINK : Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
1 Peta Bulatan - 5 Peta Dakap -
2 Peta Buih - 6 Peta Alir -
3 Peta Buih Berganda - 7 Peta Pelbagai Alir -
4 Peta Pokok - 8 Peta Tit -
5 daripada 25 murid-murid tdak menguasai aras 2 daripada hasil
REFLEKSI : pembelajaran

TINDAKAN SUSULAN :

TARIKH : 0 HARI
MASA : MINGGU
TINGKATAN : 1
MATA PELAJARAN :
TAJUK/TEMA :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
HASIL PEMBELAJARAN :
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM :
NILAI :
KPS :
TMK :
KONSEP :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir PdPc pelajar akan dapat :
1
2
3
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc :
1
2
3

1
2
3

1
2
3

1
2
3

1
2
3
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) :
1
2
3
4
RUJUKAN :
1
2
3
PETA I-THINK : Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
1 Peta Bulatan - 5 Peta Dakap -
2 Peta Buih - 6 Peta Alir -
3 Peta Buih Berganda - 7 Peta Pelbagai Alir -
4 Peta Pokok - 8 Peta Tit -
5 daripada 25 murid-murid tdak menguasai aras 2 daripada hasil
REFLEKSI : pembelajaran

TINDAKAN SUSULAN :
ARIAN

KEMAHIRAN INSANIAH
Tanggungjawab Sosial -
Menghargai Alam Sekitar -
Etka, Moral dan Profesionalisme
-
Spritual
Komunikasi -
Kepimpinan -
Kerja Sepasukan -
Berfikiran Kritkal & Menyelesaikan
-
Masalah
Teknologi Maklumat & Komunikasi -
Pembelajaran Sepanjang Hayat -
Globalisasi -
Keusahawanan -
Pengurusan -
Lain-lain (Nyatakan : )
-

Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Amali / Eksperimen -
Projek -
Pembentangan -
Ujian -
Peperiksaan -
Lathan / Kerja Rumah -
Lembaran Kerja -
Pemerhatan -
Kuiz -
Lisan -
Tugasan -
Lain-lain (Nyatakan : )
-

Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

TAHAP PENGUASAAN
(Diisi selepas PdPc)
TAHAP PRESTASI 1
-
(Tahu perkara asas)
TAHAP PRESTASI 2
-
-
(Faham dan menterjemah)
TAHAP PRESTASI 3
(Menggunakan pengetahuan dan -
laksanakan sesuatu kemahiran)
TAHAP PRESTASI 4
(Melaksanakan kemahiran dengan -
beradab mengikut prosedur)
TAHAP PRESTASI 5
(Melaksanakan kemahiran pada -
situasi baharu mengikut prosedur)
TAHAP PRESTASI 6
(Menggunakan pengetahuan dan
kemahiran sedia ada pada situasi -
baharu : sistematk, positf, kreatf
dan inovatf serta boleh dicontohi)
Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

RELIEF KELAS
MASA
KELAS

KEMAHIRAN INSANIAH RPH GEOGRAFI TINGKATAN 2


Tanggungjawab Sosial -
Menghargai Alam Sekitar -
Etka, Moral dan Profesionalisme
-
Spritual
Komunikasi -
Kepimpinan -
Kerja Sepasukan -
Berfikiran Kritkal & Menyelesaikan
-
Masalah
Teknologi Maklumat & Komunikasi -
Pembelajaran Sepanjang Hayat -
Globalisasi -
Keusahawanan -
Pengurusan -
Lain-lain (Nyatakan : )
-

Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Amali / Eksperimen -
Projek -
Pembentangan -
Ujian -
Peperiksaan -
Lathan / Kerja Rumah -
Lembaran Kerja -
Pemerhatan -
Kuiz -
Lisan -
Tugasan -
Lain-lain (Nyatakan : )
-

Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

TAHAP PENGUASAAN
(Diisi selepas PdPc)
TAHAP PRESTASI 1
-
(Tahu perkara asas)
TAHAP PRESTASI 2
-
(Faham dan menterjemah)
TAHAP PRESTASI 3
(Menggunakan pengetahuan dan -
laksanakan sesuatu kemahiran)
TAHAP PRESTASI 4
(Melaksanakan kemahiran dengan -
beradab mengikut prosedur)
TAHAP PRESTASI 5
(Melaksanakan kemahiran pada -
situasi baharu mengikut prosedur)
TAHAP PRESTASI 6
(Menggunakan pengetahuan dan
kemahiran sedia ada pada situasi -
baharu : sistematk, positf, kreatf
dan inovatf serta boleh dicontohi)
Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

RELIEF KELAS
MASA
KELAS

KEMAHIRAN INSANIAH RPH GEOGRAFI TINGKATAN 3


Tanggungjawab Sosial -
Menghargai Alam Sekitar -
Etka, Moral dan Profesionalisme
-
Spritual
Komunikasi -
Kepimpinan -
Kerja Sepasukan -
Berfikiran Kritkal & Menyelesaikan
-
Masalah
Teknologi Maklumat & Komunikasi -
Pembelajaran Sepanjang Hayat -
Globalisasi -
Keusahawanan -
Pengurusan -
Lain-lain (Nyatakan : )
-

Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Amali / Eksperimen -
Projek -
Pembentangan -
Ujian -
Peperiksaan -
Lathan / Kerja Rumah -
Lembaran Kerja -
Pemerhatan -
Kuiz -
Lisan -
Tugasan -
Lain-lain (Nyatakan : )
-

Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan

TAHAP PENGUASAAN
(Diisi selepas PdPc)
BAND 1
-
(Tahu perkara asas)
BAND 2
-
(Faham dan menterjemah)
BAND 3
(Menggunakan pengetahuan dan -
laksanakan sesuatu kemahiran)
BAND 4
(Melaksanakan kemahiran dengan -
beradab mengikut prosedur)
BAND 5
(Melaksanakan kemahiran pada -
situasi baharu mengikut prosedur)
BAND 6
(Menggunakan pengetahuan dan
kemahiran sedia ada pada situasi -
baharu : sistematk, positf, kreatf
dan inovatf serta boleh dicontohi)
Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
RELIEF KELAS
MASA
KELAS
Nama :
Tarikh :
Tanda tangan Pengetua / PKP / GKMP :
Hari Bulan HB Ting Kelas Masa A Masa B
- Isnin Januari 2018 1 1 Al-Biruni 7.30 - 8.30 7.30 - 8.30
✔ Selasa Februari 2018 2 2 Al-Farabi 8.30 - 9.30 8.30 - 9.30
Rabu Mac 2018 3 3 Al-Jazari 9.30 - 10.30 9.30 - 10.30
Khamis April 2018 4 4 Al-Kindi 10.30 - 11.30 10.30 - 11.30
Jumaat Mei 2018 5 5 Al-Razi 11.30 - 12.30 11.30 - 12.30
Sabtu Jun 2018 6 Al-Zahrawi 12.30 - 1.30 10.00 - 10.30
Ahad Julai 2018 7 1.30 - 2.30 10.30 - 11.00
Ogos 2018 8
September 2018 9
Oktober 2018 10
November 2018 11
Disember 2018 12
13
Nilai 14
Baik Hat 15
Kerjasama 16
Bertolak Ansur 17
Keadilan 18
Kejujuran 19 BBB
Bersyukur 20 Buku Teks
Tolong-menolong 21 Modul
Bertanggungjawab 22 Powerpoint
Hemah Tinggi 23 Projektor
Hormat-menghormat 24 Model
Kasih Sayang 25 Internet
Kesabaran 26 Radio / TV
Ketekunan 27 Radas
28 Buku Cerita
29 Gambar
30 Carta
31 Graf

EMK AKTIVITI
Kreatvit dan Inovasi Penglibatan
Pendidikan Alam Sekitar Penerokaan
Sains dan Teknologi Penerangan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi Pengembangan
Bahasa Penilaian
Patriotsme Pemula
Keusahawanan Aktvit
Penutupan
Minggu Kandungan Mata Pelajaran
1 TAJUK Bahasa Melayu
2 STANDARD KANDUNGAN Bahasa Inggeris
3 Matematk
4 STANDARD PEMBELAJARAN Matematk Tambahan
5 FOKUS SAMPINGAN Sains
6 Sejarah
7 ILMU Geografi
8 ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Pendidikan Agama Islam (PAI)
9 Fizik
10 RINGKASAN AKTIVITI Kimia
11 AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc Biologi
12 Reka Bentuk Teknologi (RBT)
13 Asas Sains Komputer (ASK)
14 Pendidikan Sivik Kewarganegaraan (PSK)
15 Pendidikan Jasmani & Pendidikan Kesihatan (PJPK)
16 Pendidikan Moral
17 Muzik
18 Pendidikan Seni Visual (PSV)
19 Grafik Komunikasi Teknikal (GKT)
20 Ekonomi Asas
21 Prinsip Perakaunan
22 ICTL
23 Bahasa Antarabangsa (Manderin)
24 Bahasa Antarabangsa (Jerman)
25 Bahasa Antarabangsa (Arab)
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Refleksi
…… semua murid menguasai objektf
Sesi P&P telah mencapai objektf/target yang diingini
Murid - murid dapat menguasai kesemua aras P&P
Murid-murud dapat menguasai kesemua kemahiran yang dipelajari
Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
Murid-murid dapat menguasai objektf pembelajaran dengan 10 daripadanya mencapai target
Murid-murid dapat menguasai aras satu dan dua daripada hasil pembelajaran
5 daripada 30 murid-murid tdak menguasai hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tdak mencapai objektf pengajaran
5 daripada 30 murid-murid tdak menguasai aras 3 daripada hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tdak menguasai aras 2 daripada hasil pembelajaran
Murid-murid telah menyertai aktvit P&P dengan jayanya
Sebahagian murid-murid tdak terlibat dalam aktvit P&P kerana kesuntukan masa
Murid-murid kelihatan tdak seronok kerana ketadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Sebahagian murid-murid kelihatan tdak seronok kerana ketadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Hanya sebahagian murid-murid yang mengikut PdP, manakala bakinya tdak bersungguh-sungguh dalam PdP
Sebahagian pelajar tada di dalam kelas kerana menghadiri aktvit luar kelas
PdP ditangguhkan kerana menghadiri mesyuarat / mesyuarat guru
PdP ditangguhkan kerana menghadiri program luar kelas
PdP ditangguhkan kerana menghadiri program luar sekolah
Aktvit P&P tdak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tdak dapat dielakkan
Sebahagian aktvit P&P perlu diulang semula kerana murid2 tdak menguasai objektf pembelajaran
guh dalam PdP

ang tdak dapat dielakkan


RPT GEOGRAFI TINGKATAN 1
TAJUK STANDARD KANDUNGAN
TIADA TIADA
1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah
2.1 Zaman Air Batu
Lakaran Peta Malaysia
Bumi
Bentuk Muka Bumi di Malaysia
Saliran di Malaysia
Penduduk di Malaysia
Petempatan di Malaysia
Asia Tenggara (A)
Asia Tenggara (B)
Sumber Air
Sisa Domestk
Kerja Lapangan
RPT GEOGRAFI TINGKATAN 2
TAJUK STANDARD KANDUNGAN
TIADA TIADA
Skala dan Jarak
Peta Topografi
Pengaruh Pergerakan Bumi Terhadap Cuaca dan Iklim
Cuaca dan Iklim di Malaysia
Pengangkutan di Malaysia
Telekomunikasi di Malaysia.
Kepelbagaian Iklim dan Pengaruhnya Terhadap Kegiatan Manusia di Asia.
Jenis dan Kemajuan Pengangkutan di Asia.
Pemanasan Global
Teknologi Hijau
Kerja Lapangan
RPT GEOGRAFI TINGKATAN 3
TAJUK TAJUK/TEMA
TIADA TIADA
Kedudukan
Ketnggian
Kontur dan Keratan Rentas
Arah
Skala
Peta
Graf, Carta dan Rajah
Sumber Utama
Taburan Pelbagai Sumber : Sumber Utama
Sumber Hutan
Sumber Tenaga
Sumber Tenaga di Negara Lain
Kepentngan Pelbagai Sumber
Kesan Penerokaan Sumber Terhadap Alam Sekitar
Pengurusan Sumber
Kegiatan Ekonomi Utama
Faktor-Faktor yang Mempengaruhi Kegiatan Ekonomi.
Sumbangan Kegiatan Ekonomi Terhadap Pembangunan Negara.
Kesan Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
Langkah-langkah Mengurang-kan Kesan Kegiatan Ekonomi terhadap Alam Sekitar
Kepentngan Kerjasama Ekonomi Antarabangsa
STANDARD PEMBELAJARAN
TIADA
Mengenal past lapan arah mata angin.
Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin.
Menggunakan kompas untuk menentukan arah mata angin.
Mengukur bearing sudutan pada peta dengan menggunakan jangka sudut.
Membincangkan kedudukan relatf sesuatu tempat berdasarkan peta.
Mengaplikasikan lattud dan longitud untuk mengenal past kedudukan sesuatu tempat.
Menggunakan peta lakar yang tepat dengan ciri-ciri peta.
Menggunakan simbol yang tepat dalam peta lakar.
Membezakan pandang darat fizikal dan pandang darat budaya berdasarkan simbol dalam peta lakar
Menghasilkan peta lakar yang lengkap berdasarkan pandang darat setempat.
Menentukan kedudukan negeri- negeri dan Wilayah Persekutuan di Malaysia berdasarkan peta.
Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia berdasarkan
Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan peta sebenar.
Menjelaskan empat sistem fizikal bumi.
Menjelaskan struktur bumi,mengenal past benua, lautan, laut utama dan selat.
Membincangkan kesan pergerakan kerak bumi.
Membincangkan pelbagai bentuk muka bumi di Malaysia.
Menentukan lokasi pelbagai bentuk muka bumi di Malaysia.
Membandingkan kepentngan pelbagai bentuk muka bumi di Malaysia.
Membincangkan pandangan darat fizikal setap peringkat aliran sungai
Mengenalpast nama sungai dan tasik utama peta Malaysia
Membandingkan kepentngan sungai dan tasik utama di Malaysia
Menjelaskan dengan contoh taburan penduduk di Malaysia.
Membincangkan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk di Malaysia.
Membincangkanjenis petempatan yang terdapat di Malaysia.
Menjelaskan dengan contoh empat pola petempatan di Malaysia.
Membezakan fungsi petempatan bandar dan luar bandar di Malaysia
Melengkapkan peta Asia Tenggara dengan nama negara.
Menjelaskan dengan contoh bentuk muka bumi
Membincangkan taburan penduduk di Asia Tenggara.
Menilai fungsi petempatan bandar utama di Asia Tenggara.
Mengenal past jenis sumber air
Menjelaskan dengan contoh punca krisis air di Malaysia.
Membincangkan kesan krisis air di Malaysia.
Menerangkan langkah-langkah mengurangkan kesan krisis air.
Mengenal past jenis sisa domestk.
Menjelaskan dengan contoh sisa domestk di Malaysia.
Membincangkan kesan pembuangan sisa domestk di Malaysia.
Menerangkan langkah-langkah mengurangkan kesan pembuangan sisa domestk.
Jadual kerja
Pengagihan kerja
Menyediakan borang soal selidik
Mengumpul maklumat daripada pelbagai sumber dengan menggunakan kaedah yang sesuai
Grafik
Tafsiran konsep
Menulis laporan akhir : Isi utama / huraian / contoh

STANDARD PEMBELAJARAN
TIADA
Menyatakan jarak mutlak, jarak relatf, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Menerangkan jarak mutlak, jarak relatf, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untuk menentukan jarak sebenar.
Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
Menyatakan maksud peta topografi.
Mengenal past garisan tmuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
Menyatakan rujukan grid.
Menerangkan perbezaan kegunaan rujukan grid 4 angka dan 6 angka.
Menunjuk cara membaca rujukan grid 4 angka dan 6 angka untuk menentukan kedudukan dalam peta topografi.
Menganalisis hubung kait ciri pandang darat fizikal dan ciri pandang darat budaya dalam peta topografi.
Mentafsir peta topografi secara keseluruhan.
Mengenal past dua cara pergerakan bumi.
Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi.
Menunjukkan kesan putaran bumi.
Menunjukkan kesan peredaran bumi.
Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim.
Mengenal past jenis dan ciri iklim di Malaysia.
Menjelaskan ciri iklim khatulistwa di Malaysia.
Menghuraikan pengaruh cuaca dan iklim terhadap kegiatan manusia di Malaysia.
Menilai kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim di Malaysia.
Merumuskan perubahan cuaca dan iklim di Malaysia.
Mengenal past jaringan jalan raya dan jaringan landasan kereta api di Malaysia.
Mengenal past lapangan terbang antarabangsa dan pelabuhan utama di Malaysia.
Memberi contoh pengangkutan awam di Malaysia.
Menghuraikan faktor-faktor yang mempengaruhi jaringan pengangkutan di Malaysia.
Membezakan kepentngan pengangkutan darat, udara dan air di Malaysia
Menilai kepentngan pengangkutan awam di Malaysia.
Mencadangkan amalan pengangkutan dan perjalanan lestari.
Mengenal past alat telekomunikasi di Malaysia.
Menerangkan kemajuan alat telekomunikasi di Malaysia.
Membahaskan kepentngan telekomunikasi di Malaysia.
Menilai kesan telekomunikasi terhadap pembangunan negara di Malaysia
Menentukan penggunaan alat telekomunikasi secara beretka.
Mengenal past kepelbagaian iklim di Asia.
Menerangkan ciri iklim di zon iklim panas, zon iklim panas sederhana, zon iklim sejuk dan zon iklim sejuk sederhana di Asia.
Menunjukkan negara di Asia yang mengalami iklim di zon iklim panas, zon iklim panas sederhana, zon iklim sejuk dan zon iklim
Membandingkan pengaruh iklim terhadap kegiatan manusia di Asia.
Mengenal past jaringan landasan kereta api, lapangan terbang antarabangsa dan pelabuhan utama di Asia.
Menghuraikan kemajuan pengangkutan di Asia.
Menilai kesan pengangkutan terhadap masyarakat, ekonomi dan alam sekitar di Asia.
Menyatakan konsep pemanasan global.
Memberi contoh faktor yang menyebabkan pemanasan global
Menghuraikan aktvit manusia yang menyebabkan pemanasan global.
Menghuraikan faktor semula jadi yang menyebabkan pemanasan global.
Menilai kesan pemanasan global.
Membahaskan langkah-langkah mengurangkan pemanasan global.
Menyatakan konsep teknologi hijau.
Menerangkan ciri-ciri produk teknologi hijau.
Menunjukkan contoh produk teknologi hijau.
Membahaskan kepentngan teknologi hijau.
Mencadangkan amalan berkonsepkan teknologi hijau.
Jadual kerja
Pengagihan kerja
Menyediakan borang soal selidik
Mengumpul maklumat daripada pelbagai sumber dengan menggunakan kaedah yang sesuai
Grafik
Tafsiran konsep
Menulis laporan akhir : Isi utama / huraian / contoh

HASIL PEMBELAJARAN/OBJEKTIF
TIADA
Mengenal past kedudukan dengan menggunakan Rujukan Grid berasaskan peta topografi.
Mengenal past dan menyatakan Garisan Timuran dan Garisan Utaraan berasaskan peta topografi
Menyata dan menamakan ciri Geografi berdasarkan Rujukan Grid 4 angka dan 6 angka
Menunjuk cara penggunaan dan membanding bezakan penggunaan Rujukan Grid 4 angka dan 6 angka berdasarkan ciri Geogra
Menentukan Ketnggian dalam peta lakar yang berasaskan peta topografi.
Menyatakan cara mengenal dan menentu ketnggian dalam peta lakar yang berasaskan peta topografi
Membanding dan membezakan ciri-ciri simbol ketnggian dalam peta lakar yang berasaskan peta topografi.
Mengira ketnggian berpandukan selang kontur dalam peta lakar yang berasaskan peta topografi.
Menamakan bentuk muka bumi berdasarkan ciri-ciri garisan kontur. Cerun curam; Cerun landai ; Cerun bertangga
Melukis ciri keratan rentas berdasarkan garisan kontur yang diberi
Menjelaskan ciri-ciri bentuk muka bumi berdasarkan ciri keratan rentas yang dilukis.
Mengukur bearing sesuatu tempat dengan menggunakan jangka sudut di atas peta lakar berdasarkan peta topografi.
Menyatakan jenis-jenis skala : Skala lurus/Skala penyata/Skala pecahan wakilan
Mengukur jarak dan mengira keluasan dengan menggunakan skala dalam peta.
Menukar dan menghubungkaitkan setap skala : Skala lurus/Skala penyata/Skala pecahan wakilan
Mengira keluasan berpandukan skala peta.
Menyenaraikan pandangan darat fizikal dan budaya berdasarkan simbol-simbol dalam peta lakar.
Menghubungkaitkan pandangan darat fizikal dan budaya dalam peta lakar.
Mentafsir peta lakar.
Menyusun maklumat dan data dalam bentuk jadual / Melukis dan melengkapkan dan membaca graf majmuk / Melukis dan me
Melukis dan melengkapkan dan membaca carta pai / Melukis dan melengkapkan dan membaca rajah aliran / Mentafsir dan me
Mentakrif sumber boleh diperbaharui dan tdak boleh diperbaharui / Menyenarai jenis sumber-sumber utama: Mineral, hutan
Memahami taburan sumber mineral negara Malaysia : Menyenarai jenis mineral logam dan bukan logam
Menanda dan menamakan taburan mineral di atas peta negara Malaysia.
Menamakan jenis dan kawasan mineral di negara Malaysia : Petroleum dan gas asli, kaolin, bauksit, emas, batu kapur, bijih tm
Menamakan jenis dan kawasan hutan negara Malaysia.
Menyenarai sumber hutan negara Malaysia : Hutan hujan tropika, hutan paya, hutan pantai, dan hutan gunung.
Menandakan dan menamakan taburan hutan di atas peta negara Malaysia.
Menyenarai, menamakan, dan menunjukkan taburan sumber tenaga di Malaysia: Petroleum , gas asli, kuasa hidro elektrik, sur
Menanda, menamakan taburan sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga di negara Malaysia: Petroleum,
Membuat kesimpulan tentang penggunaan sumber tenaga negara Malaysia pada masa depan sepert: Kemajuan teknologi dan
Menyenarai jenis sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga suria di Jepun.
Menyenaraikan jenis sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga ombak di Perancis.
Menyenaraikan jenis sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga pasang surut di China.
Menyenaraikan jenis sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga angin di Belanda.
Menyenaraikan jenis sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga biomas/biojisim di India
Menyenaraikan jenis sumber tenaga dan menghuraikan penggunaan sumber tenaga geoterma di Iceland
Menerangkan kepentngan penerokaan pelbagai sumber negara Malaysia sepert bahan mentah,pekerjaan,pendapatan negara
Menjelaskan dengan contoh kepentngan penerokaan pelbagai sumber negara Malsysia sepert bahan mentah,pekerjaan,pend
Menghubungkaitkan kepentngan penerokaan pelbagai sumber kepada pembangunan negara Malaysia sepert pembandaran
Menyenaraikan kesan penerokaan sumber terhadap alam sekitar negara Malaysia : Perubahan pandang darat, kepupusan,peni
Menghuraikan dengan contoh kesan penerokaan sumber terhadap alam sekitar negara Malaysia: Perubahan pandang darat ke
Menghuraikan dengan contoh kesan penerokaan sumber terhadap alam sekitar negara Malaysia:hakisan,banjir dan pencemara
Menyatakan kepentngan pengurusan sumber sepert mengelakkan kepupusan, menjamin bekalan sumber berterusan dan ke
Menyenaraikan langkah-langkah pengurusan sumber yang dapat mengurangkan kesan negatf penerokan sumber.
Menghuraikan kepentngan pengurusan sumber.
Menghuraikan langkah-langkah pengurusan sumber: Pemeliharaan dan pemuliharaan.
Menghuraikan langkah-langkah pengurusan sumber air di Jepun.
Mencadangkan langkah-langkah yang boleh diambil dalam pengurusan sumber untuk kegunaan masa depan.
Menyenaraikan jenis-jenis kgiatan ekonomi utama negara Malaysia.
Menentukan taburan kegiatan ekonomi utama berdasarkan peta negara Malaysia.
Menanda dan menamakan taburan kegiatan ekonomi utama di atas peta negara Malaysia.
Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi utama negara Malaysia: Faktor fizikal.
Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi utama negara Malaysia: Faktor kemanusiaan.
Menyenaraikan kepentngan kegiatan ekonomi terhadap pembangunan negara Malaysia.
Menghuraikan dengan contoh kepentngan kegiatan ekonomi terhadap pembangunan negara Malaysia.
Menghuraikan dengan contoh kepentngan kegiatan ekonomi terhadap pembangunan negara Malaysia.
Menyenaraikan kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar negara Malaysia.
Menjelaskan dengan contoh kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar negara Malaysia.
Merumus tentang kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar negara Malaysia.
Menyenaraikan langkah-langkah mengurangkan kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar negara Malaysia.
Menghurai langkah-langkah mengurangkan kesan kegiatan ekonom terhadap alam sekitar negara Malaysia.
Membanding dan membezakan langkah-langkah mengurangkan kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar negara Malays
Mencadangkan langkah-langkah lain bagi mengurangkan kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar.
Menyatakan kepentngan kerjasama ekonomi antarabangsa.
Menjelaskan dengan contoah kepentngan kerjasama ekonomi antarabangsa.
Merumus tentang kesan kerjasama ekonomi antarabangsa pada masa depan.
OBJEKTIF AKTIVITI
TIADA TIADA
OBJEKTIF AKTIVITI
TIADA TIADA
OBJEKTIF
TIADA TIADA
P
