Anda di halaman 1dari 28

INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : Tahun 1 Abu Bakar Tarikh : 12 Januari 2014 Hari:Isnin Masa: 3.00 – 3.30 petang

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Mengenal huruf jawi

Tajuk kecil : Mengenal dan menulis huruf jawi

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf-huruf jawi dengan pengalaman di TADIKA.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Menyebut huruf jawi dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menyebut semula huruf jawi dengan makhraj yang betul.

Objektif 3:Menyusun semula huruf jawi dengan susunan yang betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf-huruf jawi ini berasal dari huruf Al-Quran.


Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberi dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran “
“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/


Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Pendahuluan Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(2 minit) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Set Induksi Bimbingan: Al-Quran kalam


Huruf-huruf jawi. 1. Guru memperlihatkan Al-Quran 1. Murid menjawab soalan guru Alah, yang menulis hurufnya
dan buku teks jawi seterusnya bahawa ini ialah Al-Quran.
(3 minit) diberi pahala.
- ‫ان‬
bertanya kepada murid :Apakah
naskhah ini? Dan guru menegas
Latihan:
kan atau membetulkan jawapan.

‫ننن‬
(Murid maklum
2. Guru meminta murid menjawab
soalan: Apakah dia Al-Quran?. 2. Murid menyebut semula
Nasihat:

Runding cara:
bahawa tulisan Guru memberikan jawapan Al- jawapan yang diberi oleh guru.
Integrasi Ilmu :Tauhid , rukun
jawi ada Quran adalah kalam Allah.
Iman
persamaan
dengan tulisan 3. Guru mempamerkan isi
3. Murid menyatakan hasil KBKK: Banding beza
dalam al-Quran kandungan Al-Quran dan buku teks
untuk jawi lalu meminta beberapa orang pemerhatian mereka.
BBM: Mushaf Al-Quran , buku
membolehkan murid tampil kehadapan memerhati teks jawi
mereka persamaan dan perbezaannya.
memuliakan
4. Guru menegaskan persamaan
tulisan jawi)
tulisan Al-Quran dan buku teks jawi
5. Guru menegaskan sesiapa yang
menulis jawi samalah seperti dia
menulis huruf-huruf di dalam Al-
Quran dan diberi ganjaran(guru
boleh sebutkan maksud hadis)

Langkah 1 Objektif 1: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan huruf guru secara kelas. guru
(6 minit) Murid menyebut 2. Murid yang dipilih oleh guru
jawi satu persatu.
huruf jawi menyebut sebutan huruf. Kaedah: Pelaziman
dengan
bimbingan guru. Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

Integrasi Ilmu:

KBKK:

BBM: Kad imbasan


Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamirkan dan 1. Murid menyebut huruf Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan l huruf secara beramai-ramai guru / murid
(5 minit) Murid menyebut jawi satu persatu dengan dengan bimbingan guru
semula huruf makhraj yang betul mengikut mengikut makhraj yang Kaedah: Pelaziman dan
jawi dengan pembelajaran kloboratif.
makhraj yang urutan. betul.
betul. TEKNIK:
2. Guru meminta murid menyebut 2. Murid menunjukkan
makhraj huruf dengan tepat kesungguhan mereka Bimbingan: Menyebut dengan
dan bersungguh-sungguh dalam menyebut makhraj betul adalah mengikut sebutan
kerana sebutan itu adalah yang huruf. rasulullah.
diajarkan kepada Rasullulah
SAW. 3. Murid menyemak dan
membetulkan sebutan Latihan:
3. Guru menetapkan pasangan pasangannya.
murid dan mengarahkan Nasihat:
mereka menyemak sebutan Runding cara:
pasangannya.
Integrasi Ilmu:Sirah,sebutan
huruf diajarkan oleh Jibril AS
kepada Rasullulah SAW.

KBKK:

BBM:Kad Imbasan
.

Langkah 3 Objektif 3 1. Guru meminta murid yang 1. Murid menyebut huruf-huruf Pendekatan: Berpusatkan
Menyusun dipilih menyebut kelima-lima mengikut urutan. murid
(7 minit) semula huruf huruf mengikut urutan dari
jawi mengikut ingatan mereka. Kaedah: Pelaziman
susunan yg
betul Teknik:Pengalaman

Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

KBKK: membuat urutan

BBM: Kad Imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan guru
(4 minit) menulis huruf-huruf jawi bagi menulis huruf-huruf jawi.
menunjukkan mereka memuliakan Kaedah:
2. Murid menerima lembaran
Al-Quran.
2. Guru memberi lembaran luma Kerja rumah dan membantu Strategi:Pelaziman
huruf jawi untuk mereka salin di Kawan yang hampir.
dalam buku latihan mereka. Bimbingan: Murid minat
3. Semua murid mengangkat/ menyebut dan menulis huruf
3. Guru mengambil akujanji murid mengaku untuk menghantar jawi seperti mereka
siapa yang akan menghantar kerja kerja rumah mereka memuliakan Al-Quran.
besoknya(Perilaku
rumah mereka besoknya
Kemenjadian yang di Latihan: Murid diambil aku janji
ditunjukan dengan mengangkay arapkan)
tangan. mereka.

Nasihat:

Runding cara:

KBKK:

BBM:Mushaf al-Quran

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................

INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES


Kelas : Tahun 1 Abu Bakar Tarikh : Hari: Masa: 3.00 – 3.30 petang

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Padanan huruf

Tajuk kecil : Padanan huruf jawi dan rumi

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf-huruf jawi dengan pengalaman di TADIKA.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Menyebut padanan huruf jawi dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menyebut semula padanan huruf jawi yang betul.

Objektif 3:Memadankan padanan huruf jawi dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf-huruf jawi ini berasal dari huruf Al-Quran.


Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberi dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran “
“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/


Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK
Pendahuluan Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(2 minit) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Set Induksi Bimbingan: Al-Quran kalam


Huruf-huruf jawi. 1. Guru memperlihatkan Al-Quran 1. Murid menjawab soalan guru Alah, yang menulis hurufnya
dan buku teks jawi seterusnya bahawa ini ialah Al-Quran.
(3 minit) diberi pahala.
‫=ا‬A,‫=ب‬
bertanya kepada murid :Apakah
naskhah ini? Dan guru menegas
Latihan:
kan atau membetulkan jawapan.
B,‫=ت‬T 2. Guru meminta murid menjawab
Nasihat:
(Murid maklum soalan: Apakah dia Al-Quran?. 2. Murid menyebut semula
Runding cara:
bahawa tulisan Guru memberikan jawapan Al- jawapan yang diberi oleh guru.
Integrasi Ilmu :Tauhid , rukun
jawi ada Quran adalah kalam Allah.
Iman
persamaan
dengan tulisan 3. Guru mempamerkan isi
3. Murid menyatakan hasil KBKK: Banding beza
dalam al-Quran kandungan Al-Quran dan buku teks
untuk jawi lalu meminta beberapa orang pemerhatian mereka.
BBM: Mushaf Al-Quran , buku
membolehkan murid tampil kehadapan memerhati teks jawi
mereka persamaan dan perbezaannya.
memuliakan
4. Guru menegaskan persamaan
tulisan jawi)
tulisan Al-Quran dan buku teks jawi

5. Guru menegaskan sesiapa yang


menulis jawi samalah seperti dia
menulis huruf-huruf di dalam Al-
Quran dan diberi ganjaran(guru
boleh sebutkan maksud hadis)

Langkah 1 Objektif 1: 2. Guru mempamerkan dan 3. Murid mengikut sebutan Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan guru secara kelas. guru
(6 minit) Murid menyebut 4. Murid yang dipilih oleh guru
padanan huruf jawi satu
padanan huruf menyebut sebutan huruf. Kaedah: Pelaziman
jawi dengan persatu.
bimbingan guru. Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

Integrasi Ilmu:

KBKK:

BBM: Kad imbasan

Langkah 2 Objektif 2: 4. Guru mempamirkan dan 4. Murid menyebut huruf Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan secara beramai-ramai guru / murid
(5 minit) Murid menyebut padanan huruf jawi satu dengan bimbingan guru
semula padanan persatu dengan makhraj yang mengikut makhraj yang Kaedah: Pelaziman dan
huruf jawi
betul mengikut urutan.
5. Guru meminta murid menyebut betul. pembelajaran kloboratif.
dengan makhraj padanan huruf dengan tepat
yang betul. dan bersungguh-sungguh 5. Murid menunjukkan TEKNIK:
kerana sebutan itu adalah yang kesungguhan mereka
dalam menyebut padanan Bimbingan: Menyebut dengan
diajarkan kepada Rasullulah
huruf. betul adalah mengikut sebutan
SAW. rasulullah.
6. Guru menetapkan pasangan 6. Murid menyemak dan
murid dan mengarahkan membetulkan sebutan Latihan:
mereka menyemak sebutan pasangannya.
pasangannya. Nasihat:

Runding cara:

Integrasi Ilmu:Sirah,sebutan
huruf diajarkan oleh Jibril AS
kepada Rasullulah SAW.

KBKK:

BBM:Kad Imbasan

Langkah 3 Objektif 3 2. Guru meminta murid yang 2. Murid menyebut padanan Pendekatan: Berpusatkan
dipilih menyebut padanan huruf huruf jawi dengan betul. murid
Murid jawi dengan betul dari ingatan
(7 minit) memadankan mereka. Kaedah: Pelaziman
padanan huruf
jawi dengan Teknik:Pengalaman
betul
Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

KBKK: membuat padanan


huruf

BBM: Kad Imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid 2. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan guru
(4 minit) menulis huruf-huruf jawi bagi menulis padanan huruf-
huruf jawi.
menunjukkan mereka memuliakan Kaedah:
Al-Quran. 2. Murid menerima lembaran
Strategi:Pelaziman
Kerja rumah dan membantu
2. Guru memberi lembaran kerja
Kawan yang hampir.
padanan huruf jawi untuk mereka Bimbingan: Murid minat
salin di dalam buku latihan mereka. 3. Semua murid mengangkat/ menyebut dan menulis huruf
mengaku untuk menghantar jawi seperti mereka
3. Guru mengambil akujanji murid kerja rumah mereka memuliakan Al-Quran.
siapa yang akan menghantar kerja besoknya(Perilaku
rumah mereka besoknya Kemenjadian yang di Latihan: Murid diambil aku janji
ditunjukan dengan mengangkay arapkan) mereka.
tangan.
Nasihat:

Runding cara:

KBKK:

BBM:Mushaf al-Quran

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : Tahun 1 Abu Bakar Tarikh : 19 Januari 2015 Hari:Isnin Masa: 3.00 – 3.30 petang

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Huruf vokal

Tajuk kecil : Mengenal dan menyebut huruf vokal

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf-huruf jawi melalui pelajaran yang lalu.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :


Objektif 1: Menyebut huruf vokal dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menyebut semula huruf vokal dengan makhraj yang betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf-huruf jawi ini berasal dari huruf Al-Quran.


Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberi dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran “
“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/


Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Pendahuluan Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(2 minit) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Set Induksi Bimbingan: Al-Quran kalam


Huruf-huruf 1. Guru memperlihatkan Al-Quran 1. Murid menjawab soalan guru Alah, yang menulis hurufnya
vokal. dan buku teks jawi seterusnya bahawa ini ialah Al-Quran.
(3 minit) bertanya kepada murid :Apakah diberi pahala.
naskhah ini? Dan guru menegas
‫ا وي‬
kan atau membetulkan jawapan. Latihan:

2. Guru meminta murid menjawab Nasihat:


soalan: Apakah dia Al-Quran?. 2. Murid menyebut semula
Guru memberikan jawapan Al- Runding cara:
(Murid maklum Quran adalah kalam Allah. jawapan yang diberi oleh guru. Integrasi Ilmu :Tauhid , rukun
bahawa tulisan Iman
jawi ada 3. Guru mempamerkan isi
persamaan kandungan Al-Quran dan buku teks 3. Murid menyatakan hasil KBKK: Banding beza
dengan tulisan jawi lalu meminta beberapa orang
dalam al-Quran murid tampil kehadapan memerhati pemerhatian mereka. BBM: Mushaf Al-Quran , buku
untuk persamaan dan perbezaannya. teks jawi
membolehkan
mereka 4. Guru menegaskan persamaan
memuliakan tulisan Al-Quran dan buku teks jawi
tulisan jawi)

5. Guru menegaskan sesiapa yang


menulis jawi samalah seperti dia
menulis huruf-huruf di dalam Al-
Quran dan diberi ganjaran(guru
boleh sebutkan maksud hadis)

Langkah 1 Objektif 1: 3. Guru mempamerkan dan 5. Murid mengikut sebutan Pendekatan: Berpusatkan
(6 minit) menyebut kad imbasan huruf- guru secara kelas. guru
Murid menyebut huruf vokal satu persatu. 6. Murid yang dipilih oleh guru
huruf-huruf menyebut sebutan huruf. Kaedah: Pelaziman
vokal dengan
bimbingan guru Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

Integrasi Ilmu:

KBKK:

BBM: Kad imbasan

Langkah 2 Objektif 2: 7. Guru mempamirkan dan 7. Murid menyebut huruf Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan huruf- secara beramai-ramai guru / murid
(5 minit) Murid menyebut huruf vokal satu persatu dengan bimbingan guru
semula huruf- dengan makhraj yang betul mengikut makhraj yang Kaedah: Pelaziman dan
huruf vokal pembelajaran kloboratif.
dengan makhraj mengikut urutan. betul.
yang betul. TEKNIK:
8. Guru meminta murid menyebut 8. Murid menunjukkan
makhraj huruf dengan tepat kesungguhan mereka Bimbingan: Menyebut dengan
dan bersungguh-sungguh dalam menyebut makhraj betul adalah mengikut sebutan
kerana sebutan itu adalah yang huruf. rasulullah.
diajarkan kepada Rasullulah
SAW. 9. Murid menyemak dan
membetulkan sebutan Latihan:
9. Guru menetapkan pasangan pasangannya.
murid dan mengarahkan Nasihat:
mereka menyemak sebutan
pasangannya. Runding cara:

Integrasi Ilmu:Sirah,sebutan
huruf diajarkan oleh Jibril AS
kepada Rasullulah SAW.

KBKK:

BBM:Kad Imbasan

Langkah 3 Objektif 3 3. Guru meminta murid yang 3. Murid menyebut huruf-huruf Pendekatan: Berpusatkan
dipilih menyebut ke dari ingatan mengikut urutan. murid
(7 minit) mereka.
Kaedah: Pelaziman

Teknik:Pengalaman

Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:
KBKK: membuat urutan

BBM: Kad Imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid


3. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan
(4 minit) supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan
guru
menulis huruf-huruf jawi bagi menulis huruf-huruf jawi.
menunjukkan mereka memuliakan
2. Murid menerima lembaran Kaedah:
Al-Quran.
Kerja rumah dan membantu
Kawan yang hampir. Strategi:Pelaziman
2. Guru memberi lembaran luma
huruf jawi untuk mereka salin di Bimbingan: Murid minat
3. Semua murid mengangkat/
dalam buku latihan mereka. mengaku untuk menghantar menyebut dan menulis huruf
kerja rumah mereka jawi seperti mereka
3. Guru mengambil akujanji murid
besoknya(Perilaku memuliakan Al-Quran.
siapa yang akan menghantar kerja Kemenjadian yang di
rumah mereka besoknya arapkan) Latihan: Murid diambil aku janji
ditunjukan dengan mengangkay mereka.
tangan.
Nasihat:

Runding cara:

KBKK:

BBM:Mushaf al-Quran
Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : Tahun 1 Abu Bakar Tarikh : Hari: Masa: 3.00 – 3.30 petang

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Huruf vokal

Tajuk kecil : Membaca dan menulis sukukata mengikut vokal

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf-huruf vokal melalui pelajaran yang lalu.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Menyebut sukukata mengikut vokal dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menyebut semula sukukata mengikut vokal dengan betul.

Objektif 3:Menulis sukukata mengikut vokal dengan betul.


Kemenjadian : Ilmu : Huruf-huruf jawi ini berasal dari huruf Al-Quran.
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberi dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran “
“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/


Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Pendahuluan Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(2 minit) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Set Induksi Bimbingan: Al-Quran kalam


Contoh 1. Guru memperlihatkan Al-Quran 1. Murid menjawab soalan guru Alah, yang menulis hurufnya
sukukata. dan buku teks jawi seterusnya bahawa ini ialah Al-Quran.
(3 minit) bertanya kepada murid :Apakah diberi pahala.
, ‫اوتق اوبت‬ naskhah ini? Dan guru menegas
Latihan:
kan atau membetulkan jawapan.
Nasihat:
‫اولر‬ 2. Guru meminta murid menjawab
soalan: Apakah dia Al-Quran?. 2. Murid menyebut semula
Runding cara:
(Murid maklum Guru memberikan jawapan Al- jawapan yang diberi oleh guru.
Integrasi Ilmu :Tauhid , rukun
bahawa tulisan Quran adalah kalam Allah.
Iman
jawi ada
persamaan 3. Guru mempamerkan isi KBKK: Banding beza
dengan tulisan kandungan Al-Quran dan buku teks
dalam al-Quran jawi lalu meminta beberapa orang 3. Murid menyatakan hasil BBM: Mushaf Al-Quran , buku
untuk murid tampil kehadapan memerhati pemerhatian mereka. teks jawi
membolehkan persamaan dan perbezaannya.
mereka
memuliakan 4. Guru menegaskan persamaan
tulisan jawi) tulisan Al-Quran dan buku teks jawi

5. Guru menegaskan sesiapa yang


menulis jawi samalah seperti dia
menulis huruf-huruf di dalam Al-
Quran dan diberi ganjaran(guru
boleh sebutkan maksud hadis)

Langkah 1 Objektif 1: 4. Guru mempamerkan dan 7. Murid mengikut sebutan Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan contoh guru secara kelas. guru
(6 minit) Murid menyebut 8. Murid yang dipilih oleh guru
sukukata satu persatu.
contoh sukukata menyebut sebutan huruf. Kaedah: Pelaziman
dengan
bimbingan guru. Bimbingan:
Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

Integrasi Ilmu:

KBKK:

BBM: Kad imbasan

Langkah 2 Objektif 2: 10. Guru mempamirkan dan 10. Murid menyebut huruf Pendekatan: Berpusatkan
menyebut kad imbasan contoh secara beramai-ramai guru / murid
(5 minit) Murid menyebut sukukata mengikut vokal dengan bimbingan guru
semula contoh mengikut sebutan yang betul. mengikut makhraj yang Kaedah: Pelaziman dan
sukukata pembelajaran kloboratif.
mengikut vokal 11. Guru meminta murid menyebut betul.
mengikut TEKNIK:
padanan huruf dengan tepat 11. Murid menunjukkan
sebutan yang
betul. dan bersungguh-sungguh kesungguhan mereka Bimbingan: Menyebut dengan
kerana sebutan itu adalah yang dalam menyebut padanan betul adalah mengikut sebutan
diajarkan kepada Rasullulah huruf. rasulullah.
SAW.
12. Murid menyemak dan
12. Guru menetapkan pasangan membetulkan sebutan Latihan:
murid dan mengarahkan pasangannya.
mereka menyemak sebutan Nasihat:
pasangannya. Runding cara:

Integrasi Ilmu:Sirah,sebutan
huruf diajarkan oleh Jibril AS
kepada Rasullulah SAW.
KBKK:

BBM:Kad Imbasan

Langkah 3 Objektif 3 4. Guru meminta murid yang 4. Murid menyebut padanan Pendekatan: Berpusatkan
dipilih menyebut padanan huruf huruf jawi dengan betul. murid
(7 minit) Menulis jawi dengan betul dari ingatan
sukukata mereka. Kaedah: Pelaziman
mengikut vokal
dengan betul. Teknik:Pengalaman

Bimbingan:

Latihan:

Nasihat:

Runding cara:

KBKK: membuat padanan


huruf

BBM: Kad Imbasan


Penutup 1. Guru mengingatkan murid 4. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan guru
(4 minit) menulis huruf-huruf jawi bagi menulis padanan huruf-
huruf jawi.
menunjukkan mereka memuliakan Kaedah:
Al-Quran. 2. Murid menerima lembaran
Strategi:Pelaziman
Kerja rumah dan membantu
2. Guru memberi lembaran kerja
Kawan yang hampir.
padanan huruf jawi untuk mereka Bimbingan: Murid minat
salin di dalam buku latihan mereka. 3. Semua murid mengangkat/ menyebut dan menulis huruf
mengaku untuk menghantar jawi seperti mereka
3. Guru mengambil akujanji murid kerja rumah mereka memuliakan Al-Quran.
siapa yang akan menghantar kerja besoknya(Perilaku
rumah mereka besoknya Kemenjadian yang di Latihan: Murid diambil aku janji
ditunjukan dengan mengangkay arapkan) mereka.
tangan.
Nasihat:

Runding cara:

KBKK:

BBM:Mushaf al-Quran

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing


..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
