Anda di halaman 1dari 4

Modul 1- Menggambar

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Dunia Seni Visual


Kelas/ Tahap : Tahun 4 / Tahap 2
Bil. Murid : orang
Tarikh : 18 Julai 2017
Masa : 60 minit
Bidang Kegiatan : Membentuk dan membuat binaan
Tema/Tajuk : Alam Semula Jadi
Kemahiran/Fokus : Diorama
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah belajar tentang hidupan air

Standard kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, kepelbagaian serta
ritma dan pergerakan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan manusia
dalam penghasilan diorama.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media
dan teknik dalam aktiviti menghasilkan diorama.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
diorama.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.

Standard pembelajaran

3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada diorama.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Ruang - nyata
3.1.2 Prinsisp Rekaan
3.1.2.1 Kepelbagaian - bahan dan warna dan saiz
3.1.2.2 Ritma dan pergerakan - objek

3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan diorama.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat - gunting
3.2.1.2 Bahan - kotak, gam, benang, lidi, polistirena, gambar-gambar daripada
majalah, kad manila, kertas lukisan, cat poster, plastik
pembalut buku dan bahan lain yang sesuai
3.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
3.2.2.1 Teknik - gabungan pelbagai teknik (montaj, kolaj, lukisan dan lain- lain).
3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan diorama
secara kreatif.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan diorama

3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Menghasilkan diorama dengan menekankan bahasa seni visual.


2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Karya Diorama


KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM, Peta Minda
Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi
(EK1,EK2,EK4,EK5)
Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun dan teliti.
Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Gambar hidupan laut , kotak undi , carta alir proses,
dan contoh karya.

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/


MASA NILAI/ CATATAN
Set Induksi Guru memberi kotak undi yang Kecerdasan
mengandungi kertas warna kepada Pelbagai
(5 minit) murid

Murid mencari kumpulan dengan


membuat aksi haiwan laut yang BBM: TMK
terdapat pada kertas tersebut

Guru bersoal jawab tentang hidupan


laut yang murid ketahui.

Persepsi Membuat persepsi dan Guru menunjukkan gambar hidupan KB: Pemerhatian,
Estetik menggunakan laras bahasa seni laut HOM (berfikir
visual yang ada pada lukisan. fleksibel) & Peta
Fasa Murid mendengar penerangan guru gambar
Persediaan dengan teliti.
Kontekstual
Guru bersoal jawab dengan murid
(10 minit) tentang hidupan air dan garisan
yang terdapat pada badan hidupan
air yang ditunjukkan
Gambar hidupan air Guru menerangkan tentang garisan,
rupa, bentuk dan warna.

Guru menerangkan tentang


imbangan dan pergerakan
BBM: Gambar
Murid membuat analisis mudah. hidupan laut dan
Peta gambar

Analisis garisan, rupa, imbangan,


warna dan kepelbagaian

Aplikasi Seni Guru memberitahu murid tentang KB- Penjanaan Idea


tajuk dan aktiviti pelajaran iaitu
Fasa menghasilkan diorama hidupan laut. Belajar Cara Belajar
Persediaan
Guru menerangkan tentang alat dan Bekerjasama, tekun
Fasa Imaginasi bahan untuk menghasilkan Diorama. dan teliti.

(10 minit) Guru menunjukkan carta alir cara-


cara menghasilkan lukisan.

Guru menunjukkan contoh-contoh


diorama yang telah siap.

BBM: Carta Alir ,


Murid bersoal jawab dengan guru TMK
tentang cara-cara membuat Diorama

Ekspresi Penzahiran idea melalui pelbagai Guru mengarahkan murid KB-


kreatif sumber, kajian dan teknologi dalam menghasilkan karya lukisan. Penambahbaikan &
penghasilan lukisan. Penilaian
Fasa Imaginasi Murid mewarna gambar rupa HOM-menggunakan
hidupan laut dengan melukis pengetahuan sedia
Fasa pelbagai garisan dan bentuk ada kepada situasi
Perkembangan mengikut kreativiti. baru
Carta Alir
Proses Penghasilan
(25 minit) Konstruktivisme

BBM: Carta Alir

1.Sediakan kertas bercetak 3.Melukis dengan mengaplikasikan


bergambar hidupan laut. imbangan dan kepelbagaian
sehingga jelas dan siap. EMK : Kreativiti,
Inovasi,
Keusahawanan
(EK4), dan nilai
murni
2. Warnakan dan buat garisan dan Bekerjasama, tekun
bentuk pada rupa dalam lukisan. dan teliti

Apresiasi Seni Apresiasi terhadap karya sendiri Guru membuat sesi penilaian KB- Penilaian &
dan rakan berpandukan laras dengan memilih beberapa karya pelaksanaan
Fasa bahasa seni visual, sejarah seni murid. HOM- Penyoalan &
Perkembangan dan budaya secara formalistik permasalahan visual
Guru memilih 3 orang murid untuk
Fasa Tindakan Contoh soalan: membuat sesi apresiasi. EMK : Kreativiti,
Inovasi,
(7 minit) Apakah yang kamu faham tentang Guru mengajukan beberapa soalan Keusahawanan
lukisan? kepada murid. (EK2,EK4, EK5),
Lukisan menggunakan media TMK dan nilai murni
kering. Guru menghuraikan kriteria karya
Apakah aktiviti menggambar yang yang baik. TP1 - pengetahuan
TP2 - kefahaman
telah kamu laksanakan? TP3 - menghasilkan
Mewarna dan menghasilkan Kriteria: TP4 – menghasilkan
garisan dan bentuk pada rupa - Penggunaan alat bahan dengan betul
hidupan laut. - Kemahiran teknik TP5 – menghasilkan
- Keaslian idea berdasarkan bahasa dengan betul,
seni visual kreatif & inovatif
- Kreativiti TP6 – menghubungkait
- sejarah & adiguru
- Kemasan

Penutup Nilai Murni: Guru merumuskan isi pembelajaran KB- Membuat


(3 minit) Bekerjasama, tekun dan teliti. dan menerap nilai murni yang rumusan
bersesuaian.
Bekerjasama,
tekun dan teliti

Catatan Refleksi :
Kekuatan:
Kelemahan:
Penambahbaikan:
