Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1

Mata pelajaran : Matematik

Tahun : 1 Dedikasi

Tarikh :

Masa : 2.10 – 3.10 petang

Bilangan Murid : 27 orang

Bidang Pembelajaran : Runag dan Bentuk

Tajuk : Ruang

Standard Kandungan : 9.2 Mengenal pasti bentuk dimensi 2D

Standard Pembelajaran : 9.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama, segiempat

tepat, segitiga dan bulatan

9.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu dan lengkung


bagi bentuk 2D

9.2.3 Menyusun bentuk 2D mengikut pola

9.2.4 Menghasilkan corak berasaskan bentuk 2D

Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat,

a) Murid dapat menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan

bulatan dengan betul dan tepat

b) Membezakan bentuk dua dimensi (2D) yang ada garis luris sisi melengkung dengan

betul.
Pentaksiran :

a) Guru memberi penerangan tentang bentuk 2D dengan pengajaran papan putih/hitam

b) Semasa melakukan aktiviti perkumpulan, guru memantau jawapan penyelesaian yang

diberikan oleh pelajar

c) Pemerhatian berterusan terhadap respon pelajar sepanjang proses pengajaran dan

pembelajaran dengan penyoalan

d) Hasil kerja rumah pelajar digunakan sebagai indikator pencapaian standard

pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mempelajari nama bentuk dua dimensi

semasa belajar Matematik Tahun 1 dan mereka juga

mengetahui bentuk-bentuk bagi sesuatu objek dalam

kehidupan harian mereka.

Elemen Merentas Kurikulum :

a) Kemahiran berfikir – menklasifikasi dan membanding beza

b) Nilai-nilai murni – kerjasama, patuh arahan

Kemahiran proses matematik : Mengelaskan, Menjana idea, Berkomunikasi,

Membanding dan Membezakan.

Bahan, peralatan dan bahan sumber :

i. Set bongkah 2D – 2 set

ii. Lembaran kerja


LANGKAH PENGAJARAN

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & NOTA / CATATAN


PEMBELAJARAN
1. Murid menonton video klip BBM :
tentang bentuk tiga dimensi (2D)
Set induksi Mengenal bentuk 2D dengan sepenuh perhatian. Video klip

( 5 minit ) Mengenali sisi dan 2. Murid menyanyi bersama


bucu dengan video muzik yang
Strategi / Teknik :
dipaparkan.

Penyoalan seluruh
3. Murid dikehendaki mengingat
kelas
lirik lagu tersebut untuk menjawab
soalan latihan selepas itu. Penglibatan murid
yang aktif

1. Murid menyatakan nama Strategi / Teknik :


bentuk 2D yang dilukis oleh guru
Langkah 1 Menamakan bentuk 2D dipapan hitam. Penyoalan seluruh
kelas dan aktiviti
( 10 minit ) 2. Murid dikendaki menyebut pelajar
dengan kuat nama bentuk 2D
mengikut gambar yang dilukiskan. BBM :

3. Murid mengeja nama bentuk Kad gambar dan


2D tersebut perkataan, plastesin

4. Murid disoal secara rawak KBKK :


tentang pengenalan bentuk 2D
Pemikiran kreatif

(KB) Kecerdasan Visual Ruang


1. Penerangan berkaitan ciri-ciri BBM :
bentuk 2D menggunakan kaedah
Langkah 2 Menerangkan ciri penemuan Lembaran kerja
bentuk 2D
( 5 minit ) 2. Murid membuat latihan KBKK :
berdasarkan lembaran kerja
Membina konsep,
diberikan.
Pemikiran kritis

3. Murid membina konjektur

Aktiviti Berkumpulan Strategi / Teknik :

Langkah 3 Menyenaraikan ciri-ciri 1. Berdasarkan bentuk 2D yang Aktiviti kumpulan,


bentuk 2D dilukiskan, murid membilang
( 6 minit ) bilangan sisi, sisi melengkung dan Perbincangan
(KB) Interpersonal bucu bagi setiap bentuk.
BBM :

2. Murid merekodkan hasil


Papan hitam
dapatan mereka di dalam jadual

Nilai Murni :
3. Murid menyemak hasil
perbincangan mereka tadi. Bekerjasama

KBKK :

Mengelaskan
Murid menyiapkan latihan BBM:
penilaian.
Langkah 4 Memperihalkan Lembaran kerja
penggunaan bentuk 2D ( pembelajaran masteri )
( 3 minit ) dalam kehidupan
seharian
Murid mendengar penerangan guru Strategi / Teknik
dengan teliti dan menjawab soalan
Penutup Teka- teki teka-teki Teka -teki

( 3 minit ) - Menamakan bentuk 1. Apakah bentuk bagi


2D permukaan meja?

2. Apakah bentuk bagi


permukaan dadu?
