Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SMK Matu Tarikh 26 Januari 2018

Tingkatan/Kelas 2M3 Saiz Kelas

Waktu 8.30 - 9.00 Tempoh (minit) 30 minit

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Bidang Pembelajaran Kemanusiaan

Topik Sejarah dan Apresiasi Seni Visual

Tema Ragam Hias

Konsep Utama Ekspresi Seni

Rasional Penzahiran idea dan konsep melalui pelbagai sumber dan teknologi dalam penjanaan tugasan
Objektif Pembelajaran Menghasilkan dokumentasi mengenai:
 Perkembangan Seni Ragam
 Hias Pengangkutan, Alat
 Permainan Rakyat dan Alat
 Domestik.
Murid dapat menghasilkan dokumentasi mengenai perkembangan, jenis, dan ciri-ciri seni visual pada seni
Hasil Pembelajaran
ragam hias.
Pengetahuan Lepas Murid Asas seni Visual
Kemahiran Saintifik dan Berfikir secara kreatif
Kemahiran Berfikir Berfikir secara kritis
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai bekerjasama, teliti, sabar
Patriotisme
(1) Rujukan
Buku teks Pendidikan Seni Visual Tingkatan 2
Sumber Pengajaran dan
Pembelajaran (3) Alat Kertas Lukisan, Gambarajah Seni Ragam Hias

(5) Bahan Nota


Pendekatan Pengajaran Kolaborasi, project-based learning
1
Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Pembelajaran
Jangkaan Pemikiran Catatan/Nota
Pengajaran Konsep (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid
Seni Ragam
Fasa 1 Hias Guru menerangkan mengenai asas-asas Pelajar menyalin dan
seni reka yang terdapat pada ragam memahami isi-isi yang
SET INDUKSI / hias. perlu untuk dokumentasi.
PENGENALAN
( 2 minit)

Pelajar dapat mengingati


Fasa 2 Asas Seni Reka Guru menerangkan mengenai projek asas-asas seni yang telah
dokumentasi yang akan dilaksanakan dipelajari di Tingkatan 1
PERKEMBANGAN oleh pelajar secara kumpulan dan membuat perkaitan
(Penerokaan) dengan tajuk semasa.
( 3 minit)

Fasa 3 Pelaksanaan Pelajar mencari isi penting berkaitan Setiap ahli kumpulan
Dokumentasi dengan tajuk di dalam buku teks dan bekerjasama dan
PERKEMBANGAN membuat perbincangan dalam kumpulan. membahagikan tugas yang
(Penerangan) dilaksanakan oleh setiap
( 20 minit) ahli.

2
Fasa 4 Perbincangan Pelajar berbincang bersama guru Pelajar memahami dan
mengenai isi yang akan dimasukkan ke dapat berkomunikasi
PENUTUPAN dalam projek dokumentasi Ragam Hias dengan berkesan mengenai
(Pentaksiran) mengikut tajuk masing-masing tajuk masing-masing.
( 5 minit)
