Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 1 TOPAZ


TARIKH/ HARI 13 MAC 2018 SELASA MASA 8.10 – 9.40 Pagi

TEMA MASYARAKAT MUHIBAH TAJUK Rakan Sekelas

STANDARD 2.1.1 Mendengar, memahami dan membaca perkataan,frasa dan ayat dengan
PEMBELAJARAN sebutan dan intonasi yang betul.

ASPIRASI MURID  Kemahiran Berfikir  Pengetahuan  Identiti Nasional


 Kemahiran Memimpin  Etika & Kerohanian  Kemahiran Dwibahasa

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Mendengar, memahami dan menyebut huruf,perkataan,frasa dan ayat
yang dengan betul dan tepat.
1. Menyebut huruf dan ayat vokal dan konsonan
KRITERIA
2. Membaca perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul.
KEJAYAAN
3. Menulis ayat dengan betul dan tepat
1. Murid menyebut perkataan yang mempunyai huruf vokal dan konsonan
AKTIVITI
2. Murid membaca frasa dan ayat yang mengandungi vokal dan konsonan
PENGAJARAN &
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
PEMBELAJARAN
dengan tajuk pelajaran.
(PdP)
4. Murid membuat latihan di buku tulis.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita

 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain :


______________________

 Sebutan &
SISTEM BAHASA  Tatabahasa  Kosa Kata
Intonasi
 Sistem Ejaan  Peribahasa

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Sains &
MERENTASI  Bahasa  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Sekit Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Patriotisme  Nilai Murni
 TMK

 Peta Pelbagai  Peta Titi


 Peta Bulatan  Peta Buih Alir  Peta Buih
KBAT/I-THINK
 Peta Dakap  Peta Alir  Peta pokok Berganda

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti

REFLEKSI  Program Sekolah Sakit


 Mengiringi Murid  Cuti Bencana / Cuti
Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana …. Keluar Khas
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti
Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 4 CHEETAH
TARIKH/ HARI 16 JAN 2018 SELASA MASA 12.30-1.30 Petang

TEMA AKTIVITI KELUARGA TAJUK Ekspedisi Berakit

STANDARD 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan
PEMBELAJARAN apitan daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

ASPIRASI MURID  Kemahiran Berfikir  Pengetahuan  Identiti Nasional


 Kemahiran Memimpin  Etika & Kerohanian  Kemahiran Dwibahasa

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF 1. Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan
PEMBELAJARAN berimbuhan apitan daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang
betul.

KRITERIA 1. Menyebut perkataan berimbuhan mengikuti, keselamatan, terakhir,


KEJAYAAN beberapa
1.
Mu
rid
membaca
dan
memahami
teks

2.
De
ngan
menggunak
1. Murid membaca dan memahami teks an bahan
2. Dengan menggunakan bahan bacaan murid diminta Senaraikan apa yang mereka
baca (see). kemudian Fikirkan apa yang mereka baca dan kaitkan dengan
bacaan
kehidupan seharian seterusnya bertanya soalan-soalan berkaitan apa yang telah murid
AKTIVITI
dipelajari sebelum ini.(wonder) I See, I Think, I Wonder (Saya lihat, Saya fikir dan saya diminta
PENGAJARAN &
bertanya) (PAK21).
PEMBELAJARAN Senaraikan
3. Murid kemudian memindahkan maklumat dalam bentuk grafik (mind map) (PAK21)
(PdP) 4. Murid dalam kumpulan mengenal pasti ayat yang mengandungi perkataan apa yang
berimbuhan apitan dan berikan pada guru untuk semakan mereka
5. Murid mencari maksud ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan baca (see).
menggunakan kamus
kemudian
Fikirkan
apa yang
mereka
baca dan
kaitkan
dengan
kehidupan
seharian
seterusnya
bertanya
soalan-
soalan
berkaitan
apa yang
telah
dipelajari
sebelum
ini.(wonder
) I See, I
Think, I
Wonder
(Saya lihat,
Saya fikir
dan saya
bertanya)
(PAK21)

3.
Mu
rid
kemudian
memindah
kan
maklumat
dalam
bentuk
grafik
(mind map)
(PAK21)

4.
Mu
rid dalam
kumpulan
mengenal
pasti ayat
yang
mengandu
ngi
perkataan
berimbuha
n apitan
dan
berikan
pada guru
untuk
semakan

5.
Mu
rid mencari
maksud
ayat yang
mengandu
ngi
perkataan
berimbuha
n apitan
menggunak
an kamus

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita

 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain :


______________________

 Sebutan &
SISTEM BAHASA  Tatabahasa  Kosa Kata
Intonasi
 Sistem Ejaan  Peribahasa

ELEMEN
 Kreativiti & Inovasi  Sains &
MERENTASI  Bahasa  Keusahawanan
 Pendidikan Alam Sekit Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Patriotisme  Nilai Murni
 TMK

 Peta Pelbagai  Peta Titi


 Peta Bulatan  Peta Buih Alir  Peta Buih
KBAT/I-THINK
 Peta Dakap  Peta Alir  Peta pokok Berganda

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti

REFLEKSI  Program Sekolah Sakit


 Mengiringi Murid  Cuti Bencana / Cuti
Aktiviti pengajaran & pembelajaran
ditangguhkan kerana …. Keluar Khas
 Aktiviti Luar  Cuti Peristiwa / Cuti
Umum

Aktiviti PdP dibawa ke __________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 4 CHEETAH
TARIKH/ HARI 17 JAN 2018 RABU MASA 11.30-12.30 Petang

TEMA AKTIVITI KELUARGA TAJUK Diariku

STANDARD
3.2.6 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dengan betul dan kemas.
PEMBELAJARAN

ASPIRASI MURID  Kemahiran Berfikir  Pengetahuan  Identiti Nasional


 Kemahiran Memimpin  Etika & Kerohanian  Kemahiran Dwibahasa

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dengan betul dan kemas.

1. Menyebut pelbagai ragam ayat yang diketahui dengan baik dan betul.
KRITERIA KEJAYAAN

1. Murid membaca dan memahami teks


2. Murid menulis catatan dengan kemas dan betul
AKTIVITI
3. Di dalam kumpulan murid berbincang dan bekerjasama untuk menjawab soalan
PENGAJARAN &
pemahaman Parachute Building ( Membina paying terjun)
PEMBELAJARAN
4. Murid menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan yang diberikan oleh guru.
(PdP)
5. Murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari pada hari
ini. Recap Group (Mengulangi / mengingat semula)

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

SISTEM BAHASA  Tatabahasa  Kosa Kata  Sebutan & Intonasi


 Sistem Ejaan  Peribahasa

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Peta Bulatan  Peta Buih  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi


KBAT/I-THINK  Peta Dakap  Peta Alir  Peta pokok  Peta Buih Berganda

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
 Cuti Bencana / Cuti Khas
REFLEKSI Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Mengiringi Murid Keluar
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
 Aktiviti Luar
Umum

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 4 CHEETAH
TARIKH/ HARI 18 JAN 2018 KHAMIS MASA 11.30-12.30 T/Hari

TEMA AKTIVITI KELUARGA TAJUK Kenang-kenangan

STANDARD 5.1.2 Memahami dan menggunakan kata nama khas tak hidup dengan betul mengikut
PEMBELAJARAN konteks.

ASPIRASI MURID  Kemahiran Berfikir  Pengetahuan  Identiti Nasional


 Kemahiran Memimpin  Etika & Kerohanian  Kemahiran Dwibahasa

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF
1. Memahami dan menggunakan kata nama am konkrit dan penjodoh bilangan dengan
PEMBELAJARAN
betul mengikut konteks

KRITERIA KEJAYAAN 1. Menyebut kata nama am konkrit tempat, orang, benda dan binatang
1. Murid menegnal pasti kata nama am konkrit ( tempat , orang , benda , binatang)
2. Dengan bimbingan guru murid bincang dalam kumpulan untuk membina ayat
AKTIVITI daripada kata nama am konkrit ( tempat , orang , benda , binatang) yang telah
PENGAJARAN & dikenalpasti ( kolaborasi)
PEMBELAJARAN 3. Wakil murid tiap kumpulan bercerita tentang foto di atas menggunakan ayat yang
(PdP) mengandungi wacana. (persembahan)
4. Murid mendengar penerangan dan penilaian guru tentang topik yang di ajar pada hari
ini.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

SISTEM BAHASA  Tatabahasa  Kosa Kata  Sebutan & Intonasi


 Sistem Ejaan  Peribahasa

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Peta Bulatan  Peta Buih  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi


KBAT/I-THINK  Peta pokok  Peta Buih Berganda
 Peta Dakap  Peta Alir

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Mengiringi Murid Keluar
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
 Aktiviti Luar
Umum

Aktiviti PdP dibawa ke ___________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 4 CHEETAH
TARIKH/ HARI 19 JAN 2018 JUMAAT MASA 11.00-12.00 T/Hari

TEMA AKTIVITI BERKELUARGA TAJUK KELUARGA KREATIF

STANDARD
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama tunjuk dengan betul mengikut konteks.
PEMBELAJARAN

ASPIRASI MURID  Kemahiran Berfikir  Pengetahuan  Identiti Nasional


 Kemahiran Memimpin  Etika & Kerohanian  Kemahiran Dwibahasa

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF
Memahami dan menggunakan kata ganti nama tunjuk dengan betul mengikut
PEMBELAJARAN
konteks.

KRITERIA KEJAYAAN 1. Menyebut kata ganti nama tunjuk seperti itu, ini, situ, sini
1. Murid dinilai terlebih dahulu tentang tajuk yang bakal diajar menggunakan traffic light adakah
meraka tahu,atau rasa-rasa tahu atau tidak tahu langsung tentang tajuk yang akan diajar. Traffic
AKTIVITI Lights ( Lampu Isyarat)Murid menggunakan kata ganti nama diri dan kata ganti nama tunjuk
PENGAJARAN & dalam perbualan
PEMBELAJARAN 2. Tiap kumpulan diberikan dialog dan murid lakonkan. Di dalam dialog tesebut terdapat kata ganti
(PdP) nama diri dan kata ganti nama tunjuk dalam perbualan
3. Murid berbincang dan kenal pasti kata nama diri mengikut konteks yang betul.
4. Murid membuat latihan di buku tulis. Guru menilai murid

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

SISTEM BAHASA  Tatabahasa  Kosa Kata  Sebutan & Intonasi


 Sistem Ejaan  Peribahasa

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi


 Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekit
 Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Peta Bulatan  Peta Buih  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi


KBAT/I-THINK  Peta pokok  Peta Buih Berganda
 Peta Dakap  Peta Alir

PENILAIAN
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Mengiringi Murid Keluar
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
 Aktiviti Luar
Umum

Aktiviti PdP dibawa ke ____________________________________________________
