UNIT 1
UNIT PENGAJARAN DAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
HASIL PEMBELAJARAN
Di akhir unit ini, anda diharap dapat:
PENGENALAN
Terdapat kata pepatah yang mengatakan “Jikalau anda gagal merancang, anda merancang
untuk gagal”. Persoalannya pentingkah seorang guru merancang apa yang akan diajar kepada
muridnya? Bagaimana pula jikalau seorang guru itu merupakan seorang guru yang mempunyai
pengalaman mengajar? Perlukah merancang pengajarannya? Mungkin ada yang mengatakan
kegagalan merancang pengajaran yang mengakibatkan murid tidak mencapai apa yang sepatutnya
dicapai tidaklah seteruk kegagalan merancang suatu projek besar di bawah kendalian seorang jurutera,
misalnya. Apa pendapat anda?
S
ebenarnya sikap memandang remeh tindakan merancang pengajaran dengan teliti mempunyai
kesan kumulatif kepada murid. Bayangkan jikalau kebanyakan guru mempunyai sikap seperti
ini. Sikap seperti ini jugalah menjadi sebahagian daripada sebab mengapa profesion perguruan
tidak mendapat pengiktirafan sewajarnya sebagai satu profesion yang setaraf dengan, misalnya,
kedoktoran, kejuruteraan, guaman dan sebagainya yang masing-masing menitikberatkan perancangan
yang begitu teliti.
Seorang guru yang menitikberatkan kejayaan pencapaian hasil pembelajaran muridnya perlu
mempunyai sekurang-kurangnya dua jenis perancangan, iaitu perancangan jangka panjang dan jangka
pendek. Perancangan jangka panjang mungkin dilakukan dalam bentuk perancangan satu tahun
manakala perancangan jangka pendek sudah tentu merupakan rancangan pengajaran harian.
Perancangan lain mungkin dalam bentuk perancangan mengikut semester atau minggu.
Anda pasti sudah biasa menulis rancangan pengajaran tahunan, mingguan, dan harian.
Apakah asas yang anda gunakan semasa merancang? Sejauh manakah anda yakin dengan kejayaan
perancangan anda? Adakah anda membuat penilaian dan refleksi terhadap keberkesanan
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 2
perancangan anda selesai mengajar mengikut rancangan tersebut, atau adakah anda menulis
rancangan dengan ringkas sahaja kerana „semuanya sudah ada di dalam kepala anda‟?
Oleh sebab anda diberi peluang mendalami bidang perguruan ini, marilah kita sama-sama
membincangkan dengan terperinci bagaimana menghasilkan satu rancangan pengajaran yang dibina
dengan teliti berasaskan beberapa teori pembelajaran yang telah kita pelajari dalam unit sebelum ini.
ISI KANDUNGAN
Apakah yang dimaksudkan dengan Unit Pengajaran dan bagaimana menulisnya?
D
alam unit ini, kita akan membincangkan dua jenis perancangan, iaitu perancangan mengikut
tema atau tajuk utama dalam sukatan pelajaran dan rancangan pengajaran harian. Pelan
pengajaran mengikut tema atau tajuk utama dipanggil Unit Pengajaran manakala perancangan
harian dipanggil Rancangan Pengajaran Harian.
Unit Pengajaran ialah pelan instruksi/pengajaran yang mengandungi rangka terperinci berdasarkan
satu tema atau bahagian daripada sukatan pelajaran, disusun dengan teliti dan mengandungi perihalan
komponen berikut:
1. Tajuk dan tujuan unit
2. Pengetahuan sedia ada pelajar
3. Analisis isi kandungan pelajaran
4. Bahan bantu mengajar dan belajar
5. Kaedah dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran
6. Pelan penaksiran
7. Rancangan pengajaran harian
Unit Pengajaran juga boleh dibina berdasarkan tempoh masa misalnya rancangan satu semester atau
minggu. Perlu diingat bagi melahirkan seorang insan yang seimbang seperti yang terkandung dalam
Falsafah Pendidikan Kebangsaan, murid perlu dididik untuk mencapai hasil pembelajaran dalam tiga
domain, iaitu kognitif, psikomotor, dan afektif. Dua domain yang kurang diberi perhatian ialah domain
psikomotor (kemahiran) dan afektif (kerohanian, sikap dan nilai). Terbaru, transformasi kurikulum
sekolah rendah menghasilkan Kurikulum Berasaskan Standard yang memasukkan beberapa elemen
nilai tambah iaitu kreativiti dan inovasi, keusahawanan, dan teknologi maklumat dan komunikasi.
Namun, ketiga-tiga nilai tambah ini sebenarnya boleh diletakkan di bawah domain psikomotor atau
kemahiran walaupun ada pertindanan dengan domain afektif.
Senaraikan beberapa hasil pembelajaran dalam domain tersebut bagi mata pelajaran
tumpuan anda.
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 3
Domain psikomotor:
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Domain afektif:
__________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Dapatkah anda menyenaraikannya dengan mudah? Jika ya, anda sudah bersedia untuk perbincangan
kita seterusnya. Jika anda masih kabur, apa kata anda lihat semula contoh hasil pembelajaran dalam
dua domain ini di Unit 2, Modul 1. Untuk membantu murid mencapai matlamat pendidikan yang lebih
luas, hasil pembelajaran yang jelas, membantu murid bergerak ke arah matlamat tersebut. Oleh itu
hasil pembelajaran mestilah jelas kepada guru dan murid.
Dalam sebuah Unit Pengajaran, hasil pembelajaran merupakan komponen yang dimasukkan di bawah
komponen 3, iaitu „Analisis Isi Kandungan Pelajaran‟. Komponen 1 hingga 6 sebuah Unit Pengajaran
digabungkan untuk membentuk beberapa Rancangan Pengajaran Harian.
Mari kita analisis setiap komponen Unit Pengajaran dan melihat contoh bagaimana
menulisnya. Sebelum itu, kenal pasti apakah tema atau tajuk utama dalam mata pelajaran tumpuan
anda. Senaraikannya di bawah.
Tema 1: ___________________________________________________________________________
Tema 2: ___________________________________________________________________________
Tema 3: ___________________________________________________________________________
Tema 4: ___________________________________________________________________________
Tema 5: ___________________________________________________________________________
Tema 6: ___________________________________________________________________________
„Tujuan unit‟ merupakan sinopsis tentang perkara yang hendak dicapai unit pengajaran dan
kepentingan tema/bahagian sukatan pelajaran terpilih itu kepada murid. Dalam mata pelajaran sains
sekolah rendah misalnya, terdapat lima tema dan salah satunya ialah „Menyiasat Alam Fizikal‟. Pada
tahun 6, murid mempelajari bidang pembelajaran Daya dan Gerakan di bawah tema ini. Oleh itu, guru
sains yang mengajar tahun 6 boleh menyediakan Unit Pengajaran berdasarkan bidang pembelajaran
ini. Jika memilih tema „Menyiasat Alam Bahan‟ maka terdapat dua bidang pembelajaran iaitu
Pengawetan Bahan Makanan dan Pengendalian Bahan Buangan. Berikut merupakan contoh
komponen 1 bagi bidang pembelajaran Daya dan Gerakan:
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 4
Tujuan Unit:
Kepentingan Tajuk:
Pengetahuan sedia ada murid – semak semula apakah yang telah murid pelajari dalam
pengajaran lepas yang berkaitan dengan tajuk/konsep yang hendak diajar
Pelan mencungkil idea - beberapa cara mencungkil idea termasuklah POE, kartun konsep, peta
konsep, soal-jawab keseluruhan kelas, advance organizer, perbincangan kumpulan, kuiz
pendek, peristiwa bercanggah (discrepant event), dan sebagainya (lihat Unit 5, Modul 1)
Idea atau objektif utama yang kemungkinan sukar dicapai
Miskonsepsi yang mungkin wujud dan konsep saintifiknya yang tepat
Pelajaran 1: Soal-jawab berdasarkan video yang menunjukkan gerakan kereta yang berlainan
2. Mengawal pembolehubah …
Daya merupakan sifat yang dipunyai sesuatu objek (sebenarnya daya merupakan interaksi antara
sekurang-kurangnya dua objek yang melibatkan tolakan atau tarikan)
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 5
Pelajaran 1:
2. Menganalisis …
2. Merancang eksperimen …
Pelajaran 2:
SENARAI ISTILAH/KONSEP/PRINSIP/HUKUM/TEORI
Pelajaran 1: Kelajuan
IDEA UTAMA MENGGUNAKAN BAHASA YANG SESUAI DENGAN KEBOLEHAN DAN UMUR MURID
Pelajaran 1: Kelajuan ialah kadar perubahan jarak iaitu jarak bahagi masa
Pelajaran 1: Apakah perkaitan antara kelajuan, jarak, dan masa? (kelajuan berkadar langsung
dengan jarak dan berkadar songsang dengan masa)
Pelajaran 2: Apakah kesan daya ke atas kelajuan dan arah gerakan? (Kesan daya ialah …)
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 6
Pelajaran 1: Gerakan kereta di atas jalan raya, pelari pecut berlari dalam pertandingan Olimpik
Pelajaran 2:
Senaraikan bahan, peralatan, teknologi, dan bahan sumber yang diperlukan termasuk lembaran kerja
pelajar. Bahan bantu mengajar dan belajar sebenar, misalnya nota dalam bentuk slaid Powerpoint atau
lembaran kerja pelajar diletakkan sebagai lampiran.
Huraikan kaedah dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran bagi setiap fasa pengajaran.
Pelajaran 1:
Fasa 1: Mencungkil idea menggunakan teknik POE (perlu sejajar dengan komponen pelan
mencungkil idea)
Pelajaran 2:
Boleh dibina dalam bentuk Carta Gantt untuk menunjukkan bagaimana masa diperuntukkan bagi
setiap subtajuk
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 7
Senaraikan tugasan penaksiran dan hasil akhir tugasan bagi setiap fasa pengajaran bagi setiap
pelajaran. Di samping itu, senarai dan sediakan alat menaksir pencapaian hasil pembelajaran
(diletakkan sebagai lampiran Unit Pengajaran) seperti ujian bertulis, laporan, soalan-soalan, rubrik, dll.
bagi setiap fasa pengajaran dan selepas selesai satu unit pengajaran. Kedua-dua penaksiran untuk
pembelajaran (assessment for learning dan assessment as learning) dan penaksiran hasil
pembelajaran (assessment of learning) perlu diambil kira.
PELAN PENAKSIRAN
Pelajaran 1:
Fasa 1: Mencungkil idea menggunakan teknik POE (perlu sejajar dengan komponen pelan
mencungkil idea). Soal jawab lisan.
Pelajaran 2:
Fasa 1:
Fasa 2:
Fasa 3:
Fasa 4:
JSU: Lampiran 4
Rancangan Pengajaran Harian merupakan pelan pengajaran yang tersusun dan terperinci yang
mengandungi elemen berikut:
Tema/Tajuk
Bidang pembelajaran
Kumpulan sasar
Tarikh dan masa
Tujuan
Hasil pembelajaran: kognitif, psikomotor (contohnya kemahiran saintifik), afektif (contohnya sikap
saintifik dan nilai murni)
Konsep utama
Bahan, peralatan dan bahan sumber
Langkah berjaga-jaga
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Penaksiran dan penilaian hasil pembelajaran
RPH menghimpunkan semua komponen dari 1 hingga 6 dan oleh itu perlu sejajar dengan apa yang
telah dirancang dalam komponen 1 hingga 6 tersebut. Berikut merupakan contoh rancangan
pengajaran harian mata pelajaran sains tahun 6 yang menggunakan integrasi model Kitar
Pembelajaran 4-Fasa berasaskan Konstruktivisme, pembelajaran Inkuiri dan Masteri.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Daya geseran
a. menghakis permukaan
b. memperlahankan gerakan
c. membantu gerakan
d. dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)
Langkah berjaga-jaga:
Elakkan minyak dan kacang hijau jatuh ke lantai kerana jika terpijak boleh menyebabkan jatuh.
Analisis contoh Rancangan Pengajaran Harian di atas dan kenal pasti ciri pendekatan
A Konstruktivisme, Inkuiri dan Masteri yang terdapat dalam rancangan pengajaran tersebut.
Bina sebuah Unit Pengajaran yang berasaskan mana-mana pendekatan atau teori
pembelajaran yang telah kita bincangkan bagi mata pelajaran tumpuan anda. Pastikan terdapat
sekurang-kurangnya 4 Rancangan Pengajaran Harian yang berturutan bagi satu Unit Pengajaran yang
anda bina itu. Unit Pengajaran ini menyumbang 60% daripada markah keseluruhan kursus KPD3016.
Apakah perkara umum yang perlu diambil kira apabila merancang pengajaran?
R
ancangan pengajaran memandu tindakan dan oleh itu perlu fleksibel dan boleh ubah mengikut
keperluan. Namun semasa merancang ada beberapa persoalan yang sepatutnya bermain
dalam fikiran anda. Apakah persoalan itu?
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 11
Berikut merupakan soalan-soalan yang boleh memandu anda bagi menghasilkan sebuah perancangan
yang baik:
Di samping itu ada baiknya anda merancang kaedah pengajaran kontemporari yang mempunyai ciri
berikut:
Apakah isi kandungan Apakah isi kandungan yang akan dipelajari murid (maksudnya
yang akan saya ajar? apakah yang sepatutnya mereka tahu dan boleh lakukan?).
Bagaimanakah saya akan Apakah relevannya isi kandungan itu; bagaimana murid boleh
mengajar kandungan aplikasikannya?
itu? Bagaimana murid boleh mengetahui apa yang mereka tahu dan
Apakah bahan yang saya boleh lakukan? Apakah bukti yang boleh mereka tunjukkan?
perlukan? Apakah tugasan autentik yang boleh mereka lakukan?
Apakah tugasan atau kerja Bagaimanakah rupa kerja murid yang dianggap cemerlang, baik,
rumah yang akan boleh diperbaiki dan tidak baik?
saya berikan? Apakah isi kandungan, unit, atau kurikulum yang boleh
Apakah aktiviti yang akan membantu murid mencapai apa yang dihasratkan? Apakah
saya lakukan di bilik pembelajaran atau komponen penting yang murid perlukan?
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 12
Kon pengalaman Dale seperti Rajah 1.1 juga boleh dirujuk apabila merancang pengajaran dan
pembelajaran.
Perhatian: Peratusan yang terdapat pada kon pengalaman Dale merupakan model yang tidak merujuk kepada
mana-mana kajian secara khusus dan oleh itu tidak harus diguna pakai sebagai fakta, hanya sebagai rujukan
kasar.
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 13
RUMUSAN
1. Unit Pengajaran ialah pelan instruksi/pengajaran yang mengandungi rangka terperinci
berdasarkan satu tema atau bahagian daripada sukatan pelajaran, disusun dengan teliti dan
mengandungi perihalan komponen berikut:
1. Tajuk dan tujuan unit
2. Pengetahuan sedia ada pelajar
3. Analisis isi kandungan pelajaran
4. Bahan bantu mengajar dan belajar
5. Kaedah dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran
6. Pelan penaksiran
7. Rancangan pengajaran harian
2. Unit pengajaran dibina dengan tujuan memudahcara pengajaran dan pembelajaran supaya hasil
pembelajaran yang dihasratkan mempunyai potensi yang baik untuk dicapai.
3. Rancangan pengajaran harian boleh dibina berasaskan beberapa pendekatan atau teori
pembelajaran tertentu seperti pendekatan konstruktivisme, inkuiri dan Masteri. Rancangan
pengajaran yang mengintegrasi ketiga-tiga pendekatan ini mampu memanfaatkan kekuatan
setiap pendekatan bagi menghasilkan sebuah rancangan pengajaran yang mantap dan
berkesan.
KATA KUNCI
1. Unit Pengajaran 4. Pendekatan Masteri
2. Pendekatan Konstruktivisme 5. Hasil Pembelajaran
3. Pendekatan Inkuiri
PENILAIAN KENDIRI
1. Dengan menggunakan perkataan sendiri, huraikan apa yang dimaksudkan dengan Unit
Pengajaran?
2. Apakah antara pendekatan pengajaran yang boleh dijadikan asas pembinaan sebuah Unit
Pengajaran dan rancangan pengajaran harian?
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 14
3. Huraikan dengan memberi contoh dalam mata pelajaran tumpuan anda, bagaimana membina
sebuah rancangan pengajaran harian yang berasaskan ketiga-tiga pendekatan
konstruktivisme, inkuiri dan Masteri.
PETA KONSEP
Isikan tempat kosong dengan istilah atau frasa yang sesuai bagi melengkapkan Peta Konsep
B di bawah.
Unit Pengajaran
seperti
berdasarkan
ada tiga domain iaitu
atau
kognitif
dalam suatu
mata pelajaran
RUJUKAN
Nurulhuda Abd Rahman et al. (Eds.) (2011). Manual Instruksi KPD3016 dan KPD3026. Tg. Malim:
Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia, UPSI
Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian | 15
Unit Pengajaran
boleh dibina berasaskan beberapa yang dirancang dengan teliti memudah cara
pengajaran supaya murid mencapai
merupakan
pendekatan pengajaran
tema
Konstruktivisme Masteri
kognitif afektif
Inkuiri atau psikomotor
tajuk utama
dalam suatu
mata pelajaran