Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 MAJU


Tema / Tajuk : Petani Moden / Hasil Laut
Hari / Tarikh : Isnin / 01 Ogos 2016
Masa / Waktu : 08.20 – 09.50 / 3 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.4.1 dan 3.2.6


2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Berbual berdasarkan teks dan dialog.
ii. Menulis ayat majmuk hasil daripada perbualan dalam buku tulis.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid diminta membaca dialog dalam muka surat 93.
ii. Murid membaca maklumat yang terdapat teks.
iii. Murid mencari ayat majmuk yang terdapat dalam teks.
iv. Murid menulis semula ayat majmuk di dalam buku tulis.
v. Murid berbincang jawapan dengan guru.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Buku Teks, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Latihan

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5 MAJU
Tema / Tajuk : Kemahiran Asas Berlari / Larian Pecut
Hari / Tarikh : Selasa / 02 Ogos 2016
Masa / Waktu : 07.50 – 08.20 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 32 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.9.1 dan 2.9.1

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Berlari pecut pada satu jarak yang ditentukan.
ii. Menyatakan perkaitan antara tempat kontak bebola kaki semasa belari.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid membuat pemanasan badan.
ii. Murid melakukan larian pecut pada jarak yang ditentukan.
iii. Murid menyatakan larian pecut dengan menggunakan kontak bebola kaki semasa larian pecut.
iv. Murid memahami kepentingan larian menggunakan bebola kaki.
v. Murid melakukan aktiviti penyejukan badan.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, Bangku panjang

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA MUZIK TAHUN 1 MAJU
Tema / Tajuk : Aku Dan Muzik / Pengalaman Muzikal
Hari / Tarikh : Selasa / 02 Ogos 2016
Masa / Waktu : 08.50 – 09.20 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 24 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.3.1 dan 1.1.1

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Membuat pergerakan mengikut muzik.
ii. Membuat pergerakan Dinamik dan Pic.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid mendengar lagu Itu Melodi.
ii. Murid menyatakan bahagian lagu yang pic tinggi dan pic rendah.
iii. Murid mendengar lagu dan membuat pergerakan kreatif berdasarkan pic yang didengar.
iv. Murid bertepuk tangan sambil menyanyi.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian pergerakan asas mengikut tempo.

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA MUZIK TAHUN 3 MAJU
Tema / Tajuk : Pengalaman Muzikal / Nyanyian
Hari / Tarikh : Selasa / 02 Ogos 2016
Masa / Waktu : 09.20 – 09.50 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 22 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.1.5

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Menyebut sebutan vocal dengan jelas dan betul.
ii. Membuat pergerakan mulut mengikut huruf vokal.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid dipertontonkan sebuah lagu Sehati Sejiwa.
ii. Murid menyatakan dapat mendengar suara penyanyi dengan jelas.
iii. Murid menyebut sebutan vocal dengan jelas mengikut aras bunyi.
iv. Murid menyanyi dengan sebutan yang betul.
v. Murid diberi pengukuhan dengan menjawab soalan.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Nilai Murni
Bekerjasama dan bertanggungjawab

7. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2 (Modul Dunia Muzik)

8. Refleksi:

i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.


ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2 (Modul P&P).
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 MAJU
Tema / Tajuk : Petani Moden / Hasil Laut
Hari / Tarikh : Selasa / 02 Ogos 2016
Masa / Waktu : 10.10 – 11.10 / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 2.4.3 dan 3.3.4

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Meneliti gambar dan memahami maklumat yang tersurat.
ii. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid meneliti gambar mencari maklumatdalam buku teks muka surat 94.
ii. Murid membina ayat tunggal berdasarkan gambar.
iii. Murid membina ayat majmuk berdasarkan ayat tunggal yang terbina.
iv. Murid menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam buku tulis.
v. Murid menjawab soalan pemahaman dalam buku tulis.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Buku Teks, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2 (Modul p&p)

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2 (Modul P&P).
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 MAJU
Tema / Tajuk : Sains Fizikal / Terang dan Gelap
Hari / Tarikh : Selasa / 02 Ogos 2016
Masa / Waktu : 12.10 – 01.10 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.2.3

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Mengenal pasti keadaan terang dan gelap.
ii. Menyatakan kepentingan terang dan gelap.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Guru bertanya kepada murid adakah rumah mereka pernah terputus bekalan elektrik.
ii. Murid menyatakan cara mereka mendapat cahaya semasa ketiadaan bekalan elektrik pada
waktu malam.
iii. Murid menyenaraikan sumber cahaya.
iv. Guru menerangkan kepada murid tentang kepentingan terang dan gelap.
v. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2 (Modul p&p)

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2 (Modul P&P).
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 MAJU
Tema / Tajuk : Petani Moden / Hasil Laut
Hari / Tarikh : Rabu / 03 Ogos 2016
Masa / Waktu : 08.20 – 09.50 / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 2.4.2 dan 2.2.3

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Membaca teks dengan intonasi yang betul.
ii. Menulis semula imlak frasa yang dibacakan oleh guru.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid meneliti gambar dalam membaca teks buku teks muka surat 95.
ii. Murid menulis imlak frasa yang dibacakan oleh guru berdasarkan teks tersebut.
iii. Murid menulis semula imlak frasa dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk menggunakan
imlak frasa tersebut.
iv. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Jadual, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5 MAJU
Tema / Tajuk : Teknikal / Asas Teknologi
Hari / Tarikh : Rabu / 03 Ogos 2016
Masa / Waktu : 12.10 – 01.10 / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 16 Orang ( Kumpulan 1 )

1. Standard pembelajaran: 1.1.1 dan 1.1.2

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Membaca dan memahami manual.
ii. Menyatakan alatan yang digunakan untuk menanda dan memotong.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid dibekalkan sepotong kayu beroti.
ii. Murid menanda pada kayu beroti mengikut ukuran yang diberi.
iii. Murid memotong kayu beroti mengikut ukuran yang dibuat.
iv. Murid menyatakan alatan yang digunakan untuk menanda dan memotong.
v. Murid diberi pengukuhan dengan menjawab dalam Modul RBT Tahun 5 yang disediakan.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Carta, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2 (Modul p&p)

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2 (Modul P&P).
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5 MAJU
Tema / Tajuk : Kemahiran Asas Larian / Pertukaran Baton
Hari / Tarikh : Khamis / 04 Ogos 2016
Masa / Waktu : 07.50 – 08.20 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 32 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.9.2 dan 2.9.3

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Berlari dan melakukan pertukaran baton dalam zon pertukaran.
ii. Mengenal pasti tempat menerima dan menukar baton.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan.
ii. Murid mencari pasangan untuk membuat larian pecut membawa baton dan pertukaran baton.
iii. Murid melakukan larian pecut dan menukar baton dalan zon pertukaran.
iv. Murid menyatakan tempat mula berlari bagi pelari yang menerima baton.
v. Murid menyatakan kepentingan mengetahui zon pertukan baton.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 1 MAJU
Tema / Tajuk : Sains Fizikal / Lidah Untuk Merasa
Hari / Tarikh : Khamis / 04 Ogos 2016
Masa / Waktu : 09.20 – 09.50 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 24 Orang

1. Standard pembelajaran: 7.1.1 dan 7.1.2

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Mengenal pasti bahagian tubuh manusia yang berkaitan deria rasa.
ii. Mengelas pelbagai bahan makanan berdasarkan rasa manis, masin, masam dan pahit.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Guru menayangkan gambar beberapa jenis makanan kepada murid.
ii. Murid melihat dan menyatakan makanan yang ditunjukkan.
iii. Murid menyatakan bagaimana mereka dapat merasa makanan tersebut.
iv. Menyatakan kegunaan lidah untuk mengenal pasti rasa makanan.
v. Murid diberi pengukuhan dengan menjawab soalan.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2 (Modul p&p)

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2 (Modul P&P).
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 MAJU
Tema / Tajuk : Petani Moden / Hasil Laut
Hari / Tarikh : Khamis / 04 Ogos 2016
Masa / Waktu : 11.10 – 12.10 / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 3.5.1 dan 2.2.3

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Membanding dan membezakan maklumat dalam teks.
ii. Melengkapkan jadual.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid membaca dan meneliti gambar di dalam buku teks muka surat 96.
ii. Murid mengenal pasti maklumat yang terdapat dalam teks tersebut.
iii. Murid membanding dan membezakan maklumat tersebut.
iv. Murid melengkapkan jadual berdasarkan maklumat yang didapati.
v. Murid berbincang jawapan dengan guru.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Buku Teks

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA MUZIK TAHUN 2 MAJU
Tema / Tajuk : Aku Dan Muzik / Nyanyian
Hari / Tarikh : Khamis / 04 Ogos 2016
Masa / Waktu : 12.10 – 12.40 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.1.4

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Bernyanyi dengan tempo cepat yang betul.
ii. Bernyanyi dengan tempo lambat yang betul.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid menyalin lirik dan mendengar lagu Sehati Sejiwa.
ii. Murid menyanyi lagu Sehati Sejiwa mengikut nada rendah dan tinggi.
iii. Murid menyanyi sambil membuat pergerakan mengikut lagu.
iv. Murid membuat pergerakan asas untuk mengenal pasti perbezaan tempo cepat dan lambat.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2 (Modul p&p)

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2 (Modul P&P).
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 1 MAJU
Tema / Tajuk : Sains Fizikal / Lidah Untuk Merasa
Hari / Tarikh : Jumaat / 05 Ogos 2016
Masa / Waktu : 08.20 – 08.50 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 24 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.1.5 dan 1.1.6

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Menyatakan kepentingan lidah dalam kehidupan.
ii. Menyatakan pelbagai jenis rasa.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid melihat beberapa gambar makanan.
ii. Murid menamakan dan menyatakan jenis makanan yang ditunjukkan.
iii. Murid menyatakan kepentingan mengenal rasa dalam kehidupan.
iv. Murid membuat latihan.
v. Murid berbincang jawapan dengan guru.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 MAJU
Tema / Tajuk : Petani Moden / Ternakan
Hari / Tarikh : Jumaat / 05 Ogos 2016
Masa / Waktu : 11.10 – 12.10 / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 23 Orang

1. Standard pembelajaran: 5.3.1 dan 2.3.1

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Membaca teks dengan kuat dan sebutan yang jelas.
ii. Mengenal pasti ayat berpola FN + FS.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid membaca teks dalam buku teks muka surat 97.
ii. Murid membaca dengan sebutan yang kuat dan jelas.
iii. Murid mengenal pasti ayat berpola FN + FS dalam teks tersebut.
iv. Murid menulis semula ayat berpola FN + FS dalam buku tulis.
v. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Buku Teks, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Menggunakan Lembaran kerja 1 dan 2

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk menjawab Lembaran Kerja 1 dan 2.
