Anda di halaman 1dari 10

Rancangan pengajaran pembelajaran tingkatan 4A

Tarikh : 26 Jun 2012

Hari : Selasa

Masa : 9.30 – 10.10

Minggu : 20

Tingkatan : 4A

Bil. Pelajar : 35 orang

Tajuk pembelajaran : Kemahiran

Tunjang : Permainan Hoki

Fokus pembelajaran : Menguis dan menahan bola

Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari tentang sejarah kemahiran hoki.

Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar dapat ;-

I. Psikomotor :1) Melakukan 8 daripada 10 percubaan teknik menguis bola hoki dengan cara yang betul.
2) Melakukan 8 daripada 10 percubaan teknik menahan bola hoki dengan cara yang betul.
II. Kognitif :1) Menyatakan secara lisan definsi menahan.
2) Menyatakan 3 daripada 4 otot-otot yang terlibat semasa melakukan kemahiran menguis dan menahan.
III. Afektif : 1) Mematuhi dan mengikut arahan yang diberikan oleh guru semasa sesi pembelajaran.
2) Menunjukkan sikap bekerjasama semasa melakukan aktiviti.
Strategi : Stail arahan.

KBKK : Murid dapat mengaplikasi sewaktu apabila hendak melakukan kemahiran menguis dan menahan.

Persediaan Guru : Guru menyediakan peralatan yang digunakan untuk aktiviti yang akan dijalankan.

Persediaan Murid : Pakaian sukan, kasut sukan.

Alatan : Skitel, Wisel, bip, bola hoki,kayu hoki.

Masa Aktiviti Maklumat pengajaran dan pembelajaran organisasi catatan

Set induksi Pengenalan kemahiran Menahan bola hoki


10 minit menguis dan menahan - Menahan bola bermakna mengawal
dengan memberhentikan bola yang
bergerak sama ada daripada kawan
atau pihak lawan.

Menguis bola hoki


- Kemahiran menguis ini
membolehkan bola dihantar melalui
udara dan ia juga digunakan ketika
melakukan strok penalti dan
menjaringkan gol.
Fasa menahan bola Fasa permulaan
- Pelajar berdiri tegak kaki dibuka
seluas bahu.
- Mata memandang kea rah bola.

Fasa perlakuan
- Pelajar membongkokkkan badan
dan bengkokkkan kaki sebanyak 45
darjah.
- Kayu hoki menghadap ke arah bola.
- Permukaan kayu sedikit mengadap
permukaan tanah atau gelanggang.

Fasa ikut lajak


- Kayu hoki mestilah ditarik
kebelakang sedikit semasa
menahan bola supaya daya yang
dibawa oleh bola dapat dikurangkan
dan bola tidak melantun balik jika
pelajar menahannya.
Fasa menguis bola Fasa permulaan
- Pelajar berdiri tegak kaki dibuka
seluas bahu.
- Mata memandang ke arah sasaran.

Fasa perlakuan
- Pelajar membongkokkkan badan
dan bengkokkkan kaki sebanyak 45
darjah.
- Bukaan kaki dilebarkan supaya
pelajar berada dalam keadaan
seimbang.
- Kayu hoki menghadap ke arah bola.
- Permukaan kayu sedikit mengadap
ke atas.
- Kuis bola dengan menggunakan
berat badan daripada kaki kanan ke
kaki kiri.

Fasa ikut lajak


- Kayu hoki dihayun ke depan setelah
menguis bola hoki.
Anatomi badan Otot terlibat
- Biceps
- Triceps
- Hamstring
- Quadriceps

Pemanasan badan - Aktiviti regangan secara dinamik


- Aktiviti regangan dengan kayu hoki.

Perkembangan Menahan bola tanpa bola - Pelajar membuat 2 barisan dan


5 minit mengadap pasangan masing-
Ansur maju 1 masing
- Pelajar akan membuat teknik
menahan tanpa menggunakan bola.
- Pasangan akan melihat perlakuan
yang dilakukan oleh pasangannya.
- Kemudian tukar pasangannya pula
akan melakukan teknik menahan
tanpa bola dan dipantau oleh
pasangannya,
- Teknik dilakukan sebanyak 10
ulangan.

Ansur maju 2 Menahan dengan bola - Pelajar membuat 2 barisan dan


5 minit mengadap pasangan masing-
masing
- Pelajar akan membuat teknik
menahan dengan menggunakan
bola.
- Pasangan akan melihat perlakuan
yang dilakukan oleh pasangannya.
- Kemudian tukar pasangannya pula
akan melakukan teknik menahan
dengan bola dan dipantau oleh
pasangannya,
- Teknik dilakukan sebanyak 10.

Ansur maju 3 Menguis tanpa bola - Pelajar membuat 2 barisan secara


5 minit berpasangan.
- Pelajar melakukan teknik menguis
dan pasangannya melihat
pasangannya melakukan teknik
menguis tanpa menggunakan bola
- Dan sebaliknya
- Teknik menguis ini dilakukan
sebanyak 10 ulangan.

Ansur maju 4 Menguis dengan bola - Pelajar membuat 2 barisan secara


5 minit berpasangan.
- Pelajar melakukan teknik menguis
dan pasangannya melihat
pasangannya melakukan teknik
menguis dengan mengunakan bola
- Dan sebaliknya
- Teknik menguis ini dilakukan
sebanyak 10 ulangan.
- Jarak ditambah dari 3 meter ke 5
meter.

Kemuncak Permainan kecil 5 fight 5


5 minit - Bermain seperti permainan sebenar.
- Tetapi jaringan dibuat dengan teknik
menguis sahaja
- Masa yang ditetapkan untuk satu
permainan hanya 2 minit sahaja.
- Terdiri daripada kumpulan A,B,C,D.
- Kumpulan A dan C secara automatic
memakai bip.
- Kumpulan yang Berjaya membuat 2
gol dikira pemenang.

Penutup Penyejukan badan - Membuka kasut dan stoking


5 minit - Goyangkan kaki dan tangan serta
badan.
- Mengelakkan daripada tercedera.

Rumusan Soalan
1) Nyatakan definisi menahan dalam
permainan hoki?
Jawapan :
Menahan bola bermakna mengawal
dengan memberhentikan bola yang
bergerak sama ada daripada kawan
atau pihak lawan.
2) Nyatakan otot-otot yang terlibat
semasa melakukan teknik hantaran
lantun?
Jawapan :

- Biceps
- Quadraceps
- Triceps
- Hamstrings

Refleksi

....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
Penilaian

....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
