Anda di halaman 1dari 22

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

SAINS TAHUN 2

Tarikh 15 JAN 2018 ( ISNIN)


Kemahiran Abad ke-21
Kelas 2 INTAN
Masa 3.10-3.40ptg / Berdaya tahan
Tema INKUIRI DALAM SAINS
Tajuk KEMAHIRAN SAINTIFIK Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 1.1
Pemikir
Standard 1.1.2
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran 1. Mengelas Bersifat ingin tahu

Berperinsip
Mengelas (Buku Teks – Halaman 5)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Bermaklumat
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Penyayang / Prihatin
Halaman: 3-4)
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Patriotik

Strategi Pengajaran dan


BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran

5P
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Penyelesaian masalah
Pemerhatian
Pentaksiran dan Pembelajaran berasaskan
Kuiz
Penilaian projek
/ Lisan
Tugasan Pembelajaran kooperatif
Projek
Pembelajaran kecergasan
Pada akhir pengajaran; pelbagai

Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas / Pembelajaran
dalam sesi akan datang. Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Belajar
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Kajian Masa Depan
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Akses
Catatan
Aktiviti luar Kendiri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Rehat / Cuti Sakit Darjah

Pembelajaran Masteri
Ulasan Pentadbir
Pendekatan Modular
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
Tarikh 15 HB JANUARI 2018 (ISNIN)
Masa 4.40 ptg – 5.40 ptg
Kelas 1 DELIMA
Aktivti Ujian Diagnostik Transisi:

 Guru yang mengajar subjek Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan


Matematik menjalankan Ujian Diagnostik Transisi.
 Guru hanya membacakan arahan.
 Guru tidak dibenarkan membimbing murid untuk menjawab.

Cadangan pembahagian masa dan konstruk semasa Ujian Diagnostik


Transisi :

1. Isnin K1 – K3
2. Selasa K4 – K6
3. Rabu K7 – K9
4. Khamis K10 – K12

-
Tindakan Guru Tahun 1 /
Guru Relief
mengikut jadual

Bahan Soalan Linus


Tahun 1,
Saringan 2, 2017

Tempat Kelas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 2

Tarikh 16 HB JANUARI 2018 ( SELASA)


Kemahiran Abad ke-21
Kelas 2 MUTIARA
Masa 12.20-12.50ptg / Berdaya tahan
Tema INKUIRI DALAM SAINS
Tajuk KEMAHIRAN SAINTIFIK Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 1.1
Pemikir
Standard 1.1.2
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran 2. Mengelas Bersifat ingin tahu

Berperinsip
Mengelas (Buku Teks – Halaman 5)
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Bermaklumat
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Penyayang / Prihatin
Halaman: 3-4)
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Patriotik

Strategi Pengajaran dan


BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran

5P
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Penyelesaian masalah
Pemerhatian
Pentaksiran dan Pembelajaran berasaskan
Kuiz
Penilaian projek
/ Lisan
Tugasan Pembelajaran kooperatif
Projek
Pembelajaran kecergasan
Pada akhir pengajaran; pelbagai

Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas / Pembelajaran
dalam sesi akan datang. Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Belajar
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Kajian Masa Depan
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Akses
Catatan
Aktiviti luar Kendiri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Rehat / Cuti Sakit Darjah

Pembelajaran Masteri
Ulasan Pentadbir
Pendekatan Modular
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 16 HB JANUARI 2018 (SELASA)


Kemahiran Abad ke-21
Masa 1.50-2.50 PM
Kelas 2 MUTIARA Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Tema Kekeluargaan Mahir berkomunikasi
Tajuk Keluarga Berhemah
Standard Kandungan 1.1 Pemikir
Standard 1.1.1(iii) Kerja sepasukan
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bersifat ingin tahu
1. Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut dengan betul
Objektif dan tepat; (iii) ayat majmuk Berperinsip

Bermaklumat
Mengemas Dapur (Buku Teks:13) / Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menyebut ayat majmuk yang didengari.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: Strategi Pengajaran dan
17) Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5P
Sistem Bahasa Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Kuiz Pembelajaran kecergasan
Pentaksiran dan / Lisan pelbagai
Penilaian Tugasan
Projek / Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Pada akhir pengajaran;
Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik
Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


Ulasan Pentadbir (KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 2

Tarikh 16 HB JANUARI 2018 ( SELASA)


Kelas 2 MUTIARA Kemahiran Abad ke-21
Masa 12.20-12.50 PM
Tema INKUIRI DALAM SAINS / Berdaya tahan
Tajuk KEMAHIRAN SAINTIFIK
Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 1.1
Standard Pemikir
1.1.2
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran 3. Mengelas Bersifat ingin tahu

Mengelas (Buku Teks – Halaman 5) Berperinsip


7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
Bermaklumat
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Penyayang / Prihatin
Halaman: 3-4)
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Patriotik

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran

Lembaran kerja 5P
/ Hasil kerja Penyelesaian masalah
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran berasaskan
Penilaian
/ Lisan projek
Tugasan
Projek Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Pada akhir pengajaran; pelbagai

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Kontekstual
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. / Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Belajar
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Kajian Masa Depan
Mengiringi murid keluar
Catatan Pembelajaran Akses
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Kendiri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Darjah
Ulasan Pentadbir Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
Tarikh 16 HB JANUARI 2018 (SELASA)
Masa 4.40 – 5.40 PM
Kelas 1 DELIMA
Aktivti Ujian Diagnostik Transisi:

 Guru yang mengajar subjek Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan


Matematik menjalankan Ujian Diagnostik Transisi.
 Guru hanya membacakan arahan.
 Guru tidak dibenarkan membimbing murid untuk menjawab.

Cadangan pembahagian masa dan konstruk semasa Ujian Diagnostik


Transisi :

Isnin K1 – K3
Selasa K4 – K6
Rabu K7 – K9
Khamis K10 – K12
-
Tindakan Guru Tahun 1 /
Guru Relief
mengikut jadual

Bahan Soalan Linus


Tahun 1,
Saringan 2, 2017

Tempat Kelas
Tarikh 17 HB JANUARI 2018 (RABU)
Masa 12.20-1.20 PTG
Kelas 1 DELIMA
Aktivti Ujian Diagnostik Transisi:

 Guru yang mengajar subjek Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan


Matematik menjalankan Ujian Diagnostik Transisi.
 Guru hanya membacakan arahan.
 Guru tidak dibenarkan membimbing murid untuk menjawab.

Cadangan pembahagian masa dan konstruk semasa Ujian Diagnostik


Transisi :

Isnin K1 – K3
Selasa K4 – K6
Rabu K7 – K9
Khamis K10 – K12

Tindakan Guru Tahun 1 /


Guru Relief
mengikut jadual

Bahan Soalan Linus


Tahun 1,
Saringan 2, 2017

Tempat Kelas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 17 HB JANUARI 2018 (RABU)


Kemahiran Abad ke-21
Masa 1.20-2.20 PM
Kelas 2 MUTIARA Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Kekeluargaan / Mahir berkomunikasi
Tajuk Keluarga Berhemah
Standard Kandungan 2.1 Pemikir
Standard 2.1.1 (i) & (ii) Kerja sepasukan
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bersifat ingin tahu
1. Membaca dan memahami;(i) perkataan (ii) ayat
Objektif Berperinsip

Bermaklumat
Agihan Tugas Kami (Buku Teks:14)
Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
2. Murid memahami perkataan dan yat terdapat dalam teks dengan
Ringkasan Aktiviti
melakukan aksi yang sesuai.
Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
Pembelajaran
18-20)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. / 5P

BBM Buku teks, buku tulis Penyelesaian masalah

Lembaran kerja Pembelajaran berasaskan


projek
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan Pembelajaran kecergasan
Penilaian Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara
Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Kajian Masa Depan
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Akses
Kendiri
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik
Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Masteri
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pendekatan Modular
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


Ulasan Pentadbir (KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 2

Tarikh 17 HB JANUARI 2018 (RABU)


Kelas 2 MUTIARA Kemahiran Abad ke-21
Masa 12.20-12.50 PTG
Tema INKUIRI DALAM SAINS / Berdaya tahan
Tajuk KEMAHIRAN SAINTIFIK
Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 1.1
Standard Pemikir
1.1.2
Pembelajaran Kerja sepasukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran 4. Mengelas Bersifat ingin tahu

Mengelas (Buku Teks – Halaman 5) Berperinsip


10. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
Bermaklumat
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 11. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Penyayang / Prihatin
Halaman: 3-4)
12. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Patriotik

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran

Lembaran kerja 5P
/ Hasil kerja Penyelesaian masalah
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran berasaskan
Penilaian
/ Lisan projek
Tugasan
Projek Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Pada akhir pengajaran; pelbagai

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Kontekstual
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. / Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Belajar
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Kajian Masa Depan
Mengiringi murid keluar
Catatan Pembelajaran Akses
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Kendiri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Darjah
Ulasan Pentadbir Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 18 HB JANUARI 2018 (KHAMIS)


Kemahiran Abad ke-21
Masa 12.50-2.20 PM
Kelas 2 MUTIARA Berdaya tahan
Aspek Seni Bahasa
Tema Kekeluargaan / Mahir berkomunikasi
Tajuk Keluarga Berhemah
Standard Kandungan 4.1 Pemikir
Standard 4.1.1 (ii) Kerja sepasukan
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bersifat ingin tahu
1. Bercerita, dan menuturkan dialog yang mengandungi gaya bahasa
Objektif yang indah: (ii) bandingan semacam Berperinsip

Bermaklumat
Menziarahi Pak Cik Zamri (Buku Teks:16)
Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
Ringkasan Aktiviti 2. Murid memahami bandingan semacam dalam teks.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
Strategi Pengajaran dan
22)
Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5P
BBM Buku teks, buku tulis
Penyelesaian masalah
Lembaran kerja
Pembelajaran berasaskan
/ Hasil kerja
projek
Pemerhatian
Kuiz Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan / Lisan
Penilaian Tugasan Pembelajaran kecergasan
Projek pelbagai

/ Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Belajar
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Catatan
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pembelajaran Masteri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


Ulasan Pentadbir (KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
Tarikh 18 HB JANUARI 2018 (KHAMIS)
Masa 4.40-5.40 PTG
Kelas 1 DELIMA
Aktivti Ujian Diagnostik Transisi:

 Guru yang mengajar subjek Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan


Matematik menjalankan Ujian Diagnostik Transisi.
 Guru hanya membacakan arahan.
 Guru tidak dibenarkan membimbing murid untuk menjawab.

Cadangan pembahagian masa dan konstruk semasa Ujian Diagnostik


Transisi :

Isnin K1 – K3
Selasa K4 – K6
Rabu K7 – K9
Khamis K10 – K12

Tindakan Guru Tahun 1 /
Guru Relief
mengikut jadual

Bahan Soalan Linus


Tahun 1,
Saringan 2, 2017

Tempat Kelas
Tarikh 19 HB JANUARI 2018 (JUMAAT)
Masa 1.20-2.50 PTG
Kelas 1 DELIMA
Aktivti Ujian Diagnostik Transisi:

 Guru yang mengajar subjek Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan


Matematik menjalankan Ujian Diagnostik Transisi.
 Guru hanya membacakan arahan.
 Guru tidak dibenarkan membimbing murid untuk menjawab.

Cadangan penggunaan masa semasa Ujian Diagnostik Transisi :

1. Hari Jumaat dikhususkan untuk murid yang belum siap menjawab


soalan ujian dan murid yang tidak hadir pada Isnin hingga Khamis.

Tindakan Guru Tahun 1 /


Guru Relief
mengikut jadual

Bahan Soalan Linus


Tahun 1,
Saringan 2, 2017

Tempat Kelas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 19 HB JAN 2018 (JUMAAT)


Kemahiran Abad ke-21
Masa 4.10-5.10 PM
Kelas 2 MUTIARA Berdaya tahan
Aspek Tatabahasa
Tema Kekeluargaan / Mahir berkomunikasi
Tajuk Keluarga Berhemah
Standard Kandungan 5.1 Pemikir
Standard 5.1.1 (iv) Kerja sepasukan
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bersifat ingin tahu
1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan kata
Objektif mengikut konteks; (iv) penjodoh bilangan Berperinsip

Bermaklumat
Tahniah, Kak Mastura! (Buku Teks:17)
Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengenal pasti penjodoh bilangan.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
Strategi Pengajaran dan
23-24)
Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5P
BBM Buku teks, buku tulis
Penyelesaian masalah
Lembaran kerja
Pembelajaran berasaskan
/ Hasil kerja
projek
Pemerhatian
Kuiz Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan / Lisan
Penilaian Tugasan Pembelajaran kecergasan
Projek pelbagai

/ Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Belajar
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Catatan Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pembelajaran Masteri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Ulasan Pentadbir Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
DISEMAK OLEH PENTADBIR
