Anda di halaman 1dari 2

Contoh Rancangan pengajaran Harian Prasekolah

Tahun : Prasekolah 1

Masa : 30 minit

Tema : Alam Semulajadi

Bidang Pembelajaran : Buah-buahan

Objektif Pembelajaran : Mengenali nama buah-buahan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P murid akan dapat

i) Menyatakan warna buah-buahan.

ii) Mengenali buah-buahan mempunyai dua warna.


Pendekatan Pengajaran Dan Pembelajaran: Inkuiri Penemuan
Kaedah : Aktiviti Hands On, Perbincangan
Fasa (masa) Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi (5 Mengenali nama  Guru memperkenalkan suatu Kemahiran
minit) buah-buahan permainan kecil dengan menggunakan Saintifik:
sebuah kotak. komunikasi
 Guru menunjukkan sebuah kotak
kepada murid.
 Guru menerangkan cara bermain Sikap Saintifik:
dengan kotak tersebut. Minat dan
 Guru memainkan muzik dan minta bersifat ingin
murid mengedarkan kotak tersebut tahu tentang
kepada setiap murid. alam semulajadi
 Apabila muzik diberhentikan murid
harus berhenti edar kotak tersebut.
 Murid memegang kotak tersebut akan
keluar ke hadapan kelas dan membuka
kotak tersebut serta menunjukkan buah
yang ada dalam kotak itu kepada
semua.
 Murid akan menyatakan nama buah
tersebut.
 Guru memulakan P&P dengan jawapan
murid.

Penjelasan Buah-buahan  Guru bertanya tentang warna buah- Kemahiran


(10 minit ) mempunyai warna buahan kepada murid. saintifik :
yang berbeza  Murid menyatakan warna buah-buahan. mengelas
 Guru menjelaskan buah-buahan
mempunyai warna yang berbeza iaitu
sebelum masak dan selepas masak.
 Murid mengeja nama buah-buahan
dengan bantuan guru.
 Murid mengeja nama buah-buahan
dengan kendiri.

Aktiviti Mencantum puzzle Guru mengedarkan setiap kumpulan


Kumpulan bekas cebisan puzzle. Nilai murni:
(5 minit)  Murid mencantum gambar buah- Bekerjasama,
buahan dalam kumpulan masing- berani mencuba
masing.
 Murid melekat gambar cebisan puzzle
di atas kertas warna.
 Murid menyatakan hasil gambar yang
dicantum oleh mereka.
Aktiviti Memadankan  Guru mengedarkan lembaran kepada Kemahiran
Lembaran gambar dengan semua murid. saintifik: Rajin
Kerja perkataan  Guru meminta murid memadankan dan tabah
(15 minit) gambar buah-buahan dengan perkataan dalam
yang betul. menjalankan
 Murid membuat aktiviti ini dengan atau menceburi
sendiri. sesuatu
 Guru member tunjuk ajar kepada murid perkara.
semasa mereka membuat aktiviti
lembaran kerja. Nilai murni:
Berfikir secara
rasional
Refleksi Kesimpulan  Murid mengimbas kembali nama buah- KBKK: membuat
(5 minit) buahan dan warna buah-buahan yang kesimpulan,
telah dipelajari. membandingkan
 Murid juga membuat kesimpulan dan
bahawa buah-buahan mempunyai dua membezakan
warna.
