Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (masteri)

Kelas : TADIKA Damansara Perdana


Tarikh : Selasa, 13 Mac 2018
Masa : 9:00-9:30 pagi
Bil. Murid : 10 orang
Modul : Bertema
Tunjang Utama : Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Tajuk/Tema : Pemakanan Sihat
Standard Kandungan : (FK 6.1) Mengamalkan pemakanan yang sihat dan
selamat
Standard Pembelajaran : (FK 6.1.2) Menceritakan kepentingan pemakanan yang
sihat
(FK 6.1.4) Mengamalkan pemakanan yang seimbang
Kesepaduan Tunjang : (BM 1.4.4) Berinteraksi menggunakan ayat mudah
mengikut situasi
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Mengetahui makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat
ii. Mengamalkan gaya hidup yang sihat melalui
pemakanan yang seimbang
Pengetahuan Sedia Ada : i. Murid sudah mengenal beberapa jenis makanan
berkhasiat
Kemahiran Berfikir : Mengelas, menjana idea
Fokus MI : Verbal linguistik, muzik, interpersonal
Penerapan Nilai : Bersyukur, kasih sayang
Alat Bantu Mengajar : Komputer riba, pembesar suara, video lagu “suku-suku
separuh”, kad bergambar
Kosa Kata : Makanan, seimbang, sihat
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
MASA
Set Induksi Guru menayangkan video lagu 1. Guru menarik BBM:
(5 minit) tentang pemakanan sihat “suku- perhatian murid -Komputer
suku separuh-upin ipin”. meminta murid duduk riba
(Youtube: dalam kumpulan -video muzik
https://www.youtube.com/watch 2. Guru mengarahkan lagu makanan
?v=GH_RUFzks_A) semua murid berdiri sihat “suku-
Lirik: dan menyanyi lagu suku separuh”
“mari amalkan gaya hidup sihat, pemakanan sihat -pembesar
dengan makan makanan yang “upin-ipin: suku-suku suara
berkhasiat baru tubuh badan separuh”
sihat, suku, suku, suku, suku,
separuh, suku pertama ada nasi,
roti, mee, bijirin, suku kedua,
ikan, daging, ayam, kekacang,
separuh buah-buahan, separuh
sayuran, pinggan sihat semua,
hey, hey,hey , hey”
Langkah 1 Guru dengan murid berbincang 1.Guru menunjukkan ABM:
(10 minit) dan menunjukkan kad gambar gambar piramid -kad
piramid makanan. makanan bergambar
Kad bergambar: 2.Murid meneka dan “piramid
menyebut makanan apa makanan”
yang ada dalam gambar
tersebut.
3. Murid menyatakan
kepentingan makan
makanan sihat kepada
manusia.
Langkah 2 Lampiran kerja: 1. Guru meminta murid BBM:
(10minit) Mewarna makanan yang duduk di meja masing- Lampiran
berkhasiat masing. Kerja
2. Guru memberi
lampiran kerja:
mewarna makanan
yang berkhasiat
3. Murid diarahkan
mewarna gambar
makanan sihat

Penutup Guru merumus pelajaran 1. Guru merumuskan BBM:


(5 minit) pelajaran dan -Komputer
menerapkan nilai riba
kasih sayang dan -video muzik
bersyukur terhadap lagu kanak-
makanan yang sihat kanak
2. Guru mengarahkan -pembesar
semua murid berdiri suara
dan menyanyi sekali
lagi lagu makanan
sihat “upin ipin: suku-
suku separuh”

Refleksi guru:
KAD BERGAMBAR (PIRAMID MAKANAN)
LEMBARAN KERJA

Arahan: Warnakan makanan yang berkhasiat.