Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA Bahasa Malaysia KELAS 4 Ai


PELAJARAN
TARIKH/HARI 9/1/2018 Isnin MASA 09.00 – 10.00 pagi
TEMA Aktiviti Keluarga JUMLAH 30 orang
MURID
TAJUK Melancong Bersama Keluarga KEMAHIRAN Membaca dan
menulis
STANDARD 5.1 Memahami dan mneggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
KANDUNGAN

STANDARD 5.1.2 Memahami dan menggunakan kata nama khas tak hidup dengan betul mengikut
PEMBELAJARAN
konteks.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata nama khas tak hidup berdasarkan
petikan dengan betul.
2. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat dengan menggunakan kata nama khas tak
hidup yang betul.
PENGISIAN ILMU: KBT: EMK: NILAI:
KURIKULUM
Pendidikan Alam KBAT-Mengenal pasti Keusahawanan  Berusaha
Sekitar - Menjana idea  Menghargai
 Cinta akan
Pembelajaran keluarga
Kontekstual  Bekerjasama

KP-Verbal Linguistik,
Visual-ruang,
Interpersonal

SISTEM BAHASA Kata mana khas tak hidup

BAHAN BANTU Kertas lukisan, pen warna, kad gambar, petikan dan lembaran kerja.
MENGAJAR

PENGETAHUAN Murid terdedah dengan objek yang tidak bernyawa di persekitaran.


SEDIA ADA
ISI PENGAJARAN LANGKAH DAN AKTIVITI CATATAN
Set Induksi (5 minit)  Guru menayangkan video tempat-tempat BBM – video
pelancongan di Malaysia.
Tajuk video  Murid diminta meneliti dan memahami KP – Verbal-
‘Negaraku yang Indah’ video. linguistik
 Guru bersoal jawab dengan murid tentang
Soalan: tempat-tempat menarik yang terdapat dalam KB –
Apakah tempat-tempat pelancongan video tersebut. menghubungkait
yang terdapat dalam video tersebut?  Guru mengaitkan lagu tersebut dengan isi
pelajaran KBAT – mengenal
Tajuk Pengajaran pasti
‘Melancong Bersama Keluarga’
NILAI – Cinta akan
alam, berani

Langkah 1 ( 10 minit)  Guru menerangkan tentang ciri-ciri kata


nama khas tak hidup. BBM – kertas
 Guru memberikan contoh yang bersoal jawab majung, kad ayat.
objek dengan murid.
tidak
bernyawa  Murid diminta menyatakan kata nama khas KP – Verbal-
tak hidup yang terdapat dalam video yang linguistik

benda, Kata Nama


kata
mereka tonton sebentar tadi.
makanan, Khas Tak
nama
budaya Hidup
 Murid diberi peneguhan oleh guru. Strategi:
berpusatkan bahan

tempat
atau
institusi KB – menaakul
maklumat

NILAI – yakin,
berusaha dan berani
Langkah 2 (20 minit)  Guru mengedarkan petikan kepada murid. BMM – Petikan,
 Murid diminta membaca secara mekanis lembaran kerja.
Tajuk petikan melalui aktiviti lakonan.
‘Melancong dengan Keluarga’  Murid diminta menyenaraikan kata nama
khas tak hidup yang terdapat dalam petikan. KP – Interpersonal

 Murid diminta membina 5 ayat berdasarkan


Kategori kata nama khas tak hidup yang terdapat
1. Lokasi dalam petikan. KBAT – mengenal
- Pulau Mutiara, Chao Rasta  Guru menyemak jawapan bersama-sama pasti, menjana idea
2. Makanan dengan murid.
- Nasi Tumpang, Nekbat, Akok  Guru memilih sorang murid untuk
3. Kebudayaan menyatakan nilai yang terdapat dalam NILAI – berusaha,
- Gamelan Pahang, Tarian Kura- petikan. cinta akan negara,
Kura dan Tarian Pelanduk menghargai
kepelbagaian
budaya
Contoh ayat:
1. Kami menyaksikan tarian
Gamelan Pahang yang
sungguh menarik.
2. Saya dan keluarga akan
berkunjung ke Chao Rasta
pada hujung minggu ini.
3. Saya dan keluarga telah
merasai makanan tempatan
seperti Jala Mas.
Langkah 3 (10 minit)  Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan BMM – kertas
 Setiap kumpulan diminta membuat barisan lukisan
Permainan lurus.
“Lukisanmu, lukisanku’  Murid yang dihadapan akan melukis satu KB – mengenal
objek kata nama khas tak hidup. pasti, mengingat

 Kemudian, murid kedua akan meniru lukisan kembali

rakan mereka sehingga rakan mereka yang


terakhir. KP – Visual Ruang,

 Orang terakhir akan meneka lukisan tersebut. kinestetik

 Kumpulan yang berjaya akan menjadi


pemenang.
KBAT – keativiti

NILAI –
bekerjasama,
berusaha

Langkah 4 (10 minit) Penilaian BBM – lembaran


 Guru memilih beberapa orang murid dan kerja
meminta mereka menyenaraikan 3 kata
nama khas tak hidup.
KP – Verbal-
Pengayaan linguistik,
 Murid diberikan lembaran kerja. intrapersonal
 Murid membina ayat berdasarkan
gambar.

Pemulihan KB – mengingat

 Murid diberikan lembaran kerja. kembali

 Murid diminta mengariskan kata nama


khas tak hidup berdasarkan ayat.

NIlAI – berusaha,
yakin dan berani.
Penutup ( 5 minit )  Guru bersoal jawab dengan murid
tentang tajuk pembelajaran hari ini.
Rumusan Pengajaran  Guru memilih seorang murid untuk
1. Apakah tajuk pembelajaran merumuskan isi pelajaran. KP – verbal-
hari ini?  Guru membuat penerapan nilai kepada linguistik
murid.
2. Bagaimanakah caranya kita  Sesi pengajaran dan pembelajaran tamat.
meluangkan masa bersama
keluarga? KBAT – merumus

NILAI –
bekerjasama, yakin,
cinta akan negara
dan menghargai
budaya.
REFLEKSI
Kekuatan

 27/30 orang murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata nama khas tak hidup berdasarkan
petikan dengan betul.
 25/30 orang murid dapat membina sekurang-kurangnya 3 ayat dengan menggunakan kata nama khas tak
hidup yang betul.
 Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar dan baik.
 Murid memberikan kerjasama yang baik dalam aktiviti berkumpulan.

Kelemahan

 Pengurusan masa yang tidak efisien terhadap pengajaran dan pembelajaran.


 Guru tidak menepati tempoh masa yang diperuntukan bagi setiap aktiviti.
 Guru tidak dapat melaksanakan aktiviti pengayaan dan pemulihan.
 Aktiviti pengayaan dan pemulihan dijadikan sebagai kerja rumah.

Penambahbaikan

 5 orang murid yang telah dikenal pasti tidak mencapai objektif pengajaran akan diberikan lebih perhatian
dalam aktiviti menyenaraikan dan membina ayat menggunakan kata nama khas tak hidup pada PdP akan
datang.
 Guru akan berusaha menepati masa yang telah dirancang agar pembelajaran berjalan dengan baik dan
lancar.
