Anda di halaman 1dari 11

2.

0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN SATU

1. Mata pelajaran Pendidikan Moral


2. Tahun 4 Cemerlang
3. Bilangan Murid 20 Orang
4. Tarikh/Hari 06/05/2018 (Khamis)
5. Masa 7.30 pagi hingga 8.30 pagi
6. Tema/Tajuk/Fokus Unit 2: Tajuk: Membantu Jiran Amalan Mulia
7. Pengetahuan sedia ada Murid mengetahui maksud membantu orang sekeliling mereka
2. Kepekaan terhadap perasaan dan kebajikan diri sendiri dan orang lain dengan memberi bantuan dan
sokongan moral secara tulus ikhlas
8. Standard kandungan
2.1 Memberi bantuan kepada jiran

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

2.1.1 Menceritakan cara memberi bantuan kepada jiran

9. Standard pembelajaran 2.1.2 Menghuraikan kepentingan memberi bantuan kepada jiran

2.1.3 Meramalkan perasaan apabila memberi bantuan kepada jiran

2.1.4 Mengamalkan sikap membantu jiran

10. Objektif pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

Penaakulan: Menyenaraikan tiga situasi di mana murid perlu menunjukkan nilai baik hati terhadap jiran
dan tiga kepentingan nilai baik hati terhadap jiran.
Perasaan : Menceritakan perasaan apabila membantu jiran dan menerima bantuan daripada jiran
Perlakuan : Melakukan lakonan berdasarkan situasi yang diberikan
11. Pentaksiran Berasaskan
Menyanyi, menulis dan berlakon
Sekolah
12. Tabiat berfikir Merangsangkan minda dalam aktiviti berkumpulan
13. Elemen merentas kurikulum Muzik dan ICT
14. Penerapan nilai Bertanggungjawab, bekerjasama, toleransi
Lembaran kerja, Microsoft PowerPoint, dua buah lagu yang bertajuk ‘Love Your Neighour As Yourself’
15. Sumber/Bahan bantu
dan ‘Berbaik Dengan Jiran’, marker pen, kad manila, kad gambar, kad yang mengandungi situasi untuk
mengajar
aktiviti lakonan
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

LANGKAH/
MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN CATATAN

Set Induksi Guru memperkenalkan nilai baik 1. Guru memberi arahan yang jelas di mana semua BBM: Lagu yang bertajuk
(5 minit) hati dengan menayangkan dua murid perlu berdiri dan menyanyi sambil mengikut ‘Love Your Neighour As
Fasa buah lagu video. pergerakan seperti dalam video. Yourself’ dan ‘Berbaik
Persediaan 2. Guru menayangkan satu lagu yang bertajuk ‘Love Dengan Jiran’ (Rujuk
Contoh soalan: Your Neighhour As Yourself’. Lampiran 1)
1. Apakah yang anda faham 3. Guru menyanyi dan membuat pergerakan bersama
mengenai nilai baik hati? dengan murid sebanyak dua kali. Kemahiran utama :
2. Tindakan manakah yang 4. Guru meminta murid untuk duduk seperti nyanyian. Pemerhatian
pernah dilakukan oleh anda 5. Guru menjelaskan maksud ‘Love Your Neighhour Analisis
terhadap jiran? As Yourself’ kepada murid-murid, iaitu mencintai
3. Pernahkah anda memberi jiran kita seperti mencintai diri sendiri.
makanan kepada jiran ataupun 6. Guru menjelaskan bahawa salah satu cara untuk
melawat jiran? mencintai jiran kita adalah berbaik hati dengan
4. Siapakah yang menyuruh mereka.
anda untuk berbuat demikian? 7. Guru menyuruh murid supaya memerhatikan
tindakan-tindakan yang menunjukkan nilai baik hati
terhadap jiran di dalam lagu video yang kedua,
iaitu ‘Berbaik Dengan Jiran’.
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

8. Beberapa orang murid dipilih supaya mengatakan


tindakan-tindakan yang menunjukkan nilai baik hati
terhadap jiran dalam video.
9. Guru menjalankan sesi soal jawab dengan murid.

Langkah 1 Guru menunjukkan situasi yang 1. Guru membincangkan maksud jiran dan nilai baik BBM:
(10 minit) mengandungi nilai berterima hati dengan murid-murid. Microsoft PowerPoint
Fasa Imaginasi kasih untuk dianalisis oleh murid- 2. Guru memaparkan cerita seperti di dalam buku teks
murid. (Rujuk Lampiran 2) melalui Microsoft PowerPoint. Kemahiran utama :
3. 3 orang murid yang sukarela dikehendaki untuk Penjanaan idea
Contoh soalan: membaca cerita tersebut. Setiap murid diminta Sintesis idea
1. Tindakan siapa yang untuk membaca satu perenggan sahaja.
menunjukkan nilai baik hati? 4. Guru meminta beberapa murid untuk menceritakan
2. Apakah tindakanya yang perkara yang diperhatikan dalam gambar tersebut
dikatakan sebagai baik hati? secara sukarela.
3. Mengapakah tindakan tersebut 5. Guru menjelaskan cerita tersebut kepada murid-
dikira baik hati? murid.
4. Apakah kepentingan Janus 6. Guru menjalankan sesi soal jawab dengan murid-
membantu jirannya? murid.
5. Apakah perasaan Janus 7. Guru memberikan komen terhadap respon murid
apabila dapat membantu dan menambahkan informasi yang berkaitan.
Ramanes? 8. Guru meminta beberapa murid untuk menceritakan
pengalaman yang sama ataupun hampir sama
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

seperti dalam buku teks dalam kehidupan seharian


mereka.
9. Guru mencatat respon murid dalam bentuk peta
minda pada papan hitam.
Langkah 2 1. Guru menunjukkan beberapa gambar yang BBM:
(10 minit) Contoh soalan: menunjukkan nilai baik hati terhadap jiran dengan Microsoft PowerPoint
Fasa 1. Apakah yang kamu perhatikan menggunakan Microsoft PowerPoint (Rujuk
Perkembangan dalam gambar ini? Lampiran 3). Kemahiran utama :
2. Bilakah tindakan sedemikan Contoh: Penambahbaikan
akan berlaku?
3. Apakah perasaan kamu
selepas membantu jiran?

2. Guru berbincang dengan murid tentang setiap


tindakan baik hati tersebut dengan mengemukakan
soalan kepada mereka.
3. Guru menerangkan tiga kepentingan amalan nilai
baik hati terhadap jiran dengan menggunakan
Microsoft PowerPoint dan meminta jawapan lain
dalam kalangan murid.
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

Contoh:

4. Guru menunjukkan beberapa emoji melalui


Microsoft PowerPoint dan bertanya perasaan
mereka yang sepatutnya selepas membantu jiran
serta sebabnya.
Contoh:

5. Guru menulis jawapan murid pada papan hitam


2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

sambil menulis informasi tambahan.


6. Guru memaparkan satu situasi berserta dengan
gambar melalui Microsoft PowerPoint.
7. Guru berbincang tentang situasi, tindakan,
perasaan dan kesan tindakan bagi situasi tersebut
bersama-sama dengan murid-murid.
Langkah 3 Guru menjalankan aktiviti 1. Guru membahagikan murid-murid kepada empat BBM:
(10minit) berkumpulan untuk memberi kumpulan berdasarkan tempat duduk masing- Kad gambar, kad nama,
Fasa peluang kepada mereka untuk masing. kad manila, marker pen
Perkembangan berinteraksi dan menukar idea 2. Guru memilih salah seorang daripada setiap
antara satu sama lain kumpulan untuk dijadikan sebagai ketua kumpulan
dan meminta dia untuk memakai kad nama yang Kemahiran utama :
menunjukkan nama bagi setiap kumpulan. Menilai
3. Guru memberikan satu kad gambar yang
menunjukkan satu situasi, kad manila dan marker
pen kepada setiap kumpulan. Situasi-situasi
tersebut adalah dipetik dari buku teks. (Rujuk
Lampiran 4).
4. Guru meminta semua kumpulan untuk
bekerjasama semasa berbincang mengenai
tindakan, perasaan dan kesan perbuatan tersebut.
5. Kemudian, murid dikehendaki menulis jawapan
mereka di atas kad manila dengan menggunakan
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

marker pen.
6. Selepas berbincang, setiap ketua kumpulan perlu
mewakili kumpulannya untuk menceritakan hasil
perbincangan mereka sambil menunjukkan kad
gambar tersebut.
7. Guru dan murid-murid lain memberikan komen
terhadap hasil perbincangan setiap kumpulan.
8. Guru mengumpul marker pen dan hasil kerja
setiap kumpulan.
Langkah 4 Guru menjalankan aktiviti lakonan 1. Dalam kumpulan yang sama, guru BBM: Kad yang
(20 minit) supaya murid dapat melatih diri memperkenalkan aktiviti yang seterusnya, iaitu mengandungi situasi untuk
Fasa Tindakan untuk mengamalkan nilai baik hati lakonan berkumpulan. aktiviti lakonan
dalam kehidupan seharian. 2. Guru menjelaskan tujuan-tujuan melaksanakan
lakonan tersebut. Kemahiran utama :
3. Setiap ketua kumpulan diminta untuk mencabut Pelaksanaan
undi bagi mendapat satu situasi lakonan.
4. Setiap kumpulan diberikan masa selama 15 minit
untuk berbincang dan berlatih untuk melakonkan
situasi tersebut.
5. Guru berperanan sebagai fasilitator untuk
memantau proses perbincangan murid-murid.
6. Setiap kumpulan perlu berlakon di depan kelas
secara bergilir-gilir.
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)

7. Guru dan kumpulan lain memberi komen selepas


lakonan setiap kumpulan.
8. Guru memberi ganjaran dalam bentuk hadiah
kepada setiap kumpulan.
Penutup Guru merumuskan ilmu 1. Guru menyoal murid tentang maksud nilai baik BBM: Lembaran kerja
(5 minit) pengetahuan yang telah diajar. hati, contoh amalan dan kepentingan nilai baik hati
Fasa Tindakan serta perasaan mereka selepas membantu jiran Kemahiran utama :
mereka. Amalan berterusan
2. Guru mengingati murid supaya sentiasa
mengamalkan nilai baik hati terhadap jiran sendiri.
3. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
sebagai kerja rumah.
4. Guru meminta semua murid untuk menyanyikan
lagu ‘Love Your Neighour As Yourself’ sambil
melakukan aksi.

Refleksi:
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)
2.0 Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (20%)
