Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas / Penyayang / Prihatin
Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Tema Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan Patriotik
Tajuk Bersikap Mulia
Standard Kandungan 1.1
Strategi Pengajaran dan
Standard 1.1.2(i) Pembelajaran
Pembelajaran
/ Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran
Objektif 1. Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap; (i)
Konstruktivisme
soalan
/ Pendekatan Berpusatkan
Amalan yang Baik (Buku Teks:1) Murid

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mendengar dan mengecam frasa dan ayat. Pembelajaran Abad Ke-21
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti:m/s 1 / Main Peranan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Gallery Walk
BBM Buku teks, buku tulis, buku aktiviti Peta I-Think

Lembaran kerja Deklamasi Sajak /


/ Hasil kerja Nyanyian
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian / Lisan Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Tugasan
Projek / Mengaplikasi

Menganalisis
Pada akhir pengajaran;
Menilai
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Mencipta
dalam sesi akan datang.

Elemen Merentas Kurikulum


Catatan (EMK)

Bahasa
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kelestarian Alam Sekitar
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar / Nilai Murni
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
ANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Kebudayaan Kita / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik
2.2 Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 2.3.1(ii)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
1. Membaca, mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada bahan
Objektif
sastera dan bahan bukan sastera; (ii) cerita
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Asal Usul Nama Baling, Kedah (Buku Teks:3
/ 5P
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
/ Pendekatan Berpusatkan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Murid
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengenal pasti nilai berdasarkan teks.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti:2-3) Strategi Pengajaran dan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran Abad Ke-21

BBM Buku teks, buku tulis / Main Peranan

Lembaran kerja Gallery Walk


/ Hasil kerja Peta I-Think
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Deklamasi Sajak /
Penilaian / Lisan Nyanyian
Tugasan
Projek
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Pada akhir pengajaran;
/ Mengaplikasi
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Menganalisis
dalam sesi akan datang.
Menilai

Mencipta
Catatan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Elemen Merentas Kurikulum


Mesyuarat / Kursus (EMK)
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar / Nilai Murni
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Sains dan Teknologi
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Patriotisme
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Kreativiti dan Inovasi
BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Kebudayaan Kita / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik
3.3
Standard Kandungan Strategi Pengajaran dan
Standard 3.3.1 (i) Pembelajaran
Pembelajaran
5P
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
/ Penyelesaian masalah
Objektif 1. Menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif secara; (i) separa
terkawal / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Seronoknya Menonton Teater (Buku Teks:4)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran Abad Ke-21
2. Murid memahami keseluruhan isi berdasarkan bahan dengan
Ringkasan Aktiviti Pembentangan
bimbingan guru.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
/ Main Peranan
4-5)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Gallery Walk

BBM Buku teks, buku tulis Peta I-Think

Lembaran kerja
/ Hasil kerja Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Pemerhatian (KBAT)
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian / Mengaplikasi
/ Lisan
Tugasan
Projek Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Pada akhir pengajaran; Bahasa

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kelestarian Alam Sekitar
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. / Nilai Murni

Sains dan Teknologi


Catatan Patriotisme
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Tatabahasa
Tema Kebudayaan Kita / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik
5.2 Penyayang / Prihatin
Standard Kandungan
Patriotik
Standard 5.2 (1)
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Objektif 1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata dasar
mengikut konteks: (vi) kata dasar Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Sehari di sekolah (Buku Teks:6)
/ Pembelajaran Kontekstual
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. / Pendekatan Berpusatkan
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengenal pasti kata dasar Murid
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti:6-8).
Strategi Pengajaran dan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran Abad Ke-21
BBM Buku teks, buku tulis / Main Peranan

Lembaran kerja Gallery Walk


/ Hasil kerja
Pemerhatian Peta I-Think
Kuiz Deklamasi Sajak /
Pentaksiran dan / Lisan Nyanyian
Penilaian Tugasan
Projek
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)

/ Mengaplikasi
Pada akhir pengajaran;
Menganalisis
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Menilai
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Mencipta

Catatan Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Bahasa
Program Sekolah Kelestarian Alam Sekitar
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar / Nilai Murni
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Sains dan Teknologi
Cuti Rehat / Cuti Sakit Patriotisme
