Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIRAH DARJAH 5

MINGGU 8

NAMA : Mohamad Fakarudinhafiz Bin Mohammed Masrom

MATA PELAJARAN : Pendidikan Sirah

KELAS : 5 Bukhari

TARIKH : 26 May 2018

MASA : 3.00 petang- 3.30 petang

BILANGAN : 33/33

TAJUK : Perang Badar

KEMAHIRAN : Membaca, mendengar, menulis, melihat

KAEDAH : Syarahan, bercerita, dialog

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1) Murid menonton filem peperangan

2) Murid mendengar ceramah tentang perang Badar

3) Murid mengenali Nabi Muhamad S.A.W.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat

1) Murid dapat menyebut isi pelajaran perang Badar

2) Murid dapat menulis.perang Badar

3) Murid dapat menyebut beberapa ayat al-Quran berkaitan perang Badar

KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus, soal jawab, menjelaskan, mengkategorikan


PENERAPAN NILAI :

Disiplin, berani, patuh, khusyuk, taat, hormat, disiplin, tolong menolong, yakin

BAHAN BANTU MENGAJAR :

Kad manila, buku, komputer riba, LCD, pembesar suara, kertas soalan
Masa/langkah- Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Langkah pembelajaran

Pendahuluan Ucapan salam dan bacaan  Guru meminta Nilai : khusyuk,


(2 minit) doa murid membaca taat, yakin
‫بسم هللا الرحمن الرحيم‬ doa pelajaran
 Guru dan murid
‫صد ِّْري َويَس ِّْر‬ َ ‫ب ا ْش َرحْ ِّلي‬ ِّ ‫َر‬
‫سانِّي‬ ُ ‫ِّلي أ َ ْم ِّري َواحْ ل ْل‬
َ ‫ع ْقدَة ً ِّم ْن ِّل‬ ُ membaca
‫يَ ْفقَ ُهوا قَ ْو ِّلي‬ bersama-sama
doa pelajaran

Set induksi Video ( gambaran perang  Guru Kaedah : soal


(5 minit) Badar ) menayangkan jawab, kemahiran
video berfikir
 Guru
mengutarakan Strategi :
beberapa soalan berpusatkan
yang berkaitan murid,
 Pelajar cuba berpusatkan bahan
menjawab
 Guru mengaitkan Bahan yang
video dengan digunakan :
tajuk yang Komputer riba,

hendak dipelajari LCD, pembesar


suara

Nilai : berani
mencuba,
khusyuk, taat
Langkah 1 Perang Badar  Guru Teknik :
(10 minit) menceritakan Syarahan,
peristiwa perang membaca
Badar
Alat bantu
 Murid mendengar mengajar : kitab,
dengan teliti kad manila,
komputer riba,
LCD

Nilai : Taat,
Khusyuk, Disiplin
Langkah 2 Ayat al-Quran ( Al-  Guru membaca Kemahiran :
(5 minit) Imran:123) kan ayat al-Quran dapat memahami
- “ dan sesungguhnya, ( Al-Imran:123) dengan baik apa
Allah telah menolong  Murid yang disampaikan
kamu(tentera Islam ) di menghayati ayat oleh guru
Badar dalam keadaan tersebut
kamu lemah maka  Murid menghafal Strategi :
bertakwalah kamu kepada makna ayat Berpusat guru,
Allah semoga kamu tersebut berpusat murid
bersyukur”
Nilai : patuh,
khusyuk, yakin
Langkah 3 Permainan ( suai padan )  Guru Stategi : berpusat
(5 minit) memberikan murid, berpusat
1) Perang Badar arahan permainan guru, berpusat
2) Ayat al-Quran ( Al-  Guru membahagi bahan
Imran:123) kepada 6
kumpulan Teknik : soal
 Wakil kumpulan jawab,
menjawab soalan menjelaskan
dihadapan
berdasarkan Bahan bantu
jawapan yang mengajar : Kad
diberi oleh guru manila, pembesar
suara, komputer
riba
Nilai : berani
mencuba, tolong
menolong, patuh
Penutup Merumuskan pelajaran  Guru mnyuruh Nilai : patuh, taat,
(3 minit) yang dipelajari murid mengulang hormat
isi pelajaran yang
dipelajari
 Guru menerapkan
nilai murni
berkaitan tajuk
yang dipelajari

Catatan refleksi: Saya berpuas hati terhadap pelajaran dan sikap yang ditunjukkan oleh murid
didalam kelas kerana memberikan perhatian kepada proses pengajaran dan pembelajaran.
Saya berharap suasana ini dapat diteruskan lagi di masa akan datang.

Nama : Mohamad Fakarudinhafiz Bin Mohammed Masrom
