Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Tema: PERJUANGAN


Pendidikan Moral KEMERDEKAAN KELAS:5T TARIKH: 28.8.2018
NEGARA MASA: 8.30-9.00 HARI :SELASA

Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum:


Pembelajaran: Bekerjasama, berani Menganalisis
mencuba
7.3.1

Objektif Pembelajaran : Pada akhir Kriteria Kejayaan: Murid boleh:


pembelajaran murid dapat menyatakan 1. Mengenalpasti pengorbanan tokoh
peristiwa ke arah perjuangan kemerdekaan

Sumber:
Konsep Utama/Perbendaharaan kata Utama: 1 .video
Merdeka-kebebasan 2. gambar

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi


AKTIVITI PEMULA
1.Guru memilih 2 orang murid untuk membuat puzzle yang mengandungi
gambar bapa kemerdekaan.
2.Murid dikemukakan beberapa soalan yang berkaitan dengan puzzle.
3.Guru mengaitkan penyoalan dengan tajuk.

AKTIVITI UTAMA
1.Murid diedarkan nota ringkas yang mengandungi peristiwa ke arah
perjuangan kemerdekaan.
2.Murid diterangkan tentang perjuangan menuntut kemerdekaan.
3.Murid dikemukakan beberapa soalan.
4.Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
.
Aktiviti 1 (share and turn, Rome Combine)mengaplikasikan ROPE
1.Para murid dieadkan satu sampul surat yang mengandungi gambar wira
merdeka.
2.Murid dikehendaki mengenali wira merdeka tersebut dan pengorbanan tokoh
tersebut dalam perjuangan kemerdekaan.
3.Murid diminta untuk menulis pengorbanan tokoh.
AKTIVITI 2(DIFFERENTIATION)
1.Murid berbincang dengan guru bagaimana terjadinya rundingan
kemerdekaan.

1. Penilaian – Murid diberikan lembaran kerja

PENUTUP:
Murid-murid menyebutkan kreteria kejayaan yang dicapai pada hari ini.
Tindakan Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
Susulan .
Murid
