Anda di halaman 1dari 8

DESIGN OF SINGLY REINFORCED BEAM

Beam: B-1

INPUT DATA:
Clear Beam Length, lc = 5.6 m
Width of Support, bsupport = 250 mm
Concrete Strength, fc' = 21 MPa
Steel Yield Strength, fy = 300 MPa
Beam Width, b = 300 mm
Beam Depth, h = 450 mm
Density of Conc., γc = 2400 kg/m3
Density of brick work = 1930 kg/m3
Dead Load Factor = 1.2
Live Load Factor = 1.6
0 mm

5 m

0m
5.6 S1 S2 5.6
m m

5 m
h
S1 S2
Live Load 200 200 kg/m2 b
Density
PCC 75 75 mm 2300 kg/m3
Screed 100 100 mm 1900 kg/m3

RC Slab
125 125 mm 2400 kg/m3

DESIGN:

c/c Length of Beam, l = lc + bsupport


= 5.6 + 0.25
= 5.85 m

EQUIVALENT WIDTHS OF SLABS


Eq. Width of S1 = lx /2 ( 1-R2/3 )
= 5 / 2 x ( 1 - ( 5 / 5.6 )^2 / 3 )
= 1.836 m

Eq. Width of S2 = lx /2 ( 1-R2/3 )


= 5 / 2 x ( 1 - ( 5 / 5.6 )^2 / 3 )
= 1.836 m
LOADS
i. BEAM
Beam Self weight, w1 = b . h . γc
= 300/1000 x 450/1000 x 2400 x 9.81/1000
= 3.178 kN/m

Factored Beam Self weight, w1u = 1.2 x w1


= 1.2 x 3.178
= 3.814 kN/m
ii. WALL
Wall load, w2 = 0/1000 x 0 x 1930 x 9.81/1000
= 0.000 kN/m

Factored Wall Load, w2u = 1.2 x w2


= 1.2 x 0
= 0.000 kN/m

iii. SLAB
Dead Load on S1 = 75/1000 x 2300 + 100/1000 x 1900 + 125/1000 x 2400
= 662.5 kg/m2

Live Load on S1 = 200 kg/m2

Fact. Load on S1 = ( 1.2 x 662.5 + 1.6 x 200 ) 9.81/1000


= 10.938 kN/m2

Fact. Slab Load on S1, wS1,u = (Fact. Load x Eq. Width)


= 10.938 x 1.836
= 20.082 kN/m

Dead Load on S2 = 75/1000 x 2300 + 100/1000 x 1900 + 125/1000 x 2400


= 662.5 kg/m2

Live Load on S2 = 200 kg/m2


Fact. Load on S2 = ( 1.2 x 662.5 + 1.6 x 200 ) 9.81/1000
= 10.938 kN/m2

Fact. Slab Load on S2, wS2,u = (Fact. Load x Eq. Width)


= 10.938 x 1.836
= 20.082 kN/m

Fact. Slab Load on S1 & S2, w3u = ws1,u + ws2,u


= 20.082 + 20.082
= 40.164 kN/m

Total Fact. Load on Beam, wu = w1u + w2u + w3u


= 3.814 + 0 + 40.164
= 43.978 kN/m 31.412857

Mu = wu . l2 / 8
= 43.978 x 5.85^2 / 8
= 188.13 kN-m

Min. Effective Depth, dmin = √(Mu / (0.205 fc' . b))


= √( 188.13 x 10^6 / ( 0.205 x 21 x 300 ))
= 382 mm

hmin = dmin + 60
= 382 + 60
= 442 mm < h = 450 mm
(OK)
h = 450 mm (Rounded up to multiple of 75mm)
hprovided = 450 mm (From input data)

Effective Depth, d = hprovided - 60


= 450 - 60
= 390 mm

ρmin = 1.4 / fy
= 1.4 / 300
= 0.00467

R = Mu /( b.d2)
= 188.13 x 10^6 / (300 x 390 ^2)
= 4.123 MPa

ρ = 0.85 fc' / fy (1-√(1-2.614 x R / fc'))


= 0.85 x 21 / 300 x (1 - √( 1 - 2.614 x 4.123 / 21 ))
= 0.0179869 > ρmin = 0.00467
(OK)
ρprovided = 0.01799

As,req = ρ.b.d
= 0.01799 x 300 x 390
= 2105 mm2

Bar # Abar Options Available As,provided As,req Diff.


10 71 30 .- # 10 2130 2105 25 ● Option 1
13 130 17 .- # 13 2210 2105 105 Option 2
16 200 11 .- # 16 2200 2105 95 Option 3
19 285 8 .- # 19 2280 2105 175 Option 4
22 390 6 .- # 22 2340 2105 235 ● Option 5
25 510 5 .- # 25 2550 2105 445 Option 6

No. of bars in a Layer, Nb,req = 0.02 bw - 1.4


= 0.02 x 300 - 1.4
= 4.6
= 4 < Nb,provided = 6
(Not OK)
REINFORCEMENT DETAILS

2 - # 19

# 3 @ 190 mm c/c

390 450
mm mm

60
mm
300 mm 6 - # 22
DESIGN OF SINGLY REINFORCED BEAM
Beam: B-1

INPUT DATA:
Clear Beam Length, lc = 8m
Width of Support, bsupport = 375 mm
Concrete Strength, fc' = 21 MPa
Steel Yield Strength, fy = 276 MPa
Beam Width, b = 375 mm
Beam Depth, h = 625 mm
Density of Conc., γc = 2400 kg/m3
Density of brick work = 1930 kg/m3
Dead Load Factor = 1.2
Live Load Factor = 1.6
0.229 mm

3.75 m

0.3 m
8 S1 S2 8
m m

3.75 m
h
S1 S2
Live Load 300 300 kg/m2 b
Density
PCC 75 75 mm 2300 kg/m3
Screed 100 100 mm 1900 kg/m3

RC Slab
125 125 mm 2400 kg/m3

DESIGN:

c/c Length of Beam, l = lc + bsupport


= 8 + 0.375
= 8.375 m

EQUIVALENT WIDTHS OF SLABS


Eq. Width of S1 = lx /2 ( 1-R2/3 )
= 3.75 / 2 x ( 1 - ( 3.75 / 8 )^2 / 3 )
= 1.738 m

Eq. Width of S2 = lx /2 ( 1-R2/3 )


= 3.75 / 2 x ( 1 - ( 3.75 / 8 )^2 / 3 )
= 1.738 m
LOADS
i. BEAM
Beam Self weight, w1 = b . h . γc
= 375/1000 x 625/1000 x 2400 x 9.81/1000
= 5.518 kN/m

Factored Beam Self weight, w1u = 1.2 x w1


= 1.2 x 5.518
= 6.622 kN/m
ii. WALL
Wall load, w2 = 0.229/1000 x 0.3 x 1930 x 9.81/1000
= 0.001 kN/m

Factored Wall Load, w2u = 1.2 x w2


= 1.2 x 0.001
= 0.001 kN/m

iii. SLAB
Dead Load on S1 = 75/1000 x 2300 + 100/1000 x 1900 + 125/1000 x 2400
= 662.5 kg/m2

Live Load on S1 = 300 kg/m2

Fact. Load on S1 = ( 1.2 x 662.5 + 1.6 x 300 ) 9.81/1000


= 12.508 kN/m2

Fact. Slab Load on S1, wS1,u = (Fact. Load x Eq. Width)


= 12.508 x 1.738
= 21.739 kN/m

Dead Load on S2 = 75/1000 x 2300 + 100/1000 x 1900 + 125/1000 x 2400


= 662.5 kg/m2

Live Load on S2 = 300 kg/m2


Fact. Load on S2 = ( 1.2 x 662.5 + 1.6 x 300 ) 9.81/1000
= 12.508 kN/m2

Fact. Slab Load on S2, wS2,u = (Fact. Load x Eq. Width)


= 12.508 x 1.738
= 21.739 kN/m

Fact. Slab Load on S1 & S2, w3u = ws1,u + ws2,u


= 21.739 + 21.739
= 43.478 kN/m

Total Fact. Load on Beam, wu = w1u + w2u + w3u


= 6.622 + 0.001 + 43.478
= 50.101 kN/m 35.786429

Mu = wu . l2 / 8
= 50.101 x 8.375^2 / 8
= 439.26 kN-m

Min. Effective Depth, dmin = √(Mu / (0.205 fc' . b))


= √( 439.264 x 10^6 / ( 0.205 x 21 x 375 ))
= 522 mm
1588
hmin = dmin + 60
= 522 + 60
= 582 mm < h = 625 mm
(OK)
h = 600 mm (Rounded up to multiple of 75mm)
hprovided = 625 mm (From input data)

Effective Depth, d = hprovided - 60


= 625 - 60
= 565 mm

ρmin = 1.4 / fy
= 1.4 / 276
= 0.00507

R = Mu /( b.d2)
= 439.264 x 10^6 / (375 x 565 ^2)
= 3.669 MPa

ρ = 0.85 fc' / fy (1-√(1-2.614 x R / fc'))


= 0.85 x 21 / 276 x (1 - √( 1 - 2.614 x 3.669 / 21 ))
= 0.0170036 > ρmin = 0.00507
(OK)
ρprovided = 0.01700

As,req = ρ.b.d
= 0.017 x 375 x 565
= 3602 mm2

Bar # Abar Options Available As,provided As,req Diff.


10 71 51 .- # 10 3621 3602 19 ● Option 1
13 130 28 .- # 13 3640 3602 38 Option 2
16 200 19 .- # 16 3800 3602 198 Option 3
19 285 13 .- # 19 3705 3602 103 ● Option 4
22 390 10 .- # 22 3900 3602 298 Option 5
25 510 8 .- # 25 4080 3602 478 Option 6

No. of bars in a Layer, Nb,req = 0.02 bw - 1.4


= 0.02 x 375 - 1.4
= 6.1
= 6 < Nb,provided = 13
(Not OK)
REINFORCEMENT DETAILS

2-#5

# 3 @ 280 mm c/c

565 625
mm mm

60
mm
375 mm 13 - # 19