Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tunjang : Kemahiran

Tajuk : Kemahiran asas badminton

Sub tajuk : Servis rendah

Tarikh : 22/08/2013

Hari : Rabu

Masa : 8:00-8:30 pagi

Tahun : 5Y

Bilangan Murid : 30 orang

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i. Psikomotor

Murid dapat melakukan servis rendah depan melepasi jaring dengan teknik yang betul sebanyak 4 kali daripada 8
percubaan.
ii. Kognitif

Murid dapat menyatakan langkah yang betul semasa melakukan servis rendah depan apabila ditanya oleh guru semasa
sesi penutup.

iii. Afektif

Menunjukkan semangat keyakinan diri yang tinggi semasa menjalankan aktiviti yang diajar.

Pengalaman Sedia Ada : Murid sudah didedahkan dengan teknik permainan

badminton sama ada dari rumah ataupun media massa.

Penerapan Nilai : Disiplin kendiri, kerjasama dan daya saing.

KBKK : Menganalisis dan membanding beza kemahiran yang diajar

Kaedah Pengajaran : Demonstrasi guru.

Alatan : Raket (20 buah), bulu tangkis (10 buah), jaring (2 buah)

dan gelanggang (2 buah).


Langkah Isi pelajaran Langkah pengajaran dan Organisasi kelas Catatan
(minit) pembelajaran
 Guru  Murid dibahagikan
menjalankan kepada 2 kumpulan iaitu Murid
Set induksi aktiviti kumpulan belalang dan Guru G
(5 minit) pemanasan belatuk.
badan melalui  Apabila guru menyebut Kon
permainan nama kumpulan tersebut,
“belalang dan kumpulan itu akan Pemanasan badan:
belatuk”. mengejar kumpulan yang menyediakan otot untuk
lagi satu dan begitu juga melakukan pergerakan
yang seterusnya. yang lebih berat serta
dapat menggelak
kecederaan.
G
 Maksud servis rendah
 Guru ialah Kaedah :
Langkah 1 memperkenal- menolak bulu Demonstrasi guru.
(5 minit) kan servis tangkis dari bawah ke
rendah hadapan melepasi jaring
forehand serendah dan serapat
kepada murid. yang boleh.

Langkah :
 Guru
membuat 1.Kaki kiri diletakkan di
demontrasi. hadapan sedikit
dan badan menghala ke
 Murid berada jaring.
dalam bentuk
ladam kuda. 2. Arahkan raket pada bulu
tangkis dan pukul dengan
tolakan ke depan.

3.Pegang bulu tangkis pada


tangan kiri dan
lepaskan secara menjunam

4.Pastikan kepala
raket menghala ke
bawah dan di
bawah pemegang raket
semasa memukul.

Langkah 2  Murid - Murid akan melakukan


(3 minit) melakukan perlakuan servis dengan
servis rendah teknik yang betul di
depan tanpa udara.
menggunakan
alatan.
 Murid - Murid berhadapan antara
Langkah 3 melakukan satu sama lain yang
(6 minit) servis rendah dipisahkan oleh jaring.
depan dengan - Murid melakukan servis
menggunakan rendah depan dengan
raket, bulu menggunakan teknik Murid
tangkis dan yang betul bersama
jaring. pasangan.
 Aktiviti ini - Bola tangkis mestilah Jaring
dilakukan melepasi jaring sebanyak
secara 4 kali daripada 8
berpasangan. percubaan.
- Bagi pasangan yang
gagal mereka akan
diberikan hukuman iaitu
menjadi pemungut bola
tangkis.
Aim To The Target
Syarat permainan :
Langkah 3  Aktiviti 1. Murid dibahagikan
(6 minit) permainan kecil kepada 4 kumpulan.
untuk murid. 2. Murid akan
mensasarkan bulu
tangkis pada penanda
yang disediakan dalam
jarak 2 meter.
3. Setiap penanda Penanda merah =
mempunyai markah yang 4markah
berbeza. Penanda hijau = 2markah
4. Murid mestilah
menggunakan servis
rendah hadapan.
5. Dalam satu sesi
permainan 2 kumpulan
akan bermain.
6. Permainan tamat apabila
wisel dibunyikan.
7. Pemenang dikira melalui
kutipan mata yang
tertinggi.
 Guru  Guru bertanya kepada
Penutup merumuskan murid tentang perlakuan Penyejukan badan:
(5 minit) pengajaran. yang betul semasa -Menggurangkan kelesuan
 Murid melakukan servis rendah otot
melakukan depan. Murid -Menurunkan kadar nadi.
penyejukan membentuk bulatan bagi 
badan. menjalankan aktiviti
 \
penyejukan badan.

 Guru menyediakan
lembaran kerja kepada G
murid dan diserahkan
kembali kepada guru
sebelum waktu balik.
Lembaran kerja.

Arahan : Jawab soalan dibawah.

1. Nyatakan kedudukan untuk melakukan servis rendah mengikut urutan.


________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

2. Tandakan perlakuan yang betul semasa melakukan servis rendah depan.

A. B.
http://www.scribd.com/doc/106611604/Contoh-Rph-Pj-Kbsr-1

http://www.scribd.com/fullscreen/19089878?access_key=key-1kmahm7wzu2boyrtaf7f&allow_share=true

http://teknikbermainbadminton.blogspot.com/2010/07/terangkan-bagaimana-memegang-raket.html

http://racketnshuttle.blogspot.com/2012/01/badminton-gripping-technique-teknik.html

http://dwikiprasetya.blogspot.com/2011/09/cara-memegang-raket-bulutangkis.html

http://master-bulutangkis.blogspot.com/2013/03/teknik-dasar-cara-memegang-raket.html#.UhiddtL0DzN
