Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH SEKOLAH RENDAH


Mata Pelajaran dan
SEJARAH ( 4 ARIF )
Kelas
Tema/Tajuk Tokoh – tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Masa/ Tarikh 11.00 – 12.00 tengahari ( 17 Ogos 2018)
Standard Kandungan
5.1 Tokoh – tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Standard 5.1.2 Menjelaskan kedudukan tokoh – tokoh terbilang dalam
Pembelajaran masyarakat Melayu lama.

K5.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tokoh – tokoh


terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:


i. menyenaraikan kedudukkan tokoh – tokoh terbilang
dalam masyarakat Melayu lama dengan betul.
ii. menyatakan 3 kepentingan menghargai tokoh –
tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka dengan
betul.
Aktiviti
1. Guru menunjukkan carta organisasi sekolah.
2. Guru menerangkan jawatan guru- guru di sekolah.
3. Guru menerangkan susun lapis masyarakat zaman
dahulu.
4. Murid dibahagi dalam kumpulan dan perlu membuat
banding beza susun lapis masyarakat zaman dahulu dan
sekarang.
5. Muird perlu mencari kepentingan menghargai tokoh
berdasarkan teks yang diberi.

EMK KPS - Elemen asas sejarah


KBAT - Mngaplikasi dan Menilai
Dimensi Kewarganegaraan – berbangga dengan tokoh- tokoh
terbilang kerajaan melayu
ENT - keusahawanan dan kreativiti
Bahan Bantu Belajar Carta Organisai, teks, peta buih, A3,
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran

Refleksi
FASA AKTIVITI ISI KANDUNGAN CATATAN
/PENERAPAN NILAI

Set induksi I. Guru menunjukkan carta Kaedah / Teknik BBM


organisasi sekolah kepada
(5 minit ) - Penyoalan - Carta organisasi
murid.
Nilai sekolah
II. Guru bersoal jawap dengan
-
murid tentang kedudukan
Elemen 4C
guru – guru disekolah.
- communication
III. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan isi pengajaran.

Aktiviti 1 i. Guru menerangkan Kaedah / Teknik BBM


kedudukkan tokoh – tokoh
(20 minit ) - Penerangan - susun lapis
terbilang pada zaman masyarakat
- Teka dan menang
Kesultanan Melayu Melaka
- kertas A3
kepada murid. Nilai

- kerjasama
ii. Murid perlu mencatatkan isi –
isi penting semasa guru Elemen 4C
memberi penerangan. - collaboration

iii. Murid dibahagaikan kepada 4 - communication


kumpulan kecil dan perlu
- creativity
membuat banding beza susun
lapis masyarakat pada zaman
Kesultanan Melayu Melaka
dan pada zaman moden kini.

iv. Murid membentangkan hasil


kerja dihadapan kelas
mengikut kumpulan.

Aktiviti 2 i. Murid diberi satu teks Kaedah / Teknik


berkaitan kepentingan
20 minit menghargai tokoh terbilang. - Soal jawap

ii. Murid diminta membaca - Perbincangan


teks tersebut dan mencari Nilai BBM
apakah kepentingan
menghargai tokoh terbilang. - Baik hati - teks

iii. Guru bersoal jawab dan - Membantu orang - peta buih


memberi penerangan yang memerlukan
tentang kepentingan
menghargai tokoh terbilang. Elemen 4C

i. Secara berpasangan, murid - critical thinking


perlu menulis kepentingan
tersebut didalam peta buih.

Penilaian i. Semua murid diminta berdiri Kaedah / Teknik


dan perlu menjawap soalan
( 10 minit ) - kuiz
kuiz yang dinyatakan oleh
- soal jawab
guru.
Nilai
ii. Hanya yang dapat
- yakin
menjawap sahaja dapat
duduk dan membantu rakan - Membantu orang
yang memerlukan
yang lain.
Elemen 4C

critical thinking

Penutup Guru merumuskan semua isi – isi


penting pengajaran dan
(5 minit ) menerapkan nilai – nilai murni
sepanjang aktiviti .

Guru meminta murid membaca


buku teks untuk tajuk seterusnya
sebagai persediaan kelas pada
minggu hadapan.
