Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : SAINS TAHUN 3 MERAH

Hari : Khamis

Tarikh : 25 Oktober 2018

Masa : 8.30 - 9.30 pagi ( 60 minit )

Kelas : 3 Merah (3M)

Bilangan murid : 18 orang

Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tema : Sains Fizikal

Tajuk : Haiwan

Standard Kandungan :

3.1 Memahami ciri haiwan.

Standard Pembelajaran :

3.1.2 Mengelaskan haiwan berdasarkan ciri pengelasan yang dipilih.

3.1.3 Mengenal pasti ciri-ciri yang terdapat pada satu haiwan yang dipilih.

3.1.4 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Objektif :

i. Memahami haiwan.
ii. Memahami ciri-ciri pelbagai jenis haiwan.
iii. Membuat pembandingan terhadap litupan badan dan anggota badan
pelbagai haiwan.

Hasil Pembelajaran : (Kriteria Kejayaan)


Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Mengelaskan haiwan berdasarkan ciri pengelasan yang dipilih dengan betul.


2. Mengenal pasti ciri-ciri yang terdapat pada satu haiwan yang dipilih dengan
tepat.
3. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan dengan
betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menamakan tiga atau lebih ciri-ciri haiwan
berdasarkan haiwan yang pernah dilihat.

Bahan Bantu Mengajar : Kucing, Kertas Mahjung, Pen Marker

Kemahiran Proses Sains : Memerhati, Menghubungkait, Komunikasi, Menaakul

Kemahiran Berfikir : Membayangkan Situasi

Nilai-nilai Murni : Patuh Arahan Guru, Bersungguh-sungguh, Berdikari,

KBKK :Mengingat kembali

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Fasa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


pembelajaran
1. Guru menunjukkan seekor BBM:
Set induksi Persediaan kucing yang bernyawa
Kucing
( 5 minit ) Pemerhatian kepada murid-murid.
2. Murid-murid menyentuh KB:
tubuh badan kucing Membanyangkan
tersebut dan situasi.
memerhatikan ciri luaran
KPS :
kucing.
3. Guru bersoal jawab murid- Memerhati
murid tentang haiwan
Menghubungkait
tersebut.
Contoh soalan: Komunikasi
1. Apakah nama haiwan yang anda
NILAI:
sedang sentuh?
Patuh Arahan Guru
2. Apakah yang anda dapati semasa
menyentuh haiwan tersebut?
3. Adakah sentuhan itu sama
semasa menyentuh kulit anda?
4. Berapakah bilangan kaki yang
terdapat pada haiwan tersebut?

1. Guru bersoal jawab murid BBM:


Ciri-ciri Haiwan dengan mengimbas kembali
Gambar
pengetahuan sedia ada.
Pencetusan 2. Murid menyenaraikan liputan KPS :
idea badan dan anggota badan
Memerhati
( 20 minit ) haiwan.
3. Guru bersoal jawab dengan Menghubungkait
murid.
Menaakul
4. Guru menunjukkan beberapa
jenis gambar haiwan. NILAI:
5. Guru bersoal jawab dengan
Bersungguh-
murid mengenai gambar yang
sungguh
dipaparkan dalam skrin dan
Berdikari
memberi penerangan tentang
ciri-ciri haiwan.

.
Mengelaskan 1.Murid dibahagikan kepada
BBM:
Penstrukturan haiwan empat kumpulan.
Semula Idea berdasarkan ciri 2.Setiap kumpulan diedarkan Gambar, Kertas
( 30 minit ) pengelasan yang dengan 3 jenis gambar haiwan. Mahjung, Pen
dipilih. 3.Murid diminta untuk melabelkan Marker
ciri-ciri yang terdapat pada
KPS :
haiwan dalam gambar yang
diberi. Memerhati
4. Murid diminta membentangkan
Menghubungkait
hasil kerja di hadapan kelas.
5. Guru menyemak dan
membetulkan jawapan murid. NILAI:
6. Guru menjalankan pentaksiran
Patuh arahan guru
terhadap murid.
7. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada setiap murid.
8. Murid diminta membuat
lembaran kerja tersebut

Refleksi Rumusan 1. Guru merumuskan isi KPS :


( 5 minit ) pelajaran dan bersoal Komunikasi
jawab bersama murid.
2. Guru akan mengaitkan isi KBKK :
pembelajaran dengan Mengingat kembali
nilai-nilai murni.
3. Guru akan mengakhiri
kelas dengan tepuk-tepuk
kasih sayang.
Rumusan :
Kekuatan :
Dengan membawa kucing yang benar dapat memberi murid-murid tahun 3M situasi yang
sebenar. Perkara ini dapat memberi pembayang yang jelas kepada murid terhadap ciri-ciri yang
terdapat pada kucing.

Kelemahan:
Guru tidak memberi lembaran kerja kepada murid-murid sebagai pengukuhan. Aktiviti
berkumpulan tidak dapat mengukuhkan penguasaan murid secara seratus peratus kerana ada
murid yang tidak memain peranan dalam aktiviti berkumpulan.

Penambahbaikan:
Guru perlu memberi lembaran kerja dan latihan kepada murid sebagai pengukuhan. Di samping
itu, guru dapat menilai tahap penguasaan murid terhadap topik yang dipelajari.
