Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah Sk Jalan Empat


Tarikh : 19 Oktober 2018
Masa : 11.05 – 11.35 Pagi
Bilangan Murid : 25 orang
Tema : Sayangi Alam Sekitar
Tajuk : Kraf Penyu Saya!
Tunjang Utama/Fokus : Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika (Kreativiti dan Estetika)
Standard Kandungan : (KE 3.3) Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni (Ekspresi kreatif)
Standard Pembelajaran : (KE 3.3.6) Menghasilkan karya kreatif menggunakan bahan kitar semula
Tunjang Kesepaduan : Tunjang Kemanusiaan
Standard Kandungan : (KM 5.3) Memelihara dan memulihara alam sekitar
Standard Pembelajaran : (KM 5.3.3) Membincangkan cara menangani masalah dan isu alam sekitar

EMK (Elemen Merentas Kurikulum) :


Kreativiti : Pemerhatian, analisis, mereka cipta dan penjanaan idea
Nilai : Bekerjasama, mematuhi arahan, keberanian, hormat-menghormati, kerajinan dan berdisiplin
Keusahawanan : kesanggupan belajar daripada kesilapan
TMK : Manipulasi kemahiran menggunakan fitur-fitur perisian(video)
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan karya kreatif kraf penyu dengan menggunakan bahan kitar semula iaitu botol
plastik.
2. Membincangkan cara menangani masalah dan isu alam sekitar melalui video “Plastic kills
sea turtles”

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat penyu dan kura-kura.


Kemahiran Berfikir (KB) : Mereka cipta, menganalisis, membuat inferens, menghubung kait
(+HOM, +KBAT)
Bahan Bantu Mengajar : Video “Plastic kills Sea Turtles”, komputer riba, pembesar suara, botol plastik, goggle eyes,
hot glue guns, template penyu
Fokus KP/ MI : Kinestetik, Verbal linguistik, Interpersonal, Naturalis, Visual Ruang, Muzik
Kosa Kata : penyu, plastik, pencemaran air, botol plastik, kitar semula
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

PERSEDIAAN PENCEMARAN AIR • Murid berkumpul dan duduk di ruang BBM :


(Set Induksi) perbualan pagi di hadapan guru (circle Komputer riba,
( 5 minit) time). pembesar suara, video

• Murid ditunjukkan video “Plastic kills Sea Nilai:


Turtles” Berdisiplin, kebebasan,
hormat-menghormati,
• Guru dan murid bersoal menjawab keberanian
mengenai video tersebut
Contoh soalan: KB :
1. Apakah nama haiwan • Guru mengaitkan persediaan dengan isi Menganalisis,
yang terdapat di dalam pelajaran pada slot ini menghubung kait
video?
KP/MI :
Verbal linguistik,
interpersonal, naturalis
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

IMIGINASI • Guru mengeluarkan kad bergambar BBM:


(Langkah 1) PENYU OH PENYU penyu. Kad bergambar

(5 minit) • Murid-murid dan guru bersoal jawab Nilai:


mengenai penyu dan mengaitkan dengan Keberanian,
isi video “Plastic kills Sea Turtles kebebasan, hormat-
menghormati, rasional
• Guru memberikan pujian kepada murid-
murid atas kerjasama yang diberikan. KB:
Menganalisis, membuat
• Guru meminta murid untuk bersiap sedia inferens
untuk aktiviti yang seterusnya.
MI : Interpersonal,
intrapersonal, verbal
. lingusitik, naturalis

Contoh soalan:

1. Siapa pernah melihat


penyu?
2. Dimanakah penyu
tinggal?
3. Apakah makanan penyu?
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

PERKEMBANGAN KRAF PENYU SAYA! • Guru menunjukkan hasil Kraf Penyu yang BBM :
(Langkah 2)
telah siap. Hasil yang telah siap,
(7 minit) template penyu, botol
• Murid diperkenalkan bahan-bahan untuk plastik, goggle eyes
menghasilkan Kraf Penyu.
Nilai:
• Guru menunjuk cara menghasilkan karya Berhemah, kerajinan
kreatif kraf penyu dengan menggunakan
bahan utama iaitu botol plastik. KB :
Menganalisis,
• Murid melihat demonstrasi oleh guru. menyelesaikan
Contoh Kraf Penyu yang telah masalah, menilai,
siap • Guru meminta murid-murid untuk membuat urutan
bersedia dengan aktiviti yang seterusnya.
KP/MI :
Verbal Lingusitik,
interpersonal, visual
ruang, naturalis,
kinestetik.

Botol plastik yang terpakai

Goggle eyes
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

TINDAKAN MARI BERKARYA • Guru memberi bahan-bahan untuk BBM:


(LANGKAH 3) menghasilkan Kraf Penyu masing- Template penyu, botol
(10 Minit) masing. plastik, goggle eyes,
hot glue gun
• Murid-murid menghasilkan Kraf penyu Nilai:
dengan bimbingan guru. Berdikari, kerajinan,
kerjasama, keberanian
• Guru membantu murid-murid ketika
mengendalikan hot glue gun. KB:
Mereka cipta
• Murid-murid menghasilkan melekatkan
goggle eyes pada template penyu dengan MI:
menggunakan gam kertas. Visual ruang, kinestetik

• Murid diminta bersedia untuk sesi soal


jawab.

Penutup RUMUSAN DAN PENILAIAN • Guru bertanya kepada murid apa yang KB:
(3 minit) telah dipelajari. menghubungkait
Contoh soalan :
• Murid membuat rumusan bersama guru Nilai:
1. Apakah kraf yang telah dan murid-murid diberikan pujian. Berdisiplin
kita hasilkan? Mematuhi arahan
2. Bagaimanakah cara kita Kasih sayang
memelihara alam sekitar?
MI:
Verbal linguistik
Refleksi :

Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :


Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) :

Indikator : Menghasilkan karya kreatif kraf penyu dengan menggunakan bahan kitar semula iaitu botol plastik.

Standard Prestasi (SP)


Bil Nama Murid Catatan
1 2 3
1 ANIQ RAYYAN BIN RAPIS
2 MUHAMMAD FATHAN BIN MOHD KHAIRUL ANUAR
3 MUHAMMAD ADAM ADLI BIN AZMAN
4 MUHAMMAD ADAM DANIEL BIN SAIFUL KHAIRI
5 MUHAMMAD NAQUIB
6 MUHAMMAD BIN ABU TALIB
7 MUHAMMAD FAQIHUDDIN
8 MUHAMMAD HANIF BIN MUHAMMAD SABRI
9 MUHAMMAD RIZQY ADHA BIN MOHD ROSMAN
10 MUHAMMAD ZAFRI AQIL BIN MOHD KHASRANI
11 ALEHA ZARA BINTI ASRUL HISYAM
12 ALYA QISTINA BINTI MOHD FAIZAL
13 ASYFA AALIA BINTI MOHD AINUDDIN
14 DHIA ZARA BINTI ABDULLAH
15 FATIN ATHIRAH SYAKIRAH BINTI FAIZOL AZHAM
16 NUR ‘AINA SOLEHAH BINTI MOHD ALI
17 NUR AMNI BINTI HASSANNUDDIN
18 NUR AINA ZALFARINA BINTI MOHD NORZAIME
19 NUR DAMIA MIA SARA BINTI MOHD NOOR
20 NUR FATIHAH BINTI MD FAUZEE
21 NUR HUDA LIYANA BINTI ANUOR
22 NUR QAIRINA ZARA BINTI KHAIRUL NIZAN
23 NURDHIA AISYAH BINTI ABDUL QAYYUM
24 PUTERI NURSAIDATUL DAMIA BINTI MOHD SHUK
25 SITI BALQIS UMAIRAH BINTI MOHD NAZLI
