Anda di halaman 1dari 17

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK PENDIDIKAN SENI VISUAL


HARI / TARIKH ISNIN SELASA RABU KHAMIS JUMAAT SABTU
03/10/201
KELAS 3 AMANAH MASA 8.00-9.00am Kedatangan 40/45
TOPIK / BIDANG 4.0 REKA BENTUK / REKA BENTUK LANDSKAP
PEMBELAJARAN
OBJ. PEMBELAJARAN / 4.1 PERSEPSI SENI DALAM SENI REKA BENTUK LANDSKAP
STANDARD 1. Memerihalkan peranan pereka bentuk landskap
KANDUNGAN 2. Menjelaskan konsep reka bentuk landskap

HASIL PEMBELAJARAN / Murid boleh;


STANDARD 4.1.1 Menjelaskan peranan pereka seni landskap
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PEMBELAJARAN 4.1.2 Membuat eksprementasi dan penerokaan alatan dan bahan rekabentuk landskap

KAEDAH / STRATEGI /
PROSES Inkuiri Pembelajaaran Penggunaan Penyelesaian
berasaskan Teknologi Masalah
√ Masalah
Penaakulan Main Peranan Perkaitan Koperatif
Simulasi Hands - on

1. Menterjamah peranan pereka bentuk landskap dengan mengunakan Peta pemikiran


(sumbang saran)
AKTIVITI PDP
2. Tayangan multimedia beberapa contoh konsep Reka Bentuk Landskap – Thai, Jepun,
Inggeris, Melayu dan gaya kontemporari (sumbang saran, soal jawab, perbincangan )
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Slide
BBM 2. Buku teks

√ Mengaplikasi
Menganalisis
KBAT Menilai
Mencipta
i - Think
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Peta bulatan √ Peta buih √ Peta Alir Peta dakap
Peta pokok Peta buih Peta pelbagai Peta titi
berganda alir
Amali Seni tidak menggunakan i - Think
EMK / NILAI MURNI
√ Berminat untuk PSV Berani mencuba sesuatu yang baru

√ Menghargai keindahan semulajadi Bekerja secara sistematik


Sanggup belajar dari kesilapan Menggunakan alat PSV secara berkesan
Berusaha kearah ketepatan
Yakin dan tabah dalam pembelajaran
PSV
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mengamalkan pembelajaran kendiri

Semua pelajar mencapai objektif yang disasarkan


___orang daripada ______ tidak mencapai objektif kerana :
Pelajar tidak mengikut arahan yangditetapkan
REFLEKSI BBM yang digunakan kurang menarik
Lain - lain :___________________________________________________
Cadangan penambahbaikan
Memperbanyakkan aktiviti yang menarik
Kawalan kelas perlu lebih tegas dan teratur

Ulasan : _____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
_____________________________________________________________

SUBJEK PENDIDIKAN SENI VISUAL


HARI / TARIKH ISNIN SELASA RABU KHAMIS JUMAAT SABTU
28/9/2018
KELAS 2 AMANAH MASA 8.00-9.00am Kedatangan 30/30
TOPIK / BIDANG 4.0 SENI HALUS / SENI CETAKAN
PEMBELAJARAN
OBJ. PEMBELAJARAN / 4.2 Explorasi seni dalam seni cetakan
STANDARD Explorasi dan aplikasi pengetahuan dalam penghasilan seni cetakan
KANDUNGAN
HASIL PEMBELAJARAN / Murid Boleh
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
STANDARD 4.2.1 Membuat Experimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam seni cetakan
PEMBELAJARAN menggunakan
i. alat, ii. Media iii. teknik

KAEDAH / STRATEGI /
PROSES Inkuiri √ Pembelajaaran Penggunaan √ Penyelesaian
berasaskan Teknologi Masalah
Masalah
Penaakulan Main Peranan Perkaitan Koperatif
Simulasi Hands - on
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Cadangan aktiviti: kembara visual (secara kolaboratif)
. Mengenalpasti kesan jalinan pada permukaan bahan pada alam semula jadi dan objek buatan
AKTIVITI PDP
manusia menggunakan teknik capan sebelum diterjemahkan kepada teknik cetakan

Contoh alat: kertas pendua, kertas lukisan,, cermin, penggelek, tisu, pisau palet,sutera saring,
BBM sekuji, pita masking dan pisau
Cth media: dakwat cetak, minyak turprntin dan cat air
Teknik: monotaip(potongan kertas pendua, basah atas kering, kering atas basah
Mengaplikasi
√ Menganalisis
KBAT / Menilai
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mencipta
i - Think Peta bulatan Peta buih Peta Alir Peta dakap

Peta pokok Peta buih Peta pelbagai Peta titi
berganda alir
Amali Seni tidak menggunakan i - Think √
EMK / NILAI MURNI
√ Berminat untuk PSV √ Berani mencuba sesuatu yang baru

√ Menghargai keindahan semulajadi Bekerja secara sistematik


Sanggup belajar dari kesilapan Menggunakan alat PSV secara berkesan
Berusaha kearah ketepatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Yakin dan tabah dalam pembelajaran
PSV
Mengamalkan pembelajaran kendiri

Semua pelajar mencapai objektif yang disasarkan


___orang daripada ______ tidak mencapai objektif kerana :
Pelajar tidak mengikut arahan yangditetapkan
REFLEKSI BBM yang digunakan kurang menarik
Lain - lain :___________________________________________________
Cadangan penambahbaikan
Memperbanyakkan aktiviti yang menarik
Kawalan kelas perlu lebih tegas dan teratur
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Ulasan : _____________________________________________________________
_____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK PENDIDIKAN SENI VISUAL
HARI / TARIKH ISNIN SELASA RABU KHAMIS JUMAAT SABTU
17/10/2017
KELAS 2 AMANAH MASA 8.00-9.00am Kedatangan 40/45
TOPIK / BIDANG 4.0 SENI HALUS / SENI CETAKAN
PEMBELAJARAN
OBJ. PEMBELAJARAN / 4.3 Expresi seni dalam seni cetakan
STANDARD Menzahirkan idea dan konsep melalui pelbagai sumber dalam penjanaan tugasan
KANDUNGAN 4.4 Apriasi seni dalam cetakan
Penghayatan terhadap hasil karya seni cetakan dengan menggunakan bahasa seni visual
HASIL PEMBELAJARAN Murid Boleh
/ STANDARD 4.3.1 Menterjemahkan hasil daripada experimentasi dan penerokaan media dan teknik
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PEMBELAJARAN dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan imiginasi dan idea secara
kreatif
4.4.1 Mempamerkan hasil karya
4.4.2 Menghayati hasil karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek media dan
teknik
4.4.3 Menjelaskan pengalaman sendiri dalam penghasilan karya
KAEDAH / STRATEGI /
PROSES Inkuiri Pembelajaaran Penggunaan Penyelesaian
berasaskan Teknologi Masalah
√ Masalah
Penaakulan √ Main Peranan Perkaitan Koperatif
Simulasi Hands - on
cadangan aktiviti: secara individu
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. menghasilkan seni cetakan dengan media cat air bertemakan alam semula jadi
AKTIVITI PDP i.flora ii. fauna
Cadangan aktiviti: tumpu galeri
1. menjana , membuat pemerhatian, mengemukakan pengalaman sendiri terhadap pameran
hasil karya
1.Contoh alat: kertas pendua, kertas lukisan,, cermin, penggelek, tisu, pisau palet,sutera
BBM saring, sekuji, pita masking dan pisau
Cth media: dakwat cetak, minyak turprntin dan cat air
Teknik: monotaip(potongan kertas pendua, basah atas kering, kering atas basah

Mengaplikasi
Menganalisis
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KBAT √ Menilai

√ Mencipta
i - Think
Peta bulatan Peta buih Peta Alir Peta dakap
Peta pokok Peta buih Peta pelbagai Peta titi
berganda alir
Amali Seni tidak menggunakan i - Think √
EMK / NILAI MURNI
√ Berminat untuk PSV Berani mencuba sesuatu yang baru

√ Menghargai keindahan semulajadi Bekerja secara sistematik


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sanggup belajar dari kesilapan Menggunakan alat PSV secara berkesan
Berusaha kearah ketepatan
Yakin dan tabah dalam pembelajaran
PSV
Mengamalkan pembelajaran kendiri

Semua pelajar mencapai objektif yang disasarkan


___orang daripada ______ tidak mencapai objektif kerana :
Pelajar tidak mengikut arahan yangditetapkan
REFLEKSI BBM yang digunakan kurang menarik
Lain - lain :___________________________________________________
Cadangan penambahbaikan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Memperbanyakkan aktiviti yang menarik
Kawalan kelas perlu lebih tegas dan teratur

Ulasan : _____________________________________________________________
_____________________________________________________________
