36
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
Moral, Peraturan dan Undang- Menangani Konflik Identiti Diri Asas Pembentukan
TEMA TAJUK
undang. Personaliti
NILAI
STANDARD
4.4 Konflik Identiti Diri
KANDUNGAN
STANDARD
4.4.6 Mengamalkan penyelesaian konflik identiti diri sebagai remaja mengikut cara yang betul.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1. Guru menyatakan topik pembelajaran hari ini iaitu komunikasi dalam dunia siber.
2. Menyoal murid tentang undang-undang dunia siber berdasarkan kepada tahap kefahaman
AKTIVITI murid.
PENGAJARAN & 3. Seterusnya, perbincangan antara pelajar dan guru tentang jenis etika dan undang-undang siber.
PEMBELAJARAN 4. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
(PdP) 5. Guru meminta murid menyatakan perasaan mereka apabila mereka menggunakan dunia siber
dengan sebaiknya.
6. Murid merumuskan pembelajaran pada hari tersebut.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL 37
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI 1. Guru meminta pelajar mengimbas kembali topik pembelajaran yang lepas.
PENGAJARAN & 2. Meminta pelajar menyenaraikan jenis-jenis agama yang terdapat di Malaysia.
3. Seterusnya, setiap dikehendaki membentangkan jenis agama di Malysia dengan menggunakan
PEMBELAJARAN
peta i-think.
(PdP) 4. Pembentangan pelajar.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
37
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
4.5.3.1 Menghuraikan langkahyang diambil oleh badan kerajaan untuk melindungi hak wanita.
STANDARD
4.5.4.1 Mencadangkan sumbangan yang boleh diberikan oleh badan bukan kerajaan untuk melindungi
PEMBELAJARAN
hak wanita
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 2. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 3. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 4. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 5. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
6. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
38
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
7. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 8. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 9. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 10. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 11. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
12. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
38
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
STANDARD 4.5.3.2 Menghuraikan langkah yang diambil oleh badan kerajaan untuk melindungi hak pengguna.
PEMBELAJARAN 4.5.5.2 Menceritakan perasaan jika hak pengguna dilindungi.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
13. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 14. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 15. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 16. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 17. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
18. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
38
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
4.5.4.2 Mencadangkan sumbangan yang boleh diberikan oleh badan bukan kerajaan untuk melindungi
STANDARD hak pengguna.
PEMBELAJARAN
4.5.6.2 Mengamalkan sikap melindungi hak pengguna.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
19. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 20. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 21. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 22. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 23. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
24. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
39
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
25. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 26. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 27. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 28. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 29. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
30. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
39
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
4.5.3.3 Menghuraikan langkah yang diambil oleh badan kerajaan untuk melindungi hak orang kurang
STANDARD upaya.
PEMBELAJARAN
4.5.5.3 Menceritakan perasaan jika hak orang kurang upaya dilindungi.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
31. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 32. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 33. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 34. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 35. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
36. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
39
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
4.5.4.3 Mencadangkan sumbangan yang boleh diberikan oleh badan bukan kerajaan untuk melindungi
STANDARD hak orang kurang upaya.
PEMBELAJARAN
4.5.6.3 Mengamalkan sikap melindungi hak orang kurang upaya.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
37. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 38. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 39. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 40. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 41. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
42. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
39
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
43. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 44. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 45. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 46. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 47. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
48. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
40
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
STANDARD
4.5.3.4 Menghuraikan langkah yang diambil oleh kerajaan untuk melindungi hak pekerja
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
49. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 50. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 51. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 52. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 53. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
54. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PUSA Minggu
40
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
NILAI
STANDARD 4.5 Lindungi Hak Wanita, Hak Pengguna, Hak Orang Kurang Upaya dan Hak Pekerja demi Kesejahteraan
KANDUNGAN Bersama.
STANDARD 4.5.4.4 Mencadangkan sumbangan yang boleh diberikan oleh badan bukan kerajaan untuk melindungi
PEMBELAJARAN hak pekerja
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
55. Guru menyatakan topik pembelajaran hari in iaitu sumber moral asas pembentukan akhlak mulia.
AKTIVITI 56. Menyoal pelajar tentang maksud norma masyarakat.
PENGAJARAN & 57. Seterusnya, menerangkan kepada pelajar maksud sebenar norma masyarakat.
PEMBELAJARAN 58. Meminta pelajar menyenaraikan norma masyarakat di Malaysia yang menjadi sumber moral.
(PdP) 59. Akhir sekali menyoal pelajar tentang kepenting sumber moral dalam pembentukan akhlak.
60. Membuat latihan pengukuhan.
___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
___/___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan:
Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana
REFLEKSI Mesyuarat Kursus
Program sekolah Cuti rehat/cuti sakit
Aktiviti luar Guru pengiringp