Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian 2019

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu KHAMIS


Tarikh 3 Januari 2019 Masa 9.10-10.10 Darjah Tahun 2
Bestari
Tajuk / Standard Tema Kekeluargaan
Kandungan/ Tajuk: Hari Minggu dengan Keluarga

Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran 2.2.1

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Membaca 10 perkataan yang ditulis oleh guru dengan
betul.
2. Membaca perkataan yang mempunyai imbuhan
awalan dan akhiran
Elemen Merentas Kurikulum Bahasa

ABM Buku teks,buku kerja,carta

Aktiviti PdP
1. Guru menulis beberapa perkataan untuk dibaca oleh murid.
2. Murid dipilih membaca dan mengeja perkataan tersebut.
3. Murid bersama guru membaca petikan di dalam buku teks.
4. Murid diterangkan dengan imbuhan awalan dan akhiran.
5. Murid mencari imbuhan tersebut di dalam buku teks.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

Impak

8/37 orang murid mengikuti kelas pemulihan khas


25/29 orang murid dapat membaca dan mengecam perkataan berimbuhan awalan dan
akhiran dengan betul
4/29 orang murid memerlukan bimbingan mengenalpasti imbuhan awalan dan akhiran

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu JUMAAT
Tarikh 4 Januari 2019 Masa 1100-1200 Darjah Tahun 2
Bestari
Tajuk / Standard Tema : Kekeluargaan
Kandungan/ Tajuk : Membeli Bahan Kek

Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran 2.1.1 (I & ii)

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Membaca perkataan pinjaman dengan betul
2. Menjawab 2 daripada 3 soalan kefahaman dengan
betul
Elemen Merentas Kurikulum Kemahiran Berfikir
Kerjasama

ABM Lembaran kerja

Aktiviti PdP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang topik pada hari ini.
2. Murid menyebut dan menyenaraikan perkataan pinjaman pada gambar dengan
intonasi yang betul
3. Murid menulis 3 perkataan pinjaman tambahan di dalam buku tulis
4. Murid menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan
5. Guru membuat kesimpulan

Impak

8/37 orang murid mengikuti kelas pemulihan khas


27/29 orang murid dapat membaca dan mengecam perkataan pinjaman dengan betul
2/29 orang murid memerlukan bimbingan menyebut perkataan pinjaman dengan betul

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu ISNIN


Tarikh 7 Januari 2019 Masa 9.10-9.40 Darjah Tahun 2
Bestari
Tajuk / Standard Tema : Kekeluargaan
SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal
Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019
Kandungan/ Tajuk : Kek Hari Lahir

Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran 3.1.1 (I & ii)

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menulis perkataan dan ayat dengan tulisan yang
kemas
2. Menyatakan 3 kata kerja berdasarkan resepi kek
3. Membina 3 ayat berdasarkan kata kerja dengan
bimbingan guru
Elemen Merentas Kurikulum Kemahiran Berfikir
Kerjasama

ABM Lembaran kerja

Aktiviti PdP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang topik pada hari ini.
2. Murid memilih dan memotong keratan resepi kek daripada majalah
6. Murid menulis resepi tersebut dengan tulisan yang kemas
7. Murid menyenaraikan kata kerja dan membina ayat menggunakan kata kerja
tersebut dengan bimbingan guru
8. Guru membuat kesimpulan

Impak

/37 orang murid mengikuti kelas pemulihan khas


/29 orang murid dapat menulis dengan tulisan yang kemas
/29 orang murid memerlukan bimbingan menulis format resepi dengan betul

MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA KEHADIRAN


2 Khamis 7-Jan 6BS 1200 - 1230
Modul UNIT / TAJUK
Pengaturcaraan Unit 1 : Pengaturcaraan

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019
STANDARD
1.0 Memahami Pengaturcaraan
KANDUNGAN

STANDARD
1.3, 1.4 & 1.5
PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


• Menulis satu set arahan yang mengambarkan aktiviti harian.
OBJEKTIF
• Menulis satu set arahan bagi satu peralatan digital dalam melakukan tugasan.
PEMBELAJARAN
• Membina arahan-arahan tambahan dalam atur cara bagi menambah fungsi sesuatu peralatan
digital

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang pengaturcaraan dalam kehidupan seharian
2. Murid memberi contoh peralatan yang mengandungi pengaturcaraan
AKTIVITI
3.Murid melihat tayang video sejarah pengaturcaraan,pengaturcara dunia terkenal dan produk
PDPC
yang dihasilkan
4.Murid menyatakan kepentingan pengaturcaraan dan menulis nota

AKTIVITI PAK-21 Sumbangsaran/Koperatif KBAT Mencipta


BBM Carta Lembaran kerja Frog vle
P. KOMPUTASIONAL 1. Algorithma (algorithms) 2. Logik (logical reasoning)
ELEMEN MERENTAS
NILAI MURNI Bekerjasama KREATIVITI Menjana idea
KURIKULUM
PENTAKSIRA Pembentangan; soal jawab secara lisan &
TAHAP PENGUASAAN 2
N hasil kerja murid.
/ 26 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
/ 26 murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
REFLEKSI / IMPAK
/ 26 murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

NOTA  

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu RABU


Tarikh 7 Januari 2019 Masa 710-810 Darjah Tahun 2
Tajuk / Standard Hari Keluarga
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran 1.2.6, 2.2.1

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menyebut dua daripada tiga frasa yang ditunjukkan oleh
guru dengan betul.
2. Menyebut 3 perkataan yang mengandungi diftong dan
vokal berganding.
Elemen Merentas Kurikulum Kemahiran Berfikir, Nilai murni

ABM lembaran kosong

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019
Aktiviti PdP
1. Murid mendengar teks yang telah dibaca oleh guru.
2. Murid membaca kembali teks yang telah dibaca oleh guru.
3. Murid diterangkan dengan diftong dan vokal bernganding.
4. Guru menulis vokal berganding dan diftong .
5. Murid membaca perkataan vokal berganding dan diftong yang ditunjukkan oleh
guru.
6. Murid menulis perkataan yang dtunjukkan oleh guru.
7. Murid menyelesaikan buku aktiviti m/s 1.
8. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu KHAMIS


Tarikh 5 Januari 2017 Masa 810-910 Darjah Tahun 2

Tajuk / Standard Hari Keluarga


Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran 2.2.1, 3.2.4

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Membaca dua daripada 3 perkataan yang mengandungi
diftong dan vokal berganding.
2. Murid menulis sekurangnya 3 perkataan yang
mengandungi vokal berganding dan diftong
Elemen Merentas Kemahiran Berfikir, nilai murni
Kurikulum

ABM buku teks,

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019
Aktiviti PdP
1. Murid membaca bersama guru teks ms3.
2. Murid diminta menyenaraikan teks yang berwarna merah dan biru.
3. Murid mengelaskan perkataan tersebut kepada diftong dan vokal berganding.
4. Murid dipilih secara rawak membacakan perkataan diminta guru.
5. Murid menyelesaikan buku aktiviti ms 2.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

Refleksi

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu JUMAAT


Tarikh 6 Januari 2017 Masa 1000-1100 Darjah Tahun 2
Tajuk / Standard Hari Keluarga
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran 3.2.4, 2.2.2

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menyenaraikan beberapa perkataan yang mengandungi
digraph dan konsonan bergabung.
2. Murid menulis dengan betul sekurangnya 3 perkataan
yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung
dengan betu.
Elemen Merentas Kemahiran Berfikir, Nilai murni.
Kurikulum

ABM buku teks,

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
Rancangan Pengajaran Harian 2019
Aktiviti PdP
1. Murid bersama guru membaca teks ms 4.
2. Murid diterangkan oleh guru berkenaan dengen digraph dan konsonan bergabung.
3. Murid membaca perkataan yang mengandungi digraph dan konsonan bergabung.
4. Murid menulis kembali perkataan tersebut di dalam buku tulis.
5. Murid menyelesaikan buku aktiviti ms 3 dan 4.
6. Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.

Refleksi

SK SG TIRAM : Nurul Afifah Bt Zainal


Abidin
