Anda di halaman 1dari 8

Contoh-contoh RPH

FORMAT PERSEDIAAN MENGAJAR PENDIDIKAN SENI VISUAL


JABATAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
INSTITUT PERGURUAN ILMU KHAS, KUALA LUMPUR.

Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual


Kelas/ Tahap : 3 Gigih / Tahap 1
Tarikh : 25 Mac 2011 (Jumaat)
Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 jam)
Bil. Murid : 39 orang
Bidang Kegiatan: Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Origami (Burung)

Hasil Pembelajaran : ( Rujuk HSP Tahun 3 PSV)

Aras 2
1. Membentuk dan membuat binaan dengan menggunakan bahan dan
teknik berbeza dalam penghasilan

Aras 3
1. Menghasilkan binaan dan menghias dengan menggunakan pelbagai alat,
bahan dan teknik secara kreatif.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Memahami konsep origami.


2. Menggunting dan melipat kertas dengan betul untuk
menghasilkan origami burung.
3. Menghasilkan origami bentuk burung secara kreatif.
4. Melukis dan mewarna origami tersebut dengan kemas dan
teliti.
5. Menghias origami burung mengikut kreativiti masing-masing.

Pengetahuan sedia ada murid:

1. Murid pernah melihat origami di sekolah, kedai-kedai, buku atau di


televisyen.
2. Murid pernah melukis, menggunting dan mewarna

Nilai Murni : Bekerjasama, ketekunan, ketelitian dan kekemasan

Alat : Pembaris, gunting,

Bahan : pensel warna, pensel, pen magik, kertas warna


Kemahiran Berfikir : Kemahiran belajar, pemudahcara

Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian, Kontekstual, Kecerdasan


Pelbagai

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh origami hasil kerja guru, Video
langkah-
langkah membuat origami

Peringkat Penyampaian

Langkah Perkembangan Isi Aktiviti P&P Strategi/Gambarajah


Pengajaran/Masa pelajaran /Nilai/ Catatan
Set Induksi · Guru menayang Murid Kecerdasan
(5 minit) video dan mendengar dan Pelbagai- Muzik dan
memperdengarkan menyanyikan linguistik
lagu ‘Burung lagu ’Burung Lagu ’Burung Kakak
Kakak Tua’ Kakak Tua ’ Tua’
kepada murid- beramai- ramai. Nilai - Kerjasama
murid

...\Burung Kakak
Tua.mp4

· Guru
mengarahkan
murid menyanyi
bersama-sama

Langkah 1 Memperkenalkan Murid Strategi:


(10 minit) tajuk pelajaran mendengar Kontektual
pada hari ini iaitu penerangan
membuat origami guru dengan
burung. penuh minat.
Kecerdasan Pelbagai
Menyoal murid- – Verbal Linguistik
murid tentang
origami. Murid
menjawab
Soalan : soalan guru ABM maujud
1. Apa itu dengan (origami yang telah
Origami? pelbagai siap dihasilkan)
2. Pernahkah jawapan yang
mereka melihat mereka tahu.
kertas yang
berlipat-lipat dan Murid memberi
akhirnya menjadi perhatian
bentuk tertentu? terhadap
penerangan
Guru guru mengenai
menerangkan definisi origami
definisi origami
kepada murid- Sekali – sekala
murid. murid bersoal
jawab.
Definisi :
”Origami
merupakan satu
teknik lipatan
sama ada dengan
menggunakan
kain ataupun
kertas yang dapat
menghasilkan
sesuatu bentuk
atau objek.”

Langkah 2 Guru Murid – murid Strategi:


( 5 minit) menunjukkan melihat dengan Koperatif
contoh-contoh penuh minat. Konstruktivisme
origami.

Murid memberi
perhatian
terhadap
penerangan
guru.

Murid
Guru mengambil alat
menerangkan dan bahan dari
jenis alat dan guru.
bahan yang
hendak
digunakan.

1) Kertas Warna
2) Pensil Warna
3) Pen magik
4) Gunting
Langkah 3 Guru Murid melihat Kecerdasan Pelbagai
(10 minit) menunjukkan aktiviti melipat – Intrapersonal -
video demonstrasi kertas seperti Ruang
cara menghasilkan yang
origami bentuk ditunjukkan Nilai: tekun, berhati-
burung. oleh guru. hati

..\origami bird
instructions-1.mp4

Menunjukkan cara
melipat kertas
dengan betul
kepada murid-
murid.

Langkah-langkah:

1) Lipatkan hujung
kertas menjadi 2
bahagian hingga
membentuk garis
tengah.

2) Lipat sisi kiri dan


kanan ke arah
garis
tengah.(rajah 1)

3) Terbalikkan
kertas. Lipat bucu
atas ke bawah.
(rajah 2)

4) Terbalikkan
kertas sekali lagi
dan lipat sudut kiri
dan kanan atas
kearah
tengah.(rajah 3)

5) Buka kedua sisi


lipatan kemudian
lipat ke arah
dalam membentuk
kantung segitiga
mengikuti garisan
bekas lipatan.
(rajah 4)

6) Lipat sisi kanan


dan kiri ke arah
bawah.(rajah 5)

7) Lipat ke garisan
sisi dalam kedua-
dua sisi lipatan.
Lipat hujung bucu
kearah dalam
membentuk lekuk
untuk dijadikan
kepala.

8) Bahagian ekor
boleh dibuat
dengan
mengguntingkan
sebahagian
kertas.(rajah 6).
Lipat bahagian
ekornya keluar.

9) Bahagian kepala
juga boleh
diguntingkan
sedikit untuk
menghasilkan bulu
leher.(rajah 7)

10) Lipat kedua


sudut bahagian
bawah ke arah
dalam untuk
membentuk kaki.

11) Hias origami


mengikut kreativiti
masing-masing
Langkah 4 Guru Murid Pembelajaran Akses
(15 minit) mengarahkan melakukan Kendiri –
murid melakukan gerak kerja Bertanggung jawab
aktiviti gerak kerja yang diberikan. ke atas
seperti yang telah pembelajaran sendiri
ditunjukkan. Murid mula untuk menghasilkan
membuat tugasan
Guru membimbing lipatan untuk
dan memantau menghasilkan
murid-murid di origami bentuk
dalam kelas burung.
semasa aktiviti
gerak kerja
dijalankan.
Langkah 5 Guru Murid mula Kecerdasan Pelbagai
(10 minit) menunjukkan mewarnakan – Intrapersonal -
cara-cara bahagian- Visual
menghias origami bahagian
burung. tertentu pada
burung.
Guru
mengarahkan Murid menghias
murid origami
memperkemaskan mengikut
hasil lipatan kreativiti
origami burung mereka yang
dan membuat tersendiri.
kemasan
mengikut kreativiti
masing-masing.
Penutup Guru mengambil Murid Kecerdasan Pelbagai
(5 minit) beberapa hasil memberikan
Penilaian Hasil karya murid untuk kerjasama
Pembelajaran : dipamerkan. kepada guru
Apresiasi dan dengan
refleksi : Guru meminta memberikan
beberapa orang hasil kerja
murid untuk mereka untuk
membuat sesi dijadikan
apresiasi dengan contoh dalam
memberikan sesi apresiasi.
komen terhadap
hasil karya rakan- Murid kemahiran
rakan yang lain. memberikan interpersonal dan
komen intrapersonal–
Guru bertanyakan terhadap Linguistik
beberapa soalan origami yang
kepada murid- dihasilkan oleh
murid. rakan-rakan
mereka.
1.Adakah kamu
sudah faham apa
itu origami?

2.Bagaimanakah
perasaan kamu Murid
sepanjang menjawab
menghasilkan soalan guru
origami bentuk dengan
burung? pelbagai jenis
jawapan.
Memberi pujian
kerana murid
dapat memahami
tajuk hari ini. Murid dapat
menghargai
tentang ilmu
Membuat sesi dan kemahiran
refleksi dan yang mereka
membuat perolehi.
penilaian objektif
pengajaran pada
hari ini.

Refleksi Guru Pelatih :


Kekuatan/Kelemahan/Cadangan/Penambahbaikan:

Catatan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

Email ThisBlogThis!Share to TwitterShare to FacebookShare to Pinterest

No comments:

Post a Comment
Home
Subscribe to: Posts (Atom)

Followers
Popular Posts
 Semuanya Tentang Seni..
Apa itu seni?? saya sendiri pun tak tahu macam mana nak terangkan definisi seni sebenarnya.
Tapi apa yang saya tahu, seni itu indah. Semua ...


4 karya - 2 minit ???
SiNgGah SeMbaNg-SeMbAnG DuLu Jap!!

Free Calendar

Tyme Is Money

Picture Window theme. Powered by Blogger.