Anda di halaman 1dari 14

Motto:,, Un elev nu este un vas pe care trebuie să-l umpli, ci o flacără pe

care trebuie să o aprinzi...”


PROIECT DIDACTIC
Gimnaziul Rublenița
Profesor: Sterenco Rita
Disciplina de învăţămînt : Matematica – algebra
Clasa : a VI-a
Data: _________________
Durata lecţiei: 45 minute
Capitolul : Numere raţoinale.

Subiectul lecţiei: Operaţii cu fracţii. Adunarea fracţiilor.

Tipul lecţiei: de reactulizare şi aprofundare a cunoştinţelor


Subcompetenţele lecţiei:
3.1. Scrierea, citirea compararea, ordonarea şi reprezentarea pe axă a numerelor raţionale.
3.2. Identificarea şi utilizarea în situaţii reale şi/sau modelate a numerelor raţionale.
3.3. Efectuarea calculelor cu numere raţionale utilizînd proprietăţile, ordinea operaţiilor, semnificaţia
parantezelor, modulul numărului raţional.
Obiective operaţionale:
a) cognitive
OC1. - să recunoască adunarea fracţiilor;
OC2. - să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de fracţie, numărător, numitor, etc.)
OC3. - să efectueze adunări cu fracţii;
b) afective
OA1. - elevii să fie atenţi;
OA2. - să participe cu interes la lecţie;
OA3. - să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse.
OA4 - să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune;
c) psiho-motorii
OP1. - să aşeze corect în pagină
OP2. - să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
Stategii didactice:
a) metode şi procedee folosite:
-conversaţia; -explicaţia; -exerciţiul;
- munca independentă; - metoda CUBULUI; - metoda TURUL GALERIEI
b) mijloace de realizare:
- fişe de exerciţii; - manualul; - tabla,creta; - planşe didactice .- cubul
c) forma de organizare:
- frontală; - individuală; - grupe de elevi
Evaluarea:
a) Forme ,metode , tehnici de evaluare: observarea, aprecierea verbală ( de tipul “bine”, “ foarte bine”),
chestionarea orală, autoevaluarea.
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Secvenţele Timp Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, Evaluarea
crit. ecţiei tive procedee
I. EVOCAREA

1 I. Moment 1 min - salut elevii - salută profesorul Conversaţia


organizatoric - verific rapid starea de curăţenie a clasei, a - prezintă elevii absenţi
tablei - se pregătesc pentru lecţie .
- înregistrez elevii absenţi
- organizez clasa pentru începerea lecţiei .
2. Evaluarea 4min OC1 Include rapid toţi elevii în discuţia temei Conversaţia. Aprecieri
îndeplinirii temei OC2 pentru acasă. Pentru determinarea gradului Elevii citesc tema cu atenţie, Explicaţia. verbale
pentru acasă. OC3 de îndeplinire al sarcinilor propuse, efectuez corectează unde au greşit sau
OA1 un control frontal, iar în cazul în care nu s- completează.
OA2 au putut rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă
OP2. la tablă.

3. Captarea atenţiei 3 min OA1 Pentru a-i iniţia pe elevi la începutul lecţiei
Anunţarea temei OA2 este binevenită poezia: Elevii sînt atenţi Conversaţie
şi a obiectivelor Azi în pătrăţea am pus, explicaţia
O cruce numită plus.
Între termeni o s-o pun,
Atunci cînd vreau să adun.
Strîng tot de la fiecare
Şi obţin ceva mai mare,
Să nu crezi că e vreo glumă:
Totalul este o…sumă!
după care vor completa rebusul ( anexa 1),
după care vor intui subiectul lecţiei
Operaţii cu fracţii. Adunarea
fracţiilor.
II. REALIZAREA SENSULUI

4 Consolidarea şi 17 OC1 Profesorul: Elevii: Sunt împartiţi în 6 Lucrul în Observare


aprofundarea min OC2 Prezintă elevilor grupe eterogene,nu perechi, sistematică
cunoştinţelor. OC3 Explicaţia, a atentiei
OA1
metoda neaparat numeric egale.
OA2 „CUBULUI”-metoda Fiecare grupa primeste o Apreciere
OA3 modernă de învătare coală colorată în nuantele verbală
OP2 prin cooperare. precizate mai sus.
OP1 Analiza
Se arată elevilor un cub care are fetele Echipele aleg un lider care
răspunsurilor
colorate diferit,fiind inscripţionate cu va da cu cubul,aflînd astfel
urmatoarele verbe active: care este verbul definitoriu
FATA ALBASTRĂ: verbul „Descrie” pentru grupa sa (descrie,
FATA ROZĂ: verbul „Compară” compară, asociază,
FATA VERDE: verbul „Analizează” analizează, aplică...).
FATA GALBENĂ: verbul „Asociază”
FATA ALBĂ: verbul „Aplică”
FAŢA PORTOCALIE : verbul
„ Argumentează”
Se împart fişele cu sarcinile de Elevi, căutînd să resolve situaţia
lucru în grup (anexele 2-6).Timpul de ≈ pusă in faţa lor, vor aplica toate
20 min. elevii lucrează în echipă la sarcina forţele intelectuale,
de lucru primită. Profesorul ingeniozitatea, spiritual de
observaţie, capacitatea de muncă
supraveghează activitatea elevilor şi dă independentă.
indicaţii acolo unde este nevoie.
Solutionează eventual şi situaţiile în care
nu toţi elevii se implică în cadrul
activităţii de grup sau atunci cînd un elev
monopolizează toate activităţile.
III. REFLECŢIA

5 Dupa expirarea timpului de lucru (20min.)


Evaluarea şi OC1 se va aplica metoda „Turul Conversaţia. Probe orale
refelcţia 8 min OC2 Analiza
OC3 galeriei”.Materialele Elevii răspund la răspunsurilor.
OC4 realizate,posterele,vor fi expuse în clasa întrebările puse de autoevaluarea şi
în 6 locuri vizibile. Elevii din fiecare grupă profesor notarea
îşi vor desemna un raportor care va Apreciere
verbală
prezenta mai întîi sarcina de lucru şi
modul de realizare a ei,apoi la semnalul
dat de profesor,vor trece,pe rînd pe la
fiecare poster al colegilor de la alta grupa
şi vor acorda acestora o notă. Dupa ce
fiecare grup a vizitat „galeria” şi a notat
corespunzător producţiile colegiilor,se vor
discuta notele primite şi obiectivitatea
acestora, se vor face aprecieri şi se vor
corecta eventualele erori.
În finalul orei se va da fiecărei
echipe cîte o diploma de participare la
concurs.
Se realizează şi un moment de
reflecţie asupra metodelor noi folosite şi
asupra modului de implicare a fiecărui
elev în echipa sa.

16 Anunţ tema pentru acasă.


Precizarea şi 2 min Temă:” Adunarea fracţiilor” Elevii notează tema. Conversaţia.
explicarea temei Ex. 9(c,d); 10(a-h); 11(e,f,g); 13 pag.94.
pentru acasă
Azi în pătrăţea am pus,
O cruce numită plus.
Între termeni o s-o pun,
Atunci cînd vreau să adun.
Strîng tot de la fiecare
Şi obţin ceva mai mare,
Să nu crezi că e vreo glumă:
Totalul este o…sumă!
OC1- să recunoască adunarea
fracţiilor;
OC2 - să utilizeze terminologia
aferentă noţiunii de fracţie ( linie de
fracţie, numărător, numitor,parte întreagă,parte
fracţionară);

OC3 - să efectueze adunări cu fracţii;


Nr.crt Nume şi prenume
.
1.
2.
3.
4.
SARCINI DE LUCRU:

1. Definiţi noţiunea de fracţie. Daţi 2-3 exemple.


2. Enumeraţi tipurile de fracţii învăţate.
3. Definiţi tipurile de fracţii învăţate. Daţi 2-3 exemple
2 3
4. Descrieţi metoda de întroducere a întregilor în fracţie. 6 2 ,
5 8
9 37
5. Descrieţi metoda de scoatere a întregilor din fracţie.
6 20
6. Descrieţi metoda de amplificare şi simplificare a fracţiilor.
8 14
a) Sa se amplifice cu 3, 4, 5 fractiile din tabel. b) Simplificaţi fracţiile:
16 21
a 2 5
b 7 6
3
a
b
4
a
b
5
a
b
AUTOEVALUARE NOTA
AUTOEVALUARE Nr.crt Nume şi prenume
. SARCINI DE LUCRU:
1.
1 90 2
1. Comparaţi următoarele fracţii 2. 1; 1;
2 75 2
1 3. Găsiţi 2 fracţii echivalente cu 3. fracţia dată
4. 5
2. Găsiţi cercul de prisos.
7

1 3 8 7 2 4 3 9
5 15 3 5 3 6 15 45
7 9 14 9 6 10 6 15
35 45 20 24 9 15 30 75
1 2 1 2 NOTA
:

AUTOEVALUARE

Nr.crt Nume şi prenume


.
1.
2.
3.
4.
SARCINI DE LUCRU:
1. Analizează datele problemei şi întocmeşte planul de rezolvare al acesteia:
1 1 2
a) Mihai a cumpărat kg de salam, kg de caşcaval şi 6 kg de fructe. Cîte kg de produse a cumpărat Mihai?
4 2 5

1 1 2
kg kg 6 kg
4 2 5
2 1
b ) Într-un vas într-o zi s-au adunat 15 l de apă , iar în a doua zi sa-u adunat cu l mai mult decît în prima zi. Cîţi l de apă sa-u adunat în
5 5
ambele zile în vas.

NOTA
:

AUTOEVALUA Nr.crt. Nume şi prenume


RE SARCINI DE LUCRU:
1.
1. Medicul i-a recomandat 2. bunicii să nu ridice greutăţi mai mari de 3
16
kg. Poate oare ea să ducă o greutate de 3. kg? Argumentaţi răspunsul
5
4.
2. Utilizînd datele din desen, argumentaţi metoda de aflare a lungimii segmentului AB:

5 1
A 3 m 1 m B
6 6

NOTA
:

Nr.crt. Nume şi prenume

1.
2.
AUTOEVALUA 3.
RE 4.
SARCINI DE LUCRU:
1. Asociaţi fiecărui desen fracţia portivită
2. Asociaţi fiecare exerciţiu din stînga cu rezultatul corespunzător din
dreapta

10 15 11
Suma numerelor  4
14 14 14

3 23 2 25
Măriţi cu numărul 
14 7 7 14

11
3
14

NOTA
:

Nr.crt. Nume şi prenume

1.
2.
AUTOEVALUA 3.
RE 4.

SARCINI DE LUCRU:

1. Compuneţi o problemă care să se rezolve printr-o operaţie de adunare, ca termeni fiind fracţii.

2. Completaţi careul matematic.

1. N 1. Proprietate a adunării.
2. Un termen al adunării se află prin …
2. 3. Rezultatul adunării se numeşte ..
3 4 N
5. Altă proprietate a adunării
4 6. Numerele care se adună se numesc…
5 7. La adunare 0 este element…
8. Proba adunării se poate efectua prin…
6
7

8
NOTA
:
1. Unul din numerele care se înmulţesc.
2. Ỉmpǎrţirea numǎrǎtorului şi numitorului la
acelaşi numǎr diferit de zero.
3. Ca sǎ aflǎm suma a douǎ sau mai multe
numere efectuǎm operaţia de ............ .
4. Ỉnmulţirea numǎrǎtorului şi numitorului cu
acelaşi numǎr diferit de zero.
5. Ne aratǎ cîte pǎrţi luǎm dintr-un întreg.
6. Ỉntre numǎrǎtor şi numitor se pune ....... de
fracţie.
7. Jumǎtate.

Anexa 1
