Probl 1
30% (din problema)= (Cifra de afaceri – Costul bunurilor vândute)/ Cifra de afaceri
Tot stocul de produse finite este vândut integral, în consecință costul bunurilor vândute = costul
de producție = 52.700
Probl 2:
Veniturile din vânzări de bunuri și prestari servicii (mentenanta) sunt de 16.000 din totalul de
380.000.
Determinam veniturile din prestari servicii (VPS) (mentenanta):
X = 250.000 acțiuni x 4,8 cenți/acțiune = 1.200.000 cenți care reprezintă 1.200.000/100 = 12.000
dolari
Costurile administrative sunt determinate prin deducerea valorii dividendelor (care reprezintă o
distribuire de dividende, nu o cheltuială) din valoarea inițială.
Costurile administrative totale de 50.500 includ si dividende platite de 12.000. Deci costuri
administrative = 50.500 – 12.000 = 38.500
In sit rez global costuri admin 38500 iar in sit poz financiare dividendele vor diminua rezultatul reportat
Determinăm valoarea investițiilor imobiliare și câștigul din evaluare modelul de reevaluare din IAS
40. Valoarea inițială a inv imob = 26.500 (din problema) Val justă = 29.000
Câștig din eval la val justă a inv imob = 29.000 – 26.500 = 2.500 2151 = 7561 2.500 lei. In sit
rez global ven financiare=1300 initial +2500 castig =3800; in situatia poz financiare – inv imob
evaluate la val justa 29000
Cheltuieli totale cu impozit pe profit din situația rezultatului global= Cheltuieli cu impozit
curent + cheltuieli cu impozite amânate – venituri din impozite amânate
Cheltuieli cu impozit curent = sold inițial 2.100 (informații inițiale ) + 16.200 = 18.300
Cei 16.200 vor fi înregistrați prin formula contabilă 691 = 4411
Valoare contabilă active >valoare fiscală active
Deci vom avea o diferență temporară impozabilă care generează o datorie de impozit amânat =
13.000 x 30% = 3.900
Cost echipamente = 42.200 (informații inițiale); Am cum echip = 19.700 (informații inițiale)
Val rămasă = 42.200 - 19.700 = 22.500 Am an curent = 22.500 x 40% = 9.000 (6811 = 2813)
Am cumulată instal = 19.700 + 9.000 = 28.700 Instal vor figura în sit poz finan cu valoarea netă
= 42.200 – 28.700 = 13.500
Conform IAS 36 valoarea recuperabilă = max (valoarea justă – costurile cedării ; valoarea de
utilitate)
Valoarea recuperabilă = max (15.000 ; 12.000) = 15.000; Cost brand = 30.000 (informații
inițiale) Durata am = 10 ani Ame anuală = 30.000/10 ani = 3.000/an
Am perioadei 1 oct N-1 – 1 aprilie N (6 luni) = 3.000 x 6 luni/12 luni = 1.500 (681 = 280)
Am cumul brand la 1 aprilie N = 9.000 (informații inițiale) + 1.500 = 10.500
Val rămasă brand inainte de testul de depreciere = 30.000 – 10.500 = 19.500
Test de depreciere la 1 aprilie N: Val recuperabilă 15.000 e mai mică decât val rămasă
19.500 deci se constituie o ajustare pentru deprec = 19.500 – 15.000 = 4.500 (6813 = 291)
Val contab brand la 1 aprilie N = valoare recuperabilă = 15.000
Durată rămasă = 3 ani
Amortizare anuală = 15.000/3 ani = 5.000/an
Amortiz peri 1 aprilie N – 30 sept N (6 luni) = 5.000x 6 luni/12 luni = 2.500 (681 =
280)
Bradndul va figura în situația poziției financiare cu valoarea netă = 15.000 – 2.500 =
12.500 si in sit rez global la active necurente
Elemente Valori
Active necurente 109.000
Brand 12.500
(concluzie 6)
Proprietăți 54.000
(concluzie 6)
Echipamenteși 13.500
instalații (concluzie 6)
Investiții 29.000
imobiliare evaluate (concluzie 4)
la valoarea justă
Active curente 90.500
Stocuri 38.000
(nemodificate)
Creanțe 44.500
(nemodificate)
Numerar 8.000
(nemodificate)
Total active = 109.000 + 199.500
90.500
Capitaluri proprii 113.585
Capital social 50.000
(nemodificat)
Rezerve 2.000
(nemodificate)
Rezultat reportat 61.585
(concluzie 8)
Datorii necurente 24.815
Impozit amânat 3.900
(concluzie 5)
Venituri în avans 2.000
(concluzie 1)
Credit bancar 18.440
(nemodificat)
Dobândă neplătită 475
(concluzie 3)
Impozite amanate
profitul net este de 11.421 u.m se transferă la rez reportat, deci acesta se maj cu 11.421 um
se distribuie dividende în valoare de 0.8 u.m. / actiune; Dividende totale = 8.000 acțiuni x 0,8
um/acțiune = 6.400 u.m. Dividendele distribuite vor diminua rez rep:117 = 457 6.400
s-au emis 2500 de acţiuni, preţul de emis fiind de 12 u.m./acţ. Sume de încasat de la acț= 2.500
acț x 12 um/acț preț de emis = 30.000 u.m. Creștere cap soc= 2.500 acț x 10 um/acț val nominal
= 25.000 u.m. Prime de emisiune = 30.000 – 25.000 = 5.000
diferenţe nefav din conversie aferente activelor rezultate din conversia situaţiilor financiare
anuale individuale într-o monedă de prezentare diferită de moneda funcţională, potrivit IAS 21.
= 4.225 u.m.; 107 = active 4.225 u.m
IAS 7 SITUATIA FLUXURILOR DE TREZORERIE
După cum s-a prez în sit modif cap prop (partea aferentă rez rep), soldul iniţial al rez reportat
la 01.01.20N3 a fost ajustat pentru a reflecta modificarea de politică aferentă anilor anteriori cu
suma de 17.760 u.m., reprezentând valoarea modificării de politică 22.200 u.m., netă de
impozitul pe profit.
Soldul iniţial al rezultatului reportat la 01.01.20N4 a fost ajustat pentru a reflecta modificarea
de politică aferentă anilor anteriori cu suma de 17.760 u.m., reprezentând valoarea modificării
de politică 22.200 u.m., netă de impozitul pe profit, şi cu 11.552 = 29.312 – 17.760 um pentru
a reflecta modificarea de politică aferentă anului 20N3, reprezentând modificarea de politică
14.440 u.m., netă de impozitul pe profit.
În total, rezultatul reportat la 01.01.20N4 a fost ajustat cu 29.312 u.m.
Valorile comparative pentru anul 20N3 din Situația rezultatului global au fost recalculate
după cum urmează:
La 31.12.20N4
Probabilitate de neîncasare = 100 % - 90% = 10%
Ajustări necesare = 100.000 u.m. x 10% = 10.000 um
Ajustări existente = 30.000 u.m.
Diminuarea ajustărilor cu 20.000
Corectarea erorilor
c. Situatia activelor
Valoarea activelor (cost) 4.267.800 u.m
Amortizarea cumulata 1.802.600 um (inclusiv eroarea de 212.000 um)
Corecţia erorii 212.000
Amortizarea cumulata 1.590.600 um (fara eroare) = 1.802.600 - 212.000
valoarea neta contabila a activelor 2.677.200 um = 4.267.800 - 1.590.600
Conform IAS 33 în cazul în care sunt emise în mod gratuit acțiuni ordinare, aceste emisiuni
cresc numărul de acțiuni ordinare în circulație, dar nu măresc resursele existente. Numărul
acțiunilor ordinare în circulație înaintea operațiunii respective se ajustează cu modificarea
proporțională a numărului de acțiuni ordinare în circulație, ca și când operațiunea ar fi avut loc
la începutul primei perioade prezentate.
Numărul de acțiuni ordinare aflate în circulație după emisiune = 3 acțiuni ordinare emise gratuit
x 13.000.000 acțiuni ordinare aflate în circulație / 4 acțiuni ordinare din circulație = 9.750.000
acțiuni
RAB N = 20.000.000 lei / (13.000.000 acțiuni + 9.750.000 acțiuni) = 0,87 lei/acțiune
RAB N+1 = 9.000.000 lei / (13.000.000 acțiuni + 9.750.000 acțiuni) = 0,39 lei/acțiune
RAB N+2 = 35.000.000 lei / (13.000.000 acțiuni + 9.750.000 acțiuni) = 1,53 lei/acțiune
IFRS 3
O combinare de întreprinderi reprezintă gruparea entităţilor sau a întreprinderilor cu scop
lucrativ separate într-o singură entitate raportoare. Rezultatul aproape tuturor combinărilor de
întreprinderi este că o entitate, dobânditorul, obţine controlul asupra uneia sau mai multor alte
întreprinderi cu scop lucrativ, societatea achiziţionată.
Costurile administrative generale precum şi alte costuri care nu pot fi atribuite direct combinării
de intreprinderi nu sunt incluse în costul combinării. Acestea sunt recunoscute drept cheltuială
atunci când apar.
Pierderile viitoare ce se asteapta sa fie generate ca urmare a combinarii nu sunt incluse in costul
combinarii.
1
Aici sunt incluse: creanţele sau datoriile privind impozitul amânat, activele sau datoriile privind beneficiile
angajaţilor, activele de compensaţie, drepturile redobândite, primele cu plata pe bază de acţiuni, activele deţinute
în vederea vânzării.