Anda di halaman 1dari 14

Contoh RPH

Pendidikan Kesenian
KSSR (Semakan 2017)
Tahun 3
Kursus Orientasi

Peneraju Pendidikan Negara


BAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
Peneraju Pendidikan Negara
1 MAKLUMAT UMUM
PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN
2 STANDARD PEMBELAJARAN

3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN

4 AKTIVITI

5 SUMBER PENDIDIKAN DAN EMK

6 REFLEKSI

Peneraju Pendidikan Negara


PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN

Guru mencatatkan maklumat umum seperti:

1 MAKLUMAT UMUM  Kelas


 Masa PdP
 Tajuk/Tema

Peneraju Pendidikan Negara


PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN

STANDARD
2 PEMBELAJARAN

• Guru perlu menetapkan Standard


Pembelajaran dalam sesuatu P&P.

Peneraju Pendidikan Negara


PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN

• Guru menetapkan objektif yang selari ke


OBJEKTIF arah pencapaian Standard Pembelajaran
3 PEMBELAJARAN
• Objektif perlu dinyatakan dalam bentuk
perlakuan yang boleh diukur.

Contoh:
Murid dapat menghasilkan…
Murid dapat menyenaraikan…

Peneraju Pendidikan Negara


PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN

AKTIVITI
4 PEMBELAJARAN &
PENGAJARAN

• Memperlihatkan perkembangan pelajaran


dari mudah kepada sukar, konkrit kepada
abstrak (jelmakan unsur KBAT).

• P&P haruslah menuju ke arah pencapaian


objektif

• Merancang penilaian formatif


(pemerhatian, lisan atau bertulis/amali).

Peneraju Pendidikan Negara


PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN

Menyatakan secara ringkas sumber


SUMBER PENDIDIKAN
5 & EMK
pendidikan yang digunakan dalam P&P dan
elemen EMK yang ingin diterapkan.

Peneraju Pendidikan Negara


PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN HARIAN

6 REFLEKSI

• Guru menyatakan hasil pembelajaran yang


dilaksanakan setelah selesai proses P&P.

• Perkara utama yang perlu dinyatakan ialah


tindakan penambahbaikan guru terhadap
murid yang belum/ tidak menguasai sesi
P&P tersebut.

Peneraju Pendidikan Negara


Contoh RPH SENI VISUAL
RPH 1 MINGGU

Peneraju Pendidikan Negara


Contoh RPH SENI VISUAL RPH 1 MINGGU
Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian Masa 08.00-09. 00pagi
Kelas 3 Seni Tema dan Tajuk Seni Di Sekeliling Ku – Buah Epal
Bidang Menggambar- Lukisan
Standard Pembelajaran 1.1.1 2.1.1 3.1.1 4.1.1
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat:
1. Mengenalpasti dan menyatakan bahasa seni visual iaitu garisan, ruang, kepelbagaian serta ritma dan
pergerakan.
2. Meneroka media, teknik silang pangkah serta proses penghasilan karya lukisan.
3. Menghasilkan karya montaj melalui penentuan media dan teknik, penekanan bahasa seni visual serta
pengolahan subject matter.
4. Membuat membuat apresiasi hasil karya
Aktiviti PdP 1. Murid memerihal bahasa seni visual Perbincangan menggunakan bahan rangsangan seperti objek buatan
manusia dan objek alam semula jadi.
2. Murid membuat eksplorasi media, teknik dan proses yang sesuai secara berkumpulan.
3. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi karya secara manual atau berbantukan komputer yang
menekankan peletakan subject matter, komposisi , kedudukan objek, Perspektif, tona warna , saiz objek
dan bahasa seni visual
4. Membuat ulasan terhadap karya sendiri dan rakan.
EMK 1 .Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5),TMK dan nilai murni
BBB Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Refleksi 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang.

Peneraju Pendidikan Negara


Contoh RPH SENI VISUAL
RPH 2 MINGGU

Peneraju Pendidikan Negara


Contoh RPH SENI VISUAL RPH 2 MINGGU
MINGGU PERTAMA

Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian Masa 08.00-09. 00pagi


Kelas 3 Seni Tema dan Tajuk Seni Di Sekeliling Ku – Buah Epal
Bidang Menggambar- Lukisan
Standard Pembelajaran 1.1.1 2.1.1
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat:
1. Mengenalpasti dan menyatakan bahasa seni visual iaitu garisan, ruang, kepelbagaian serta ritma dan
pergerakan.
2. Meneroka media, teknik silang pangkah serta proses penghasilan karya lukisan.
Aktiviti PdP 1. Murid memerihal bahasa seni visual Perbincangan menggunakan bahan rangsangan seperti objek buatan
manusia dan objek alam semula jadi.
2. Murid membuat eksplorasi media, teknik dan proses yang sesuai secara berkumpulan.
EMK 1 .Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5),TMK dan nilai murni
BBB Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Refleksi 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang.

Peneraju Pendidikan Negara


Contoh RPH SENI VISUAL RPH 2 MINGGU
MINGGU KEDUA

Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian Masa 08.00-09. 00pagi


Kelas 3 Seni Tema dan Tajuk Seni Di Sekeliling Ku – Buah Epal
Bidang Menggambar- Lukisan
Standard Pembelajaran 3.1.1 4.1.1
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat:
1. Menghasilkan karya montaj melalui penentuan media dan teknik, penekanan bahasa seni visual serta
pengolahan subject matter.
2. Membuat membuat apresiasi hasil karya
Aktiviti PdP 1. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi karya secara manual atau berbantukan komputer yang
menekankan peletakan subject matter, komposisi , kedudukan objek, Perspektif, tona warna , saiz objek
dan bahasa seni visual
2. Membuat ulasan terhadap karya sendiri dan rakan.
EMK 1 .Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5),TMK dan nilai murni
BBB Peta Buih, Flash Kad dan Internet
Refleksi 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang.

Peneraju Pendidikan Negara


SEKIAN,
TERIMA KASIH
Bahagian Pembangunan Kurikulum
Kementerian Pendidikan Malaysia
http://bpk.moe.gov.my

Peneraju Pendidikan Negara
