Anda di halaman 1dari 30

MINGGU 3 ( 14 JANUARI- 18 JANUARI 2019)

14 JANUARI 2019 (ISNIN)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 4

Tarikh 14 JANUARI 2019

Kelas 4 AMAL

Masa 0850- 0920

Modul KESIHATAN FIZIKAL

Tajuk KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF

Standard Kandungan 1.1

Standard Pembelajaran 1.1.3

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

1. Menyatakan perubahan fizikal lelaki perempuan apabila akil


Objektif Pembelajaran
baligh

1. Gambar perubahan fizikal dipapar untuk menerangkan


perubahan bentuk fizikal kanak-kanak ke arah akil baligh.

2. Murid menyatakan tanda-tanda akil baligh terhadap perempuan


dan lelaki berdasarkan kepada perubahan fizikal yang
dipaparkan seperti gambar tersebut.

Aktiviti  Perubahan ketinggian

 Susuk tubuh (saiz payu dara dan dada menjadi bidang)

 Pinggul, suara, pertumbuhan bulu pubik dan bulu ketiak

 Haid dan ihtilam

3. Perbincangan dan rumusan.

EMK Kreatif dan Inovatif


BBM Buku teks, buku tulis

Soalan (Bertulis atau lisan)


Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Refleksi

PdP ditunda kerana…………………………………………...................................

ENGLISH LESSON PLAN YEAR 2 CEFR


Week 3 Class 2 AMAL Time 0920-1020
Day 1 Attendance
Date 14/1/19 Lesson 8 Focus Reading and Writing
Theme Topic
Unit 23 Who’s Mr.White , Unit 24 Philip and Phoebe ,
World of Self, Family and Friends Unit 25 My nephew, Mathew, Unit 26 Moe and his Doe ,
Unit 27 Laura’s New Book
Focus Sounds Row n : /w/ (wh), /f/ (ph), /ju:/ (ew), /әʊ/ (oe ), /ɔ:/ (au)
Language/ Grammar focus
3.1 Recognise words in linear and non-linear texts by
Main Content Standard
using knowledge of sounds of letters
3.1.1 Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet
-3.1.3 Recognise and sound out with some support beginning, medial
Com. Content Standard and final sounds in a word-3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC)- 3.1.4
Segment phonemes
CROSS CURRICULAR ELEMENT : Language
LEARNING OBJECTIVE(S): By the end of the lesson, pupils will be able to
Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet

Resource
21st Century Activities s
LINUS
Hot Seat book Circle Map
Activity
. book .
Learning Outline
1. Teacher introduce new phonics to the pupils.
(wh, oh, ew, oe,au)
Pre-lesson 2. Teacher also asks the pupils to show gestures to help them remember
the words

Lesson Delivery Post Lesson


3. Teacher show flash cards for oy,ir,ue,aw
4. For each cards, teacher will introduce the phonics 7. Template 2 are given a
together with the gestures. homework for enrichment.
5. Teacher guide the pupils to blend the phonics
together with consonant to produce a new words.
6. Teacher will use a picture card to help the pupils to
understand better.
REFLECTION
____/____ of pupils able to achieve the LO and given enrichment exercise(s).
____/____ of pupils able to achieve the LO and given remedial exercise(s).
*Today's lesson will be carried forward due to : Click and choose reason here >
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 Isnin 14/1/2019 4 1140-1240 MATEMATIK

BIDANG : Nombor dan Operasi UNIT: 1 : Nombor Bulat hingga 100 000
TAJUK Pola Nombor
STANDARD
1.3 Nombor dalam bentuk pola
KANDUNGAN
STANDARD 1.3(i) Mengelaskan pola bagi urutan nombor yang diberi.
PEMBELAJARAN 1.3(ii) Melengkapkan pola nombor yang diberi.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. Mengelaskan pola bagi urutan nombor yang diberi.
PEMBELAJARAN
2. Melengkapkan pola nombor yang diberi.
KRITERIA
Murid berjaya mengelaskan 4 daripada 6 pola bagi urutan nombor yang diberi dengan betul
KEJAYAAN
1. Murid menyebut nombor pada kad yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid diterangkan tentang pola nombor.
3. Murid dibimbing untuk mengelas pola bagi urutan nombor yang diberi sama ada pola
bertambah atau berkurang.
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.

AKTIVITI PDPC 5. Murid diberikan satu set kad nombor mengikut kumpulan.
6. Murid berbincang di dalam kumpulan bagi mengelas pola nombor bertambah atau
berkurang sebanyak berapa. (PAK21)
7. Murid mencari jawapan Cabar Minda dan berkongsi jawapan. (KBAT)
8. Murid membuat latihan Asuh Minda halaman 13 dalam buku latihan.
9. Murid merumuskan pelajaran hari ini.

Puzzle it Out (Selesaikan)


AKTIVITI PAK-21
Talk Partners ( Rakan Berbual)
BAHAN BANTU
Kad nombor, Buku teks halaman 12-13.
BELAJAR
KBAT Menganalisis

EMK Nilai murni


NILAI Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA
15 JANUARI 2019
(SELASA)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 6

Tarikh 15 JANUARI 2019

Kelas 6 AZAM

Masa 0820-0920

Bidang Pecahan

Tajuk A. Bahagi Pecahan

Standard Kandungan 2.2 Bahagi Pecahan

(i) Membahagi sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur


Standard Pembelajaran dengan pecahan wajar dan nombor bulat.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


Objektif Pembelajaran 1. Membahagi sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur
dengan pecahan wajar dan nombor bulat.

A. Bahagi Pecahan (Buku teks – Muka surat 27-31)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid memahami konsep pecahan.
3. Murid membahagi sebarang pecahan wajar dan nombor bercampur
Aktiviti
dengan pecahan wajar dan nombor bulat.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku teks, Latih
Diri -31)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti

Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Refleksi Pada akhir pengajaran;


______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………….............................................................


………………………………………………………………………………………………………………….

ENGLISH LESSON PLAN YEAR 2 CEFR


Week 2 Class Time
Day Attendance
Date Lesson 8 Focus Reading and Writing
Theme Topic
Unit 23 Who’s Mr.White , Unit 24 Philip and Phoebe ,
World of Self, Family and Friends Unit 25 My nephew, Mathew, Unit 26 Moe and his Doe ,
Unit 27 Laura’s New Book
Focus Sounds Row n : /w/ (wh), /f/ (ph), /ju:/ (ew), /әʊ/ (oe ), /ɔ:/ (au)
Language/ Grammar focus
3.1 Recognise words in linear and non-linear texts by
Main Content Standard
using knowledge of sounds of letters
3.1.1 Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet
-3.1.3 Recognise and sound out with some support beginning, medial
Com. Content Standard and final sounds in a word-3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC)- 3.1.4
Segment phonemes
1.1.1 Recognise and reproduce with support a limited
Main Learning Standard
range of high frequency target language phonemes
3.1.1 Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet-
3.1.2 Recognise and sound out with support beginning, medial and
Com. Learning Standard final sounds in a word - 3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC) -3.1.4
Segment phonemes
CROSS CURRICULAR ELEMENT : Language
LEARNING OBJECTIVE(S): By the end of the lesson, pupils will be able to
Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet

21st Century Activities Resources


Hot Seat LINUS book Circle Map
. Activity book .
Learning Outline
1. Teacher recall back the previous phonics to the pupils.
(wh, oh, ew, oe,au)
Pre-lesson 2. Teacher also asks the pupils to show gestures to help them remember the
words

Lesson Delivery Post Lesson


3. Teacher show flash cards for oy,ir,ue,aw 7. Template 2 are given a homework for
4. For each cards, teacher will introduce the enrichment.
phonics together with the gestures.
5. Teacher guide the pupils to blend the
phonics together with consonant to produce a
new words.
6. Teacher will use a picture card to help the
pupils to understand better
REFLECTION
____/____ of pupils able to achieve the LO and given enrichment exercise(s).
____/____ of pupils able to achieve the LO and given remedial exercise(s).
*Today's lesson will be carried forward due to : Click and choose reason here >
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 Selasa 15/1/2019 4 1040-1140 MATEMATIK

BIDANG : Nombor dan Operasi UNIT: 1 : Nombor Bulat hingga 100 000
TAJUK Nilai Nombor
STANDARD
1.4 Mengaplikasi sebarang nombor
KANDUNGAN
1.4(i) Membundarkan sebarang nombor hingga puluh ribu terdekat.
STANDARD
1.4 (ii)Mengenal pasti nombor yang boleh mewakili suatu nombor yang telah dibundarkan
PEMBELAJARAN
hingga puluh ribu terdekat.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Membundarkan 6 daripada 10 sebarang nombor hingga puluh ribu yang terdekat.
KRITERIA Murid berjaya membundarkan 6 daripada 10 sebarang nombor hingga puluh ribu yang
KEJAYAAN terdekat.
1. Murid memerhatikan gambar dalam buku teks.
2. Murid membincangkan tentang pembundaran yang dilakukan oleh pekerja dalam gambar.
3. Murid diterangkan cara pembundaran menggunakan garis nombor dan nilai digit.
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk aktiviti kuiz.
AKTIVITI PDPC
5. Guru mengemukakan soalan dan murid mencari nombor yang boleh dibundarkan kepada
puluh, ratus, ribu, puluh ribu terdekat.(KBAT)
6. Murid membuat latihan Asuh Minda halaman 9 dalam buku latihan.
7. Murid berbincang jawapan dengan guru. (PAK21)

Puzzle it Out (Selesaikan)


AKTIVITI PAK-21
Free Discussion (Perbincangan Bebas)
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 14-15.
BELAJAR
KBAT Menganalisis

EMK Nilai murni


NILAI Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

1140-1240
Pendidikan Seni
3 Selasa 15/1/2019 6 Visual
60 minit

MODUL 2 : MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

UNIT 1 : PUALAMAN

TEMA OBJEK BUATAN MANUSIA

TAJUK Pasu Hiasan

STANDARD KANDUNGAN 2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi Seni


2.2.1 Media: 2.2.1.1, 2.2.1.2
2.1.1 Unsur Seni: 2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.1.1.3 2.2.2 Proses Teknik : 2.2.2.1
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1.2 Prinsip Rekaan : 2.1.2.1, 2.1.2.2 Teknik campuran – pualaman, lipatan dan
guntingan serta tiupan.

Pada akhir PdPC murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Mengetahui dan mengenal media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menghasilkan karya teknik pualaman.

1. Guru menunjukkan contoh beberapa karya yang telah dihasilkan dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh karya. (PAK21-I See, I Think, I Wonder)

2. Guru menerangkan cara untuk menghasilkan karya teknik campuran kepada murid.

3. Murid secara berkumpulan meneroka media dan berbincang proses, teknik dan langkah-
langkah untuk menghasilkan corak susunan sisik ikan seperti dalam buku teks ms 24. (PAK
AKTIVITI
21- Cafe)
PDPC
4. Murid dibimbing menghasilkan karya teknik pualaman.

4. Murid membuat proses awal menghasilkan ‘Pasu Hiasan’. (KBAT)

5. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini dan PdPC akan disambung pada sesi
pembelajaran akan datang.

I See, I Think, I Wonder (Saya lihat, Saya fikir dan


AKTIVITI PAK-21 Café (Kedai Kopi)
saya bertanya)
1. Contoh lukisan.

BBB 2.Media: Alat: Gunting dan besen atau alatan lain yang sesuai.

Bahan: Kertas lukisan, cat kilat, gam atau bahan lain yang sesuai.

EMK Kreativiti dan Inovasi


KBAT Mencipta

NILAI Kerjasama Kerajinan

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 PENTAKSIRAN /PENILAIAN Penglibatan dalam kelas.

KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________

16 JANUARI 2019 (RABU)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 6

Tarikh 16 Januari 2019

Kelas 6 AZAM

Masa 0750-0850

Bidang Pecahan

Tajuk B. Selesaikan Masalah

Standard Kandungan 2.3 Penyelesaian masalah melibatkan pecahan

(i) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan pendaraban dan


Standard Pembelajaran
pembahagian pecahan.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


Objektif Pembelajaran 1. Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan pendaraban dan
pembahagian pecahan..

Aktiviti B. Selesaikan Masalah (Buku teks – Muka surat 32-37)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid memahami konsep pecahan.
3. Murid menyelesaikan masalah harian yang melibatkan pendaraban dan
pembahagian pecahan.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku teks, Latih
Diri -37)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti

Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
Refleksi tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………….............................................................


………………………………………………………………………………………………………………….

ENGLISH LESSON PLAN YEAR 2 CEFR


Week 3 Class 2 AMAL Time 0850-0920
Day 3 Attendance
Date 16 JAN Lesson 4 Focus Listening and Reading
Theme Topic
Unit 15 A Hot Day , Unit 16 Louise and the Mouse ,
World of Stories
Unit 17 Don’t Lie , Unit 18 At the Beach
Sounds Row l : /eɪ/ (ay), /aʊ/ (ou), /aɪ/ (ie), /i:/
Language/ Grammar focus
3.1 Recognise words in linear and non-linear texts by using
Main Content Standard knowledge of sounds of letters
Main Learning Standard 4.1 Form letters and words in neat legible print using cursive writing
3.1.1 Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet
3.1.2 Recognise and sound out with support beginning, medial and
Com. Content Standard final sounds in a word
3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC)
3.1.4 Segment phoneme
4.1.2
i) Form upper and lower case letters of regular size and shape
ii) write letters and words in a straight line from left to right with
Com. Learning Standard regular spaces between words and spaces
iii) copy letters and familiar high frequency words and phrases
correctly
CROSS CURRICULAR ELEMENT : Language
LEARNING OBJECTIVE(S): By the end of the lesson, pupils will be able to
Recognise words in linear and non-linear texts by using knowledge of sounds of letters with
guidance.

21st Century Activities Resources


Hot Seat LINUS book Circle Map
. worksheets .
Learning Outline
1. Recall back previous lesson.
Pre-lesson
2. Blending phonemes.

Lesson Delivery Post Lesson


1. Listen to the sounds and do the actions
2. Spelling Bee. 1.Correction.
3. Check the answer together.

REFLECTION
____/____ of pupils able to achieve the LO and given enrichment exercise(s).
____/____ of pupils able to achieve the LO and given remedial exercise(s).
*Today's lesson will be carried forward due to : Click and choose reason here >

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 4

Tarikh 16 JANUARI 2018


Kelas 4 AZAM

Masa 1140-1210

Modul KESIHATAN FIZIKAL

Tajuk KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF

Standard Kandungan 1.1

Standard Pembelajaran 1.1.3

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

2. Menyatakan perubahan fizikal lelaki perempuan apabila akil


Objektif Pembelajaran
baligh

3. Gambar perubahan fizikal dipapar untuk menerangkan


perubahan bentuk fizikal kanak-kanak ke arah akil baligh.

4. Murid menyatakan tanda-tanda akil baligh terhadap perempuan


dan lelaki berdasarkan kepada perubahan fizikal yang
dipaparkan seperti gambar tersebut.

Aktiviti  Perubahan ketinggian

 Susuk tubuh (saiz payu dara dan dada menjadi bidang)

 Pinggul, suara, pertumbuhan bulu pubik dan bulu ketiak

 Haid dan ihtilam

3. Perbincangan dan rumusan.

Kreatif dan Inovatif


EMK

BBM Buku teks, buku tulis

Soalan (Bertulis atau lisan)


Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

Refleksi
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
PdP ditunda kerana…………………………………………...................................

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MUZIK TAHUN 3

Tarikh 16 JANUARI 2019

Kelas 3 AMAL

Masa 1210-1240

Modul Kemahiran seni muzik

Standard Kandungan 2.2 Kemahiran Seni Muzik


2.2.2 Bernyanyi dengan pic yang betul.
Standard Pembelajaran
2.2.3 Bernyanyi mengikut tempo.

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

Objektif Pembelajaran -menyanyi lagu buah-buahan tempatan sambil membuat gerakan.

1. Latihan memanaskan suara selama 5 minti sebelum menyanyikan


lagu.

2. Seterusnya, latihan mengajuk melodi dilakukan bersama murid untuk


lagu Kita satu keluarga,(Audio 9)

3. Menyanyikan lagu Kita satu keluarga dengan pic dan tempo yang
Aktiviti betul.

4. Latihan menepuk detik lagu Kita satu keluarga.

5. Menyanyikan lagu kita satu keluarga dengan tempo muzik yang


lambat dan cepat.

6. Menyanyikan lagu dalm kumpulan.


EMK Bahasa , nilai murni, mengaplikasi.

BBM Microfon dan speaker.

Soalan (Bertulis atau lisan)


Penilaian P&P

Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid
yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.
Refleksi

PdP ditunda
kerana…………………………………………...................................

17 JANUARI 2019 (KHAMIS)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK
TAHUN 6

Tarikh 17 JANUARI 2019

Kelas 6 AZAM

Masa 0820-0920

Bidang Perpuluhan

Tajuk C. Darab dan Bahagi Perpuluhan

3.1 Operasi bergabung perpuluhan.


Standard Kandungan

(i) Mendarab dan membahagi perpuluhan dengan nombor bulat


dan perpuluhan, hasilnya hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan
Standard Pembelajaran
situasi harian.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-

Objektif Pembelajaran 1. Mendarab dan membahagi perpuluhan dengan nombor bulat


dan perpuluhan, hasilnya hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan
situasi harian.

(Buku teks – Muka surat 21-26)


2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid memahami konsep perpuluhan.
4. Murid mendarab dan membahagi perpuluhan dengan nombor bulat
Aktiviti
dan perpuluhan, hasilnya hingga tiga tempat perpuluhan melibatkan
situasi harian.Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
(Buku teks, Latih Diri -45)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti

Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)

Pada akhir pengajaran;


Refleksi

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………….............................................................


………………………………………………………………………………………………………………….

ENGLISH LESSON PLAN YEAR 2 CEFR


Week 2 Class Time
Day Attendance
Date Lesson 9 Focus Listening and Reading
Theme Topic
Unit 28 Jane and the Crane , Unit 29 Steve and Pete , Unit
World of Self, Family and Friends 30 Fried rice and lime Juice , Unit 31 North Pole Dream ,
Unit 34 Don’t be Rude
Review Row n : /w/ (wh), /f/ (ph), /ju:/ (ew), /әʊ/ (oe ), /ɔ:/ (au)
Language/ Grammar focus Focus Sound Row o :eɪ/ (a-e), /i:/ (e-e), /aɪ/ (i-e), /әʊ/ (o-e), /u:/ (u-e))

3.1 Recognise words in linear and non-linear texts by using


Main Content Standard knowledge of sounds of letters
3.1.1 Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet
-3.1.3 Recognise and sound out with some support beginning, medial
Com. Content Standard and final sounds in a word-3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC)- 3.1.4
Segment phonemes
4.1 Form letters and words in neat legible print using
Main Learning Standard
cursive writing
4.1.2 i) Form upper and lower case letters of regular size and shape -
ii) write letters and words in a straight line from left to right with
Com. Learning Standard regular spaces between words and spaces-iii) copy letters and
familiar high frequency words and phrases correctly
CROSS CURRICULAR ELEMENT : Language
LEARNING OBJECTIVE(S): By the end of the lesson, pupils will be able to
Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet

21st Century Activities Resources


Hot Seat LINUS book Circle Map
. Activity book .
Learning Outline
1. Teacher asks the pupils to say the phonics for the phonics given.
2. (a_e, e_e, i_e, o_e, u_e)
Pre-lesson 3. Teacher also asks the pupils to show gestures to help them remember the
words

Lesson Delivery Post Lesson


4. Teacher show flash cards for target 8. Template 2 are given a homework for
words. enrichment.
5. For each cards, teacher will introduce
the phonics together with the gestures.
6. Teacher guide the pupils to blend the
phonics together with consonant to
produce a new words.
7. Teacher will use a picture card to help
the pupils to understand better.
REFLECTION
____/____ of pupils able to achieve the LO and given enrichment exercise(s).
____/____ of pupils able to achieve the LO and given remedial exercise(s).
*Today's lesson will be carried forward due to : Click and choose reason here >
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 Khamis 17/1/2019 4 1140-1240 MATEMATIK

BIDANG : Nombor dan Operasi UNIT: 2 : Tambah dalam lingkungan 100 000
TAJUK Tambah
STANDARD
2.1 Penambahan sebarang dua hingga empat nombor
KANDUNGAN
STANDARD 2.1(i) Menambah sebarang dua, tiga, empat nombor hingga lima digit hasil tambahnya hingga
PEMBELAJARAN 100 000 dengan menggunakan pelbagai strategi termasuk membuat anggaran.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. Menambah sebarang dua, tiga, empat nombor hingga lima digit hasil tambahnya hingga
PEMBELAJARAN
100 000 dengan menggunakan pelbagai strategi termasuk membuat anggaran.
Murid berjaya menambah sebarang dua, tiga dan empat nombor hingga lima digit hasil
KRITERIA
tambahnya hingga 100 00 dengan menggunakan pelbagai strategi termasuk membuat
KEJAYAAN
anggaran.
1. Murid memerhati situasi dalam buku teks dan mengaitkan dengan situasi lain yang
melibatkan penambahan.
2. Murid bercerita tentang pengalaman melawat ke sesuatu tempat yang boleh dikaitkan
dengan penambahan. (PAK21)
3. Murid diterangkan cara menyelesaikan masalah penambahan menggunakan carta nilai
AKTIVITI PDPC
tempat dank ad nombor.
4. Murid menjawab 10 soalan yang diberi oleh secara berpasangan. (PAK21)
5. Murid menjawab soalan Cabar Minda dan berbincang jawapan dengan guru. (KBAT)
6. Murid membuat latihan Asuh Minda dalam buku latihan.
7. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.

Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)


AKTIVITI PAK-21
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)
BAHAN BANTU
Balang berisi coklat, Buku teks halaman 17-21.
BELAJAR
KBAT Menganalisis

EMK Nilai murni


NILAI Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

0720-0820 Teknologi Maklumat &


2 Jumaat 18/1/2019 4 Komunikasi
60 minit

MODUL UNIT / TAJUK

1. Dunia komputer Unit 1: Komputer Dan Fungsinya

STANDARD KANDUNGAN 1.0 Memperihal komputer dan fungsinya.


1.3 Mengenal bahagian-bahagian penting komputer.
STANDARD
1.4 Menunjukkan komponen pada unit system seperti port input dan output, pemacu cakera
PEMBELAJARAN
liut, pemacu cakera optik, dan soket input arus ulang alik(AC).

Pada akhir PdPC murid akan dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyenaraikan bahagian-bahagian penting komputer.

2. Melabelkan port-port input dan output.

Murid berjaya melabelkan 4 bahagian penting computer dan melabelkan 4 daripada 6 port-
KRITERIA KEJAYAAN port input/output yang terdapat di belakang Sistem Unit.

1. Murid perlu berada di hadapan komputer.

2. Murid memerhatikan dan teliti bahagian-bahagian penting pada komputer tersebut.

3. Guru menunjukkan bahagian-bahagian penting seperti monitor, sistem unit, papan


kekunci, tetikus, fon telinga, mikrofon dan pembesar suara.

4. Guru menunjukkan komponen penting pada sistem unit seperti pemacu cakera liut,
pemacu cakera optik, port USB, port monitor, port PS2, port audio dan soket input arus ulang
AKTIVITI alik (AC).
PDPC 5. Murid menyatakan bahagian-bahagian komputer dan komponen-komponen pada sistem
unit dalam peta i-think. (KBAT)

6. Dalam kumpulan, murid dikehendaki bermain permainan bahasa isyarat dengan


melakonkan watak bisu sebagai monitor, sistem unit, papan kekunci, tetikus, fon telinga,
mikrofon dan pembesar suara. (PAK21)

7. Murid dari kumpulan lain meneka watak yang dilakon dalam permainan bahasa isyarat
tersebut.(PAK21)
8. Murid membuat lembaran kerja dan guru membuat rumasan hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Role-Play (Main peranan) Colaboration (Kolaborasi)


- Unit system
BBB
- Carta

KBAT Mengaplikasi Menganalisis √ Menilai Mencipta


- Disiplin
ELEMEN MERENTAS NILAI MURNI
- Hormat-menghormati
KURIKULUM
KREATIVITI - Maklumat baru

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih / Peta buih berganda

I-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

TAHAP PENGUASAAN - Soalan (lisan atau bertulis)


2 PENTAKSIRAN /PENILAIAN
(PBS) - Hasil kerja murid

KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.

Nama : .................................................................. Tahun : .....................

Lembaran Kerja. (Penilaian pengajaran dan pembelajaran)

A. Labelkan Bahagian-Bahagian Penting Komputer.


B. Labelkan port-port input/output yang terdapat di belakang Sistem Unit.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

0750-0820 Pendidikan
2 Jumaat 18/1/2019 6 Muzik
60 minit

TOPIK UNIT 1 : ALAT MUZIK IMPROVISASI

MODUL Pengalaman Muzikal

TAJUK Nyanyian - Pic

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoir

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Bernyanyi dengan pic yang betul.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Murid menyanyikan latihan pic sebutan dan artikulasi yang betul mengikut tempo.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyanyikan latihan pic sebutan dan artikulasi yang betul mengikut tempo.

1. Murid mendengar audio dan ajuk pic dengan sebutan la (Latihan 1,2,3,4 dan 5)
2. Murid membuat latihan ajuk pic dan ajuk melodi dengan sebutan yang lain seperti lu,
li, mi dan mu. (KBAT)
3. Murid mendengar lagu Buah Tempatan.
AKTIVITI 4. Murid secara berpasangan, menyanyikan lagu Buah Tempatan dengan sebutan la atau
li untuk mendapatkan pic yang betul. (PAK21)
PDPC
5. Murid menyanyikan lagu tersebut dengan pic yang betul.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan membuat latihan dalam kumpulan.
7. Murid membuat persembahan di hadapan kelas. (PAK21)
8. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi) Presentations (Persembahan)- berkumpulan.

BBB Buku teks (m/s 6-7)

EMK Kreativiti dan Inovasi

KBAT Mengaplikasi

NILAI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 PENTAKSIRAN /PENILAIAN Persembahan

KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MUZIK TAHUN 3

Tarikh 16 JANUARI 2019

Kelas 3 AMAL

Masa 1210-1240

Modul Kemahiran seni muzik

Standard Kandungan 2.2 Kemahiran Seni Muzik


2.2.2 Bernyanyi dengan pic yang betul.
Standard Pembelajaran
2.2.3 Bernyanyi mengikut tempo.

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

Objektif Pembelajaran -menyanyi lagu kita satu keluarga sambil membuat gerakan.

1. Latihan memanaskan suara selama 5 minti sebelum menyanyikan


lagu.

2. Seterusnya, latihan mengajuk melodi dilakukan bersama murid untuk


lagu Kita satu keluarga,(Audio 9)

3. Menyanyikan lagu Kita satu keluarga dengan pic dan tempo yang
Aktiviti betul.

4. Latihan menepuk detik lagu Kita satu keluarga.

5. Menyanyikan lagu kita satu keluarga dengan tempo muzik yang


lambat dan cepat.

6. Menyanyikan lagu dalm kumpulan.

EMK Bahasa , nilai murni, mengaplikasi.

BBM Microfon dan speaker.

Soalan (Bertulis atau lisan)


Penilaian P&P

Refleksi Pada akhir pengajaran;


______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid
yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.

PdP ditunda
kerana…………………………………………...................................

ENGLISH LESSON PLAN YEAR 2 CEFR


Week 2 Class Time
Day Attendance
Date Lesson 10 Focus Reading and Writing
Theme Topic
Unit 28 Jane and the Crane , Unit 29 Steve and Pete , Unit
World of Self, Family and Friends 30 Fried rice and lime Juice , Unit 31 North Pole Dream ,
Unit 34 Don’t be Rude
Row o :/eɪ/ (a-e), /i:/ (e-e), /aɪ/ (i-e), /әʊ/ (o-e), /u:/ (u-e)
Language/ Grammar focus
Main Content Standard 4.1 Form letters and words in neat legible print using cursive writing
4.1.2 i) Form upper and lower case letters of regular size and shape-
ii) write letters and words in a straight line from left to right with
Com. Content Standard regular spaces between words and spaces-iii) copy letters and
familiar high frequency words and phrases correctly
3.1 Recognise words in linear and non-linear texts by
Main Learning Standard
using knowledge of sounds of letters
3.1.1 Identify and recognise the shapes of the letters in the alphabet-
3.1.2 Recognise and sound out with support beginning, medial and
Com. Learning Standard final sounds in a word - 3.1.3 Blend phonemes (CVC, CCVC) -3.1.4
Segment phonemes
CROSS CURRICULAR ELEMENT : Language
LEARNING OBJECTIVE(S): By the end of the lesson, pupils will be able to
Form upper and lower case letters of regular size and shape

21st Century Activities Resources


Hot Seat LINUS book Circle Map
. worksheets .
Learning Outline
1. Teacher asks recalls back the previous lesson.
2. (a_e, e_e, i_e, o_e, u_e). Pupils read out loud the flash card shown.
Pre-lesson 3. Teacher also asks the pupils to show gestures to help them remember the
words

Lesson Delivery Post Lesson


4. Teacher show flash cards for target words. Template 2 are given a
5. For each cards, teacher will introduce the homework for enrichment.
phonics together with the gestures.
6. Teacher guide the pupils to blend the
phonics together with consonant to
produce a new words.
7. Teacher will use a picture card to help the
pupils to understand better.
REFLECTION
____/____ of pupils able to achieve the LO and given enrichment exercise(s).
____/____ of pupils able to achieve the LO and given remedial exercise(s).
*Today's lesson will be carried forward due to : Click and choose reason here >
c
