Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Sains


Kelas : Tahun 5
Tarikh : 28.04.2016
Masa : 9.00 – 10.00 pagi ( 60 minit )
Bilangan murid : 20 orang

Tajuk : Musim

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

i) Mengenalpasti empat musim yang berbeza dengan betul.


ii) Murid dapat menerangkan ciri-ciri empat jenis musim yang berbeza dengan betul.

Kemahiran Proses Sains : memerhatikan, membuat inferens, meramalkan.

BBM : gambar(slide), jadual, video, kotak, lembaran kerja.

Pengetahuan Sedia ada : Murid mengetahui luar negara mempunyai musim yang pelbagai dan
berbeza.

Pendekatan : Konstruktivisme

Nilai-nilai : Berani mencuba, jujur, patuh pada arahan, jujur, hormat menghormati, minat dan
bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling, menghargai keseimbangan alam
semulajadi, yakin, bekerjasama.

Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif : Menjanakan idea, menghubungkaitkan, meramalkan,


membandingkan dan membezakan
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi 4 Musim : 1.Guru menunjukkan sebuah 1.Murid mengenalpasti Strategi/Kaedah :
(5 minit) Musim panas gambar (lampiran 1) dan perbezaan dan berpusatkan murid
Musim sejuk meminta murid untuk memberikan pendapat
Musim luruh mengenalpasti apakah yang mereka kepada guru. BBM : gambar(slide)
Musim bunga mereka dapat melihat dalam
gambar tersebut. Guru juga Nilai:
meminta murid untuk semangat, patuh pada
mengenalpasti perbezaan yang arahan
dapat dikenalpasti dalam
gambar yang ditunjukkan. KBKK : Menjanakan idea
2.Guru menunjukkan gambar
dengan menggunakan slide.
3. Guru berbincang dan dengan
jawapan murid memperkenalkan
tajuk pdp.
Pencetusan 4 musim : 1. Guru membahagikan murid 1.murid berbincang Strategi/Kaedah :
Idea Musim panas kepada beberapa kumpulan. dan bergerak dalam berpusatkan murid
(10minit) Musim sejuk 2. Guru menyediakan sebuah kumpulan.
Musim luruh jadual dan memberikannya 2. Wakil dari setiap BBM : jadual
Musim bunga kepada setiap kumpulan. kumpulan menulis
3. Guru menggalakkan murid ramalan mereka di atas Nilai : jujur, hormat
Musim berbincang dalam kumpulan jadual yang disediakan menghormati
tentang nama setiap musim oleh guru.
Tarikh
dan jangka masa berlakunya KBKK : menjanakan
berlaku
keempat-empat musim dan idea, meramalkan
menulis dalam jadual yang
diberikan.
4. Guru meminta wakil
daripada setiap untuk datang
ke hadapan dan menampal
ramalan mereka di atas
papan putih.
Penstrukturan Ciri-ciri empat jenis musim : 1.Guru menayangkan sebuah 1. Murid melihat video Strategi/Teknik :
berpusatkan murid
semula idea Musim panas – 21 Jun video yang berkaitan empat yang ditayangkan dan
(20minit) Musim sejuk - 22 Disember jenis musim yang berbeza. mengenalpasti ciri-ciri BBM : video
Musim luruh – 23 September 2.Guru menyuruh murid untuk musim lalu berbincang
Nilai : minat dan bersifat
Musim bunga – 20/21 Mac mengenalpasti perbezaan ciri- dengan guru. ingin tahu tentang alam
sekeliling
ciri setiap musim yang dapat
dilihat dalam video yang
KBKK :
ditayangkan.
menjanakan idea,
3. Guru menjelaskan tentang membandingkan dan
membezakan
setiap musim dan ciri-cirinya
yang ditunjukkan dalam video
dengan lebih teliti.
4. Guru meminta murid untuk
merujuk kembali dan
membandingkan ramalan tarikh
berlaku setiap musim yang telah
dibuat terlebih dahulu.
5. Guru berbincang dan
membetulkan ramalan murid
yang berbeza.
Aplikasi Idea Empat musim yang berbeza : 1. guru memanggail wakil 1.Murid berbincang Strategi/Kaedah :
(15minit) Musim panas dari setiap kumpulan dan bergerak dalam berpusatkan murid
Musim sejuk untuk tampil ke hadapan. kumpulan masing-
Musim luruh 2. Guru menyediakan masing. BBM : kotak yang diisi
Musim bunga sebuah kotak yang diisi 2. Murid kertas tugasan
dengan 4 helaian kertas membentangkan hasil
tugasan yang perlu ciptaan lagu dalam Nilai: berani, yakin,
dibuat. kumpulan masing- bekerjasama
3. Guru meminta murid masing.
untuk mengambil satu KBKK : menjanakan
kertas dari dalam kotak idea, mengaplikasikan
tanpa melihatnya.
4. Guru mengarahkan
murid untuk mencipta
sebuah lagu berdasarkan
musim dan ciri-cirinya.
5. Murid diberikan masa
selama 5 minit untuk
mencipta lagu masing-
masing dalam kumpulan.
Penutup 4 musim : 1. Guru mengedarkan lembaran 1.Murid memberikan Strategi/Teknik :
berpusatkan murid
(5minit) Musim panas kerja yang mengandungi soalan- jawapan dan
Rumusan Musim sejuk soalan tentang empat jenis membetulkannya jika BBM : lembaran kerja
Musim luruh musim yang berbeza. salah.
Nilai :
Musim bunga 2. Guru memilih murid secara Menghargai
keseimbangan alam
rawak dan meminta untuk
semulajadi
membaca soalan lalu
memberikan jawapannya.
KBKK :
3. Guru berbincang dengan mengaplikasikan
murid jawapan bagi setiap
soalan.
Guru menekankan nilai murni
bahawa kita perlu menghargai
keseimbangan alam semulajadi
supaya kejadian empat musim
ini dapat dikekalkan.
PPIK 1:
Mengkaji Kitaran Air
PPIK 2:
Mengkaji Musim
