s st = =
2 2
230 N/mm wt. of concrete = 25000 N/mm
s cbc = = 7 N/mm3
m = 13.33
m*c 13.33 x 7
k= = = 0.289
m*c+sst 13.33 x 7 + 230
j=1-k/3 = 1 - 0.289 / 3 = 0.904
R=1/2xc x j x k = 0.5 x 7 x 0.904 x 0.289 = 0.913
2 Diamension of base:-
sin b = 0.276 cos b = 0.961 tanb = 0.287
Sin F = 0.5 Cos F = 0.866
x 0.38 x 0.961
b = 5.00 = 2.62 m
( 1 - 0.30 )x( 1 + 0.90 )
The base width from the considration of sliding is given by Eq.
0.7HKa 0.7 x 5.00 x 0.38
b = = = 3.80 m
(1-a) m ( 1 - 0.30 )x 0.5
This width is excessive. Normal practice is to provide b between 0.4 to 0.6 H .
Taking maximum value of H = 0.6 b = 0.60 x 5.00 = 3.00 m
Hence Provided b = 3.00 m
The wall will be unsafe against sliding. This will be made safe by providing a shear Key at base .
Width of toe slab = a x b = 0.30 x 3.00 = 0.90 m Provided toe slab = 1.00 m
Let the thickness of base be = H/12 = 5.00 / 12 = 0.42 or say = 0.40 m for design
Hence width of heel slab = 3.00 - 0.40 - 1.00 = 1.60 m purpose
3 Thickness of stem:-
Heigth AB = 5.00 - 0.40 = 4.60 m consider 1 m length of retaining wall
Kxy x H12 0.38 x 18 x( 4.60 )2
Maximum Bending momentat B = = = 72.27 Kn-m
2 2
Hence the horizontal earth pressure is P H = P cos b = 72.27 x 0.961 = 69 kN
H1 4.60
B.M. at B = PH x
= 69.00 x = 105.8 kN
3 3
BM 105.80 x 10 6
Effective depth required = = = 340 mm
Rxb 0.913 x 1000
Keep d = 350 mm and total thickness = 350 + 60 = 410 mm
Assuming that 12 mm F bar will be used. a nominal cover of = 60 - 6 = 54 mm
Reduce the total thickness = 300 mm at top so that effective depth of = 240 mm
69 x 1000
tv = = 0.197 N/mm2 > tc even at mimum steel
1000 x 350
4 Stability of wall:-
Length of heel slab = 3.00 - 1.00 - 0.41 = 1.59 m
Height H2= H1+Ls tan b = 4.60 + 1.59 x 0.287 = 5.06 m
Height H = 5.06 + 0.40 = 5.46 m
2
Ka x y x H 0.38 x 18 x( 5.46 )2
Earth pressure p= = = 101.66 kN ..(2)
2 2
Its horizontal and vertical component are
PH = P cos b = 101.66 x 0.961 = 97.71 kN
PV = P sin b 101.66 x 0.276 = 28.02 kN
P is acting on vertical face IG, at H/3 and hence Pv , will act the vertical line
Full dimension wall is shown in fig 1a
Let W 1 = weight of rectangular portion of stem
w2 = weight of triangular portion of stem
w3 = weight of base slab
w4 = weight of soil on heel slab.
The calculation are arrenged in Table
Detail force(kN) lever arm Moment about toe (KN-m)
w1 1 x 0.30 x 4.60 x 25 = 34.5 1.26 43.47
w2 1/2 x 0.11 x 4.60 x 25 = 6.33 1.055 6.67
w3 1 x 3.00 x 0.40 x 25 = 30 1.5 45
w4 1 x 1.60 x 4.83 x 18 = 139.04 2.2 305.90
w5 Pv = 28.02 3.00 84.05
Sw = 237.89 total MR 485.09
Total resisting moment = 485.09 kN-m ..(1)
Over turning 5
Over turning moment Mo = 101.7 x = 184.9 kN-m
3
485.09
\ F.S. against over turning = = 2.62 > 2 Hence safe
184.879
mSw 0.5 x 237.89
F.S. against Sliding = = = 1.22 < 1.5
PH 97.71
Hence not safe , To make safe against sliding will have to provide shear key
This is much lessthan the B.M. on slab. However, we keep the same depth, as that toe slab,i.e.
d= 240 mm and D 300 mm, reducing it to 300 mm at edge
6 6
BM x 10 58.53 x 10
Ast = = = 1174 mm2
sst x j x D 230 x 0.904 x 240
57.33 x 1000
tv = = 0.239 N/mm2 < tc even at mimum steel
1000 x 240
P D2 3.14 x ( 10 ) '2
Using 10 mm F bars, Area = = = 78.5 mm2
4 4
1000 x 78.5
\ Spacing = = 67 mm say = 60 mm c/c
1174
Hence provided these @ 60 mm c/c at the top of keep slab. Take the reinforcement into toe
from a distance of 45 x D = 45 x 10 = 450 mm to the left of B and end should
0.12 240 + 300 hook
Distribution steel = x 1000 x = 324 mm2
100 2
P D2 3.14 x ( 8 )'2
Using 8 mm F bars, Area = = = 50 mm2
4 4
1000x 50
\ Spacing = = 155 mm say = 150 mm c/c
324
Nomber of Bars = Ast/A = 1174 / 79 = 14.96 say = 15 No.
Hence Provided 15 bars of 10 mm F at Bottom
15 x 79
% of steel provided = x 100 = 0.40 %
1000 x 300
shear force 57.33 x 1000
Shear stress t v = = = 0.24 N/mm2
Beam Ht.x beam w t. 1000 x 240
Permissible shear stress for 0.40 % steel provided t c = 0.26 N/mm2 (See Table 3.1)
If tc > tvhence safe here 0.26 > 0.24 Hence Safe
B.M. at B =
S.F. x H1
=
x 4.70
75.44
= 118.19 kN-m
3 3
Keep effective depth d = 350 mm and total thickness = 350 + 60 = 410 mm
Reduce the total thickness to = 200 mm or 0.20 m at edge
6
118.19 x 10
Ast = BMx100/sstxjxD= = 1625 mm2
230 x 0.904 x 350
P D2 3.14 x ( 12 )'2
Using 12 mm F bars, Area = = = 113 mm2
4 4
1000 x 113
\ Spacing = = 70 mm say = 60 mm c/c
1625
113
Actual A S provided = 1000 x = 1884 mm2
60
Bend these bars into toe slab, to serve as reiforcement there. Sufficient devlopment length ia available.
Between A and B some of bars can be curtailed. Cosider a section at depth below the top of stem
The wall is in unsafe in sliding, and hence shear key will be provided below the stem as shown in fig.
Let u sprovide ashear key 300 x 410 Let Pp be the intensity of passive pressure devloped
in front of key this intencity Pp depend upon the soil pressure P in front of the key
Pp = KpP = 1/Ka= 1/ 0.38 = 2.64 x 91.88 = 242.12 kN/m3
\ total passive pressure P p = Pp x a = 242.12 x 0.30 = 72.64 kN
18 `
Sliding force at level GJ = 0.38 x x 5.76 x cos b
2.00
or PH = 3.42 x( 5.76 )2x 0.961 = ##### kN ….(2)
Weight of the soil between bottom of the base and GJ = 3.00 x 18 x 0.30 = 16.20 kN
\ SW = 237.89 + 16.20 = 254.09 kN Refer force calculation table
Hence equilibrium of wall, permitting F.S. = 1.5 against sliding we have
m Sw+Pp 0.5 x 254.09 + 72.64
1.5 = = = 1.84 > 1.5 Hence safe
PH 108.76
However, provided minimum value of a = 300 mm. Keep width of key 410 mm (equal to stem width)
it should be noted that passive pressure taken into account above will be devloped only when
length a1 given below is avilable in front of key ;
F where (45 + F/2) =
a1 = a tan F = a tan x 45 + = a k p
2 shearing angle of passive resistance
\ a1 = 0.3 x ( 2.64 )1/2
a1 = 0.487 m Actual length of the slab available = DE = 1.00 m
Hence satisfactory.
Now size of key = 300 x 410 mm
Actual force to be resisted by the key at F.S. 1.5 is = 1.5P H - mSW
= 1.5 x ##### - 0.5 x 254.09
= 36.09 kN
36.09 x 1000
\ shear stress = = 0.120 N/mm2
300 x 1000
36.09 x 150 x 1000
Bending stress =
1/6 x 1000 x( 300 )2
0.36 2
= N/mm Hence safe
Since concrete can take this much of tensile stress, no special reinforcement is necessary for the shear key