Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 4 Kristal

Tarikh : 3 Oktober 2018

Hari : Isnin

Masa : 8:40 pagi hingga 9:40 pagi

Bilangan murid : 8 orang

Kumpulan 1 : 3 orang

Kumpulan 2 : 5 orang

Tema/ Tajuk : Benda

Tunjang Utama : Kemahiran Menulis

Standard Kandungan : 4.1 Menulis secara mekanis

Standard Pembelajaran: 4.1.9 Menulis perkataan KVKK+KVKK

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mempelajari perkataan KVKK + KVKK

Hasil Pembelajaran :-

Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :

Kumpulan 1 :

1. Menulis 4 daripada 5 perkataan KVKK+KVKK dengan betul.


2. Memegang pensel dengan betul

Kumpulan 2 :

1. Menulis 3 daripada 5 perkataan KVKK+KVKK dengan betul.


2. Memegang pensel dengan betul..

Tunjang Lain Yang Disepadukan : Komunikasi dan Perkembangan Fizikal

Elemen Merentas Kurikulum : Kemahiran berfikir

Penggabungjalinan Kemahiran : Kemahiran bertutur dan kemahiran menulis

Unsur Terapi : Muzik, Seni dan Main

Penyerapan Nilai : Kerjasama

Kemahiran Berfikir (KBKK) : Bersoal jawab dengan soalan yang diberi oleh guru
BBM/ Resos : kertas lukisan, warna air, span, slaid perkataan KVKK+KVKK, kad bergambar,
kad perkataan, kon, ketingting, bola pingpong, sudu, roda perkataan, soalan kuiz, mini
whiteboard, pen marker
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pemudahcaraan Catatan

Set induksi Resis gambar pingpong 1. Salah seorang murid diminta untuk tampil ke Teknik : resis
( 5 minit ) hadapan dan membuat silap mata. Terapi : seni
Nilai : inkuiri
2. Murid tersebut dikehendaki untuk mengambil span
BBM : gambar
dan membuat aktiviti resis di atas kertas yang pingpong, warna air,
disediakan. span, lilin

3. Semua murid diminta untuk meneka gambar yang


timbul.
4. Guru mengaitkan aktiviti yang dilakukan dengan
pembelajaran hari ini.
Langkah 1 Pengukuhan perkataan 6. Murid ditunjukkan kad bergambar yang Teknik : Pandang sebut
( 15 minit ) KVKK+KVKK Terapi : -
mengandungi perkataan KVKK+KVKK
Nilai : semangat
1. tang+lung 7. Murid mengeja dan membatang perkataan yang
BBM : kad bergambar,
2. kang+kung
ditunjukkan oleh guru mengikut sebutan guru. kad perkataan
3. ping+pong
4. long+kang 8. Murid mengeja dan membatang perkataan yang
5. tung+gang
ditunjukkan tanpa bantuan guru.
9. Sesi soal jawab murid bersama guru mengenai
perkataan KVKK+KVKK

Langkah 2 Kembara Roda Impian 1. Murid diminta untuk beratur bagi bermain aktiviti ini Teknik : bermain
( 20 minit ) Terapi : main
kerana aktiviti ini dilaksanakan di luar bilik darjah.
Nilai : fokus
2. Murid akan beratur mengikut giliran masing-masing
BBM : kon, sudu, bola
bagi melaksanakan aktiviti ini. pingpong, ketingting,
3. Murid yang pertama, dikehendaki untuk melepasi kad bergambar, kad
stesen membawa bola pingpong bersama sudu perkataan, roda
perkataan, mini
menggunakan mulut.
whiteboard, pen marker
Stesen 4. Selepas itu, murid dikehendaki untuk ke stesen
1 kedua iaitu melakukan aktiviti ketingting.
5. Selepas melaksanakan kedua-dua aktiviti tersebut
murid dikehendaki untuk memutar roda impian yang
mengandungi kad gambar perkataan KVKK + KVKK.
6. Murid diminta untuk menampal dan menulis
perkataan yang diperoleh pada mini whiteboard
Stesen yang disediakan.
2
7. Selesai menulis, murid diminta untuk mengeja dan
membatang perkataan KVKK+KVKK yang diperoleh.
8. Aktiviti ini diulang sebanyak dua kali bagi setiap
orang.
9. Guru membetulkan sekiranya murid melakukan
kesalahan bacaan.
Stesen
3

Langkah 3 Aktiviti pengukuhan Quizizz 1. Guru memberikan soalan kuiz kepada setiap orang Teknik : Latihan
(15 minit)
(penilaian ) murid. Terapi : -
2. Murid dikehendaki untuk menjawab soalan kuiz di Nilai : Kerjasama
dalam laman sesawang Quizizz. BBM : soalan kuiz
3. Murid yang berjaya menjawab dengan betul akan
diberi peneguhan positif oleh guru.
Penutup Soal jawab 1. Murid bersoal jawab bersama guru berkenaan Teknik :penyoalan
( 5 minit ) Terapi :-
dengan pembelajaran hari ini.
Nilai :mendengar
2. Murid dikehendaki untuk mengimbas kembali apa
arahan
yang telah dipelajari. BBM :-
3. Guru menyimpul pembelajaran pada hari ini.
