Anda di halaman 1dari 8

SENARAI SEMAK RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI TAHUN 5

MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK

TAJUK OBJEKTIF PEMBELAJARAN


(STANDARD KANDUNGAN) (STANDARD PEMEBLAJARAN)

STRATEGI PENGAJANRAN DAN PEMBELAJARAN TMK KBAT


Pembelajaran Kendiri Penyelesaian Masalah Mengaplikasi
Kolaboratif Pembelajaran Masteri Menganalisis
Pembelajaran berasaskan Projek Konstruktivisme Menilai
Inkuiri Penemuan Pembelajaran Penerokaan Mencipta
EMK PENTAKSIRAN PETA PEMIKIRAN
Kelestarian Alam Sekitar Rubrik Peta Bulatan
Nilai Murni Pemerhatian Peta Buih
Bahasa Persembahan Peta Buih Berganda
Sains dan Teknologi Anekdot Peta Pokok
Patriotisme Kuiz dan Ujian Peta Dakap
Kreativiti dan Inovasi Portfolio Peta Alir
Keusahawanan Simulasi Peta Pelbagai Alir
TMK Peta Titi
Kelestarian Global
Pendidikan Kewangan
BBM MOD PENGGUNAAN TMK
Lembaran kerja Murid Menggunakan TMK
Modul, Buku Teks, Rujukan Guru dan Murid Menggunakan TMK
Perkakasan Komputer Guru Menggunakan TMK
Perisian Sistem -
Windows
Perisian Aplikasi -
Perisian Microsoft Office
Perisian Utiliti :
Paint, Audacity
Lain-lain
Catatan : Sila √ ruangan yang berkaitan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI TAHUN 5

Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi


Kelas : 5 Karisma
Bilangan Murid : 21 Orang
Tarikh/Hari : 17 Julai 2017/ Isnin
Masa : 11.20 pagi – 12.20 tengah hari(30 minit x 2 Sesi Pengajaran)
Tema/Topik/Fokus : Dunia Pangkalan Data
Standard Kandungan : 2.0 Mengenali sistem pangkalan data
Standard Pembelajaran : 2.1 Menerangkan maksud pangkalan data
2.2 Menyatakan contoh pangkalan data seperti Sistem Perpustakaan, Buku Alamat Murid dan
Sistem Maklumat Murid.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu proses menjadikan data sebagai maklumat pada sesi pembelajaran sebelumnya.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat
1. Melengkapkan satu peta pemikiran iaitu peta buih tentang kelebihan menggunakan
sistem pangkalan data.
2. Mengisi jadual Aktiviti Satu dengan jenis-jenis pangkalan data dengan lengkap.
3. Mengisi jadual Aktiviti Dua dengan bentuk-bentuk data dengan lengkap.
4. Menjawab 4 daripada 8 soalan isi tempat kosong dengan betul.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : 1. Kreativiti dan inovatif:
 Maklumat baru
 Menjana idea
2. Nilai murni:
 Disiplin
 Bertanggungjawab
3. TMK:
 Belajar Mengenai TMK
Mod Penggunaan TMK Guru Menggunakan TMK
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kolaboratif dan Penyelesaian Masalah
Bahan Bantu Mengajar : 1. Laptop
2. LCD Projektor
3. Kertas mahjung
4. Lembaran kerja
5. Gambar
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa (minit)
Set Induksi 1. Guru menayangkan sebuah contoh sistem Kreativiti dan
PENGERTIAN SISTEM PANGKALAN DATA
(5 minit) pangkalan data kepada murid-murid. Inovasi:
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang Menjana idea
contoh sistem pangkalan data tersebut
 Apakah yang dimaksudkan dengan BBM:
pangkalan data? LCD Projektor,
 Apakah maklumat yang boleh Laptop, Gambar
diperoleh daripada gambar tersebut?
3. Murid dibimbing oleh guru mengenai maksud
dan fungsi sistem pangkalan data.

Langkah 1 1. Guru menerangkan kelebihan apabila Kreativiti dan


MENGENALPASTI KELEBIHAN
(15 minit) menggunakan sistem pangkalan data kepada Inovasi:
MENGGUNAKAN PANGKALAN DATA
murid-murid. Menjana idea
2. Guru membahagikan murid-murid ke dalam
kumpulan. Strategi :
3. Setiap kumpulan diberi sehelai kertas Kolaboratif dan
mahjung. penyelesaian
4. Murid dikehendaki berbincang dan masalah
menyenaraikan kelebihan menggunakan
pangkalan data sebagai tempat untuk KBAT :
menyimpan maklumat dengan menggunakan Menganalisis
peta buih.
5. Guru memilih secara rawak sebuah Nilai Murni:
kumpulan untuk membentangkan hasil kerja Bertoleransi,
mereka. bekerjasama,

BBM: Kertas
mahjung

TMK :
Belajar Mengenai
TMK

Langkah 2 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang Kreativiti dan


MENGENALPASTI CONTOH PANGKALAN
(20 minit) apakah contoh lain yang menggunakan Inovasi:
DATA DAN BENTUK DATA
sistem pangkalan data. Menjana idea
Aktiviti 1:
 Apakah contoh lain yang turut Penyelesaian

BIL JENIS PANGKALAN DATA menggunakan sistem pangkalan Masalah


data?
1.  Apakah kegunaan sistem pangkalan
data tersebut? Strategi :
2.
Pembelajaran

3. penerokaan
2. Guru berbincang dengan murid dengan
4.
memberikan contoh sistem pangkalan data KBAT :
5. yang ada. Menganalisis
3. Guru menerangkan bentuk data yang
dimasukkan ke dalam sistem pangkalan data Pentaksiran :
Aktiviti 2: sehingga menghasilkan maklumat. Kuiz
4. Guru memberi jadual mengenai contoh
BENTUK DATA CONTOH
pangkalan data dan bentuk data kepada
murid.
5. Murid menyalin tersebut dan menjawab
soalan yang diberikan.

Langkah 3 1. Murid melengkapkan satu soalan isi tempat


PENILAIAN
(15 minit) kosong kepada murid-murid.
2. Guru memberi maklum balas terhadap
soalan yang telah dilaksanakan.
Penutup 1. Murid berkongsi apa yang dipelajari oleh
RUMUSAN ISI PELAJARAN
(5 minit) mereka.
Refleksi Guru Pelatih:
