Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang Menggambar Pemikir
Tema Alam Semulajadi
Tajuk Bunga / Kerja sepasukan
Aktiviti Lukisan
Bersifat ingin tahu
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi 1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Estetik Seni Kreatif Seni Berperinsip
1.1.1 Unsur 1.2.1 Media 1.3.1 1.4.1
Seni 1.2.1.1, 1.2.1.2 1.3.2 1.4.2 Bermaklumat
Standard 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.3.3 1.4.3
Pembelajaran 1.1.1.3 1.2.2 Teknik Penyayang / Prihatin
dan Proses
Patriotik
1.1.2 Prinsip 1.2.2.1 Teknik-
Rekaan Titik
1.1.2.1, 1.1.2.2 Strategi Pengajaran dan
Pada akhir pembelajaran, murid dapat; Pembelajaran
1. Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada lukisan. 5P
2. Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan. Penyelesaian masalah
Objektif Pembelajaran
3. Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya Pembelajaran berasaskan
secara kreatif. projek
4. Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
Pembelajaran kooperatif
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
Persepsi Estetik Pembelajaran kecergasan
 Guru menyatakan definisi lukisan. pelbagai
 Guru menunjukkan contoh lukisan teknik titik.
 Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada Pembelajaran Kontekstual
contoh lukisan teknik titik.
Pembelajaran
Aplikasi seni
Konstruktivisme
 Guru memperkenalkan dan menyatakan media yang akan
digunakan. Kemahiran Belajar Cara
Ringkasan Aktiviti  Guru menunjuk cara melakar gambar gubahan bunga dengan Belajar
memberikan penekanan pada komposisi.
 Guru menunjuk cara menghasilkan lukisan dengan teknik titik. Kajian Masa Depan
Ekspresi kreatif
Pembelajaran Akses
 Murid melakar dan menghasilkan karya dengan bimbingan guru.
Kendiri
 Murid menghasilkan karya mengikut kreativiti.
Apresiasi seni / Pembelajaran Luar Bilik
 Murid mempamerkan karya. Darjah
 Murid menceritakan pengalaman proses penghasilan karya.
 Memberi ulasan karya. Pembelajaran Masteri
Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan
Pendekatan Modular
berdasarkan empat standard kandungan.
Bahan Bantu Belajar 1. Alat – Tiada / Pendekatan Berpusatkan
2. Bahan - kertas lukisan dan pensel, pen marker atau pen gel atau
pen teknikal Murid
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh lukisan, bahan maujud, gambar
bunga

Lembaran kerja Strategi Pengajaran dan


Pentaksiran dan / Hasil kerja Pembelajaran Abad Ke-21
Penilaian: Pemerhatian
Kuiz Round Table
Lisan
Think, Pair, Share
Tugasan
Projek Hot seat

Pada akhir pengajaran; / Permainan

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ 3 stray and 1 stay
Refleksi
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembentangan
dalam sesi akan datang.
Main Peranan

Catatan Gallery Walk


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Peta I-Think
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Nyanyian
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Cuti Rehat / Cuti Sakit (KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


Ulasan Pentadbir
/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
