(CONSTRUCTION ORGANIZATTION)
REPORT ON:
RCC DESIGN & DRAWING OF PIER CAP,SUBSTRUCTURE
AND FOUNDATION OF ABUTMENT 2 OF PROPOSED ROB AT
TETELIA
DOCUMENT NO.: NFR/3853/DPR/2019/R0
CLIENT:
Dy. Chief Engineer/CON/MLG-II
N.F. RAILWAY,
CONSULTANT
General Input:
1. Finished Road level = 64.486 m
2. BOPC = 55.137 m
3. EGL at A2 = 58.4425 m
Super-Structure :
Type of Super Structure = 30 m Composite Girder (RDSO/B-11755/R)
1. C/C of Bearing = 30 m
2. Overall Length of Girder = 30.9 m
3. Overall Length of Deck Slab= 31.20 m
4. Bearing Center to Deck Edge = 0.6 m
5. Thickness of Deck Slab at end = 0.25 m
6. Haunch at end = ((100+117)/2)/1000 = 0.1085 m
7. Thickness of Deck Slab at middle = 0.289 m
8. Haunch at middle = 0.1 m
9. Thickness of Wearing Coat = 0.08 m
10. Depth of Girder (Excluding Deck) = (1.625+0.04+0.04) 1.705 m
11. Carriageway Width = 7.5 m
12. Crash Barrier width = 0.45 m
13. Width of Footpath = 0.75 m
14. Width of Railing = 0m
15. Total width of super-structure = 9.9 m
16. Height of Crash Barrier = 1.2 m
17. Expansion Gap = 0.08 m
18. Weight of Concrete in composite girder = 2130.4 kN
19. Weight of steel in composite girder = 1092.8 kN
20. Weight of Girder = Weight of Concrete+ Weight of Steel = = (2130.4+1092.8) (RDSO/B-11755/R,Alt 1)
= 3223.2 kN
21. Bottom of Girder = 64.486-0.08-0.289-0.1-1.705- 0.0625 =
= 62.250 m
Sub-Structure :
Foundation :
1. Type of Foundation = Pile Foundation
2. No of piles in longitudinal direction = 2
3. C/C distance between piles in longitudinal direction= 3.6 m
4. No of piles in transverse direction = 3
5. C/C distance between piles in Transverse direction= 4.2 m
6. No of Piles provided = 6 Nos
7. Dia of Pile Provided = 1.2 m
8. Length of Pile Provided = 32 m
Pile Cap :
1. Length of Pile Cap = (4.2x2 + 0.6x2 + 0.2x2) = 10 m
2. Width of Pile Cap = (3.6x2 + 0.15x2) = 5.1 m
3. Thickness of Pile Cap = 1.8 m
4. Weight of pile Cap = 10x5.1x1.8x25 = 2295 kN
Abutment Shaft :
1. Width of Abutment Shaft = 1.5 m
2. Length of Abutment Shaft = 9.9 m
3. Height of Abutment Shaft = 62.25-0.251-1-0.5-56.937 = 3.562 m
4. Weight of Abutment Shaft = 9.9x1.5x3.562x25 = 1322.393 kN
Abutment Cap :
1. Width of Abutment Cap = 9.9 m
2. Length of Abutment Cap = 1.83 m
4. Depth of Straignt Part of Abutment Cap for 30m Span = 1 m
5. Depth of Varrying Part of Abutment Cap = 0.5 m
Page 1 of 32
6. Weight of Abutment Cap = (9.9x1.83x1 + 0.5x(1.5+1.83)x0.5x9.9) x25
= 658.97 kN
2
7. Area of tappered portion of Cap = 0.5x0.5x(1.5+1.83) = 0.833 m
8. CG of tappered portion of cap from bottom of cap = 0.5/3 x ((2x1.83+1.5)/(1.5+1.83))
= 0.258
2
9. Area of Straight portion of Cap = (1.83x1) = 1.83 m
10. CG of Straight portion of cap from bottom of cap = 0.5+1/2
= 1m
11. CG of abutment Cap from bottom of cap = (0.833x0.258+1x1.83)/(0.833+1.83))
= 0.768 m
Dirt Wall:
1. Thikcness of Dirt wall = 0.4 m
2. Height of Dirt wall = 2.407 m
3. Length of dirt wall = 9.9 m
4. Weight of Dirt Wall = 0.4x2.407x9.9x25 = 238.293 kN
5. Distance of Dirt Wall CG from Abutment Center = 0.68 +0.4/2 =
= 0.88 m (on Opposite Side of Girder )
(Refer to the Sketch of Abutment on next
page)
Page 2 of 32
centre line of expansion gap
0.3 m 0.68 m
0.45 m
0.3 m
1.43 m
1m 1.83 m
GIRDER SIDE
0.5 m 0.75 m
3.562 m
1.5 m
TOPC = 56.937 m
1.8 m
5.1 m
BOPC = 55.137 m
Page 3 of 32
TOTAL QUANTITY OF STEEL IN GIRDER PORTION FOR 30m
Intermediate X Frame
Diagonal member(ANG3) ISA 100x100x12 Kg 60 2.0760 0.002259 0.28138 2208.84
Horizontal member(ANG2) ISA 100x100x12 Kg 60 2.0600 0.002259 0.27921 2191.82
4400.66
Intermediate Stiffener 200 x 20 x 1625 Kg 0 0.006000 0.00000 0.00
End Stiffener 200 x 20 x 1625 Kg 0 0.006000 0.00000 0.00
Weight given as per RDSO/B-11755/R for 30m composite girder = 109.3 Ton
Page 4 of 32
TOTAL QUANTITY OF CONCRETE IN GIRDER PORTION FOR 30m
= 6.5 m3
Weight given as per RDSO/B-11755/R for 30m composite girder = 193.05 Ton
Page 5 of 32
GIRDER DEPTH RDSO 30.0M
Depth of Steel Girder = 1625+40+40 = 1705 mm (RDSO/B-11755/3R)
Thickness of deck slab = 250 mm (RDSO/B-11755/3R)
Haunch = 108.5 mm
2.5% Camber for single directional slope((2500x1.5) = 94 mm
Thickness of wearing coat = 80 mm
Total depth from FRL to Bottom of girder = 2237.5 mm
F.R.L = 64.486 m
Bottom of Girder Level =64.486-2237.5/1000 = 62.250 m
BEARING HEIGHT
Height of bearing = 101 mm
lxb of bearing = 650x650 mm
= 1.692 m
Page 6 of 32
ANALYSIS OF ABUTMENT (A2)
FRL = 64.486 m
Levels at Abutments and Abutment locations
E.G.L. at Abutment A2 = 58.443 m
Calculation of height of frame at Abutment locations
The lowest E.G.L. at Abutment = 58.443 m
Placing bottom of pile cap at = 55.137 m
Top of pile cap level = 56.937 m Abutment
B.O.P.C = 55.137 m
Top of Abutment cap level Pile Cap
= 61.999 m
Top of bearing level/Bottom of Girder = 62.250 m
Hence, 62.25 - 56.937 = 5.313 m
Height of frame at Abutment locations = 5.313 m
Pile
Height of Abutment with cap = 5.062 m
Height of Pile-cap = 1.800 m
LOAD CALCULATIONS
PERMANENT ACTIONS
Self Weight/Dead Load
Wt. of deck with girder = 3223.2 kN Weight of Abutment cap = = 658.97 kN
Dead Load from super-structure = 1611.6 kN Weight of Abutment (Straight part) = = 1322.39 kN
Self Weight of Dirt Wall = 238 kN Total weight of Abutment = 1322.39 kN
Total weight of pile cap = = 2295.00 kN
VARIABLE ACTIONS
Vehicular Live Load
Page 7 of 32
1 Type of Loading = Class A train of vehicle.
A) One Span Loaded
Span, Le = 30.000 m Case - 1: One Lane / one span loaded.
Lc = 0.6 m Minimum Clearence = 150 mm
Expansion gap = 0.08 m Width of ground contact (In transverse direction) = 500 mm
Impact Factor = 1.207 Width of Footpath with crush barrier & kerb = 1200 mm
Width of carriageway = 7.50 m
114 114 68 68 68 68
1.2 4.3 3 3 3 16.10
4.95 eT 4.95
4.95 4.95
456
Page 8 of 32
2 Type of Loading = IRC class 70R Tracked
A) One Span Loaded
Case - 1: 70R Tracked
Span, Le = 30 m Minimum Clearence = 1200 mm
Lc = 0.6 m Width of ground contact = 840 mm
Expansion gap = 0.08 m Width of footpath with kerb & crash barrier = 1200 mm
Impact factor = 1.1 Width of carriageway = 7.50 m
0.600 30 0.600
Rb Ra
70R Tracked Loading 1.11
350 350
4.95 4.95
700
Maximum Reaction = Rb = (700X(30+0.6-4.57/2))/30
= 660.683 kN
Maximum Reaction = Rb = (After multiplying Impact Factor) =660.683x1.1 = 726.8 kN
0.600 30 0.600
Rb Ra
Maximum reaction = Rb = {80X17.2+120X(17.2+3.96)+120X(17.2+3.96+1.52)+170X(17.2+3.96+1.52+2.13)
+170(17.2+3.96+1.52+2.13+1.37)+170X(17.2+3.96+1.52+2.13+1.37+3.05)
+170X(17.2+3.96+1.52+2.13+1.37+3.05+1.37)}/30
= 849.207 kN
Maximum reaction = Rb (After multiplying Impact Factor) =849.207x1.21 = 1027.54 kN
4.95 4.95
340
max transverse eccentricity = eT = 7.5/2 -1.2-0.86-1.07/2 = 1.155 m
Page 9 of 32
4 Type of Loading = IRC Class SV Loading : Special Multi Axel Hydraulic Trailer Vehicle
( IRC:6-2017, _CLAUSE 204.5)
Loading= 20 nos. of wheels each 180 KN @ c/c 1.5 m for 28.5 M Span.
so,(28.5/1.5+1)= 20
hence for, 31.20 m Sapn = 20 no. of wheels
On left of Ra no. of wheels= 19 no. of wheels
CG of this 20 axle trailer load from any end of the load = 28.5/2 = 14.25 m
Rb = 1530 kN
Maximum reaction = (3600x(14.25+(2.1-0.6)))/30 = Ra = 1890 kN
Hence,Total Reaction Ra = 1890 kN
max longitudinal eccentricity = eL = 0.000 m
Page 10 of 32
Carriageway Live Load on Abutment Summary (TABLE 1)
Page 11 of 32
Longitudinal forces
1 Calculation of Braking Forces (TABLE 2)
Caused by braking of vehicles ……. (Ref. Cl. 211.5.1.1 of IRC 6-2017, page-43)
Case - I Case - II Case - III Case - IV
Considering the Abutment bearing as Fixed the friction forces are as below
μ = Coefficient of friction at the movable bearing = 0.05 (From IRC:6-2017 .Claus-211.5.1.1-page 44)
Rq = Reaction due to Live Load (Refer To Carriageway live Load summary Table 1, Page 9 of this booklet)
Rg = Reaction due to Dead Load = 1611.6 KN (Dead Load coming from bearing)
μRg = 0.05x1611.6 = 80.58 kN
Page 12 of 32
Calculation of WIND LOAD
Wind Calculation: (Clasue 209.2,IRC:6-2017,Page - 33)
Plain Terrain
Terrain with Obstruction
H (m) Vz (m/s) Pz (N/m2) Vz (m/s) Pz (N/m2)
Upto 10m 27.8 463.7 17.8 190.5
15 29.20 512.50 19.60 230.50 Super Structure: (Clause 209.3.3,Page-35,IRC:6-2017)
(From Table 12,Page -33,IRC:6-2017) Gust Factor = G 2.00
In this case,H = 7.244 m Deck Type = deck supported by plate girder
Vz = 50/33x27.8 = 42.121 m/s no. of girder = more than two
Pz = (50/33)^2 x463.7 = 1064.51 N/m2 d = Depth of windward girder = 1.705 m
c = C/C distance of adjacent girder = 2.5 m
Drag Coefficient
2x(1+2.5/20x1.705) 2.147
[a] Wind Force on superstructure: C D=
i) Transverse wind force (FT) :
Solid area (A1) = Exposed area in Transverse direction = 31.2x(0.289+1.705+1.2) = 99.653 m2
FT = Area x Pz x G x CD = 99.6528 x 1.065 x 2 x 2.147 = 455.513 kN
ii) Longitudinal wind force (FL) : (Clasue 209.3.4,IRC:6-2017,Page - 35)
FL = 25% of transverse wind force = 455.513/4 = 113.878 kN
iii) Vertical wind load (FV) : (Clasue 209.3.5,IRC:6-2017,Page - 37)
2
Plain area (A3) = Deck Slab Length x Deck Width = 31.2x9.9 = 308.88 m
Lift Coefficient (CL) = 0.75
FV = Area x pz x G x CL = 308.88 x 1.065 x 2 x 0.75 = 493.208 kN
Page 13 of 32
Abutment Cap Abutment Shaft
i) Transverse wind force: i) Transverse wind force:
Exposed area = 0.5x(1.5+1.83)x0.5 +1x1.83 Exposed area = = 3.562x1.5
= 2.663 m2 (Refer to Page 1 of this booklet) = 5.34 m2
FT = Area x Pz x G x CD = 2.663x1.065x2x0.8 FT = Area x Pz x G x CD = 5.343x1.065x2x0.8
= 4.536 kN = 9.1 kN
ii) Longitudinal Wind Force: ii) Longitudinal Wind Force:
Exposed area = 9.9x1+9.9x0.5 Exposed area = 3.562x9.9
= 14.85 m2 = 35.3 m2
Longitudinal wind force = 14.85x1.065x2x0.8 Longitudinal wind force = = 35.2638x1.065x2x0.8
= 25.3 kN = 60.1 kN
Lever Arm for Wind Load on substructure at Abutment Base = (1.5+3.562)/2 = 2.531 m
Lever Arm for Wind Load on substructure at Pile Cap Base = 2.531+1.8= 4.331 m
(TABLE 3)
Page 14 of 32
ACCIDENTAL ACTIONS
Seismic Hazards
Seismic Zone of bridge location = V
Zone factor, Z = 0.36 (Table 16, IRC:6-2017, page-64)
Seismic importance factor of the structure I = 1.20 (Table 19, IRC:6-2017, page-69)
Average response acceleration co-efficient (Sa/g) = 2.50 (Clause 219.5.1, IRC:6-2017, page-68)
Horizontal seismic co-efficient Ah (Z/2)X (I)X(Sa/g)/R = 0.54 /R Where R is response reduction factor to be considered
Is ductile detailing to be done ? Yes
Value of R for super-structure = 2
Hence horizontal seismic co-efficient (Ah) for super-structure = 0.27
A. Seismic on Superstructure:
Dead Load from super-structure and SIDL without surfacing = 3223.2+936.16 = 4159.36 KN
C.G. of Composite Girder from girder bottom = = 1.692 m
Design Horizontal Seismic coefficient Ah = 0.18
Seismic force in longitudinal direction Fh= Ah x (Total Dead Load)= 4159.36x0.18 = 748.68 KN
Seismic force in longitudinal direction taken by one support (Fh) = 748.68 KN ………r1
Acting at RL = 1.692+62.25 = 63.942 m
Lever arm for moment at bearing level = 1.692 m
Longitudinal moment at bearing level = = 748.68x1.692 = 1266.77 KN-m
Vertical pull-push effect due to Horizontal seismic force = 1266.77/30 = 21.11 KN
Lever arm for moment at Abutment base = 62.25+1.692-56.937 = 7.005 m
Longitudinal moment at Abutment base = 748.68x7.005 = 5244.50 KN-m ….............. ……..Mz
Horizontal seismic force in transeverse direction = Fh/2 = 748.6848/2 = 374.342 KN ………..r2
Acting at RL = 63.942 m
Lever arm for moment at Abutment base = 7.005 m
Transeverse moment at Abutment base = 374.3424x7.005 = 2622.269 KN-m …................ ……Mx
Vertical component of seismic force = 748.68x2/3 = 499.120 KN ………r3
Combination of force components …….(Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Design force in longitudinal direction = r1 + 0.3r2 + 0.3r3 = 1010.719 KN
Design force in transeverse direction = 0.3r1 + r2 + 0.3r3 = 748.682 KN
Design force in vertical direction = 0.3r1 + 0.3r2 + r3 = 836.027 KN
Design longitudinal moment at Abutment-base = Mz + 0.3Mx = 6031.184 KN-m
Design transeverse moment at Abutment-base = 0.3Mz + Mx = 4195.620 KN-m
Lever arm for moment at Pile Cap base = 7.005+1.8 = 8.805 m
Longitudinal moment at Pile Cap base = 748.68x8.805 = 6592.127 KN-m….............. ……..Mz
Transverse moment at Pile Cap base = 374.3424x8.805 = 3296.085 KN-m…............... ……..Mx
Design Longitudinal moment at pile cap-base = Mz + 0.3Mx = 7580.953 KN-m
Design Transeverse moment at pile cap-base = 0.3Mz + Mx = 5273.723 KN-m
B. Seismic on Sufacing:
Surfacing or load due to wearing coat = 411.840 KN
C.G. of wearing coat from girder bottom = 64.486 - 0.08/2 - 62.25 = 2.196 m
Design Horizontal Seismic coefficient Ah = 0.180
Seismic force in longitudinal direction Fh= Ah x (Total Surfacing load) = 411.84x0.18 = 74.131 KN
Seismic force in longitudinal direction taken by one support Fh = = 74.131 KN ………r1
Acting at RL = 62.25+2.196 = 64.446 m
Lever arm for moment at bearing level = 2.196 m
Longitudinal moment at bearing level = 74.131x2.196 = 162.790 KN-m
Vertical pull-push effect due to Horizontal seismic force = 162.79/30 = 2.713 KN
Lever arm for moment at Abutment base 64.486 - 0.08/2 - 56.937 = 7.509 m
Longitudinal moment at Abutment base = 74.131x7.509 = 556.650 KN-m ……..Mz
Horizontal seismic force in transeverse direction = Fh/2 = = 37.066 KN ………..r2
Acting at RL = 64.446 m
Lever arm for moment at Abutment base = 7.509 m
Transeverse moment at Abutment base = 37.066x7.509 = 278.329 KN-m ……Mx
Vertical component of seismic force = 74.131x2/3 = 49.421 KN ………r3 (Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Combination of force components …….(Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Design force in longitudinal direction = r1 + 0.3r2 + 0.3r3 = 100.077 KN
Design force in transeverse direction = 0.3r1 + r2 + 0.3r3 = 100.077 KN
Design force in vertical direction = 0.3r1 + 0.3r2 + r3 = 82.780 KN
Design longitudinal moment at Abutment base = Mz + 0.3Mx = 640.148 KN-m
Design transeverse moment at Abutment base = 0.3Mz + Mx = 445.323 KN-m
Lever arm for moment at Pile Cap Base = 7.509+1.8 = 9.309 m
Longitudinal moment at Pile Cap base = 74.131x9.309 = 690.085 KN-m….............. ……..Mz
Transverse moment at Pile Cap base = 37.066x9.309 = 345.047 KN-m…............... ……..Mx
Design longitudinal moment at pile cap base = Mz + 0.3Mx = 793.600 KN-m
Design transeverse moment at pile cap base = 0.3Mz + Mx = 552.073 KN-m
Page 15 of 32
C. Seismic on Abutment Cap:
CG of the Abutment cap from top of pile cap = 0.768+3.562 = 4.330 m
Weight of Abutment Cap = 658.969 KN
Longitudinal seismic force = A_h x W_cap = 658.969x0.18 = 118.610 KN ……….r1
Acting at RL = 56.937+4.33 = 61.267 m RL
Longitudinal moment = 118.61x4.33 = 513.581 KN-m ……..Mz
Transverse seismic = A_h x W_cap = 658.969x0.18 = 118.610 KN ……….r2
Acting at RL = 61.267 m RL
Transeverse moment = 658.969x0.18 = 513.581 KN-m ……..Mx
Vertical component of seismic force = 118.61x2/3 = 79.073 KN ………r3 (Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Combination of force components …….(Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Design force in longitudinal direction = r1 + 0.3r2 + 0.3r3 = 177.915 KN
Design force in transeverse direction = 0.3r1 + r2 + 0.3r3 = 177.915 KN
Design force in vertical direction = 0.3r1 + 0.3r2 + r3 = 150.239 KN
Design longitudinal moment at Abutment base = Mz + 0.3Mx = 667.656 KN-m
Design transeverse moment at Abutment base = 0.3Mz + Mx = 667.656 KN-m
Lever arm for moment at Pile Cap Base = 4.33+1.8 = 6.130 m
Longitudinal moment at Pile Cap base = 118.61x6.13 = 727.079 KN-m….............. ……..Mz
Transverse moment at Pile Cap base = 118.61x6.13 = 727.079 KN-m…............... ……..Mx
Design longitudinal moment at pile cap base = Mz + 0.3Mx = 945.203 KN-m
Design transeverse moment at pile cap base = 0.3Mz + Mx = 945.203 KN-m
D. Seismic on Abutment :
CG of the Abutment from top of pile cap = 3.562/2 = 1.781 m
Weight of Abutment Cap = 1322.393 KN
Longitudinal seismic force = A_h x W_Abutment = 1322.393x0.18 = 238.030 KN ……….r1
Acting at RL = 1.781+56.937 = 58.718 m RL
Longitudinal moment = 238.03x1.781 = 423.931 KN-m ……..Mz
Transverse seismic = A_h x W_Abutment = 1322.393x0.18 = 238.030 KN ……….r2
Acting at RL = 58.718 m RL
Transeverse moment = 238.03x1.781 = 423.931 KN-m ……..Mx
Vertical component of seismic force = 238.03x2/3 = 158.687 KN ………r3 (Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Combination of force components …….(Clause 219.4, IRC:6-2017, page-65)
Design force in longitudinal direction = r1 + 0.3r2 + 0.3r3 = 357.045 KN
Design force in transeverse direction = 0.3r1 + r2 + 0.3r3 = 357.045 KN
Design force in vertical direction = 0.3r1 + 0.3r2 + r3 = 301.505 KN
Design longitudinal moment at Abutment base = Mz + 0.3Mx = 551.111 KN-m
Design transeverse moment at Abutment base = 0.3Mz + Mx = 551.111 KN-m
Lever arm for moment at Pile Cap Base = 1.781+1.8 = 3.581 m
Longitudinal moment at Pile Cap base = 238.03x3.581 = 852.385 KN-m….............. ……..Mz
Transverse moment at Pile Cap base = 238.03x3.581 = 852.385 KN-m…............... ……..Mx
Design longitudinal moment at pile cap base = Mz + 0.3Mx = 1108.101 KN-m
Design transeverse moment at pile cap base = 0.3Mz + Mx = 1108.101 KN-m
Vertical force
Transverse Lever arm at Transverse moment at
20% Reaction (Without Impact Factor) component
seismic Acting RL at Abutment base Abutment Base
Sl. No. Live Load Case R Ah (2/3 rd of
force (F.R.L+1.20) (Acting RL - (Transverse Seismic
(KN) horizontal
(AhxR) TOPC) Force x Lever Arm)
Force)
For Class-A Class A 70R SV
1 One lane / one span loaded 82.95 0.180 14.93 65.69 8.75 130.64 9.95
2 Two lane / one span loaded 165.91 0.180 29.86 65.69 8.75 261.28 19.91
For IRC class 70R Tracked
3 One lane / one span loaded 132.14 0.18 23.78 65.69 8.75 208.09 15.86
For IRC class 70R Wheeled
4 One lane / one span loaded 169.84 0.18 30.57 65.69 8.75 267.47 20.38
IRC CLASS SV LOADING
5 Two lane / one span loaded 0 0.18 0.00 65.69 8.75 0.00 0.00
Page 16 of 32
All the actions at Abutment base analised above are summarised bellow, loads are in KN
Sl.NO LOAD DESCRIPITION V HL HT LA ML MT
A PERMANENT LOADS
i Dead Load from super-structure 1611.60 0.00 0.00
ii Self weight of Abutment Cap 658.97 0.14 92.26
iii Self weight of Abutment 1322.39 0.00 0.00
iv. Self weight of Dirt Wall 238.29 0.88 209.70
Total Load & Moment due to Dead Load 3831.25 301.95
VARIABLE GRAVITY TREATED AS PERMANENT
i SIDL except surfacing 468.08
ii Surfacing 205.92
B VARIABLE LOAD
Carriageway Live Load
a For Class-A
i One lane / one span loaded 500.63 0.00 1226.55
ii Two lane / one span loaded 1001.26 0.00 700.88
b For IRC class 70R Tracked
i One lane / one span loaded 726.75 0.00 806.69
c For IRC class 70R Wheeled
i One lane / one span loaded 1027.54 0.00 1186.81
d IRC CLASS SV LOADING
i One lane / one span loaded 1890.00 0.00 567.00
Braking /Friction Force
a For Class-A
i One lane / one span loaded 20.69 180.64 5.313 959.76
ii Two lane / one span loaded 12.09 123.26 5.313 654.88
b For IRC class 70R Tracked
i Two lane / one span loaded 21.41 186.92 5.313 993.09
c For IRC class 70R Wheeled
i Two lane / one span loaded 26.57 231.96 5.313 1232.39
d IRC CLASS SV LOADING
i One lane / one span loaded 0.00 0.00 5.313 0.00
THERMAL LOAD
i Temperature variation effect 0.000
WIND LOAD
Wind load from super-structure 246.60 56.94 227.76 6.513 370.84 1483.38
Wind load from sub-structure 0.00 42.68 6.82 2.531 108.02 17.26
SEISMIC EFFECTS
on superstructure except surfacing 836.03 1010.72 748.68 6031.18 4195.62
on Abutment cap 150.24 177.92 177.92 667.66 667.66
on Abutment 301.50 357.05 357.05 551.11 551.11
On surfacing/ wearing coat 82.78 100.08 100.08 640.15 445.32
Vertical push-pull 23.83
for Live load
For Class-A
One lane / one span loaded 9.95 14.93 8.75 130.64
Two lane / one span loaded 19.91 29.86 8.75 261.28
For IRC class 70R Tracked
One lane / one span loaded 15.86 23.78 8.75 208.09
For IRC class 70R Wheeled
One lane / one span loaded 20.38 30.57 8.75 267.47
IRC CLASS SV LOADING
One lane / one span loaded 0.00 0.00 8.75 0.00
Page 17 of 32
Loads and Moments due to Seismic Effects are enhanced by 35% of calculated values for design of foundation
and is summarised in Load combination at Bottom pile Cap level as per Cl.219.8, IRC:6-2017
For Live loads coming to foundation Impact factor has not been considered as bottom of pile cap is more than 3m below bed block
as per Cl.208.7.c) , IRC:6-2017
Page 18 of 32
LOAD COMBINATION FOR ABUTMENT PILE CAP (Ultimate Limit State)
Loads V ML MT HL HT
Dead Load 6126.25 301.95 0.00 0.14 92.26
SIDL 468.08 0.00 0.00 0.00 0.00
Surfacing 205.92 0.00 0.00 0.00 0.00
Class A(2 Lane/1 Span) LL1 829.55 0.00 580.68 0.00 0.00
70R(T)(2L/1S) LL2 660.68 0.00 733.36 0.00 0.00
70R(W)(2L/1S) LL3 849.21 0.00 980.83 0.00 0.00
SV (2L/1S) LL4 1890.00 0.00 567.00 0.00 0.00
Breaking Class A(2 Lane/1 Span) LL1 12.09 876.74 0 123.26 0
Breaking 70R(T)(2L/1S) LL2 21.41 1329.54 0 186.92 0
Breaking 70R(W)(2L/1S) LL3 26.57 1649.91 0 231.96 0
Friction SV (2L/1S) LL4 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Seismic Class A(2 Lane/1 Span) LL1 24.89 0.00 393.79 0.00 37.33
Seismic 70R(T)(2L/1S) LL2 19.82 0.00 313.63 0.00 29.73
Seismic 70R(W)(2L/1S) LL3 25.48 0.00 403.12 0.00 38.21
Seismic SV (2L/1S) LL4 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Dead Load Seismic 2586.43 14730.10 11289.28 3058.30 2704.55
Wind load 246.60 0.00 1922.87 99.62 234.57
Water Current force
Buoyant force 0.00 0 0 0 0
NON-SEISMIC CASE
A HFL / DRY CONDITION B HFL / DRY CONDITION WIND C ONE SPAN DISLODGED CASE
on
DL+SIDL+Surfacing+DL SEISMIC
15 13142.35 22502.78 0.00 4587.64 124.55
Page 19 of 32
CHECK FOR PILE CAPACITY
3.6
Diameter of pile = 1.2 m
C/C of pile along longitudinal direction = 3.600 m
C/C of pile along transeverse direction = 4.200 m
No. of piles along longitudinal direction = 2 nos.
No. of piles along transeverse direction = 3 nos.
Edge Clearance = 0.2 m 4.2
Pile cap dimension in longitudinal direction = 5.1 m
Pile cap dimension in transeverse direction = 10 m
Abutment dimension in longitudinal direction = 1.5 m
Abutment dimension in transeverse direction = 9.9 m
Depth of pile cap = 1.8 m
Height of earth above pile cap = 0 m
Effective depth of pile cap = 1.7 m
2 2
Load Case V ML MT HL HT HR = √(HL + HT ) Load Combination taken
(DL+SIDL+SURFACING+70R(WHEELEDED)(2L/1S)
7922.63 1951.86 2903.70 331.71 326.83
MLmax 1 465.673 Considering LL3+BREAKING 70R(WHEELED)(2L/1S)+WIND LOAD)
Wind (DL+SIDL+SURFACING+70R(WHEELEDED)(2L/1S)
7922.63 1951.86 2903.70 331.71 326.83
Vmax 2 465.673 LL3+BREAKING 70R(WHEELED)(2L/1S)+WIND LOAD)
(DL+SIDL+SURFACING+70R(WHEELEDED)(2L/1S) LL3 x
MLmax 3 9587.31 15362.03 599.29 3104.83 130.47 3107.569 0.2+BREAKING 70R(WHEELED)(2L/1S) x 0.2+SEISMIC
Considering 70R(WHEELED)(2L/1S)+DL SEISMIC)
Seismic (DL+SIDL+SURFACING+70R(WHEELEDED)(2L/1S) LL3 x
Vmax 4 9587.31 15362.03 599.29 3104.83 130.47 3107.569 0.2+BREAKING 70R(WHEELED)(2L/1S) x 0.2+SEISMIC
70R(WHEELED)(2L/1S)+DL SEISMIC)
(DL+SIDL+SURFACING+70R(WHEELEDED)(2L/1S)
7676.03 1951.86 980.83 232.10 92.26
MLmax 5 249.76 Normal Case LL3+BREAKING 70R(WHEELED)(2L/BS))
Vmax 6 8690.25 301.95 567.00 0.14 92.26 92.256 (DL+SIDL+SURFACING+SV(1L/1S) LL4+BREAKING SV(1L/1S))
1 span
MLmax 7 5657.45 0.00 0.00 0.00 0.00 dislodged (DL+SIDL+SURFACING+DL SEISMIC) of single span
0 (Seismic)
4 3
ZL = (6 x 1.8^2)/1.8 = 10.8 M3
ZT= (4 x 4.2^2)/4.2 = 16.8 M3 -1.8 -4.2 1.8 -4.2
5.1 m
Page 20 of 32
Moment per unit load on pile at provided pile cap position = M = 3.605 KN-m/KN
Load Moment in pile due to horizontal force
Case V/N ML/ZL MT/ZT HR/N
HR/N x M
1 1320.439 180.728 172.839 77.612 279.792
2 1320.439 180.728 172.839 77.612 279.792
3 1597.885 1422.411 35.672 517.928 1867.131
4 1597.885 1422.411 35.672 517.928 1867.131
5 1279.338 180.728 58.383 41.627 150.064
6 1448.376 27.959 33.750 15.376 55.430
7 942.9091 0.000 0.000 0.000 0.000
Page 21 of 32
LOAD CASE (TAKEN
load FROM PILE CAP ULS HRu =
comb sl LOAD COMBINATION) Vu MLu MTu HLu HTu √(HL2 + HT2)
14 MLmax 13355.72 22832.77 196.2 4634.027 124.55 4635.7
14 Vmax 13355.72 22832.766 196.17 4634.027 124.545 4635.7
11 Vmin 8892.81 407.64 2884.30 149.61 476.41 499.347
15 1 span dislodged 13142.35 22502.78 0.00 4587.64 124.55 4589.326
Load
Case V/N ML/ZL MT/ZT
14 2225.95 2114.15 11.677
14 2225.95 2114.15 11.677
11 1482.13 37.74 171.685
15 2190.39 2083.59 0.000
Moment per unit load on pile at provided pile cap position M= 3.605 KN-m/KN
Loads on piles
Pile 1 Pile 3 Pile 4 Pile 6
Pile 2 Moment in
Load (V/N + (V/N + (V/N - Pile 5 (V/N -
(V/N + each pile =
Case ML/ZL + ML/ZL - ML/ZL - (V/N - ML/ZL) ML/ZL +
ML/ZL) HRu/N x M
MT/ZT) MT/ZT) MT/ZT) MT/ZT)
14 4351.78 4340.10 4328.422 100.132 111.808 123.49 2785.28
14 4351.78 4340.10 4328.422 100.132 111.808 123.49 2785.28
11 1691.56 1519.88 1348.194 1272.705 1444.390 1616.07 300.02
15 4273.98 4273.98 4273.983 106.801 106.801 106.80 2757.42
Page 22 of 32
DESIGN OF PILES (ULS)
d'
Diameter of bars provided = 32 mm Spacer bar dia = 32 mm
No. of bars provided = 30 Nos. in 2 layers having 15 no.s in each layer
Percentage of steel, p = 2.133
So, p/fck = 0.061
d'/D = 0.116
Now for Minimun vertical load case
Pu/fck.D2 = 0.0267
Mu1/fckD3 = 0.0461
From SP 16, chart 61, we get,
So, p/fck = 0.04
So, required p = 1.400 % Hence ok
Page 23 of 32
LOAD COMBINATION FOR ABUTMENT PILE CAP (Serviceability Limit State)
Loads V ML MT HL HT
Dead Load 5887.96 0.00 0.00 0.14 92.26
SIDL 468.08 0.00 0.00 0.00 0.00
Surfacing 205.92 0.00 0.00 0.00 0.00
Class A(2L/1S) LL1 829.55 0.00 580.68 0.00 0.00
70R(T)(2L/1S) LL3 660.68 0.00 733.36 0.00 0.00
70R(W)(2L/1S) LL5 849.21 0.00 980.83 0.00 0.00
SV (2L/1S) LL7 1890.00 0.00 567.00 0.00 0.00
Braking Class A(2L/1S) LL1 12.09 876.74 0 123.26 0
Braking 70R(T)(2L/1S) LL3 21.41 1329.54 0 186.92 0
Braking 70R(W)(2L/1S) LL5 26.57 1649.91 0 231.96 0
Friction SV (2L/1S) LL7 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Seismic Class A(2L/1S) LL1 24.89 0.00 393.79 0.00 37.33
Seismic 70R(T)(2L/1S) LL3 19.82 0.00 313.63 0.00 29.73
Seismic 70R(W)(2L/1S) LL5 25.48 0.00 403.12 0.00 38.21
Dead Load Seismic 2586.43 14730.10 11289.28 3058.30 2704.55
Wind load 246.60 0.00 1922.87 99.62 234.57
NON-SEISMIC CASE
HFL / DRY ONE SPAN DISLODGED
HFL / DRY CONDITION WIND
A B CONDITION C CASE
DL+SIDL+Surfacing+LL+Br.
DL+SIDL+Surfacing+/-WL+WCF DL+SIDL+Surfacing+WCF
LL+WCF
Loads FOS Loads FOS Loads FOS
Dead Load 1.00 Dead Load 1.00 Dead Load 1.00
SIDL 1.00 SIDL 1.00 SIDL 1.00
Surfacing 1.20 Surfacing 1.20 Surfacing 1.20
LL 1.00 Wind load 1.00 Water Current force 1.00
Braking LL 0.75 Water Current force 1.00
Water Current force 1.00
Special vehicle 1.0
Page 24 of 32
LOAD CASE (TAKEN
FROM PILE CAP SLS HRu =
SL NO. LOAD COMBINATION) Vu MLu MTu HLu HTu √(HL2 + HT2)
3 MLmax 7472.28 1237.43 980.83 174.108 92.256 197.04
4 Vmax 8493.15 0.00 567.00 0.14 92.26 92.256
6 Vmin 6356.542 0.00 1922.87 99.756 326.830 341.715
13 1 span dislodged 6603.15 0.00 0.00 0.14 92.26 92.256
Load
Case V/N ML/ZL MT/ZT1
3 1245.38 114.58 58.383
4 1415.52 0.00 33.750
6 1059.42 0.00 114.456
13 1100.52 0.00 0.000
Page 25 of 32
DESIGN OF PILES (SLS)
Deff 92.2 cm
Perimeter 289.6548 cm
Provide 32 mm dia bar
No.= 30
Ast= 241.152 sq.cm 2.13 %
Assume NA at a depth of 102.6 cm from extreme compression fibre.
x/D= 0.855
A= 0.09
B= 0.71
C= 0.570
Distance of CG of effective segment from the centre of circle= 5.4 cm
Effective area of segment= 10224 sq.cm
Effective moment of inertia of segment about ists own centroid= 7387200 cm4
Transfomed are due to area of steel= 1688.064 sq.cm
Effective total area= 11912.064 sq.cm
Distance of CGeff of effective segment from the physical centroid of whole section is=
e'= 4.6347635 cm
e-e'= 17.092315 cm
Ieff= 9616174.9 cm4
Distance of NA below CGeff= 47.23 cm
compared to 47.23 cm
Page 26 of 32
Summarised Reinforcement Detailing
PILE
Main reinforcement provided 32 mm dia. 30 Nos.
Curtail 15 Nos. bars at 25 m depth of pile
Continue remaining bars upto end of pile
Distribution reinforcement provided 8 mm dia. 150 mm c/c
Where,
Page 27 of 32
Page 28 of 32
Page 29 of 32
Page 30 of 32
Page 31 of 32
Page 32 of 32