Anda di halaman 1dari 6

SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN PASIR PANJANG PORT DICKSON NEGERI SEMBILAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 4 Januari 2018 HARI Rabu KEMAHIRAN INSANIAH


MASA : MULA 8.00 pg AKHIR 9.55 pg Tanggungjawab Sosial -
TINGKATAN : 3 Karisma MINGGU 13 Menghargai Alam Sekitar -
MATA PELAJARAN : SEJARAH Etika, Moral dan Profesionalisme,Spirtual -
STANDARD KANDUNGAN : 2.1 Zaman Air Batu -
Globalisasi
STANDARD PEMBELAJARAN : 2.1.5 Membincangkan perubahan Zaman Air Batu. Komunikasi -
Kepimpinan -
ELEMEN KEWARGENARAAN : K2.1.7 Menjelaskan kepentingan bersyukur dengan alam ciptaan Tuhan. Kerja Sepasukan ✔
Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan Masalah -
K2.1.8 Menyatakan kepentingan sikap yang perlu diamalkan dalam menjaga Pembelajaran Sepanjang Hayat -
alam sekitar.
Teknologi Maklumat & Komunikasi -

Globalisasi -
-
Keusahawanan
KRITERIA KEJAYAAN 1 Pengurusan -
2 Lain-lain (Nyatakan : ) -
EMK : Nilai Murni
NILAI : Bertolak Ansur
TMK : Frog VLE Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir PdPc pelajar akan dapat : PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
1 2.1.5.1 Menganalisis perubahan Zaman Air Batu. Amali / Eksperimen ✔
Projek -
2 Pembentangan -
Ujian -
3 Peperiksaan -
Latihan / Kerja Rumah -
4 Lembaran Kerja -
Pemerhatian -
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc : Kuiz -
1 Lisan -
2 Tugasan -
3 Lain-lain (Nyatakan : ) -

1
2 Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
3
TAHAP PENGUASAAN

1 TAHAP 1 -Tahu Perkara Asas -


2 TAHAP 2
-
3 (Faham dan menterjemah)
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) 1 Gambar TAHAP 3
2 Model (Menggunakan pengetahuan dan -
3 Powerpoint laksanakan sesuatu kemahiran)
4 Radio / TV TAHAP 4
RUJUKAN 1 Buku Teks Sejarah (Melaksanakan kemahiran dengan -
2 beradab mengikut prosedur)
3 TAHAP 5
PETA I-THINK : Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan (Melaksanakan kemahiran pada -
1 Peta Bulatan - 5 Peta Dakap - situasi baharu mengikut prosedur)
2 Peta Buih ✔ 6 Peta Alir - TAHAP 6
3 Peta Buih Berganda - 7 Peta Pelbagai Alir ✔ (Menggunakan pengetahuan dan
4 Peta Pokok - 8 Peta Titi - kemahiran sedia ada pada situasi -
baharu : sistematik, positif, kreatif
REFLEKSI : Murid-murid dapat menguasai kesemua aras P&P dan inovatif serta boleh dicontohi)
Pentaksiran Bilik Darjah
MINGGU STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
1 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.
2 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan seperti Herodatus, E.H. Carr, Ibn khaldun dan Mohd Yusuf Ibrahim.
3 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.3 Menghuraikan konsep masa silam dan ruang dalam sejarah
4 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.4 Membincangkan sumber sejarah.
5 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
6 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.6 Menjelaskan pentafsiran sejarah.
7 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.7 Membincangkan kepentingan mempelajari sejarah.
8 2.1 Zaman Air Batu 2.1.1 Mengenali dunia kita.
9 2.1 Zaman Air Batu 2.1.2 Menyenaraikan Zaman Air Batu.
10 UJIAN SELARAS 1
11 2.1 Zaman Air Batu 2.1.3 Membina garis masa Zaman Air Batu.
12 2.1 Zaman Air Batu 2.1.4 Menjelaskan ciri-ciri Zaman Air Batu akhir.
13 2.1 Zaman Air Batu 2.1.5 Membincangkan perubahan Zaman Air Batu.
14 2.1 Zaman Air Batu 2.1.6 Menilai kesan perubahan di Asia Tenggara.
15 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.1 Menyatakan maksud Zaman Prasejarah & 3.1.2 Menerangkan lokasi Zaman Prasejarah.
16 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.3 Membandingkan ciri- ciri kehidupan pada Zaman Prasejarah.
17 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.3 Membandingkan ciri- ciri kehidupan pada Zaman Prasejarah.
18 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.4 Menyatakan kesinambungan sumbangan Zaman Prasejarah kepada kemajuan kehidupan manusia.
19 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.4 Menyatakan kesinambungan sumbangan Zaman Prasejarah kepada kemajuan kehidupan manusia.
20 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.5 Membincangkan bukti tinggalan Zaman Prasejarah di Malaysia.
21 PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
22 PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
23 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.1 Menyatakan maksud tamadun mengikut bahasaYunani, bahasa Inggeris dan bahasa Arab.
24 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.2 Menerangkan konsep tamadun mengikut Barat dan Islam.
25 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.3 Menjelaskan ciri-ciri tamadun awal dunia.
26 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.4 Membincangkan empat lokasi pembentukan tamadun awal dunia.
27 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.5 Membandingkan sumbangan tamadun awal dunia.
28 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.1 Mengenal pasti empat lokasi peningkatan tamadun.
29 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.2 Membincangkan peningkatan tamadun Yunani dalam aspek pemerintahan dan pentadbiran.
30 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.3 Membincangkan peningkatan tamadun Rom dari aspek seni bina.
31 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.4 Membincangkan peningkatan tamadun India dari aspek perluasan kuasa.
32 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.5 Membincangkan peningkatan tamadun China dari aspek pendidikan.
33 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.1 Menyatakan latar belakang masyarakat Arab sebelum kedatangan Islam.
34 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.2 Menerangkan kemunculan tamadun Islam dan perkembangannya secara ringkas.
35 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.3 Menjelaskan ketokohan Nabi Muhammad SAW sebagai pemimpin yang unggul.
36 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.4 Menganalisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang politik, ekonomi dan sosial.
37 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.4 Menganalisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang politik, ekonomi dan sosial.
38 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.5 Menganalisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang seni bina.
39 KAJIAN KURSUS SEJARAH
40 PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN
Hari Bulan HB Ting Kelas Masa Minggu
- Isnin Januari 20 1 1 Arif 7.30 pg 1
✔ Selasa Februari 2 2 2 Bestari 8.00 pg 2
Rabu Mac 2018 3 3 Dinamik 8.30 pg 3
Khamis Apr-18 4 4 Karisma 9.00 pg 4
Jumaat Mei 2018 5 5 Sarjana 9.30 pg 5
Sabtu Jun-18 6 Integeriti 10.00 pg (MA) 6
Ahad Julai 2018 7 Proaktif 10.30 pg (MA) 7
Ogos 2018 8 Kreatif 11.00 pg (MA) 8
Sep-18 9 10.20 pg (MR) 9
Oktober 2 10 10.50 pg (MR) 10
Nov-18 11 11.20 pg (MR/MA) 11
Disember 12 11.50 pg 12
13 12.20 tgh 13
Nilai 14 12.50 tgh 14
Baik Hati 15 1.50 ptg 15
Kerjasama 16 2.20 ptg 16
Bertolak Ansur 17 2.50 ptg 17
Keadilan 18 3.20 ptg 18
Kejujuran 19 BBB 3.50 ptg 19
Bersyukur 20 Buku Teks 4.20 ptg 20
Tolong-menolong 21 Modul 21
Bertanggungjawab 22 Powerpoint 22
Hemah Tinggi 23 Projektor 23
Hormat-menghormati 24 Model 24
Kasih Sayang 25 Internet 25
Kesabaran 26 Radio / TV 26
Ketekunan 27 Radas 27
28 Buku Cerita 28
29 Gambar 29
30 Carta 30
31 Graf 31
32
AKTIVITI 33
Penglibatan 34
Penerokaan 35
Penerangan 36
Pengembangan 37
Penilaian 38
Pemula 39
Aktiviti 40
Penutupan 41
42
43
Kandungan Mata Pelajaran Refleksi
TAJUK SEJARAH …… semua murid menguasai o
STANDARD KANDUNGAN Sesi P&P telah mencapai objek
Murid-murid dapat menguasa
STANDARD PEMBELAJARAN Murid-murId dapat menguasa
FOKUS SAMPINGAN Murid-murid dapat menguasa
Murid-murid dapat menguasa
ILMU Murid-murid dapat menguasa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 5 daripada 30 murid-murid tid
10 daripada 30 murid-murid ti
RINGKASAN AKTIVITI 5 daripada 30 murid-murid tid
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc 10 daripada 30 murid-murid ti
Murid-murid telah menyertai a
Sebahagian murid-murid tidak
Murid-murid kelihatan tidak se
Sebahagian murid-murid kelih
Hanya sebahagian murid-muri
Sebahagian pelajar tiada di da
PdP ditangguhkan kerana men
PdP ditangguhkan kerana men
PdP ditangguhkan kerana men
Aktiviti P&P tidak dapat berjala
Sebahagian aktiviti P&P perlu

Nama Guru
…… semua murid menguasai objektif
Sesi P&P telah mencapai objektif/target yang diingini
Murid-murid dapat menguasai kesemua aras P&P
Murid-murId dapat menguasai kesemua kemahiran yang dipelajari
Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
Murid-murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan 10 daripadanya mencapai target
Murid-murid dapat menguasai aras satu dan dua daripada hasil pembelajaran
5 daripada 30 murid-murid tidak menguasai hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tidak mencapai objektif pengajaran
5 daripada 30 murid-murid tidak menguasai aras 3 daripada hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tidak menguasai aras 2 daripada hasil pembelajaran
Murid-murid telah menyertai aktiviti P&P dengan jayanya
Sebahagian murid-murid tidak terlibat dalam aktiviti P&P kerana kesuntukan masa
Murid-murid kelihatan tidak seronok kerana ketiadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Sebahagian murid-murid kelihatan tidak seronok kerana ketiadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Hanya sebahagian murid-murid yang mengikuti PdP, manakala bakinya tidak bersungguh-sungguh dalam PdP
Sebahagian pelajar tiada di dalam kelas kerana menghadiri aktiviti luar kelas
PdP ditangguhkan kerana menghadiri mesyuarat / mesyuarat guru
PdP ditangguhkan kerana menghadiri program luar kelas
PdP ditangguhkan kerana menghadiri program luar sekolah
Aktiviti P&P tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak dapat dielakkan
Sebahagian aktiviti P&P perlu diulang semula kerana murid2 tidak menguasai objektif pembelajaran
Elemen Merentas Kokurikulum
Bahasa
Pendidikan Alam Sekitar
Nilai Murni
Sains Dan Teknologi
Patriotisme
Kemahiran Berfikir
Kepimpinan
Kemahiran cara Belajar
Pendidikan kesihatan Reproduktif Dan Sosial
Pencegahan rasuah
Kajian Masa Depan
Pendidikan Pengguna
Keselamatan Jalan Raya

TMK
Frog VLE
Google Class Room

dapat dielakkan
RUJUKAN
Modul Sejarah Tingkatan 5
Buku Teks Sejarah
