Anda di halaman 1dari 4

PROIECT DIDACTIC ALA 1

Studentă: Panțiru Iuliana

Educatoare mentor: Ciceo Mihaela

Grădiniţa: „Grădiniţa cu program normal nr I Faraoani”

Grupa: Mare

Tema anuală de studiu:„Cum este/a fost şi va fi pe acest pământ?“

Tema proiectului: “Cand voi fi mare, ce voi fi oare?”

Tema săptămânii: “Ce sa fiu?” “Despre profesii si meserii”

Categorii de activitate: ALA1

TEMA:

 ARTĂ: „Creionul fermecat!”


 CONSTRUCŢII: „Suntem constructori!”
 JOC DE MASĂ: „Puzzle cu meserii”

SCOPUL:

 Socializarea copiilor prin activităţi semidirijate care fixează cunoştinţele însuşite


anterior şi pregătesc activităţile următoare.
 Exersarea capacităţii copiilor de a aborda teme şi tehnici variate de activitate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să intuiască materialele existente la cele trei centre de interes;

O2- să aleagă centrul unde doreşte să lucreze;

O3- să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru şi cu educatoarea;

O4- să valorifice propriile lucrări în decorarea sălii de grupă şi a holului grădiniţei.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, exerciţiul,


Turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: coli albe, imagini de colorat, creioane colorate, carioci;
cuburi din lemn sau plastic; puzzle cu meserii şi unelte.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă
DURATA: 20-25 de minute

BIBLIOGRAFIE:

1. „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. V&I Integral,


Bucureşti, ediţie revizuită, 2008

2. Dumitrana, M., „Didactica preşcolară”, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2000

ARTĂ: „Creionul fermecat”

Sarcini de lucru:

 Să coloreze imaginile preferate utilizând creionul colorat şi carioca;


 Să deseneze din imaginaţie meseria preferată;
 Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate, acurateţe,
gradul de finalizare a lucrării.

Materiale didactice: coli albe; foi cu imagini reprezentând meserii; coşuleţe cu creioane şi
carioci.

CONSTRUCŢII: „Suntem constructori!”

Sarcini de lucru:

 Să construiască din imaginaţie case, drumuri, sate, oraşe etc.;


 Să colaboreze cu colegii în vederea realizării unei construcţii mai mari;
 Să mânuiască cu uşurinţă materialele puse la dispoziţie.

Materiale didactice: cuburi tip lego; cuburi din lemn mari şi mici; maşini; mulaje cu
persoane, animale etc.

JOC DE MASĂ: „Puzzle cu meserii”

Sarcini de lucru:

 Să reconstituie imaginile cu meserii;


 Să recunoască meseria reconstituită şi uneltele specifice;
 Să colaboreze în vederea finalizării imaginilor.

Material didactice: două tipuri de puzzle.


Stategii didactice Evaluare
Etapele lecției Ob
Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1.Captarea O1 Se realizează intuirea materialelor de la cele trei Conversaţia Material Frontal Aprecieri
atenției centre de interes: pentru cele verbale
Artă, trei centre Evaluarea
Construcţii atenţiei
Joc de masă
2.Enunțarea Se anunţă temele de la cele trei centre de interes: Conversaţia Frontal Evaluarea
temei și a Artă: Creionul fermecat; Explicaţia atenţiei
obiectivelor Construcţii: Suntem constructori;
Joc de masă: Puzzle cu meserii.
3.Actualizarea Se realizează printr-o discuție despre meserii Conversaţia Frontal
cunoștințelor

4.Prezentarea O2 Sunt solicitaţi copiii să-şi aleagă centrul la care Imagini cu Aprecieri
conținutului preferă să lucreze, apoi se va prezenta modul de Exerciţiul meserii verbale
învățării și O3 realizare a fiecărei teme:
dirijarea ARTĂ: -copiii vor colora în contur imagini cu meserii şi Materiale Individual
învățării O4
unelte sau vor desena meseria preferată. pentru Încurajări
CONSTRUCŢII:- copiii vor realiza diverse construcţii, Jocul constructții Pe grupe
la alegere, din materialele puse la dispoziţie. Demonstraţia
JOC DE MASĂ:- copiii vor reconstitui puzzle-uri cu Puzzle.uri cu Individual
meserii şi unelte specifice. meserii
Se supraveghează atent activitatea copiilor în cadrul
celor trei centre de interes, se dau indicaţii sugestii şi
ajutor acolo unde este nevoie.
Copiii pot schimba centrul ales iniţial dacă au reuşit
să realizeze sarcina cerută.

5.Obținerea Fiecare copil va trece pe la celelalte două centre Turul galeriei Lucrările Frontal Aprecieri
performanței pentru a observa şi aprecia lucrările executate de aceştia. verbale
și asigurarea Aplauze
feedbackului

6. Evaluarea Voi cere copiilor sǎ facǎ aprecieri şi autoaprecieri Conversaţia Frontal Evaluarea orală
exprimând opinii referitoare la modul cum s-a lucrat, Individual
cum s-a comunicat, cum au colaborat şi rezultatele pe
care le-au obţinut.
7. Retenția și Apreciez verbal activitatea, modul de lucru, lucrările Conversaţia Frontal Aprecieri
transferul copiilor şi spiritul de cooperare de care au dat dovadă în verbale
centrul ,,Construcţii” pentru finalizarea unor construcţii. Aplauze
Se strâng materialele şi se pregăteşte sala de grupă
pentru următoarele activităţi.
