Anda di halaman 1dari 7

PROIEC

Proiect de activitate integrata - model

T
DE
ACTIVI
TATE
INTEGR
ATA

,,DE PE
CAMP, PE
MASA
NOASTRA”
-
DRUMUL
BOBULUI
GRUPA WALDORF

Educatoare: MARILENA CAZAN si MIHAELA ANGHEL

EPOCA (modulul): “ Recolta”

TEMA SAPTAMANII: “Bine ai venit pe masa, paine buna si gustoasa!”

TEMA ZILEI: “ De pe camp, pe masa noastra”- drumul bobului de grau

MIJLOACE DE REALIZARE:

a) JOCUL LIBER

-ACTIVITATI ALESE: Constructii cu material natural -boabe diverse

Joc de rol la “casuta papusilor”-“de-a gospodinele”

-ACTIVITATE COMUNA (in timpul jocului liber)

Gospodarie-“Facem painite”

b) JOCUL RITMIC de RECOLTA

c) JOCURI DE DEGETE- recitative ritmice si numaratori

d) DANSURI POPULARE –repetare

e) BASM- “Piticul Mili din campie”

SCOPUL ACTIVITATII:

- incurajarea cunoasterii prin situatii pedagogice inedite;

- trezirea sentimentelor de iubire si respect pentru om si mediu;

- intelegerea importantei unei alimentatii sanatoase;

- realizarea unei sigurante interioare prin imprimarea obiceiurilor, ritmurilor si

prin repetare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIV- INFORMATIONALE:

- sa cunoasca din ce este facuta painea si importanta ei in alimentatie;

- sa cunoasca diverse sortimente de panificatie;

- sa inteleaga importanta unor profesii precum cea a potcovarului, a morarului, a brutarului si


importanta muncii in agricultura;

- sa memorize logic si intentionat cuprinsul jocului ritmic;

- sa recite ritmic, pronuntand cuvintele intr-un mod diferentiat;

- sa raporteze corect numarul la cantitate;

- sa recepteze un text, intelegand intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia;

- sa exprime cele cunoscute intr-un limbaj coerent, corect si expresiv.

PSIHOMOTORII:

-sa perceapa corect si la timp componente spatio- temporale ( ritm, durata, dis-tanta, loc)

- sa inteleaga relatiile spatiale, sa se plaseze el insusi corect in raport cu un reper

dat

-sa experimenteze diverse miscari corporale, coordonandu-se cu ritmul muzicii sau cu ritmul
exprimarii verbale si cu mesajul transmit sau cu sarcina data;

- sa exprime stari afective sau comportamentale prin miscare.

AFECTIV- COMPORTAMENTALE:

- sa coopereze in grup sau in perechi in situatii educationale diverse;

- sa participe afectiv, manifestandu-se liber, creativ;


- sa-si exprime starea sufleteasca prin limbaj verbal si nonverbal;

- sa manifeste putere de concentrare si stapanire de sine, atentie si spirit de observatie.

STRATEGII DIDACTICE:

MATERIALE:costumatii pentru jocul ritmic si pentru jocurile de creatie, sortimente diverse de


panificatie, diferite cereale, boabe de plante diverse -porumb, grau, soia, flarea- soarelui,
materiale textile in culori diferite, etc

METODE SI PROCEDEE: ritmul si repetitia, observatia, explicatia, conversatia, demonstratia,


exercitiul -joc, invatarea prin cooperare, povestirea, jocul ritmic, etc

FORME DE ORGANIZARE: pe grupuri, in perechi, frontala, individuala

FORMA DE EVALUARE: evaluare mixta -orala si practica

METODE DE EVALUARE: aprecieri verbale si nonverbale,autoevaluarea si coevaluarea

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa, holul de acces, bucataria gradinitei.


SCENARIUL ZILEI

1.SOSIREA PITICULUI MILI

“In grupa noastra a sosit un piticut. Se numeste Mili si astazi va sta cu noi, va vedea ce
stim sa facem, cum ne purtam si, poate, la sfarsitul zilei, el ne va spune ceva. Poate are vreun
mesaj de la fratiorii lui, poate de la flori, poate de la Zana Toamna…”

2. JOCUL LIBER- desfasurarea activitatilor pe centre de interes

a) Joc de rol la “ casuta papusilor” –“de-a gospodinele”. Copiii au la dispo-zitie materiale


diverse -papusi de diferite marimi, mobilier si hainute pentru pa-pusi, vase si ustensile de
bucatarie de diverse forme si materiale, sortulete de bu-catarie, etc., jucarii care ii inspira in
jocul sugerat de educatoare- sa ii pregateasca musafirului nostru ceva de mancare pentru ca a
venit de la drum lung.

b) Constructii din material natural- Copiii au la dispozitie boabe de porumb, de soia, de


floarea- soarelui, din care vor construi poptrivit propriei dorinte pe o su-prafata textila ( pentru a
nu aluneca boabele).

c) Activitate comuna in timpul jocului liber – Gospodarie: “Facem painite”

Aluatul se va pregati in fata copiilor; dupa ce aluatul va “ creste”, copiii vor primi pe o planseta
cate o bucatica de aluat, din care vor modela painite in forma pe care o vor dori. Fiecare va
modela 2 painite –pe una o va servi la gradinita, iar pe cealalta o va darui acasa cui va dori.Asa
ca va trebui sa faca painita, gandindu-se la o fiinta draga de acasa. Painitele vor fi puse pe tava si
apoi vom merge la bucatarie pentru a le duce in cuptor, prilej pentru a simti minunatele arome de
aici.

TRANZITIE – “Piatra peste piatra,

Am facut o casa.

Am in ea si scaunele,

Si masute mititele.

Vin copiii toti la rand


Si se-aseaza toti cantand.

Fir, fir, firisor…”

3. JOCUL RITMIC

a) Momentul de inceperea zilei

- Zicerea zilei

- Prezenta copiilor –numaram copiii, fetitele, baietii, numim copiii

absenti, alegem numarul corespunzator si il afisam

b)Jocul ritmic – Alegem pe cei trei “meseriasi” din joc- potcovarul, morarul si brutarul, dupa
care jocul se deruleaza conform momentelor deja cunoscute de copii.Vor “merge” cu calutul la
potcovar sa ii pocoveasca copitele, apoi cu sacii de grau la moara, apoi cu sacii de faina la
brutar. Pe acesta din urma il vor “ajuta” sa faca painea buna si frumoasa, alba si foarte gustoasa.

Jocul se bazeaza pe puterea de imitatie a copiilor, avand ca model educatoarea. Participarea


copiilor este in functie de dezvoltarea proprie si de dispozitia de moment. Educatoarea va da
atentie expresivitatii gesturilor pentru ca, in joc, copiii sa poata prelua, odata cu gestul, si
imaginea sugerata prin rostire.

TRANZITIE – Joc ritmic “ Tropa, trop, in galop, hai, calutule, tropa, trop…”

4. JOCURI DE DEGETE- recitative ritmice si numaratori –individuale si in perechi

”Avem zece degetele”

“1 si cu 1- sa creasca porumbul”

“M-a trimis boierul…”

Joculetele de degete sunt foarte iubite de copii si extrm de instructive. Sunt momente
scurte, care dezvolta capacitatea de concentrare, ajuta la exersarea numeratiei, la realizarea
corespondentei cantitate- numar, la exersarea despartirii in silabe, la exersarea lucrului in echipa.

5. DANSURI POPULARE
-Hora –“Toamna”

- Joc in perechi –“Ia, uitati-va, feciori”

Vor fi reamintite pozitia corpului in timpul dansului, figurile, ordinea acestora.Se

va insista pe interpretarea cantecelor in timpul dansului si pe corectitudinea mis-

carilor.

6. BASMUL SAPTAMANII – “ Piticul Mili din campie”

Timpul rezervat basmului va parcurge momentele specifice alternativei Waldorf:

- Introducerea in atmosfera – inchiderea jaluzelelor , aprinderea lumanarelei pentru poveste in


cadrul special amenajat de copii in mijlocul covorului

“ Vine o poveste, vine de departe…”

- Spunerea povestii pe un ton neutru, fara intonatii accentuate

- Stingerea lumanarelei povestii de catre un copil “cuminte”

“ Pleaca o poveste, pleaca mai departe…”

-Incheierea basmului (tragerea jaluzelelor)

Povestea a plecat in culcusul ei de vis…

Copiii nu vor fi intrebati nimic despre poveste, momentele ei sau personaje pentru a nu se
spulbera vraja basmului. Povestea va mai fi spusa si zilele urmatoare pentru a i se fixa continutul.
In felul acesta, copiii vor ramane inca in starea de vis. Doar piticului Mili ii vor spune ce le-a
placut si ii vor multumi pentru frumoasa poveste pe care le-a adus-o.

7. INCHEIEREA ZILEI – Zicerea pentru sfarsitul zilei va fi spusa cu copiii asezati in aceeasi
forma de cerc, ca si la inceputul zilei; vor fi amintite zilele din saptamana, ziua respectiva si
eventualele activitati de week-end, pe care le vor desfasura cu parintii. Il vor intreba pe piticul
Mili daca le-a placut de ei si daca mai ramane aici, la gradinita. Iar piticul Mili nu stim ce a
spus… doar daca i-a soptit vreunui copilas…
