Anda di halaman 1dari 18

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 10.04.2019
Clasa : a III- a
Unitatea de învăţământ:Scoala Gimnaziala ”Mihai Viteazul”
Propunator: Gheorghita Lacramioara
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba şi literatura română
Unitatea tematică : “Despre invenţii”
Subiectul lecţiei :Textul literar ” Aurel Vlaicu”, după Mihail Drumeş
Tipul lecţiei : insusire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE :

1.1.Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil.
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului.
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare .
3.3. Formularea unei pareri despre o povestire /personajele acesteia.
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la intrebari de sprijin.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul primei ore, elevii vor fi capabili:
a)cogitive:
O1-să citească corect,cursiv,conștient textul,,Aurel Vlaicu ,,după Mihail Drumes,respectând semnele de punctuație cu intonația corespunzătoare
;
O2-să stabilească împreună cu propunatoarea sensul cuvintelor necunoscute;
O3-să formuleze răspunsuri la întrebările legate de text ;
O4-să formuleze întrebări care să înceapa cu: Cine?, Ce?, Care?, Cui? Cum?
O5- să redacteze răspunsuri orale după întrebările investigatorului perfect( Cine?, Ce?, Care?, Cui?, Cum?)

La sfârşitul celei de a doua ore, elevii vor fi capabili:

O6- să citească pe roluri lecţia;


O7- să formuleze un proverb despre prietenie;
O8- să exprime in cuvinte proprii pareri despre Aurel Vlaicu;
O9 - să gaseasca sensul asemanator al cuvintelor date;
o10 - să alcătuiasca prooziţii în care cuvintele car, poartă,sare, să fie : a) substantive, b) verb;
O11- să alcatuiasca un text pe baza informatiilor dobandite;
O12- să rezolve exercitii pentru a-si fixa informatiile si pentru a demonstra ca a inteles textul.

b) afectiv-atitudinale :

OA1 – să manifeste spirit de initiativa si cooperare in cadrul grupului;

c) psiho-motrice:
OP1 - să scrie lizibil și îngrijit, în ritm propriu, respectând așezare în pagină

OP2- să manuiasca atent, eficient si cu indemanare instrumentele de lucru si materialul intuitiv.


STRATEGIA DIDACTICA:

 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare;


 Sistemul metodologic: conversația, explicația, observația,metoca ciorchinele, metoda brainstorming.
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală,pe grupe.

RESURSE:
R
 Umane: 22 elevi;
 Materiale: tabla magntică,videoproiector,manual,fișe de lucru. E
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 90 minute;
 Bibliografice: Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASELE a III-a – a IV-a
Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Mariana Norel- Braşov, 2010
Aplicaţii ale metodelor de gândire critică în învăţământul primar,Bratu G - Ed. Humanitas Educaţional, 2004
http://manuale.intuitext.ro/manuale-digitale/LLR_CLASAIII_vol2/

EVALUARE:

 Strategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, implicare
activă în rezolvarea sarcinii, formularea de răspunsuri adecvate la întrebări, rezolvarea unor sarcini conform instrucţiunilor primite,
EV
aprecieri verbale. A
Vocabular
AMBÍȚIE, ambiții, s. f. Dorință puternică de a realiza ceva; dorință de glorie.
NEOSTENÍT, -Ă, neosteniți, -te, adj. 1. Care nu obosește niciodată,care este în continuă mișcare, în continuă activitate; foarte harnic, foarte
activ; neobosit, silitor, harnic.

STRĂDUÍNȚĂ ~e f. Efort (fizic sau intelectual) depus în realizarea unui lucru sau în atingerea unui scop; silință; sârguință.

MĂIESTRÍEmăiestrii, s. F.Pricepere, iscusință deosebită; talent, dibăcie, artă, meserie, meșteșug lucrare, operă, creație.

DESCURAJÁ, descurajez, vb A-și pierde sau a face pe cineva să-și piardă curajul, entuziasmul, speranța; a (se) demoraliza

TÉMERE, temeri, s. f. Faptul de a (se) teme; frică, teamă, îngrijorare.


A SE PERFECȚIONA= a se face mai bun, mai util; a(-şi) corecta greşelile, defectele. A se specializa.
PERFECȚIONÁ, perfecționez, vb. A face mai bun, mai util, a îmbunătăți calitativ; a desăvîrși.

SÂRGUINCIÓS, -OÁSĂ, sârguincioși, -oase, adj. harnic, muncitor, neobosit, neostenit, silitor, perseverent.

STRĂDÁNIE, strădanii, s. f. Silință îndelungă, osteneală stăruitoare; efort,sforțare, muncă, osteneală, silință, străduință, trudă

PROIÉCT, proiecte, s. n. 1. Plan sau intenție de a întreprinde ceva, de a organiza, de a face un lucru, de a face ceva; intenție.

A NU-L LĂSA INIMA SĂ... expr. a-i veni greu să...,nu poate face ceva,nu se indura, nu dorea,a-i fi neplacut.

ÎNCREDINȚA vb. -A da în grijă cuiva, a da pe cineva sau ceva în grija sau în păstrarea cuiva demn de încredere. A împărtăși cuiva o taină,
înmâna,preda.

INVÉNȚIE, invenții, s. f. Lucru nou creat, descoperire realizată pentru prima dată, constituind un progres într-un anumit domeniu (știință,
cultură, economie etc.). 2) Lucru inventat; noutate științifică sau tehnică.

ÎNFĂȚIȘÁRE, înfățișări, s. f. Prezentare, descriere, arătare.

O SA BAT= Lucrarea, cu o structură complexă, are o serioasă amprentă de originalitate, ceva unicat, ceva original.
MINIATÚRĂ, miniaturi, s. f. de proporții reduse, obiect de dimensiuni reduse,mic.
NĂSCOCIT, ~ă ~iți, ~e / a născoci- 1 Care este creat, inventat, scornit, mințit, intâmplat ,descoperit.
TRESTIOÁRĂ, trestioare, s. f. 1. Diminutiv al lui trestie. 2. Numele mai multor plante graminee cu tulpina înaltă,
asemănătoare cu trestia.
PẤNZĂ, pânze, s. f. I. 1. Țesătură făcută din fire de bumbac, de in, de cânepă etc., din care se confecționează albituri de
corp, de pat etc.
SÂRMĂ, sârme, s. f. I. 1. Fir metalic (de oțel, de aramă, de aluminiu etc.)
ALUMINIU sn ~ri : Metal ușor, maleabil și ductil, de culoare argintie, folosit pe scară întinsă în industrie și în tehnică.

OȚÉL, (2) oțeluri, (3) oțele, s. n. 1. Aliaj de fier cu carbon (și cu alte elemente), folosit pentru rezistența, duritatea și elasticitatea lui.

MOTÓR, , -oare, s. n., adj. I. S. n. Mașină de forță care pune ceva în mișcare, care produce o mișcare, care comandă o
mișcare;. 2. Fig. Care stimulează, declanșează o acțiune, stimul, imbold.
GÉNIU, genii, s. n. Dispoziție naturală proprie unui popor sau unui individ de a se dezvolta într-o direcție creatoare
,capacitate creatoare extraordinară, talent creator excepțional; persoană înzestrată cu astfel de talent.
MÂNDRÍ, mândresc, vb. 1. A fi mândru (I 1), a se lăuda, a se făli (cu ceva sau cu cineva).
PUNEM MÂNĂ DE LA MÂNĂ expr. - folosită pentru a semnala acceptul cuiva de a participa la o chetă / la o colectă, aici vor
strange bani pentru a-l ajuta
MODÉST, -Ă, modești, -ste, adj. căruia nu-i place să se laude, simplu, umil, nepretențios, sărac , neînsemnat, timid.
ÎNDELETNICÍRÉ s. f. interes deosebit, grijă pentru ceva sau cineva; activitate susținută într-un anumit domeniu , activitate
de durată mai mare sau mai mică de care se ocupă cineva; ocupaţie; treabă, preocupare.

DEOSEBÍT, -Ă, deosebiți, -te, adj., adv. 1. Care este altfel, care nu este asemenea (cu altul); diferit. 2. Care iese din comun;
neobișnuit, special. ♦ Distins, remarcabil.
SFOÁRĂ,- sfori, s. f. = Fir lung obţinut din împletirea sau răsucirea mai multor fibre textile (de in, cânepă, bumbac etc.) şi folosit în
special la legat.

GRAMOFÓN, -oane, sn = Aparat pentru reproducerea sunetelor înregistrate pe o placă, prevăzut cu o doză de redare cu aici cu o
pâlnie de rezonanţă
TELESCÓP , telescoape, s. n. = Instrument optic care utilizează fenomenul reflexiei luminii pe o oglindă concavă, folosit în
astronomie pentru observarea aştrilor.
SUBMARÍN submarini, -e, adj., s. n. 1. Adj. Care se găsește sau se produce sub suprafața mării sau oceanului, ori pe fundul
lor; referitor la regiunea de sub suprafața mării sau oceanului. 2. S. n. Navă de luptă sau de cercetare care poate naviga atât
la suprafață cât și sub suprafața unei ape.
Desfăşurarea lecţiei

Etapele PRIMA ORĂ


lecţiei
Ob. Activitatea Resurse Forme
op. de
Propunatoarei Elevilor Procedura- Materiale şi Temporale organiz Evaluar
le / Metode mijloace are
didactice didactice
1. Moment Asigur condiţiile necesare Elevii îşi pregătesc cele Conversaţia Videoproiec 2 min Frontal Observarea
organizatoric desfăşurării optime a orei de necesare pentru ora de - tor Comporta-
Comunicare în limba română, cerând limba şi liteatura română laptop, fişe menentului
elevilor să-şi pregătească . de lucru elevilor
materialele necesare, să-şi corecteze
poziţia în bancă şi să păstreze
liniştea.
2. Captarea O3 Solicit elevilor să raspundă la o Elevii răspund la Conversţia 4min Frontal Observarea
atenţiei ghicitoare? ghicitoare sistemică
Cerul larg ii este drum
Lasa-n urma drum de fum.
Pasare de fier ce zboara,
Toti copiii ies pe- a ( Avionul )
3. Anunţarea Explicația Frontal
temei şi a Anunţ elevii că astăzi vom descoperi Elevii ascultă cu interes 3min Frontal Observarea
obiectivelor împreună unul dintre cei mai explicatiile date sistemică a
2 min recunoscuţi inventatori şi pionieri ai elevilor
aviaţiei române şi mondiale – Aurel
Vlaicu .

Anunţ titlul lecţie şi autorul-Aurel


Vlaicu dupăMihail Drumeş
O1 Explicaţia
Anunţ elevii că vor citi textul, îşi Ascultă cu atenţie
vor îmbogăţi vocabularul cu noi
cuvinte, iar pe baza acestui text se Caietul de
vor lucra diverse exerciţii . clasă

Propunatoarea scrie data şi titlul


lecţiei. Elevii noteaza în caiete :
data, titlul şi autorul

4. Dirijarea Propun elevilor să facă predicţii Predicţia Evaluare


învăţării ştiind titlul textului Elevii fac predicţii Vizionare 20 min. Frontal formativă
Derulez prezentarea cu Aurel Vlaicu film Videoproiec
Elevii urmaresc o - tor
secventa dintr-un film Laptop
Citirea model
Implicare
activă în Creion Individu Observarea
Citirea in lanţ rezolvarea Manual al sistemică
sarcinii
Elevii citesc textul si
O1 subliniaza cuvintele Conversaţia
necunoscute.
Le cer să folsească creionul pentru a Exerciţiul
sublinia cuvintele necunoscute
Elevii urmaresc cu Caiet
creionul pe manual Lipici
Evaluarea
O2 Elevii lipesc în caietul de formativă
clasă fişa cu vocabularul
OP2 Explic cuvintele noi prin citirea lecţiei Frontal
acestora

Vocabular Explicaţia Observarea


Conversaţia sistemică a
Fişe din elevilor
manual de
Pentru a verifica cât de conştient a clasa a III-a
O3 fost citită lecţia vom rezolva execitii -Titlul lectiei este „Aurel
legate de text: Vlaicu” .
1.Care este titlul lectiei?
2 Cum se numeşte autorul? -Autorul se numeste
3.C are sunt personajele? Mihail Drumes.
4. Ce dorea Aurel Vlaicu să facă? Caiete ,
O12 -Personajele sunt: Aurel creioane Evaluare
V laicu,Romul Boca. Individu formativă
al
-Aurel Vlaicu dorea sa
construiasca un avion. Caiete ,
creioane
5.Obţinerea Împart. grupa in 5 echipe(voi da Fiecare echipă Conversaţia Jetoane 16 min Frontal Evaluare
performanţei O3 nume+ ecusoane cu fotografii de desemnează un Steluţe formativă
mijloace de transport aeriene: avion, conducător
balon, elicopter, racheta, parasuta ) Conducatorul echipei Exerciţiul Ecusoane
Fiecare echipă desemnează un extrage steluţa si pentru
OA1 conducător care va exrage steluţa cu distribuie ecusoanele fiecarei În echipă
întrebarea ce trebuie să o formuleze Elevii lucrează în echipă. echipă
legat de text. Aceştia alcătuiască
Explozia stelară. Anexa 1 întrebări care să înceapă Explozia Autoevalua
,,Formuleaza intrebari pe baza cuvântul din steluţă. stelară
O12 textului citit. Scrie raspunsurile Adresează întrebările
lor’’[Cine? Ce? Care? Cui? Cum?] colegilor. Conversaţia
Voi explica elevilor metoda -Cine a fost Aurel
exploziei stelare. Elevii sunt Vlaicu?
OP1 solicitaţi să alcătuiască cât mai multe (inventator,constructor,
întrebări din text care să înceapă cu pilot)
întrebarea scrisă în interiorul steluţei. -Cine era Romul Boca?
Timp de lucru 3 min.După ce fiecare (prietenul sau) Jetoane Frontal
echipă a terminat de scris un -Cine s-a aratat interesat Steluţe
reprezentant al fiecarei echipe va de proiectul lui?(o fabrica
O4 adresa în faţa clasei întrebările ungara) Ecusoane
O5 colegilor. -Ce i-a prezentat pentru
Va câştiga echipa care a notat cele prietenului?(un avion in fiecarei
mai multe întrebări dar care va da şi miniatura) echipă Frontal
cele mai multe răspunsuri la -Ce nu avea pentru a
întrebările adresate de colegi. construi avionul?(bani)
Notez raspunsurile corecte pe -Ce credea Romul ca ii
echipe. Felicit echipa câştigătoare prezinta?(o jucarie)
dar precizez că toţi au fost activi . -Care era ambitia sa?(sa
construiasca un avion)
-Care fabrica era
interesata de proiectul
sau?(ungara)
-Care erau indeletnicirile
sale?(nascocea placi
pentru gramofon, cauta o
alta forma pentru
telescop, proiect de
submarin, motoare de
automobil)
-Cui i-a prezentat avionul
in miniatura?(prietenului)
-Cui nu-l lasa inima sa-l
incredinteze?(fabricii
ungare)
Anunț elevii că vom continua ora -Cui a solicitat Romul
următoare tot cu comunicare în Boca sa stranga bani?
limba română (prietenilor)
-Cum era avionul
prezentat prietenului?(in
miniatura)
-Cum era suma stransa?
(modesta)
-Cum il considera
prietenul sau?geniu)

Ora a doua
6. Captarea Le solicit elevilor sa spuna un Elevii raspund solicitarii 2min Frontal Observarea
atenţiei O3 proverb despre prietenie [ „Prietenul la necoie se sistemică
O7 cunoaste ” ]
7.Asigurarea Se realizează ,citirea selectivă pe Elevii citesc pe roluri lecţia Citirea manual Evaluare
conexiunii inverse O1 roluri selective 5min Frontal formativă
O6
Comunic elevilor obiectivele
urmărite , asigur explicaţiile Fişe de lucru
necesare şi timpul de lucru aferent Individual
.
O12
Vom lucra cateva exercitii pentru
fixarea informatiilor:
-ambitios, harnic, talentat,
sarguincios, cunoscut, Asaltul de
Metoda Brainstorming. Anexa 2 prietenos, inventator, idei 10min
„Gaseste in text si scrie cat mai modest, perseverent,
multe cuvinte despre Aurel bancnota, curajos, manual
Vlaicu” geniu,pasionat de aparate de caiet
zbor, constructor. tabla

O10 -Bunicul are un car mare.


-Eu car doua sticle.
-El a construit un gard si o Explicaţia
poarta din lemn.
- Alcătuieşte propoziţii în care -Maria poarta o rochie. Exerciţiu
cuvintele car, poartă,sare, să fie : -La ciorba adaug sare si
a) substantive, b) verb. piper.
-Elena sare coarda.

-avea,n ăscocea, căuta,


se ocupa, nu uita –nr.
- Subliniaţi verbele în singular
fragmentul
următor şi precizaţi numărul lor:
,,Până atunci avea alte
îndeletniciri. Născocea plăci
pentru gramofonşi căuta o altă
formă de telescop.Se gândea şi la
un proiect de submarine şi se -trasaturi fizice: tanar,
ocupa de motoarele de serios, mustacios, slab, fata
O8 automobile. Dar nu uita de ovala
avionul lui.’’
………….. - trasaturi morale: inventiv, 10min.
ambitios, harnic, prietenos,
modest, talentat,
O9 - Completeaza „ciorchinele” perseverent
alcatuind portetul fizic si pe cel
moral asa cum reiese din textul -eforturile, neobosit, 5min.
citit. special, perseverent,
preocupari, inventand

- Inlocuieste cuvintele subliniate


cu altele cu sens asemanator.
Soimul nostru ardelenesc

8.Intensifica-rea O11 „Imagineaza-ti ca esti redactor la Aurel Vlaicu a dat nastere Exerciţiu Caietul de 10min. Frontal Evaluare
retenţiei şi a un ziar. Scrie un articol despre viselor romanilor de a clasă formativă
transferului O12 Aurel Vlaicu( max. 10 propozitii) zbura. Era un om ambitios Conversaţia
care isi dorea sa
construiasca un avion. Era Autoevaluarea
cunoscut si apreciat in lume Explicaţia
datorita talentului, Individual
eforturilor si realizarilor
sale. Aurel Vlaicu era un
om prietenos. El a realizat
un avion in miniatura si i l-a
prezentat prietenului sau,
Romul Boca. Acesta i-a
vazut calitatile de inventator
si constructor si i-a promis
ca il va ajuta. Oamenii au
visat dintotdeauna sa
zboare. Romanul Aurel
Vlaicu a implinit acest
vechi vis al omenirii.
Aurel Vlaicu a ramas in
istorie deoarece a realizat
primul zbor din istoria
aviatiei romane.
9.Încheierea OA1 Se fac aprercieri legate de Elevii notează tema pentru Conversaţia Caietul de 3 min Frontal Evaluare
lecţiei/ aprecieri/ desfăşurarea celor două ore de acasă clasă formativă
temă pentru comunicare în limba româna. Explicaţia
acasă Se anunţară şi explică tema pentru
acasă: Exerciţiul 9, 10, 11, 12, pag
32(caietul special)
