Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN INDIVIDU REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5

MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


NAMA MURID SYAKIRUL AIMAN BIN AHMAD
CIRI-CIRI DISLEKSIA
TARIKH 20 FEBRUARI 2019
MASA 9.00 a.m-10.00 p.m (60minit)
TAJUK SAINS RUMAH TANGGA
STANDARD KANDUNGAN 6.2 MENYEDIAKAN SAJIAN
STANDARD PEMBELAJARAN 6.2.3 MEMILIH MENU SARAPAN ATAU MINUM PETANG
6.2.4 MEMBUAT ANGGARAN KOS BAHAN MENGIKUT MENU YANG DIPILIH
6.2.5 MENYEDIAKAN, MEMASAK DAN MENGHIDANGKAN SAJIAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid akan mengambil sarapan dan makanan petang setiap hari.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1.Menyatakan sekurang-kurangnya satu menu sarapan dan satu menu inum petang.
2.Mengira kos bagi menyediakan satu menu.
3.Menyediakan dan menghidangkan satu sajian

BAHAN BANTU MENGAJAR Video lagu “Bangun Pagi”, Puzzle menu, Roda resepi, Wang palsu, Peralatan memasak, Bahan
menyediakan sandwich,
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJRAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
MASA(MINIT)
SET INDUKSI Pengenalan kepada 1) Guru menayangkan video lagu “bangun pagi” dan Kemahiran berfikir:
(5minit) pelajaran hari ini meminta murid untuk bersama-sama menyanyi Menjana idea
mengikut lirik.
2) Guru menanyakan murid beberapa soalan dan
kaitkannya dengan pembelajaran hari ini: BBM:
i. Apakah perlakuan yang terdapat didalam Video lagu “Bangun
video lagu yang ditayangkan? Pagi”
-Bangun pagi, gosok gigi, pakai baju,
makan roti, minum susu, pergi sekolah
ii. Adakah kamu melakukan perkara yang
sama seperti di dalam video?
-Ya atau tidak
iii. Adakah kamu mengambil sarapan pagi
tadi?
-Ya atau tidak
iv. Apakah sarapan yang kamu ambil tadi
pagi?
-roti, nasi lemak, susu
LANGKAH 2 Aktiviti berkumpulan untuk 1) Murid dibahagikan kepada empat kumpulan dan Kemahiran Berfikir:
(20 minit) menyelesaikan puzzle murid berkeperluan khas ditempatkan bersama Menaakul , Menjana idea
menu dan menghiasnya. murid lain.
2) Setiap kumpulan diberikan satu envelope yang BBM:
mengandungi tugasan yang perlu diselesaikan. Puzzle menu
 Tugasan: puzzle menu sarapan ataupun
menu minum petang Niali:
3) Murid hendaklah bekerjasama bersama kumpulan Kerjasama, Keyakinan
untuk menyelesaikan puzzle menu hidangan yang Membuat Keputusan
diberikan.
4) Hasil kerja yang telah siap ditampal dihadapan
kelas.
5) Beberapa orang murid termasuk murid
berkeperluan khas diminta untuk menyatakan
sama ada menu tersebut menu sarapan ataupun
minum petang
LANGKAH 2 Aktiviti berkumpulan untuk 1) Setiap kumpulan disediakan alatan untuk Kemahiran Berfikir:
(30 minit) menyediakan satu sajian membuat sandwich dan juga envolape yang Menilai, Kreatif
iaitu sandwich mengandungi wang palsu berjumlah RM20 dan
juga penyata pengiraan kos. BBM:
2) Guru menggunakan bahan bantu mengajar roda Roda resepi, wang
sajian dimana terdapat bahan-bahan untuk palsu, peralatan
membuat sandwich seperti timun, salad, roti, memasak, bahan
sardine dan mayonis beserta harganya. masakan
3) Setiap kumpulan akan menghantar wakil secara
bergilir-gilir untuk memutarkan roda bagi Nilai:
mendapatkan bahan untuk menyediakan Kerjasama, Bijak
sandwich dan perlu membuat keputusan sama Membuat Keputusan,
ada perlu memilihnya ataupun tidak.
4) Bahan yang dipilih perlu dibayar mengikut harga
dengan menggunakan wang palsu yang telah
disediakan sebanyak rm20.
5) Di samping menyediakan sandwich, setiap
kumpulan juga perlu bekerja sama untuk
menyediakan penyata pengiraan kos berdasarkan
harga bahan yang mereka perolehi.
6) Setiap kumpulan hendaklah mempersembahkan
sajian sandwich dan juga penyata pengiraan kos
yang berjaya disediakan.
PENUTUP Memberi peneguhan positif 1) Guru menilai hasil tugasan paling menarik.dan Kemahiran Berfikir:
(5 minit) dan membuat rumusan isi penyata pengiran kos paling baik. Mentaksir
pelajaran. 2) Guru meminta beberapa orang murid termasuk
murid berkeperluan khas untuk menyatakan
apakah yang telah dipelajari pada hari ini.
