Page 1 of 38
Estimation of Quantites
No. Measurements (ft)
S.No Description Quantity Unit
Length width Height
Front wall (Short Walls)
1st step 1 11.3125 1.875 0.5 10.605469 Cu.f
2nd Step 1 11.875 1.5 0.5 8.90625 Cu.f
3rd Step 1 12.4375 1.125 0.5 6.9960938 Cu.f
4th step (up to DPC) 1 13 0.75 3.5 34.125 Cu.f
B. Inner Walls
i. Horizontal walls
a. Horizontal walls
1st step 3 21.25 1.875 0.5 59.765625 Cu.f
2nd Step 3 22 1.5 0.5 49.5 Cu.f
3rd Step 3 22.75 1.125 0.5 38.390625 Cu.f
4th step (up to DPC) 3 23.5 0.75 3.5 185.0625 Cu.f
b. Bath wall
1st step 1 2.8958 3 0.5 4.34
2nd Step 1 3.4583 1.875 0.5 3.24
3rd Step 1 4.0208 1.5 0.5 3.02
4th step (up to DPC) 1 5.333 0.75 3.5 14.00
Page 2 of 38
Estimation of Quantites
No. Measurements (ft)
S.No Description Quantity Unit
Length width Height
ii-Vertical Walls
Wall between Bed&Kitchen 1 9.875 3 0.75 22.21875 Cu.f
(Short wall) 1st step
2nd step 1 10.25 1.875 0.5 9.609375 Cu.f
3rd step 1 10.625 1.5 0.5 7.96875 Cu.f
4th step (up to DPC) 1 11 0.75 3.5 28.875 Cu.f
A. Courtyard/boundary wall
i- Vertical/side walls (Long walls) 2 7 0.75 7 73.5 Cu.f
ii-Horizontal/back wall (short wall) 1 23.5 0.75 7 123.375 Cu.f
B. G.Floor Walls
i. Vertical Walls (Long walls)
a.side walls 2 38 0.75 12 684 Cu.f
b. central wall bet kitchen & bed 1 11 0.75 12 8.250 Cu.f
Page 3 of 38
Estimation of Quantites
No. Measurements (ft)
S.No Description Quantity Unit
Length width Height
c.Drawing room lef side wall 1 13.75 0.75 12 10.313 Cu.f
d.Bath wall 1 7 0.75 12 535.500 Cu.f
ii- Horizontal walls (Short walls)
a. Back + two central walls 3 23.5 0.75 12 634.500 Cu.f
b. front wall 1 13 0.75 12 117.000 Cu.f
c. Bath wall 1 5.333 0.75 12 47.997 Cu.f
S.Total 2186.4375 Cu.f
C. Deduction of Doors and Windows
D1 1 4 0.75 7 21.000 Cu.f
D2 2 3.5 0.75 7 36.750 Cu.f
D3 2 3 0.75 7 31.500 Cu.f
D4 1 2.5 0.75 6 11.250 Cu.f
W1 1 8 0.75 5 30.000 Cu.f
W2 1 6 0.75 5 22.500 Cu.f
W3 1 4 0.75 5 15.000 Cu.f
w5 1 3 0.75 1.5 3.375 Cu.f
S.Total 171.375 Cu.f
Deduction of Lintels 28.406
Net Total 1986.656 Cu.f
Page 4 of 38
Estimation of Quantites
No. Measurements (ft)
S.No Description Quantity Unit
Length width Height
Total 860.00
7 R.C.C. Lintel (1:2:4) 9"x9"
D-1 1 5 0.75 0.75 2.813 Cu.f
D2 2 4.5 0.75 0.75 5.063 Cu.f
D3 2 4 0.75 0.75 4.500 Cu.f
D4 1 3.5 0.75 0.75 1.969 Cu.f
W1 1 9 0.75 0.75 5.063 Cu.f
W2 1 7 0.75 0.75 3.938 Cu.f
W3 1 5 0.75 0.75 2.813 Cu.f
w5 1 4 0.75 0.75 2.250 Cu.f
Total 28.406 Cu.f
8 External Plaster (1:4) 1" thick
a.Court ward 1 39 - 7 273 sq.f
b. Ground Floor
1 150.833 - 12 1809.996 sq.f
S.Total 2082.996 sq.f
Deduction of Openings
D1 1 4 - 7 28.000 sq.f
D2 2 3.5 - 7 49.000 sq.f
D3 2 3 - 7 42.000 sq.f
D4 1 2.5 - 6 15.000 sq.f
W1 1 8 - 5 40.000 sq.f
W2 1 6 - 5 30.000 sq.f
W3 1 4 - 5 20.000 sq.f
w5 1 3 - 1.5 4.500 sq.f
8-b 1" Thick plaster on roof 1 43 30 - 1290.000 sq.f
on side edges of roof 1 146 - 0.667 97.333 sq.f
S.Total 228.500 sq.f
Net Total 1854.496 sq.f
9 Internal Plaster (1:4) 1" Thick
1 39.5 - 12 474.000
a.Kitchen sq.f
b. Bed 1 50 - 12 600.000 sq.f
c.Lounge 1 69 - 12 828.000 sq.f
d.Bath 1 23.167 - 12 278.004 sq.f
Page 5 of 38
Estimation of Quantites
No. Measurements (ft)
S.No Description Quantity Unit
Length width Height
e.Drawing 1 52 - 12 624.000 sq.f
2804.004 sq.f
Page 6 of 38
Remarks
L = 25-2(2.50) = 20
L = (4.5833-1.75-1.125= 1.7083
Suppose bath size (4'-7"x 4')
L = 11-2(1.125) = 8.75f
L= 13-(1.125+1.75)=10.125f
L = 7+(0.75)+(1.125)=8.875f
L = 25-2(2.5)=20f
L=13-1.75-1.125=10.125
L = 25-2(2.5)=20f
L= 4.5833+-1.75
L = 7+(0.75)+(1.125)=8.875f
Page 7 of 38
Remarks
L= 10.125+0.5625+0.625= 11.3125
L= 11.3125+0.18755+0.375= 11.875
L= 11.875+ 0.1875+0.375=12.4375
L= 12.4375+ 0.1875+0.375=13
L = 20+-2(0.625)=21.25
L = 21.25+2(0.375)=22
L = 22+2(0.375)=22.75
L = 22.75+2(0.375)=23.5
L = 1.7083+0.5625+0.625=2.8958
L = 2.8958+(0.375+0.1875)=3.4583
L = 3.4583+(0.375+0.1875)=4.0208
L = 4.0208+(0.375+0.1875)+0.75=5.333
Page 8 of 38
Remarks
L = 8.75+2(0.5625)=9.875
L = 9.875+2(0.1875)=10.25
L = 10.25+2(0.1875)=10.625
L=10.625+2(0.1875)=11
L=10.125+0.5625+0.625=11.3125f
L=11.3125+0.1875+0.375=11.875f
L=11.875+0.1875+0.375=12.4375f
L=12.4375+0.1875+0.375=13f
L = 4.75+2(0.5625)=5.875
L = 2.875+2(0.1875)=6.25
L = 3.25+2(0.1875)=6.625
L=6.25+2(0.1875) = 7
L=4.5833+0.75=5.333f
L = 13+0.75(wall) = 13.75f
Page 9 of 38
Remarks
L=13+0.75=13.75
L=4+0.75 = 4.75
L=25-2(0.75)=23.50
Page 10 of 38
Remarks
Outer Perimeter=7+25+7=39
Outer
Perimeter=38+23.5+38+14.5+13.75+9.
333+13.75=150.833f
Perimeter=43+30+43+30=146
Internal
Perimeter=8.75+11+8.75+11=39.50f
I.P=14+11+14+11=50f
I.P=23.5+11+23.50+11=69f
I.P=4.5833+7+4.5833+7=23.167f
Page 11 of 38
Remarks
I.P=13x4=52
Page 12 of 38
Bill of Quantity
7.241 7,421
11.023 6,083
239.468 102,137
347.071 402,166
50 8,701
336 667,694
895.009 769,707
398.396 11,317
33.616 62,342
33.616 94,261
2,016,187
Item No. 1
Excavation in foundation of buildings, bridges, and other structures including layout, dressing, refilling around structures wit
watering & ramming lead upto 100 ft. (30m) & lift upto 5 ft. (1.5m)
c) Hard Soid or soft marum
Item No.
Excavation 1 buildings, bridges, and other structures including layout, dressing, refilling around structures wit
in foundation of
watering & ramming lead upto 100 ft. (30m) & lift upto 5 ft. (1.5m)
d) Shingle or gravel
1. Labour
Mason 1.50 Hrs @
Labourer 10.00 Hrs @
Bahishti 2.00 Hrs @
Mistri 0.25 Hrs @
s. Total
2. Material
Cement 0.09 M.Ton @
Sand Lawrencepur 0.49 Cu.m @
Crush Local 3/4" & down guage 0.99 Cu.m @
Water Charges @
Total of 2 & 3
Contractor's Profit & Overhead @
Income Tax @
Total
Total Composite Rate
Brick Work: Providing and laying first class solid burnt brick masonry including scaffolding, raking out joints and curing in fou
e) above 4.5" nominal brick work 1:5
1. Labour
Mason 9.00 Hrs @
Labourer 8.00 Hrs @
Bahishti 1.90 Hrs @
Mistri 0.50 Hrs @
s. Total
2. Material
Brick 500 No. @
Mortor 1:5 0.3 Cu.m @
Cement 0.072 M.ton
Sand 0.25 Cu.m
Water Charges @
3. Scaffolding @
Total of 2 & 3
Contractor's Profit & Overhead @
Income Tax @
Providing and laying first class solid burnt brick masonry including scaffolding, raking out joints and curing in super structure
1. Labour
Mason 6.00 Hrs @
Labourer 8.00 Hrs @
Bahishti 1.25 Hrs @
Mistri 0.35 Hrs @
s. Total
2. Material
Brick 500 No. @
Mortor 1:5 0.3 Cu.m
Cement 0.072 M.Ton @
Sand 0.25 M.Ton @
Water Charges @
3. Scaffolding @
Total of 2 & 3
Contractor's Profit & Overhead @
Income Tax @
Total
1. Labour
Mason 1.50 Hrs @
Labourer 10.00 Hrs @
Bahishti 4.25 Hrs @
Mistri 0.30 Hrs @
s. Total
2. Material
Cement 0.32 M.Ton @
Sand Lawrencepur 0.44 Cu.m @
Crush Margalla 3/4" & down gauge 0.88 Cu.m @
Water Charges @
4. Shuttering
Taking slab = 43x30x0.5 = 645 cu.f
bottom 43x30 = 1290 sq.f
sides 2x43x0.5=43 sq.f
2x30x0.5=30 sq.f
For 1 cu.m 1362 x 35.31 / 645 = 74.56 sq.f @
5. Scaffolding
Surface area 1362 s.f @
Total of 2 ,3,4&5
Contractor's Profit & Overhead @
Income Tax
Ttoal
Total Composite Rate
1. Labour
Mason 1.50 Hrs @
Labourer 10.00 Hrs @
Bahishti 4.25 Hrs @
Mistri 0.30 Hrs @
s. Total
2. Material
Cement 0.32 M.Ton @
Sand Lawrencepur 0.44 Cu.m @
Crush Local 3/4" & down gauge 0.88 Cu.m @
Water Charges @
4. Shuttering
Beam Surface 92.30 s.f @
5. Scaffolding
Rate taken as 50% 92.30 s.f @
Total of 2 ,3,4&5
Contractor's Profit & Overhead @
Income Tax @
iii 1:4
1. Labour
Mason 9.50 Hrs @
Labourer 5.50 Hrs @
Bahishti 1.25 Hrs @
s. Total
2. Material
Mortor 0.323 Cu.m @
cement 0.065 Cu.m @
sand 0.258 Cu.m @
Water Charges @
Total of 2 &3
Contractor's Profit & Overhead @
Income Tax @
Unit Rate
Rs.
60 30
60 171
201.00
20% 40.2
6% 14.472
255.67
255.67 /cu.m
7.241 /cu.ft
Unit Rate
Rs.
60 276
60 30
306.00
20% 61.2
6% 22.032
389.23
389.23 /cu.m
11.023 /cu.ft
4" (19mm) & down gauge in foundation including
Unit Rate
Rs.
95 142.5
60 600
60 120
95 23.75
886.25
20% 177.25
6% 63.81
1127.31
12,400 1099.93
2410 1187.65
2348.45 2314.63
1.50% 69.03
4671.24
1800 900.00
380 190.00
1090.00
5761.24
20% 1152.25
6% 414.81
7328.30
8455.61 /cu.m
239.468 /cu.ft
ncrete
crete
g, raking out joints and curing in foundation.
Unit Rate
Rs.
95 855
60 480
60 114
95 47.5
1496.5
20% 299.3
6% 107.748
1903.55
13 6500.00
12,400.00 892.80
2410 602.50
1.50% 22.43
8017.73
1.50% 120.27
8138.00
20% 1627.60
6% 585.94
10351.53
12255.08 /cu.m
347.071 /cu.ft
M.ton
joints and curing in super structure - Ground Floor
Unit Rate
Rs.
95 570
60 480
60 75
95 33.25
1158.25
20% 231.65
1389.90
13 6500.00
12,400.00 892.80
2410 602.50
1.50% 119.93
8115.23
1.50% 121.73
8236.96
20% 1647.39
6% 593.06
10477.41
11867.31 /cu.m
336.089 /cu.ft
ed aggregate 3/4" (19mm) and down gauge in slabs
Unit Rate
Rs.
95 142.5
60 600
60 255
95 28.5
1026
20% 205.2
1231.20
14,200.00 4,544.00
2410 1060.40
2520 2217.60
1.50% 117.33
7939.33
1800 900.00
380 190.00
1090.00
53 3951.68
8 10896.0
23877.01
20% 4775.40
6% 1719.14
30371.56
31602.76 /cu.m
895.009 /cu.ft
ncrete
crete
ggregate 3/4" (19mm) and down gauge in beams,
mpacting and curing in basement and ground floor.
Unit Rate
Rs.
95 142.5
60 600
60 255
95 28.5
1026
20% 205.2
6% 73.872
1231.20
12,400 3968.00
2410 1060.40
2520 2217.60
1.50% 108.69
7354.69
1800 900.00
380 190.00
1090.00
18.75 1730.63
2.53 233.5
10408.83
20% 2289.94
6% 137.40
12836.17
14067.37 /cu.m
398.396 /cu.ft
x Density (Density of cement 1440Kg/cu.m)
ffits of beams, in basement and ground floor
Unit Rate
Rs.
95 902.5
60 330
60 75
1307.5
22% 287.65
6% 95.71
169.09
4626.39
12,400.00 800.00
2410 621.93
1.50% 21.33
1443.26
5% 72.16
1515.42
20% 303.08
6% 109.11
192.76
361.85 /sq.m
33.616 /sq.ft
0.254 Cu.m
0.323 Cu.m
0.093 M.ton